Autor Tema: HRSVKS  (Posjeta: 107535 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A7BBD

• Senior Member
    • http://www.fly-high.com.hr
Odg: HRSVKS
« Odgovori #390 u: 05. Veljača 2011, 17:03:07 »
Pod menađerima sam mislio koordinatorima.
Ukoliko je stvar tajna ili nešto slićno molim na PM za regiju Istre.
Hvala .

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #391 u: 05. Veljača 2011, 20:53:59 »

Pozdrav, 9a7bbd
Nije tajna. Koordinator za regiju zapad je 9a6aiv, Gordan 9a6aiv@hamradio.hr što znaći i za Istru.
Ako se želiš uključiti u aktivnosti HRSVKS, slobodno se javi Gordanu.

73 de 9a5ex, Herman
Glavni koordinator za HRSVKS

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #392 u: 08. Veljača 2011, 09:24:16 »
Pozdrav,

Sa prošlom subotom zavrešena je "inicijativa s20/su20" u Zagrebu. Stanica 9a0zg ( op.Franjo 9a4fs, lokacija Špansko) napravila je ukupno 85 veza. Zona pokrivanja radio signalom je zadovoljavajuća. Pokriven je Grad Zagreb i veći dio zagrebačke županije. Signalom se dosegnulo do Varaždina, Bjelovara, Karlovca, Siska.... Brežice, Kladuša...
Ukoliko se poruke prenose posredno - profil veza zadovoljava pokrivenje signalom za središnju Hrvatsku.
Ovu inicijativu će odraditi i regija istok, zapad i dalmatinska regija.
Ovim je postignuti cilj, upoznavanje radioamatera o središnjim frekvencijama za slučaj kriznih situacija.
Naravno, ovaj sustav veza poduprijeti će se i krtkim valom koji je u završnoj fazi - strategijske veze, za povezivanje i pokrivanje signalom cijelog teritorija Republike Hrvatske.

73 de 9a5ex

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #393 u: 10. Veljača 2011, 08:30:25 »
Pozdrav,
HRSVKS, CEN mreža poćela je sa radom na 60m bandu na frekvencijama 5371.5 i 5403,5 kHz. Ishodovane su dozvole za pojas od 5260-5410 kHz. Povremeno će se optimizirati rad na ovom bandu sa još najmanje dvije frekvencije. Navedene dvije frekvencije su međunarodno usklađene, a mi ćemo dodati još dvije "naše " frekvencije. Oni koji nemaju
dozvole za rad na 5 MHz, mogu ALE program podesiti da samo prima sounding od drugih ALE stanica.

[07:54:27] 9A0ZG: [07:52:38][ 14.1 MHz ] [TWS] De [9A5EX ] BER 22 SN 04 smeter2
[07:55:13] 9A0ZG: [07:53:24][ 5.4 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 29 SN 09 smeter4
[07:55:16] 9A5EX: [07:55:21][ 5.4 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 30 SN 09 smeter5
[07:55:18] 9A0ALE: [07:55:15][ 5.4 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 28 SN 09 smeter4
[07:56:59] 9A5EX1P: [07:57:09][ 3.6 MHz ] [TWS] De [9A0ALE ] BER 30 SN 10 smeter5
[07:57:00] 9A0ZG: [07:55:12][ 3.6 MHz ] [TWS] De [9A0ALE ] BER 30 SN 09 smeter5
[07:57:03] 9A5EX: [07:57:08][ 3.6 MHz ] [TWS] De [9A0ALE ] BER 27 SN 09 smeter4
[07:57:52] KQ6XA: [07:59:26][ 7.1 MHz ] [TWS] De [N0PWZ] BER 30 SN 07 smeter5
[07:58:04] 9A5EX: [07:58:09][ 5.3 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 29 SN 13 smeter4
[07:58:05] KQ6XA: [07:59:36][ 7.1 MHz ] [TWS] De [N0PWZ] BER 29 SN 05 smeter4
[07:58:10] 9A0ZG: [07:56:21][ 5.3 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 30 SN 10 smeter5
[07:58:16] 9A0ALE: [07:58:13][ 5.3 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 30 SN 11 smeter5

73 de 9a5ex

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #394 u: 10. Veljača 2011, 08:49:54 »

Ovako će izgledati konfiguracija regionalnih stanica. HF/VHF/UHF stanice i računalo.

