Autor Tema: HRSVKS  (Posjeta: 107541 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
Odg: HRSVKS
« Odgovori #255 u: 13. Ožujak 2010, 17:12:11 »
Dok web urednik "propusti" vijest na web:

U Zagrebu je u subotu 13. ožujka, u prostorijama HZTK-e održan prošireni sastanak na kojem je, pored koordinatora za HRSVKS, nazočan bio i dio radioamatera koji se kane uključiti u strategijske veze HRSVKS-a. Sastanak, s dnevnim redom "Predstavljanje Plana djelovanja radioamatera u sustavu zaštite i spašavanja" i "Prezentacija ALE sustava", vodili su Vladimir, 9A6ISV, i Željko, 9A5EX. U radu su sudjelovali 9A2R, 9A5JA, 9A2HW, 9A2WJ, 9A9R, 9A6DNO, 9A4KH, 9A4BA, 9A7KTF, 9A7IFA i 9A6AA.

9A6AA

Zaboravih: Skupu je nazočio i Predsjednik HRS-a, Zdenko, 9A2HI.
« Zadnja izmjena: 13. Ožujak 2010, 20:36:01 od 9A6AA »
"DX never sleeps..."

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #256 u: 13. Ožujak 2010, 20:39:11 »
Evo još malo o ulozi čileanskih radio-amatera u nedavnim događanjima:

http://forums.qrz.com/showthread.php?t=240661

Obratiti pozornost na rečenicu: They were on air within 10 to 15 minutes of the quake - where possible. To je ono što treba i nama biti misao vodilja - brza reakcija i stavljanje u funkciju mreže. Znači što lakša i jednostavnija oprema, bez imalo kompliciranja. I, jedno čisto praktično pitanje: je li za funkcioniranje hrvatske mreže važno čuje li se neka stanica u SAD-u ako se u isto vrijeme ne čuje neposredno nadređena stanica?
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #257 u: 13. Ožujak 2010, 21:16:51 »
...Obratiti pozornost na rečenicu: They were on air within 10 to 15 minutes of the quake - where possible. To je ono što treba i nama biti misao vodilja - brza reakcija i stavljanje u funkciju mreže...

Damire,

koliko tebi treba da budeš "on the air" ako potres pogodi tvoje područje?

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #258 u: 13. Ožujak 2010, 21:38:12 »
Trenutačno bih bio ovisan o utičnici i postojećoj anteni ;). Ako bi to dvoje funkcioniralo, odnosno ako bi kuća ostala cijela i ja skupa s njom - odmah, čim prestane tresti. Ako bih se odlučio opremiti se za terenski način rada trebao bih nabaviti mali agregat i antenu za portabl. Ostalo manje-više imam. Znači, mogao bih se javiti za nekih 20-30 minuta koliko bi mi trebalo da iznesem stanicu u dvorište, dignem antenu, uštekam dva-tri kabla, upalim agregat i javim se nadređenoj stanici. I to je to... Naravno, uz pretpostavku da sve radim sam i da znam kome i na kojoj frekvenciji se javiti. Ako bih morao poći negdje dalje, onda ovisi...
73 Damir 9A3VV
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #259 u: 13. Ožujak 2010, 22:32:27 »

... bio ovisan o utičnici i postojećoj anteni ;).

... Ako bi to dvoje funkcioniralo,

...trebao bih nabaviti mali agregat i antenu za portabl.

... uz pretpostavku da sve radim sam...

...Ako bih morao poći negdje dalje, onda ovisi...

Previše kod tebe ima tih "ako" i "trebalo bi".  :) Nisam siguran da bi mogao dostići spomenutih 10-15 minuta, kao oni koje navodiš kao primjer.  ;) No, ne sekiraj se zbog toga. Ako se to desi god tebe, naravno, trebati ćeš prvo skrbiti o sebi i svojima, a radioveze će odraditi oni koji su najbliži ugroženom području. Tako se očekuje i od tebe ako se to dogodi negdje drugdje...

Naravno da za rad našeg sustava nije bitno da li se neka naša postaja čuje u (npr.) SAD-u. No, i to ima svoj smisao.
Nadam se da ćeš do nekih odgovora doći u Kraljevici...

