Autor Tema: 9A5ABX odradio prijenos MAYDAY poruke s mora  (Posjeta: 3334 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6PAF

• Newbie
  • *
piše mali Ivica:"Dragi tata, pišem ti ovo pismo polako jer znam da ne možeš čitati brzo..."

Marko
Zadar, JN74PD: Zagreb JN75XT

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Odg: 9A5ABX odradio prijenos MAYDAY poruke s mora
« Odgovori #1 u: 05. Kolovoz 2020, 12:29:06 »
Živili radioamateri !

Sva sreća da mu uređaj nije bio blokiran na radioamaterske frekvencije kako nalažu propisi.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #2 u: 05. Kolovoz 2020, 12:57:37 »
Živili radioamateri !

Sva sreća da mu uređaj nije bio blokiran na radioamaterske frekvencije kako nalažu propisi.
Ivo,
priznajem da si me sad malo zbunio. Gdje piše da ja ne smijem
slušati npr. pomorske komunikacije?
Pustimo prošlost, ali meni se čini da to nije zabranjeno.
Ako griješim (ne bi mi bilo prvi put  ;) ), unaprijed hvala na upozorenju.  8)

73
Martin 9A2JK

Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6PAF

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 u: 05. Kolovoz 2020, 13:05:58 »
Ma ti propisi su kontraproduktivni. Dakako da neovlaštenu emisiju treba drakonski kažnjavati, ali u slučaju poput ovoga emisija je itekako opravdana.

Zaključavanje uređaja je suludo pravilo kojim se ne postiže ništa osim onemogućavanja rada u određenim hitnim slučajevima.  Ruku na srce, radioamaterizam odavno već nije alternativa telefonu i trebalo bi malo prilagoditi postojeća pravila.
piše mali Ivica:"Dragi tata, pišem ti ovo pismo polako jer znam da ne možeš čitati brzo..."

Marko

Offline 9A6PAF

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 u: 05. Kolovoz 2020, 13:08:45 »
@9a2jk
Nije problem u slušanju, problem je u emitiranju na pomorskim kanalima. Na moru može odašiljati bilo tko da ima barem položeno za voditelja brodice, ali s kopna zakonski smiju emitirati samo određene službe.

Marko

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #5 u: 05. Kolovoz 2020, 14:46:28 »
Pozdrav,

Nije baš odrađeno kako spada ali se na sreću dobro završilo.
Kako spada bi više trebalo ličiti ovako:

- radioamaterska postaja je čula poziv za pomoć
 - ako nitko ne odgovara na poziv onda telefonom pozvati 112 koji će poziv prespojiti Dubrovnik radio, Split Radio ili MRCC Rijeka
 - prenijeti informacije koje je čula i ako se ukaže potreba asistirati pri spašavanju po uputama MRCC ili obalne postaje

Prema snimci razgovora, jasno je da se posada jedrilice uspaničila jer je Dubrovnik radio zaprimio DSC poziv i odgovorio na njega ali jedrilica kasnije nije znala odgovoriti na poziv Dubrovnik radija. To u praksi ide automatski, čim potegneš slušalicu iz sjedišta, stanica se prebaci na radni kanal koji je odabrala obalna postaja u poruci.

Kako god, sve se dobro završilo, a da nije.... Otvaraju se tu onda mnoga pitanja, isto kao kad moraš unesrećenome u prometnoj pomoći a nisi siguran smiješ li ga micati ili ne te samo pozvati pomoć putem 112...

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
« Odgovori #6 u: 05. Kolovoz 2020, 14:53:18 »
@9A6PAF – ovo je forum i vrijede pravila kao za većinu internetskih foruma, 
s tom razlikom da mi nismo anonimni i potpisujemo se sa imenom. 
Molim, bez uvrede ili ljutnje, jer sam ovo napisao zbog svih drugih kojima je 
''teško'' napisati svoje ime na kraju posta.

Ja sam pitao gdje to piše da ne smijem slušati pomorske frekvencije?
Taj propis bi ja htio vidjeti, kakav god on bio.
Ja mislim da takav propis (kao i propis o ''zaključavanju'') amaterskih stanica
ne postoji, ali kao što napisah, možda griješim.

Nadalje, radioamaterima je dopušteno da u situacijama pogibelji i opasnosti
emitiraju na bilo kojim frekvencijama. Spomenuta situacija je očito bila pogibeljna
situacija i što god da je Julio radio, dobro je napravio i osvjetlao obraz nas
radioamatera.