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #395 u: 10. Veljača 2011, 11:24:23 »
Pozdrav,
HRSVKS, CEN mreža poćela je sa radom na 60m bandu na frekvencijama 5371.5 i 5403,5 kHz. Ishodovane su dozvole za pojas od 5260-5410 kHz. Povremeno će se optimizirati rad na ovom bandu sa još najmanje dvije frekvencije. Navedene dvije frekvencije su međunarodno usklađene, a mi ćemo dodati još dvije "naše " frekvencije. Oni koji nemaju dozvole za rad na 5 MHz, mogu ALE program podesiti da samo prima sounding od drugih ALE stanica.
[07:54:27] 9A0ZG: [07:52:38][ 14.1 MHz ] [TWS] De [9A5EX ] BER 22 SN 04 smeter2
[07:55:13] 9A0ZG: [07:53:24][ 5.4 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 29 SN 09 smeter4
[07:55:16] 9A5EX: [07:55:21][ 5.4 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 30 SN 09 smeter5
[07:55:18] 9A0ALE: [07:55:15][ 5.4 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 28 SN 09 smeter4

[07:56:59] 9A5EX1P: [07:57:09][ 3.6 MHz ] [TWS] De [9A0ALE ] BER 30 SN 10 smeter5
[07:57:00] 9A0ZG: [07:55:12][ 3.6 MHz ] [TWS] De [9A0ALE ] BER 30 SN 09 smeter5
[07:57:03] 9A5EX: [07:57:08][ 3.6 MHz ] [TWS] De [9A0ALE ] BER 27 SN 09 smeter4
[07:57:52] KQ6XA: [07:59:26][ 7.1 MHz ] [TWS] De [N0PWZ] BER 30 SN 07 smeter5
[07:58:04] 9A5EX: [07:58:09][ 5.3 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 29 SN 13 smeter4
[07:58:05] KQ6XA: [07:59:36][ 7.1 MHz ] [TWS] De [N0PWZ] BER 29 SN 05 smeter4
[07:58:10] 9A0ZG: [07:56:21][ 5.3 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 30 SN 10 smeter5
[07:58:16] 9A0ALE: [07:58:13][ 5.3 MHz ] [TWS] De [9A5EX1P ] BER 30 SN 11 smeter5

73 de 9a5ex
Molim, oprostite meni neukom što se ponovno miješam u ovu raspravu, ali sam bio slobodan, ponukan gore navedenim, zaviriti u Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama objavljen u Narodnim novinama broj 61/2009, a koji proizlazi iz odredbe članka 82. stavak 10. Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN br. 73/2008) te sam u Pravilniku, u Dodatku 1 - Tehničke značajke amaterskih radijskih postaja našao Tablicu 1 i, gle čuda, nigdje u toj tablici ne nađoh da je nama, hrvatskim radioamaterima, dodijeljeno pravo rada u frekvencijskom pojasu od 5 MHz. Za svaki sam slučaj pročitao i Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o amaterskim radijskim komunikacijama ali se taj bavi minornim stvarima, kozmetikom, te se pitam, a i svekoliki auditorij:

1. Temeljem kojeg su propisa HRSVKS-u dodijeljene navedene frekvencije ako je HRSVKS radioamaterska služba?
2. Temeljem kojeg bih propisa ja, obični smrtnik, radioamatericus vulgaris croaticus, mogao dobiti dozvolu za rad u frekvencijskom pojasu od 5 MHz neovisno o sudjelovanju u radu HRSVKS-a?

Ispričavam se još jednom zbog upada u ovu raspravu i svečano obećavam da se ovdje više neću javljati jer, poštivajući napisano, dakle odredbe Pravilnika o amaterskim radijskim komunikacijama zaključujem kako HRSVKS nije radioamaterska služba. Ili, možda, kao u bivšoj državi, postoji neko tajno izdanje NN, namijenjeno (kao ondašnje tajno izdanje Službenog lista) objavi tajnih zakona i pravilnika za koje mi, obični smrtnici, ne smijemo znati?
« Zadnja izmjena: 10. Veljača 2011, 11:45:18 od 9A3VV »
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #396 u: 10. Veljača 2011, 12:09:30 »
Damire ako te zanima rad na 5 MHz možeš podnijeti zahtjev za eksperimentalni rad(dozvolu)pa ti je možda i odobre.Nebi bio prvi a vjerujem ni zadnji.Pokušaj pa buš videl,ne?Osobno me taj band još ne zanima ali "nikad ne reci nikad". ;)

73,9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #397 u: 10. Veljača 2011, 13:36:22 »
Pozdrav !

