Autor Tema: HRSVKS  (Posjeta: 107558 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5EX

• Senior Member
Odg: HRSVKS
« Odgovori #345 u: 21. Studeni 2010, 18:07:34 »
Da se podsjetimo:
- ALE je način rada se koristi kod radiokomunikacijskog povezivanja regija. Ovo je odgovor na postavljeni projektni zadatak DUZS-a, koji je tražio način kako da se povežu regije a nije precizirao vrstau rada, nego je preporučio da se to napravi na jedan moderni način -digitalni. Upravo radi mogučnosti prijenosa podataka- teksta..... Dakle, regionalni centri će raditi na ovaj način da bi osigurali komunikaciju između regionalnih centara i to glasovnu i podatkovnu komunikaciju u bilo kojem dijelu dana i noći 24/365. Pri tome se ne oslanjajući na nikakvu postojeću komunikacijsku infrastrukturu ( internet, telefonija, repetitori i sl.,).  Samo za pojašnjenje što se tiće ADSL/internet. Internet se koristi da bi se ovim sustavom moglo upravljati dok je stanje "normalno" te se tada upravlja remote/ daljinski , upravo internetom. Zašto? Ovaj radio sustav radi neprekidno. Bilo bi nerazumno da cijelo vrijeme netko sjedi uz uređaj. Dakle, zbog toga se koristi ADSL/internet. Kada situacije više nije"normalna" operator -radioamater dolazi na mjesto gdje je oprema te ju koristi.
- Preporuka je da ALE koriste i ostali sudionici HRSVKS mreže, radi toga da bi jednostavnije mogli biti uvezani u ovaj sustav koji je postao međunarodni standard za hitne komunikacije. S time smo postigli kompatibilnost sa ostatkom svijeta i službama koje se bave žurnim/hitnim komunikacijama.
- Komunikacije na "nižim" razinama, koje smo nazvali taktičkim vezama mogu koristiti sve vrste i načine komunikacija i veza koje imaju radioamateri u okviru dozvola za rad. Može raditi i CW. Regionalni centri će osim KV imati i VHF/UHF radio uređaje radi upravo mogučnosti komunikacije sa "nižim "razinama - taktičkim vezama. P ri tome će se koristiti način rada koji koji se koristi na tim frekvencijama.

- PC-ALE je program koji su razvili radio amateri a koji se bazira na MIL-STD 188-141A I MIL-STD 188-110.

73 de 9a5ex

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #346 u: 21. Studeni 2010, 18:37:26 »
9A5EX hvala na pojašnjenju,dakle ako sam dobro shvatio ALE je za prijenos podataka sa niže nazovimo je operativne razine,dakle ljudi na terenu ,ka bazi centru koji objedinjuje podatke,analitički ih obradi zna kakva je gdje situacija i prema tome određuje prioritete/vrstu pomoći ....
« Zadnja izmjena: 21. Studeni 2010, 18:51:26 od 9A8DU »
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #347 u: 21. Studeni 2010, 18:41:28 »
Damir, 9a3vv, imam dojam da smo na različitim frekvencijama, kako to kažu radioamateri.
Umjesto odgovora postavit ću ti pitanje, ne zato što neznam odgovor na tvoje pitanje , nego ćeš ti sam na to ogovoriti.
- Kada situacija postane "nenormalna" ti ćeš skupiti svoju opremu: antenu, uređaj , akumulator i još pokoju sinticu. Otići ćeš
na svoju lokaciju... i komećeš se javiti? kome će trebati tvoja informacija, poruka? Pa nećeš je valjda slati glavnom koordinatoru HRSVKS ili predsjedniku HRS-a!? što će to njima? Oni nisu ni Hitna medicinska pomoć pa ni vatrogasci! Kome ćeš slati tvoje poruke?
- Čekam tvoj odgovor, hvala.
 Imali smo slučaj samoorganiziranja radioamatera pri poplavi u okolici Zagreba. Po prirodi događaja nije sa radilo o katastrofi. Ovo određuju državna tijela i donose odluku o kakvoj se nepogodi radi. Koji je zaključak u svezi toga. Radio amateri su se samoorganizirali, što je jako dobro kao primjer kako se treba organizirati i provjertiti vezu i slično. Naime radilo se o skedu koji ova grupa radio amatera , ka i mnege druge , odrađuju na istim kanalima/FM, što je opet jako dobro i na taj način treba raditi. U operativnom smislu oni nisu napravili ništa! Kako? Osim što su se svi redom javili i izmjenili podatke, informacije u stanju na terenu i određene zaključke, nisu drugo napravili  -ništa. Koji je nukleus ovoga? Netko će raći da su se bavili samim sobom! Kome je potrebna informacija s kojom su oni raspolagali među sobom? Glavnom koordinatoru HRSVKS? Krivi smjer. Ovo smo morali svakako promjeniti.
Ovako smo još nema dugo radili. Poruke su završavale u šatoru na Jarunu te poslije par dana poslati kao izvješće kod predsjednika HRS! Ima li to smisla? Morali smo naparaviti nešto sasvim drugo. Morali smo napraviti nešto što se zove NET ili MREŽA. Koja će odgovoriti na pitanje:tko,što ,gdje ,kada,zašto... 73 de 9a5ex