73
Martin 9A2JK

P.S. Dok sam ovo pisao, 9A4QV je bio brži i lijepo sve objasnio
iako nisam siguran koliko radioamatera zna što znači DSC ili MRCC.
Glavno da (vjerojatno) netko na jedrilici ima položen GMDSS  ;)

Offline 9A6PAF

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 u: 05. Kolovoz 2020, 16:01:48 »
@9A6PAF – ovo je forum i vrijede pravila kao za većinu internetskih foruma, 
s tom razlikom da mi nismo anonimni i potpisujemo se sa imenom. 
Molim, bez uvrede ili ljutnje, jer sam ovo napisao zbog svih drugih kojima je 
''teško'' napisati svoje ime na kraju posta.
Nema problema, hvala na upozorenju, ime je u potpisu sad. I da, priznajem, lijen sam :D

Ja sam pitao gdje to piše da ne smijem slušati pomorske frekvencije?
Taj propis bi ja htio vidjeti, kakav god on bio.
Ja mislim da takav propis (kao i propis o ''zaključavanju'') amaterskih stanica
ne postoji, ali kao što napisah, možda griješim.
Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama, čl.19 st.1. https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_04_45_1135.html
Blokada radio-uređaja se u pravilu odnosi na odašiljački dio, a pretpostavljam da je Ivo mislio na to. Ivo ispravi me ako griješim. A to bi bio čl.16. st.1, u protivnom uređaj ne smije biti u slobodnoj prodaji, barem ne kad se kupuje novo od distributera.

Nije baš odrađeno kako spada ali se na sreću dobro završilo.
Kako spada bi više trebalo ličiti ovako:

- radioamaterska postaja je čula poziv za pomoć
 - ako nitko ne odgovara na poziv onda telefonom pozvati 112 koji će poziv prespojiti Dubrovnik radio, Split Radio ili MRCC Rijeka
 - prenijeti informacije koje je čula i ako se ukaže potreba asistirati pri spašavanju po uputama MRCC ili obalne postaje

Prema snimci razgovora, jasno je da se posada jedrilice uspaničila jer je Dubrovnik radio zaprimio DSC poziv i odgovorio na njega ali jedrilica kasnije nije znala odgovoriti na poziv Dubrovnik radija. To u praksi ide automatski, čim potegneš slušalicu iz sjedišta, stanica se prebaci na radni kanal koji je odabrala obalna postaja u poruci.

Na brodovima poput trgovačkih ili većih putničkih s propisno obučenom posadom to uredno funkcionira. Iz iskustva znam (HRM 8 godina), kao i svi ostali koji su upoznati pomorskim komunikacijama i njihovim korištenjem na Jadranu, da na brodicama to jednostavno ne funkcionira. Nema te procedure koja će nadjačati paniku na brodu. I Juliju je to očito jasno i po videu se može naslutiti da nije išao u predaju na prvu nego je pratio kako se odvija situacija. I istina je da imamo jako puno sjena od signala postaja Dubrovnik Radio i Split Radio na srednjem i južnom jadranu. S obzirom na situaciju, moj stav je da je itekako odrađeno kako spada.

Marko

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
« Odgovori #8 u: 05. Kolovoz 2020, 16:29:19 »

Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama, čl.19 st.1. https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_04_45_1135.html
Blokada radio-uređaja se u pravilu odnosi na odašiljački dio, a pretpostavljam da je Ivo mislio na to. Ivo ispravi me ako griješim. A to bi bio čl.16. st.1, u protivnom uređaj ne smije biti u slobodnoj prodaji, barem ne kad se kupuje novo od distributera.

Marko,

imaš pravo. U navedenom članku piše ''S prijamnom opremom amaterske radijske postaje …'' itd…. 
Naglasak je na ''amaterske radijske postaje''.

Nigdje ne piše da ja ne smijem imati prijemnik za neamaterske frekvencije, npr. za pomorske frekvencije 
i da ne smijem (bez dozvole) slušati pomorske frekvencije.

Članak 16. istog pravilnika govori o tome što se smije raditi, a ne što se smije
posjedovati.

Nadalje svaka amaterska radijska postaja proizvedena u posljednjih 30 godina za npr.
KV može primati cijeli kratki val, a emitirati samo na amaterskim frekvencijama.
I normalno se prodaje u Hrvatskoj !

Drugim riječima, ja kao pravni nestručnjak, mislim da je Pravilnik u ovom dijelu
nedovoljno jasan, a kad su u pitanju pogibelj i opasnost onda postoje i drugi zakoni i pravilnici 
koji izrijekom kažu da u takvim situacijama smiješ koristiti sve zamislivo.
Dakle, nema govora o kršenju bilo kakvih propisa.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A6PAF

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 u: 05. Kolovoz 2020, 16:47:40 »
Nigdje ne piše da ja ne smijem imati prijemnik za neamaterske frekvencije, npr. za pomorske frekvencije 
i da ne smijem (bez dozvole) slušati pomorske frekvencije.
Tako je :)

Nadalje svaka amaterska radijska postaja proizvedena u posljednjih 30 godina za npr.
KV može primati cijeli kratki val, a emitirati samo na amaterskim frekvencijama.
I normalno se prodaje u Hrvatskoj !
Da, ali da je odašiljanje omogućeno posvuda, e onda ne bi moglo tako jednostavno. Ima u pravilniku pokriveno i to ako se koristi uređaj koji nije napravljen za amatersku uporabu. Zato su naši uređaji tvornički softverski zaključani na odašiljanje samo u radioamaterskim opsezima. I mogu se otključati, ali to je neka druga priča i mislim da ima tema o tome na forumu.

