Autor Tema: HRSVKS  (Posjeta: 107540 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline YT2CQ

• Newbie
  • *
Odg: HRSVKS
« Odgovori #315 u: 05. Studeni 2010, 00:18:45 »
    Datum     Vreme             Lat        Lon         ML     Region-Lokacija
2010/11/04 21:09:06.2   43.790  20.620      4.4     Kraljevo region

Preliminarno nema stete ni zrtava.
Stanovnistvo u strahu da zanoce u ostecenim objektima.

Prilog danasnji seizmogram sa stanice blizu Kraljeva (Gruža).

73

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #316 u: 16. Studeni 2010, 20:57:59 »
Veza 2010
9A7KTF, Sergio

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #317 u: 16. Studeni 2010, 22:20:47 »
Iz clanka se moze zakljuciti da se radi o samoorganizaciji radioamaterskih udruga Slavonskog Broda u organizaciji veza u kriznim situacijama na lokalnoj razini mimo HRSVKS. Ako se povuce paralela sa onim clankom sa pokazne vjezbe JVP Garesnice gdje je zapovjednik vjezbe doslovno rekao (u intervjuu za lokalnu radio postaju) da su u vjezbu ukljuceni svi na koje se u takvim situacijama racuna "...Vježba je okupila 130 sudionika, među kojima i više lokalnih DVD-a, susjednih društava, DUZS, Centra 112-Bjelovar, udruga, poput Crvenog križa, izviđača i drugih, primjerice Krugovala,...". Radioamaterskih udruga nigdje. Namece se zaljucak da pri izradi scenarija vjezbi uopce nije predvidjena mogucnost da komunikacijski sistem veza padne. Stalno se ponavlja da je HRSVKS potpora DUZS u takvim situacijama, a kad se vjezbe organiziraju na lokalnim razinama radioamatera nigdje.
Hrvatsku ne cine samo Zagreb, Split, Rijeka i Osijek. Gdje se moze vidjeti organizacija HRSVKS (sa imenom i prezimenom ili samo sa pozivnim znakom) dalje od tih gradova (regionalnih centara) prema zupanijskim i jos nize.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #318 u: 16. Studeni 2010, 23:06:10 »
Mislim da je HRSVKS previše usredotočen na ALE sustav, a manje na ovakve "lokalne" vježbe i to nije dobro.

9A7KTF, Sergio

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
« Odgovori #319 u: 16. Studeni 2010, 23:18:07 »
O "Veza 2010" ima nešto na ovim linkovima
http://www.9a1jsb.hr/
http://www.ztksb.org/clanak3000-0-0622.htm
73 de 9a6jrz

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #320 u: 17. Studeni 2010, 09:49:16 »
Pozdrav!
Da se ne bi vračali opet na prežvakane teme...Lokalna razina je razina koju organizira "lokalni" radio klub kao što je ovdje dobar primjer 9A1JSB. Lako je prigovarati. Pa mi sad nabrojite koji su to klubovi koji su održali ovakovu vježbu?
Data je prilika radio klubovima da se organiziraju kako to oni sami smatraju da je najbolje, sa što manje utjecaja sa "vrha" kako se to ćesto kaže. Ukoliko to nisu u stanju napraviti mogu uvijek zatražiti pomoć "vrha".
Strategijski sustav veza ( pokrivanje vezom cijeli teritoij RH) nije dat da razvija Radio klub, iz valjda poznatih razloga.

73 de 9a5ex

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
« Odgovori #321 u: 17. Studeni 2010, 10:22:30 »
Pozdrav,

Lokalna razina ne bi trebao biti RK, nego županijski centar 112 ili područni ured za zaštitu i spašavanje tj. oni koji za taj posao primaju plaću.
Radioamateri kao članovi nekog radiokluba trebali bi sudjelovati u tim akcijama, kao klub ne kao pojedinci. Članovi RAU Jelas sudjeluju u tim akcijama jer ih pozovu da se odazovu na takve akcije (nije im to prva akcija), a u organizaciji toga mogu sudjelovati, ali ne i biti pokretači takvih akcija.

Ne znam samo da li je u toj akciji (Veza 2010) sudjelovao netko iz RK Slavonski Brod - 9A1CRS. U vježbi "Ston 2009" sudjelovali su 9A6DJX i 9A6IND (duo fantastiko ;) )

Ja čekam da se trgnu ovi iz KC-KŽ županije pa da i mi sudjelujemo u tome

Sjetio sam se da i Gradovi imaju neku obavezu vezano za zaštitu i spašavanje, ali nemaju svi gradovi područni ured za zaštitu i spašavanje, prema tome niti (neki) gradovi prema tome ne bi mogli biti lokalna razina