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #348 u: 21. Studeni 2010, 18:50:33 »
Hermane nemoj zamjeriti ,malo šale nije za odmet,mada se radi o jednoj vrlo ozbiljnoj temi koja naravno zahtjeva ozbiljan pristup,što sam htio reći?" nama preko save a i sam sam jedan od tih  treba malo više da sjedne"....
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #349 u: 21. Studeni 2010, 18:55:48 »
Drago 9A8DU, otprilike . To je (ALE, nazvali smo ih strategiskim vezama)komunikacija između regija, Osijek, Zagreb,Rijeka,Split. I po načinu je SSB glasovna i podatkovna/DATA. Ali ne samo između regija, nego bi trebala biti osnovna komunikacija , ako se radi o vezama gdje nije moguća veza na VHF/UHF i kada nema repetitora. Naravno da ćemo uz razvijanje strateških veza- regionalnih u tom djelu napraviti mobilne/
portabl- prijenosne komplete koji će raditi na tom ALE sustavu. Jer se predpostavlje da neće biti repetitora niti slične infrastrukture koja bi se mogla u datom trenutku koristiti. Dakle korisiti će se KV sa ALE sustavom.
73 de 9a5ex

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #350 u: 21. Studeni 2010, 19:24:38 »
Damir, 9a3vv, imam dojam da smo na različitim frekvencijama, kako to kažu radioamateri.
Umjesto odgovora postavit ću ti pitanje, ne zato što neznam odgovor na tvoje pitanje , nego ćeš ti sam na to ogovoriti.
- Kada situacija postane "nenormalna" ti ćeš skupiti svoju opremu: antenu, uređaj , akumulator i još pokoju sinticu. Otići ćeš
na svoju lokaciju... i komećeš se javiti? kome će trebati tvoja informacija, poruka? Pa nećeš je valjda slati glavnom koordinatoru HRSVKS ili predsjedniku HRS-a!? što će to njima? Oni nisu ni Hitna medicinska pomoć pa ni vatrogasci! Kome ćeš slati tvoje poruke?
- Čekam tvoj odgovor, hvala.
 ...
Onome tko mi je u sustavu izravno nadređen, a tko će to biti ne odlučujem ja nego će sustav, nadam se, biti tako postavljen da ja, kao zadnja karika u lancu, znam tko je neposredno iznad mene i da s njim komuniciram, a dalje, iznad njega, nije moja briga. Zadovoljan odgovorom?
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #351 u: 21. Studeni 2010, 19:31:25 »
Nešto o frekvencijama  http://hrsvks.hamradio.hr/frekvencije/
 Na ovom linku ćete vidjeti frekvencije koje će koristiti HRSVKS. Stranica je još uvijek u radu, te ne stignemo sve napraviti kako bi trebali.
Crveno označene frekvencije su osnovne frekvencije za HRSVKS.  to to znači? One su jedinstvene za cijeli teritorij države. S20 je bila već prije kao takva defiinirana za centre 985, pa smo je ostavili. Sad će netko raći da sam nostalgičar! To znači  da se ovog momenta nešto dogodi (katastrofa) a ima potrebe za hitnom komunikacijom to su te frekvencije. Nemojte mi samo reći da ste sad pokušali zvati centre 112 na toj frekvenciji i nitko vam se nije javio! Pa ni nitko neće, pa zasad je "normalna " situacija tamo nema nikog kod uređaja. Zvat ćeš mobitelom 112 i zatražiti pomoć ili što već. Dakle samo za "nenormalne" uvjete Krizne , žurne, Emergency korisiti će se navedene frekvencije.
- Frekvencije na KV "vrti " skenira ALE sustav. Ondje su frekvencije ssb-glasovne i podatkovne DATA i uglavnom su međunarodno usklađene sa ostatkom Europe i Svijeta i usklađene sa band planom na kratkom valu. Vidljivo je da je ovdje i sked frekvencija 3.675 koju ALE skenira. Kako to sad koristiti sa ALE sustavom ,to je nešto šira tema. Planom djelovanja radioamatera u sustavu zaštite i spašavanja predviđena je i edukacija na tu temu, te se nadam da će mo termine poćeti odrađivati početkom iduće godine. Za ovaj sustav je svakako potreba edukacija. Nije dovoljlno samo upogoniti PC-ALE i to je to, nije to baš tako.
73 de 9a5ex

