U zvjezdarnici u Gornjem Sitnom je u vremenu od 18. do 27. kolovoza održan je Radioamaterski kamp za mlade “Zvjezdano selo Mosor 2024“, u organizaciji Hrvatskog radioamaterskog Saveza. Ove godine je to bio 16. kamp po redu kojeg HRS organizira na mosorskoj zvjezdarnici. Kamp je ove godine okupio 20 učenika osnovnih i srednjih škola iz Zagreba, Samobora, Nove Gradiške, Zadra, Šibenika, Ludbrega i Splita. Posebno nam je drago što su kampu po prvi put nazočili dva mlada gosta iz ZRHB.
O svima njima su se brinuli i podučavali ih iskusni instruktori Natalija Kapović, Branko Martinčić 9A3ST, Slobodan Popović 9A3AGX i Luka Štrbac 9A3CHG. Svoj doprinos je dao i Rolando Milin 9A3MR kao voditelj kampa i mentor. Učesnici su bili podijeljeni u tri skupine: u skupini A su bili početnici, polaznici tečaja za P razred, dok su u skupinama B i C bili oni iskusniji, koji su postavili postaju i podigli antene te sudjelovali u tečaju telegrafije i radionici osnova elektronike.
Ove godine je podignuto više antena: vertikalni delta loop za 40m, EFHW i dpol za 20m. Tijekom rada Kampa, njegovi stariji polaznici su bili aktivni s postaje 9A0HRS. Načinjeno je ukupno oko 300 veza, i to na kratkovalnim frekvencijama. Odrađena je i jedna veza FM preko repetitora na međunarodnoj svemirskoj postaji. Demonstriran je i „portabl rad“ s radiostanicom (SOTA) – posljednjih godina vrlo popularna djelatnost koja od radioamatera zahtijeva visok nivo fizičke spreme i operatorsku vještinu. Održana je i demonstracija rada preko repetitora na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).
U okolici zvjezdarnice nema pogodnog terena za ARG, omiljenu aktivnosti mladih radioamatera na otvorenom, pa su polaznici iz grupa B i C odradili trening na području kod planinarskog doma „Umberto Girometta“ do kojeg se dolazi stazom nakon sat penjanja.
Nažalost, paket sa kitovima za ovogodišnji kamp se zagubio u bespućima poštanske zbiljnosti pa je praktični rad ove godine bio donekle hendikepiran. Srećom na raspolaganju su bili kitovi za izradu KMT ARG odašiljača kojeg je projektirao Željko Ulip 9A2EY. Nešto kitova se našlo u crnim rezervama pa su ipak svi polaznici imali šanse sastaviti neki sklop.
Učenje telegrafije je ovaj put organizirano na platformi LoCW, učenju se pristupilo individualno, a najbolje rezultate su postigli Tonka Desanić i Filip Orelj, naučili su 11 slova pri brzini od 15WPM. LoCW omogućuje da se telegrafija uči i nakon kampa.
I na koncu, sedam najmlađih polaznika je polagalo ispit, te položilo početnički P razred, a A razred su položili Štefan Andrić 9A3BQR i Luka Štrbac 9A3CHG. Da bi se izlučili najbolji polaznici tečaja za P održana su tri kruga ispitivanja. U finalu su se našli Antonija Lacmanović i Josip Tišljar Mataušić koji je na kraju i pobijedio sa skoro maksimalnim brojem bodova.
Za polaznike su u popodnevnim satima bili organizirani odlasci na kupanje u Stobreč i Omiš. U večernjim satima, pak, za njih su upriličena i uobičajena predavanja iz astronomije i astronomska promatranja nebeskih objekata. U okularu teleskopa su se našli Mjesec i Saturn, neki od objekata dalekog svemira. Te je aktivnosti vodio astronom-animator ZSM-a Zoran Knez. U organizaciji kampa je sudjelovao i tajnik udruge ZSM-a Tomislav Nikolić.
Kamp je protekao u intenzivnom radu i veselom druženju. Bilo je zadovoljstvo vidjeti mlade iz svih krajeva Hrvatske kako se druže i usvajaju radioamaterska znanja. Čestitke mentorima koji su svoj dio posla odradili vrhunski, a posebna pohvala novim mentorima Slobodanu 9A3AGX i Luki 9A3CHG.
Tekst i slike: Rolando Milin 9A3MR