Skip to main content

Školsko natjecanje mladih tehničara iz područja radiokomunikacija 2026.

Počelo je Natjecanje mladih tehničara (68. po redu) iz područja radiokomunikacija u školskoj godini 2025./2026., koje traje od 9.do 12. veljače diljem Hrvatske.
https://www.hztk.hr/68-natjecanje-mladih-tehnicara-republike-hrvatske-sk-god-hrvatske.aspx

U ovo natjecanje uključio se 21 radioklub – članovi Hrvatskog radioamaterskog saveza iz cijele Hrvatske: Radioklub Dubrovnik, Radioklub Marjan iz Splita, Radioklub Kaštilac, Radioklub Novi Bokanjac iz Zadra, Radioklub Ogulin, Radioklub Ozalj, Radioklub Sisak, Radioklub Nova Gradiška, Radioklub Našice, Radioklub Đakovo, Radioklub Osijek, Radioklub Vallis Aurea iz Požege, Radioklub Vukovar, Radioamaterki klub Vinkovci, Radioklub Jan Hus Daruvar, Radioklub Nikola Tesla Bjelovar, Radioklub Zabok te radiolubovi iz Zagreba: Radioklub Zagreb, Radioklub Dubrava, Hrvatska flora fauna te Hrvatski DX klub.

Posebno veseli što se u ovoj školskoj godini u NMT iz područja radiokomunikacija uključila i Dubrovačko-neretvanska županija.

Ovim putem radioamateri kao vanjski mentori mentoriraju učenike u čak 38 osnovnih škola diljem Lijepe Naše te na taj način pomažu nastavnicima tehničke kulture u što boljem i kvalitetnijem prijenosu znanja i vještina iz područja radiokomunikacija. Učenici se kroz pripreme za ovo ntjecanje upoznaju s osnovama radiokomunikacija putem izrade tehničke tvorevine, korištenje voki-tokija te radiogoniometra.

Područje radiokomunikacija kao vannastavna aktivnost u okviru tehničke kulture značajno pridonosi razvoju same tehničke kulture obogaćujući predmet interdisciplinarnim pristupom. Radiokomunikacije omogućuju učenicima bolje razumijevanje osnovnih fizikalnih pojava poput elektromagnetskih valova, frekvencija, prijesnosa signala, itd. Radioamateri – metori pomažu učenicima i nastavnicima da se poveže teorija s praksom, što je jedan od temeljnih ciljeve tehničke kulture.

Svim učenicima i radioamaterima želimo puno sreće!