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #352 u: 21. Studeni 2010, 19:41:53 »
...
Jer se predpostavlje da neće biti repetitora niti slične infrastrukture koja bi se mogla u datom trenutku koristiti. Dakle korisiti će se KV sa ALE sustavom.
73 de 9a5ex
Pa ja cijelo vrijeme i predpostavljam da neće biti, tamo gdje dođem, ni struje, ni repetitora, ni bilo čega drugoga na što bih se mogao osloniti. Samo ja i ono što sam ponio. I podatak da mi je taj i taj, na toj i toj frekvenciji nadređen i da se njemu imam staviti na raspolaganje.
73 Damir 9A3VV
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #353 u: 21. Studeni 2010, 20:03:59 »
Damir 9a3vv,
djelomično. Svaki radioamater koji sudjeluje u radu HRSVKS bi trebao znati strukturu protoka informacija. Ukratko,  informacija mora završiti u centrima 112. Zašto? Oni jedini imaju: ovlasti, instrumentarij, mogučnosti i odgovore na sve u svezi događanja i rješavanja kada su u pitanju spašavanja u slučaju katastrofa. O tome postoji zakonska regulativa. Radioamateri su ovdje komunikacijska potpora i to zaista vrlo važna u događanjima oko katastrofa. DUZS pa ni jedna slična organizacija koja se bavi tom problematikom nije u stanju zaposliti stotinjak vezista i držati ih na plaći u upravi da bi ćekali možebitni potres!?
Za to su im potrebni radioamateri. Jeftinije je za državu mobilizirati radioamatere i jednom godišnje im dati novčanu donaciju.
Razradu komunikacija na području Županije, Gradova, Opčina trebaju naparviti koordinatori svojih županija. Ovdje imaju otvorenu mogučnost da to naporave onako kako to oni smatraju da je najbolje. Svaka županija ima neke svoje specifičnosti te se  generalni plan ne može primjeniti isto-zasve. Taktičke veze "niža razina" će organizirati koordinatori po županijama temeljem Plana djelovanja radioamatera u sustavu zaštite i spašavanja. Pri tom glavni koordinator HRSVKS neće odrđivati koja će se vrsta veze koristiti, nego će tražiti da ta veza bude u skladu onoga  za što to trebamo. Dakako, očekujemo u tom smislu i vašu potporu.
73 de 9a5ex

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #354 u: 21. Studeni 2010, 20:15:46 »
Kome ćeš slati tvoje poruke?
Kome je potrebna informacija s kojom su oni raspolagali među sobom?

Jos cu te malo gnjaviti.

Ta dva pitanja su najveci bit svega i izazivaju najvecu pomutnju iz neznanja i nepostojanja nekakvih okvirnih pravila, samo frekvencije nisu dovoljne i one su najmanji problem radi se gdje se dogovori i gdje ima najmanje smetnji. Ako se HRSVKS gleda kao organizirana grupa koja djeluje u takvim situacijama neke osnovne stvari tko, sto, gdje, kako bi trebale biti poznate, a ne da se krene u nesto stihijski jer u takvim situacijama kad tad dodje do konflikta.

Do sad je praksa pokazala da centri 112 kod provodjenja svojih vjezbi uopce ne predvidjaju sudjelovanje radioamaterskih organizacija u ovom slucaju HRSVKS .