Drugim riječima, ja kao pravni nestručnjak, mislim da je Pravilnik u ovom dijelu
nedovoljno jasan, a kad su u pitanju pogibelj i opasnost onda postoje i drugi zakoni i pravilnici 
koji izrijekom kažu da u takvim situacijama smiješ koristiti sve zamislivo.
Dakle, nema govora o kršenju bilo kakvih propisa.
To pokriva Zakon o elektroničkim komunikacijama iz kojeg proizlazi ovaj naš Pravilnik. Ne da mi se sad tražit di šta, kao šta sam spomenuo, lijen sam :D Čak sam dobio i takvu dijagnozu od doktorice kad sam imao cca 3 god starosti jer nisam htio pričat:D Mislim, ako može na mote, šta bi trošio energiju na glasnice da bi dao do znanja šta bi. :D A i upravo pokušavam naučiti napraviti nešto u vhdl-u po prvi put pa sam malo zauzet (ali ide pomalo).

Zapravo se slažemo oko svega, samo svatko iz svojeg kuta gleda :D

Marko

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #10 u: 05. Kolovoz 2020, 17:10:44 »
Ja, kao pravni nestručnjak mislim da se tvornice stite zaključavanjem zbog različitih propisa u drđavama. Pa, ako otključas, tvornica nema veze sa tim.

Mislim da kod nas nije vazno da li je postaja otključana ili ne. Ali, bila otključana ili ne, smiješ odašiljati samo tamo gdje piše u dozvoli. Nešto slično kao kod automobila. Možeš legalno imati auto koji potegne 320 na sat ali nesmiješ ga voziti brže  od ograničenja. Dok su unutar granica nitko te ništa ne pita.

Ako netko zna za sigurno neka kaže. To je važno znati

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #11 u: 05. Kolovoz 2020, 18:51:09 »

Nadalje, radioamaterima je dopušteno da u situacijama pogibelji i opasnosti
emitiraju na bilo kojim frekvencijama.

Ne širi dezinformacije, još čudnije da to dolazi od osobe koja se hvali radioamaterskim stažom 40-50+ godina.

Radioamater smije odašiljati samo na radioamaterskim frekvencijama koje je propisao HAKOM, radioamater kao i svaki drugi stanovnik RH smije odašiljati i na onim frekvencijama za koje nije potrebna dozvola za uporabu RF spektra poput CB-a i PMR-a.
Ovdje ne govorim o slučajevima kada je radioamater profesionalno vezan (ili volonter) za neku od službi (djelatnosti) koje u svom radu koriste radiouređaj, jer on u tom slučaju ne koristi radiouređaj kao radioamater nego kao djelatnik (volonter) te iste službe, skupine, djelatnosti. Neznam kako bi ih sve nazvao, jer je vrlo širok raspon uporabe i podijele RF spektra po različitin skupinama i namjenama.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #12 u: 05. Kolovoz 2020, 19:17:41 »
9A4OE Damir u pravu si 100%. U zakonu sve lijepo piše i mi radio amateri se moramo toga pridržavati. Martin, čudi me kako to tebi nije jasno. Van radio amaterskih frekvencija ne smijemo emitirati, zato su radio uređaji blokirani u predaji. 9A5ABX sigurno je u prekršaju. Ako je čuo signal za pomoć na 156.800 MHz to je mogao odraditi samo telefonom isključivo na 112.

+++
« Zadnja izmjena: 05. Kolovoz 2020, 20:05:17 od 9A2Z »

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #13 u: 05. Kolovoz 2020, 20:01:25 »
9A5ABX sigurno je u prekršaju. Ako je čuo signal za pomoć to je mogao odraditi samo telefonom isključivo na 112.

+++
Namjerno nisam komentirao taj dio, paralela se može povući sa slučajem neovlaštenog ulaza u prostorije Hrvatskih voda kod nedavnih kišnih događaja u Zagrebu od strane neovlaštenih građana. Čovjek učinio dobro djelo, ali, uvijek postoji to, ali. Tako je i ovdje slučaj neovlaštenog korištenja dijela RF spektra namjenjenog pomorskoj pokretnoj službi za opasnost i poziv u pomoć.

Da se razumijemo slušanje nije zabranjeno do onog trenutka kad se tako prikupljene informacije ne prenesu neovlašteno trećoj osobi, odašiljanje je zabranjeno.
« Zadnja izmjena: 05. Kolovoz 2020, 20:10:28 od 9A4OE »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
« Odgovori #14 u: 05. Kolovoz 2020, 20:17:03 »

Da se razumijemo slušanje nije zabranjeno do onog trenutka kad se tako prikupljene informacije ne prenesu neovlašteno trećoj osobi, odašiljanje je zabranjeno.
Aha, sad smo se ''dogovorili'' da smijemo slušati što i gdje želimo.
Super !!!  ::)

Za odašiljanje u situacijama pogibelji ''još se nismo dogovorili''.

Da li ste vi pročitali što piše na tom portalu ?
Iz Dubrovnik Radija zamolili su Julija da kontaktira brod.
Dakle svaka sličnost sa ''neovlaštenim ulazom u prostorije
Hrvatskih voda
'' nije ni slična.

73
Martin 9A2JK

P.S. Radioamater sam više od 50 godina.