Ponekad, posebno na gornjim KV opsezima, imamo brzi fading jakih signala i QSO se može napraviti samo u kratkoj vezi (FT8 veza traje previše dugo).
FT4 je napravljen za natjecanja i veza traje upola kraće nego kod FT8. Kad su dobre propagacije onda se ne vidi razlika između FT8 i FT4, ali kod slabih signala razlika između FT8 i FT4 je znatna. FT4 paket traje samo 7,5 sekundi, dok FT8 traje 15 sekundi, ali FT4 zauzima 1,6 puta veću širinu opsega i za 3,5 dB je slabije osjetljiv na slabe signale od FT8.
Jačinu signala trebamo gledati kao omjer signal naprama šum. U današnje vrijeme najveći problem radijskih komunikacija je šum od raznih kućanskih i industrijskih uređaja. Na drugom mjestu su atmosferski šum, unutarnji šum prijemnika i QRM.
Informaciju primamo preko naših osjetila: sluha ili vida. Kod prijema na sluh postoji granica kada uho više ne može razlikovati signal od šuma, svejedno da li zbog preslabog signala ili prevelikog šuma. Važan je omjer signal/šum.
Vrlo često je omjer signal/šum takav da više ne možemo primati na sluh iako u prijemniku postoji demodulirani signal. U takvim situacijama uređaju za komunikaciju (radio prijemnik) dodajemo još jedan uređaj: računalo. Računalo može izdvojiti signal od šuma kada to uho ne može, a informaciju umjesto na zvučnik dobivamo kao tekst na ekranu (koristimo osjetilo vida).
Postoji puno načina radijskih komunikacija sa slabim signalima (čitaj: lošim omjerom signal/šum) u kojima koristimo računalo. U radioamaterskim komunikacijama najpopularnija vrsta rada sa slabim signalima je FT8, jer je najbolje ''pogođen'' kompromis između vremena trajanja veze i osjetljivosti za slabe signale.
73
Martin 9A2JK