Nešto o 5MHz ima ovdje:

http://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=5742.0

73's Mark

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #398 u: 10. Veljača 2011, 13:43:22 »
Pozdrav Damir,
Ovakova pitanja su i potrebna ovdje na forumu da bi se neke nejasnoće mogle objasniti i svim radiamaterima.
HRS je na traženje HRSVKS, mene, zatražio od HAPEK-a odobrenje za korištenje 5MHz za emergency radio sustav HRSVKS. HAPEK je to odbrio s naznakom da je to privremena dozvola ( ekskluzivno za HRSVKS) koju će koristiti emergency stanice i operatori koji su dio HRSVKS. HRS je zatražio dozvolu za 9a0 emergency stanice i dobio dozvole. Operatori koji su dio HRSVKS su također dobili dozvole, koji su isto zatražili. Ne vidim u čemu je problem!?

HAPEK je zaključio da može dodjeliti dozvole za emergency sustav. Koga oni još trebaju pitati !?
Nadalje, HAPEK je objasnio da će u skoro vrijeme kontaktirati HRS, kako bi ovaj band uvrstio tablicu radioamaterske službe kako bi svi radioamateri mogli koristiti navadeni band. Mislim da smo time pokrenuli ili pogurali da svi radioamateri mogu koristiti ovu frekvenciju.
Tajne organizacije ne bih komentirao!

Radioamateri koji se aktiviraju u rad iz oblasti zaštite i spašavanja, na taj način ne prmoviraju samo svoju radioamatersku aktivnost, aktivnost u klubovima i HRS, nego čine i opće društvenu korisnu radnju. Nadam se da tako razmišlja večina radioamatera. Smatram da , poneka "skretanja " sa teme nisu zlonamjerna, nego su rezultat neznanja i neinformiranja.

73 de 9a5ex

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #399 u: 10. Veljača 2011, 21:32:23 »
U pravu si Hermane, ovo je mjesto za razjašnjavanje svih nejasnoća. Pa si tako i ti sada neke stvari razjasnio i informirao svekoliko radioamatersko pučanstvo. A da je to ranije učinjeno (ima veza sa tvojom zadnjom rečenicom!) ne bih ja morao ovoliko pisati i sve bi bilo jasno i transparentno (što volim ovu riječ ::) ). Hvala ti na objašnjenju. Ovo bi trebala biti pouka svima koji imaju važne informacije ali ih zadržavaju za sebe ili ih na kapaljku doziraju odabranima. Pravovremena, točna i iscrpna informacija je nešto na što svi imamo pravo.

Hajde, nadajmo se da će Agencija to što je obećala i realizirati. U nas se toliko toga obećava...

Reni, kako vidiš ne bih prošao sa zahtjevom jer nisam uključen u sustav HRSVKS. Kako moj uređaj na tom bandu ne može emitirati, a mirovina mi ne dopušta nabavku novog uređaja, taj me band neće čuti.
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #400 u: 10. Veljača 2011, 22:27:55 »
Možda nešto još što bi pojasnilo situaciju oko 5mHz. ITU,  Internacionalna Telekomunikacijska Unija je predložila IARU da u svojju raspodjelu frekvencija stavi i 5Mhz i da to na kraju odobre državne agencije za uporabu radioamaterima. Ne vidim ništa loše u tome!?
Iz regiona R1 gdje smo i mi, trenutno radi oko 5 radioamaterskih asocijacija u tim državama, a biti će ih sve više, gdje će se povaćati aktivnosti radioamatera. Zašto HRS nebi bio 6. po redu? HRSVKS je potaknuo aktivnosti na Mhz ne samo da HRSVKS dobije licencu na tom bandu, nego je pružio mogučnost da to dobiju i svi ostali radioamateri u 9a. HAPEK ima dobru volju da to odradi. Dakle, HRS treba sada formalono odraditi stvar.