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #260 u: 14. Ožujak 2010, 12:31:09 »
Je, točno, puno je tih ako i trebalo bi, slažem se, ali što se mene tiče ja sam spreman uložiti nešto novca i rada da skompletiram opremu za tu nedajbože situaciju. Vidjet ćemo hoće li me to što ću u Kraljevici čuti uvjeriti da je to o čemu se ovdje priča i što se promovira pravi put i način ili je samo još jedan od hirova tehničkih freakova kojima su glave često u oblacima pa ne vide stvarni život koji se odvija ispod oblaka. A stvarni je život ono što su čileanski amateri uradili i pokazali da se može i u kom smjeru treba ići! Nema potrebe za otkrivanjem tople vode, treba aplicirati njihovo rješenje i po ustroju i po opremi i točka! Sve drugo je traćenje vremena i novca.
73 Damir 9A3VV

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #261 u: 14. Ožujak 2010, 22:43:03 »
Ovdje smo vrtili pojam MultiPSK pa da stavim ovu obavijest...

Na stranici autora tog programa, Patricka, F6CTE, (http://f6cte.free.fr) stavljena je nova verzija (V4.17) programa MultiPSK.

Ne bih vas zamarao s poboljšanjima koje je Patrick unio u zadnju verziju...

(gore je screen jedne ranije verzije...)

73

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #262 u: 15. Ožujak 2010, 11:28:46 »
U jednu od strategija razvoja i djelovanja HRSVKS bila bi i preporuka koji program koristiti.
Dali ce to biti Multipsk, PcALE ili neki treci iz svega dosadasnjeg (od 2005) se to ne vidi. Nije nuzno da to bude posljednja verzija nekog programa, ali bi trebalo da se zna koji su programi i koje verzije istih upotrebljive. To je nesto sto bi trebali znati svi cak bi to trebalo biti obvezno pitanje pri polaganju ispita za P razred.

9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #263 u: 15. Ožujak 2010, 13:48:23 »
Na subotnjem predavanju istaknuto je da je sada u igri MultiPSK.
(Očigledno, nije mi uspjelo slanje vijesti na naslovnicu web-a...)

Navodno, postoji mogućnost da se dobije MARS verzija PcALE-a, u što osobno sumnjam. Tada bi se koristio taj program.

U subotu su pale ideja da zatražimo od Patricka da sučelje MultiPSK oslobodi nepotrebnih naredbi i opcija, te da se zadrži samo nekoliko najčešće korištenih programa. No, sada vidim da su pojedinci u svijetu zagrijani za COQUELET i OLIVIU... Sto ljudi - 100 ćudi. Sto žena - 200 ****. ;)

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #264 u: 15. Ožujak 2010, 14:40:48 »
Mislim da se nebi trebalo puno osvrtati na svijet, ovdje se prvenstveno radi o 9A mrezi u kriznim situacijama. Na nama je da odaberemo od postojeceg najbolje, ono sto ce zadovoljiti nase potrebe i sto se pokaze pouzdano u radu.
Uz spomenute postoji jos Winmor, FRSM8000 kojeg nijemci testiraju za svoju emcomm mrezu vjerojatno ima i drugih koji bi se dali iskoristiti.
Jos jedna stvar je bitna da je program besplatan i lako dostupan, iako ima informacija da postoji i profi verzija Multipsk koja se placa, ne ona koja dolazi uz ovu sto se moze skinuti na stranicama autora.

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #265 u: 15. Ožujak 2010, 14:47:25 »
...
Jos jedna stvar je bitna da je program besplatan i lako dostupan, iako ima informacija da postoji i profi verzija Multipsk koja se placa, ne ona koja dolazi uz ovu sto se moze skinuti na stranicama autora.

To je ista verzija samo što su nakon registracije ($) programa omogućene dodatne naredbe. Patrick mi je rekao da za naš EmComm dovoljna free verzija.

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #266 u: 16. Ožujak 2010, 08:43:56 »

Evo jednog prijedloga kako bi trebao izgledati komplet za pokretnu/mobilnu ekipu za HRSVKS.
Ovo je komplet iz austrijskog tima radioamatera koji djeluju u sklopu državnog sustava za katastrofe. Ovo nije fikcija, ovo je stvarno, i to RADI!

73 de 9a5ex

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #267 u: 16. Ožujak 2010, 08:46:39 »
Još jedna , bolje se vidi.

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #268 u: 16. Ožujak 2010, 09:01:20 »
Mogli bi nam ti dečki iz Austrije posuditi na probu jedan komplet...

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #269 u: 16. Ožujak 2010, 10:02:47 »
Nesto razmisljam i pitam se kako je sa hladjenjem uredjaja bilo na ovoj slici ili onoj (kofer) sto sam stavio pod komplet za hrsvks.
Sve su to dobri pokusaji, ali za nesto ozbiljno napraviti treba dosta istrazivanja. Mislim da je Gordan 9A6AIV radio nesto sa kovcegom.