« Zadnja izmjena: 17. Studeni 2010, 10:27:36 od 9A6JRZ »
73 de 9a6jrz

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #322 u: 17. Studeni 2010, 10:40:12 »
Mozemo mi "zvakat" ovu temu do mile volje. To mo ispada kao glava nezna sto joj radi rep!
Gdje se vide zupanijski koordinatori imenom i prezimenom?
Gdje su postavljene prikazane smjernice rada i organizacije sustava veza nize od formiranih regionalnih centara?
Kad je neki od regionalnih koordinatora kontaktirao nekog tko je zainteresiran ili bio za aktivno ucesce u HRSVKS?
9a5ex radis u DUSZ. Sumnjam da glavni centar nezna sto joj radi neki od nize rangiranih centara i ono sto radi ne radi na svoju ruku i mimo prpoisane procedure i organizacije. Tocno se zna gdje, sto, kako, tko....
Hrsvks je potpora DUSZ znaci podredjen. Kod organizacije vjezbi nemoze neki radio klub ili pojedinac nametati smjernice DUSZ kako i tko ce biti ukljucen u sam tjek provedbe vjezbe ako ih sam DUSZ ne pozove i racuna na njih. Moguce je da zupanijski centri 112 uopce neznaju za ulogu radioamaterskih udruga u njihovom ustrojstvu. Bilo koja razina vjezbe se organizira komunikacije su svakako ukljucene.

Dali su svi pozeljni u radu hrsvks, pa neznam da jesu, nisam stekao taj dojam poglavito kod uspostavljanja ALE sustava.  

Kako je reko jedan politicar, otprilike "Istina je voda duboka, ali ipak ispliva na povrsinu".

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #323 u: 17. Studeni 2010, 10:42:59 »
Dok sam pisao 9a6jrz je napisao otprilike isto.

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #324 u: 17. Studeni 2010, 11:17:44 »
9a5ex radis u DUSZ. Sumnjam da glavni centar nezna sto joj radi neki od nize rangiranih centara i ono sto radi ne radi na svoju ruku i mimo prpoisane procedure i organizacije. Tocno se zna gdje, sto, kako, tko....

Drugo je neka državna služba a drugo udruge građana. One su samostalne i samostalno sudjeluju u sustavu zaštite i spašavanja.
"Grupa" HRSVKS koja djeluje u sklopu udruge (HRS je isto udruga) ne može diktirati nekom radio klubu što da radi ili ne radi nego se to može postići jedino dogovorom.
9A7KTF, Sergio

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #325 u: 17. Studeni 2010, 11:47:21 »
Haloooo, Sergio, o čemu to ti pričaš? Radi se o malo preozbiljnoj temi za kojekakve udruge građana koje, kako ti veliš, samostalno sudjeluju u sustavu zaštite i spašavanja! Ma gdje ti živiš, u kojem imaginarnom svijetu? Takav sustav mora imati glavu, vrat, tijelo, udove, a ne biti jedna amorfna masa kojekakvih udruga građana koje se skupe s kolca i konopca, sa twittera, facebooka, PMR-a, da ne zaboravim CB, pa samostalno djeluju... Ne dao mi dragi Bog da me takvi spašavaju! HRSVKS je organizirao HRS, HRS je nadređen radio-klubovima koji su po Statutu njegovi članovi, dakle podređeni su Savezu, a u nekoj ne daj Bože situaciji sigurno neće moći djelovati samostalno mimo HRSVKS-a i DUZS-a! To što ti zagovaraš je KAOS, upravo ono što je radio-amaterima donijelo uključivanje CB-a, a za njim i kojekakvih, nazovimo ih tako, alternativnih skupina i udruga. Još samo da se zavijori i rainbow zastava pa da cirkus bude kompletan!

I da ne zaboravim, HRS je malo preozbiljna udruga građana da bi solirala u jednoj tako ozbiljnoj stvari kao što je sustav zaštite i spašavanja. HRS zna i ima svoje mjesto u tom sustavu. Zar zbilja misliš da u tako ozbiljnom sustavu može solirati svatko kako mu se prohtije?
« Zadnja izmjena: 17. Studeni 2010, 11:55:01 od 9A3VV »
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #326 u: 17. Studeni 2010, 12:00:41 »
Damir,9a4oe,