Pitanja sa pocetka su prava nepoznanica ako se pogledaju u svjetlu dosadasnjih vjezbi u organizaciji HRSVKS gdje je informacije sa terena sakupljao zupanijski centar, prosljedjivao regionalnom i on dalje prema sredisnjoj postaji. Iz dosadasnjeg pisanja o ovoj temi dalo bi se zakljuciti da to vise nije tako i pitanje je dali je uopce potrebna nekakva lokalna razina s obzirom na osnovnu namjenu HRSVKS kao komunikacijska potpora DUSZ, a ne sakupljanje podataka. Organizacijska struktura DUSZ isto tako ide u tom smjeru, dakle ta lokalna razina bi  ustvari bila zupanijska (zupanijski 112) gdje bi onda oni eventualno po potrebi pratili 112 na terenu.
Ako je tako postavljen HRSVKS onda "DA", samoorganiziranje pojedinaca, grupa na ugrozenom podrucju. Iz perspektive poplavljenog podrucja: tocka A, tocka B, tocka C, camac, koordinacija plovidbe camca, dostave pomoci
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #355 u: 21. Studeni 2010, 20:22:55 »
...
Taktičke veze "niža razina" će organizirati koordinatori po županijama temeljem Plana djelovanja radioamatera u sustavu zaštite i spašavanja. Pri tom glavni koordinator HRSVKS neće odrđivati koja će se vrsta veze koristiti, nego će tražiti da ta veza bude u skladu onoga  za što to trebamo. Dakako, očekujemo u tom smislu i vašu potporu.
73 de 9a5ex
Nadam se da će istarski županijski koordinator znati koliko nas radio-amatera u Istri ima i sa čime raspolažemo i prema tome nam odrediti zadaće.
73 Damir 9A3VV

Offline 9A4AA

• Junior Member
  • **
« Odgovori #356 u: 21. Studeni 2010, 20:55:07 »
  Kako kaže 9A5EX normalna je situacija pa nitko u 112 ne sluša postaju....to je istina i nije neka sila da se mora slušati no sjećam se da sam i sam više puta razgovarao s 985 preko 2m pa i CB-a, pa na RA nije da radimo red ni raspored u 112, no neznam zašto je problem da pored telefona bude uključena radio stanica kao što je i nekad bila....Ipak ima još dosta vikendica, planinara, paraglidera, otoka i sl. situacija... i ako naletim na neku nesreću u planini bez signala mobitela, nemam ni priliku direktno pozvati pomoć a na vrhu sam Velebita i mob. je zablokiran od čujnosti -- karikiram , no ta ista "pomoć" ima uređaj koji skuplja prašinu....Kako sam svaki dan na moru redovno slušam pomorski band, pa po toj logici nije potrebno da netko na kopnu sluša vhf za pomoć pa i posebno za doktora i sl. jer gdje se čuje vhf čuje se i mob.?? jer je stanje "normalno".......73

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #357 u: 21. Studeni 2010, 22:07:34 »
Radioamateri su ovdje komunikacijska potpora i to zaista vrlo važna u događanjima oko katastrofa. DUZS pa ni jedna slična organizacija koja se bavi tom problematikom nije u stanju zaposliti stotinjak vezista i držati ih na plaći u upravi da bi ćekali možebitni potres!?
Za to su im potrebni radioamateri. Jeftinije je za državu mobilizirati radioamatere i jednom godišnje im dati novčanu donaciju.

Da bi se maknuli od pocetka trebao bi netko objasniti sto je HRSVKS i koja je uloga radioamatera u njemu.

Po meni je kamen smutnje uloga HRSVKS tj. radioamatera u sustavu DUZS, jer iz svega dosad iznesenog HRSVKS ce djelovati pod njihovom kapom i za njihove potrebe. Dali su im interesantne radioamaterske frekvencije, dali su to ljudi sposobni koristiti specificna komunikacijska sredstva. Recesija na sve strane pa tako i kod njih. Mozda nemaju potrebe da imaju stalno ekipe za komunikacije, pa bi na taj nacin ako se ukaze potreba za povecanim brojem ljdstva dosli do neophodnog kadra. Uostalom nastankom specificnih okolnosti svi na taj nacim mobiliziraju ljdstvo i na taj nacin dolaze do operativnog stanja. Sve sto je do sad radjeno se mijenja, nastupile su nove okolnosti, nepoznate.

To je i cilj svega da Civilna zastita dodje do kvalitetnog kadra za svoje komunikacijske potrebe.
Opreme imaju ali je nema tko koristiti ili nezna.

Barem smo se u necemu slozili, makar je bilo negacija.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #358 u: 21. Studeni 2010, 22:26:23 »
... jer gdje se čuje vhf čuje se i mob.?? ...

Nije baš tako - na moru, gdje se čuje VHF često nema signala mobitela.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A7PPM

• Newbie
  • *
« Odgovori #359 u: 21. Studeni 2010, 22:35:51 »
9A4AA
i ako naletim na neku nesreću u planini bez signala mobitela, nemam ni priliku direktno pozvati pomoć a na vrhu sam Velebita i mob. je zablokiran od čujnosti -- karikiram .
 Nije to nikakvo karikiranje to je istina. I ono šta si napisao za more je istina 100% isprobano. Sam se često nalazim na moru i evo primjera ako ideš van Novigrada ili Poreča oko 8 NM nema signala gsm ali Učka radi pez problema