Što se tiće ALE. Ista je situacija. ITU je u svojim dokumentima dao preporuku da taj radio sutav koriste sve organizacije koje se bave problematikom zaštite i spašavanja, emergency. NATO je skinuo klasifikacijsku oznaku ( vojna tajna) sa dokumenta STANAG 5066 i time omogućio da svi koji se bave ovom problematikom koriste taj radio sustav. Postoje tri razine ovog sustava; vojni , profesionalni i radioamaterski. Zašto to ne bi koristili. Svedok sam problema s kojim se suoćila asocijacija koja se bavi emergency sustavom na razini R1
regiona. Oni su dvije godine za nama po tom pitanju. Naznaju kako da se organiziraju u emergancy sustavu. Postoje nekoliko sustava koji međusobno nisu kompatibilni, dakle ne mogu međusobno komunicirati. I ne samo to, nemaju definirane frekvencije. Zadnje GSET vježba se odvijala na način da se nekoliko sati prije viježbe e-mailom saznalo koje su to frekvencije!? Zar to ima smisla za jedan emergancy sustav?! Ale sustav riješeva te probleme. Stvar je samo u mentalnom sklopu ljudi! Koordinaturu za komunikacije za GSET sam poslao mail te mu rekao kako smo mi riješili ovaj problem. On mi je odgovorio da ( on je iz Švicarske) poznaje samo jednu stanicu koja radi na ALE. U ćemu je problem?! Pa, da bilo što kreneš napraviti moraš imati nešto što se zove NET -mreža.  Dakle stvar je mentalnog sklopa. Napravili smo mrežu koja je po karakteru, lokalna ali i međunarodna. Uvijek ponavljam da ovdje nema alternative. Međunarodna organizacija Red Cross je zakljućila da svoj Codan sustav MORA nadograditi sa ALE sustavom. Ovo nije bez razloga. Dozvoljavam mogučnost da ja to ne znam obajasniti, kako taj sustav radi. Nisam od jučer u ovom "filmu". Ako se sjećate proteklih godina vježbi HRSVKS. Ja sam jedan od onih koji su se uvijek "slikali" na vježbama. Zašto nije bilo i nekih drugih? Ti drugi su došli sa rukama u džepovima da "bace oko" što ovi rade ovdje.
Nije lako organizirati. Uvijek je bila ista "ekipa". Zašto? postojao je problem kako to organizirati. Ako imaš viziju i znanje onda imaš i hrabrosti to napraviti. Dakle mentalni sklop. Dali se prije o ovoj temi razgovaralo na forumu, nije. Zašto?

73 de 9a5ex

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #401 u: 10. Veljača 2011, 22:53:32 »

Pogledajte ovaj link, http://hflink.net/maps/

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #402 u: 10. Veljača 2011, 23:35:09 »
Dali se prije o ovoj temi razgovaralo na forumu, nije. Zašto?

Da se i ja ponovo malo umijesam, mada sam odustao,

Pokrenuta i zavrsena incijativa javljanja na 2m i 70cm, dobro, nesto se ipak radi.
Interesantno bi bilo vidjeti rezultate analize (ako su radjene) kakve su antene sve koristene i sa kojim se snagama radilo tjekom javljanja. Naravno realni rezultati, ne usminkani.
Naime organizacija rada u kriznim situacijama je sasvim drugacija od normalnih i ona preferira mobilne i portabl nacine rada. Kod tih nacina rada su resursi energije za napajanje uredjaja ograniceni (akumulatori, agregati, suncani paneli) i nerealno je ocekivati da ce se raditi sa punom snagom uredjeja obicno nekih 50-tak W. Isto tako je nerealno ocekivati da ce se moci koristiti yagice 6, 8, 10,... x elemenata, praksa kaze da se u takvim situacijama najcesce koristi neki tip vertikalnih antena ili eventualno kratke yagice.
U normalnim okolnostima (dosta elemenata na anteni i vitamina u uredjaju) ide veza bez problema Vrbovac (Zagreb) - Velebitska Pljesivica - Pula (Zadar,Rijeka...)
Iskreno niti ne ocekujem neki svrsihodan odgovor kao i puno puta dosad.