smatram da se netrebamo javno hvalisati gdje tko radi, nije bitno... kod mene postoji popis koordinatora, izabrani su jer su se dragovoljno prijavili, i imaju ovlasti skupa samnom koje im je dao HRS. Nudio sam ti da se ukljućiš. Ono što radi  grupa za HRSVKS to ostaje unutar grupe i redovno se informiramao putem e-maila. Treba li da to radimo ovdje na forumu?! Odgovaramo HRS-u i predsjedniku HRS-a. Ono što grupa treba objavljivati to su vježbe i slično i to će raditi na stranici HRSVKS.
Ima novo prijavljenih ( neču ih objaviti na forumu , hoču unutar HRSVKS grupe) 15 radioamatera koji su voljni raditi unutar grupe. Napravili su prijavu preko HRSVKS stranice. Sa svakim moram posebno obaviti razgovor i vidjeti njegove mogučnosti i želje. ALE mreža još uvijek radi i raditi će dalje. Ovaj način rada je odabran jer nema alternative ! Onaj koji u to nije upućen , nije moj problem. Upravo je izvršena nabava ostatka opreme za regionalno povezivanje. Sa ovim što smo dosad napravili na području veza za krizne situacije, otišli smo naj dalje od svihudruga u R1 regionu. R1 region još uvijek traži rješenje za ovu vrst komunikacije. Nemaju jedinstven stav. Zadnja GSET vježba je to i pokazala. Trenutno namjeravamo u ALE sustav uvezati i HCK. Međunarodna organizacija Crvenog križa upravo radi na tome da na CODANU napravi ALE nadogradnju. ALE nisam ja izmislio, samo sam primjetio gdje se može upotrijebiti.
I dalje trebamo radioamatere koji se hoće baviti ovom tematikom te se mogu prijaviti putem HRSVKS stranice
http://hrsvks.hamradio.hr/
73 de 9a5ex

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #327 u: 17. Studeni 2010, 13:41:23 »
Haloooo, Sergio, o čemu to ti pričaš? Radi se o malo preozbiljnoj temi za kojekakve udruge građana koje, kako ti veliš, samostalno sudjeluju u sustavu zaštite i spašavanja! Ma gdje ti živiš, u kojem imaginarnom svijetu? Takav sustav mora imati glavu, vrat, tijelo, udove, a ne biti jedna amorfna masa kojekakvih udruga građana koje se skupe s kolca i konopca...

Nisi shvatio očito. Znači neka udruga koja može pomoći svojim aktivnostima u sustavu zaštite i spašavanja može neovisno o drugoj udruzi (savezu, recimo) sudjelovati u tom sustavu. Znači da radio klub iz SB-a može samostalno bez HRS-a i HRSVKS sudjelovati u aktivnostima DUZS-a.

Prema Statutu HRS-a obveza je svakog člana (radio kluba) u siljedećem:

- sudjelovanje u aktivnosti i osposobljavanju članica i članova za obranu domovine i zaštitu ljudi i imovine, u slučaju nepogoda ili prirodnih katastrofa,

Predlažem ti da si pročitaš Zakon o zaštiti i spašavaju, Zakon o udrugama i Statut HRS-a.

Citat:
To što ti zagovaraš je KAOS, upravo ono što je radio-amaterima donijelo uključivanje CB-a, a za njim i kojekakvih, nazovimo ih tako, alternativnih skupina i udruga.

A što ja to zagovaram? Tražiti mišljenje od iskusnijih je zagovaranje?
I koliko vidimo iz onog članka, DUZS nema primjedbi a ni problema na uključivanje CBaša u sustav zaštite i spašavanja.
« Zadnja izmjena: 17. Studeni 2010, 14:26:41 od 9A7KTF »
9A7KTF, Sergio

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #328 u: 17. Studeni 2010, 18:44:00 »
Ovih dana su sjećanja,uspomene na herjosku obranu Vukovara!!!nije to bilo tako davno,a ipak je prošlo skoro dvadest godina,Hoću reći Vukovarci su se sami organizirali,dakle uz samo dobru organizaciju ,visoku motiviranost odoljevali su jednoj od najgorih ugroza  u skorijoj povjesti,da su Vukovarci čekali nekakvu organiziranu pomoć sve bi za njih davno prije bilo gotovo,zato netreba ignorirati CB radioamatere ,od svega pokazanog na njihovoj stranici,odlično su se organizirali,dobro opremljeni,visoko motivirani, prava šteta što neznaju "telegafiju"još da znaju telegrafiju tkobi im bio ravan....
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #329 u: 17. Studeni 2010, 19:56:44 »
Nudio sam ti da se ukljućiš.

Tocno, prijavio se po drugi put, bio je jedan telefonski razgovor i nista vise, nista konkretno.
Oko testiranja ALE sustava do one "vjezbe" u Kraljevici znas i sam dosta sam se bavio tim. Moj zakljucak nakon svega je bio da nema smisla vise nastaviti sa tim to jest da moje daljnje ucesce u tome nije pozeljno.
Pogledaj svoje pisanje pod  RTTY 9A0ALE.

Naravno nije nicija obveza objavljivati necija imena ali je cudno da se imena regionalnih koordinatora znaju (jedino ako su u medjuvremenu promijenjeni pa se niti oni neznaju), dok su imena zupanijskih koordinatora tajan podatak. To me podsjeca na tvog predhodnika.
Sto je sa javnoscu rada HRS-a?

Istina je voda duboka.... Da ne kompromitiram nikog
Nema vise, bar se nadam, da te ne zamaram ovo je ionako hobi.