Mozda je ovo odgovor na "Zasto?"
Ono što radi  grupa za HRSVKS to ostaje unutar grupe  
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #403 u: 11. Veljača 2011, 06:18:40 »
Pozdrav,

Pohvale za inicijativu za dobivanje 5 MHz područja u 9A. Barem na tom području pušu neki novi "vjetrovi" i vidi se napredak i poboljšanje rada HRS-a a i Agencija. Novi ljudi sa širim pogledima puno znače.

Što se tiče HRSVKS mreže u 9A, i dalje držim da je preko 50% projekta otišlo u pogrešnom smjeru (gledajući s tehničke strane). S organizacijske strane, napravljeno je dosta, naravno pohvale Hermanu koji tegli ko "tovar". Tehnički nedostaci cijelog sustava ostavljaju negativni utisak na rad cijele mreže, i onda i taj organizacijski pada u vodu, nažalost.

Da ponovim, po meni je sustav organiziranja veza između centara na kratkovalnim frekvencijama totalno promašen i neuporabljiv za područje Hrvatske, konkretno naše potrebe. Kako za ALE tako i za govorne i digitalne komunikacije na 80 i 40 metara tj. za sve HRSVKS komunikacije na razini 9A trenutno ne postoji razrađena alternativa, redundancija, iz svega dosad viđenoga u praksi kroz razne vježbe osobno zaključujem da je sustav nepouzdan i nekvalitetan.

Kratki val je nepouzdan za komunikacije između postaja u 9A. To se pokazalo ma neću reći stotinjak puta, ali evo ,uzmimo sve konteste ove dvosatne u 9A, pa samo pogledajmo komentre učesnika na "propagacije".  I tako iz godine u godinu. Jednostavno lekcije nisu naučene, a primjera je jako puno.

Na žalost, prevladao je trend korištenja ALE iz U.S.A. iz ne znam kojih razloga, koji nama jednostavno ne odgovara. Za komunikaciju između država i uzbunjivanje, to je relativno dobro rješenje, ali ništa više od toga.

Drago mi je da je održana ova inicijativa na VHF/UHF simplexima koja je dokazala ono što sam ponavljao, da je cijela mreža trebala biti koncipirana na VHF/UHF frekvencijama, kako govorne tako i digitalne veze i to uz minimalna ulaganja, koja ne bi prelazila do sad utrošena sredstva u postojeću mrežu. Iz pomenutog testa vidljivo je koje područje je pokriveno sa prosječnom opremom i lokacijom centralne stanice.

Da ne tupim opet po istome, iz navedenih razloga, ohladio sam se od takvog pristupa HRSVKS, što možda i nije loše  ;D , jer sam jednostavno uvidio da uloženo vrijeme i sredstva na ovaj način neće uroditi dobrim rezultatima. Jedna stvarna situacija i potreba za korištenjem ovakvog sustava HRSVKS veza bi vjerovatno pokazala ove nedostatke sustava, gdje se ne bi dogodio fijasko sustava zbog samoorganiziranosti radioamatera, ali bi ALE i KV definitivno doživio fijasko.

Pozdrav
QV

« Zadnja izmjena: 11. Veljača 2011, 06:21:22 od 9a4qv »

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #404 u: 11. Veljača 2011, 08:46:50 »

9a4qv
/Da ponovim, po meni je sustav organiziranja veza između centara na kratkovalnim frekvencijama totalno promašen i neuporabljiv za područje Hrvatske, konkretno naše potrebe. Kako za ALE tako i za govorne i digitalne komunikacije na 80 i 40 metara tj. za sve HRSVKS komunikacije na razini 9A trenutno ne postoji razrađena alternativa, redundancija, iz svega dosad viđenoga u praksi kroz razne vježbe osobno zaključujem da je sustav nepouzdan i nekvalitetan.

Kratki val je nepouzdan za komunikacije između postaja u 9A. To se pokazalo ma neću reći stotinjak puta, ali evo ,uzmimo sve konteste ove dvosatne u 9A, pa samo pogledajmo komentre učesnika na "propagacije".  I tako iz godine u godinu. Jednostavno lekcije nisu naučene, a primjera je jako puno./

Adam bok,  i svi ostali radioamateri.
Uzimam obvezu da ovdje na forumu pokušam objasniti kako radi ALE. Smatram da baš ovdje nije mjesto za to, ali..
Prvo, iz napred izloženog vidim da ne znaš kako radi ALE i što je to! Dakle slijedi nekakva vrst edukacije.

73