Autor Tema: 9A5ABX odradio prijenos MAYDAY poruke s mora  (Posjeta: 3330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3LI

• Master
Odg: 9A5ABX odradio prijenos MAYDAY poruke s mora
« Odgovori #45 u: 07. Kolovoz 2020, 12:31:58 »
Ajme koliko komentara, meni je ovo jedino zanimljivo
Počeli smo po malo ''brkati lončiće''.
Poziv za pomoć nije primljen na radioamaterskoj frekvenciji.
Poziv za pomoć je primljen na pomorskoj frekvenciji namijenjenoj za to.
Vlasnik radiostanice i primatelj poziva ima dozvolu za korištenje te radiostanice.
Vlasnik stanice, kad je čuo da nitko ne odgovara na poziv, pozvao
je one koje treba pozvati, jer je upućen (zna, ima položen ispit, i tsl…).
Pozvao je one koje treba pozvati, a to je ORP Dubrovnik Radio.
........................................

Dakle, kolega radio-amater je sa Korčule, kao što je Martin napisao, vjerojatno posjeduje neku brodicu
i stanicu sa pomorskim frekvencijama na brodici.
Recimo da je ima, znači da ima neku dozvolu da emitira sa nje.
Nevera, more ovo ono, on sluša pozivnu frekvenciju na suhom u kući, sa radio-amaterskim uređajem.
Čuje poziv u pomoć, čuje i da nema komunikacije i uključuje se kao posrednik.
Šta je trebao napraviti, otići do brodice i javiti se sa "pomorske" stanice sa kojom vjerojatno ne bi čuo
Dubrovnik-radio ili javiti se sa "amaterske" stanice u kući ?
Mogao se identificirati i sa oznakom brodice (ako ima brodicu i stanicu) no identificirao se kao RA postaja.
Krivo? vjerojatno je ali je potpuno ispravno jer je RA oznaka ime i prezime operatora.
I šta sad, pomogao je u spajanju i prosljeđivanju lokacije brodice u problemu prema Dubrovnik-radiu,
kazniti ga za krivo identifciranje ?
Zapravo, sve ovo nažalost navodi na sljedeće, kada čuješ da je netko u životnoj opasnosti ti ugasi radio,
sigurno će profesionalci to odraditi a ti se ne mješaj, da, da, samo je pitanje koji profesionalci kada te nitko ne čuje.
Što su sa brodice trebalil napraviti, aktivirati EPIRB (ako ga imaju) i čekati da ih možda neko nađe ili pozvati na CH16 i nadati se
brzom odazivu, što su i napravili.
Zašto pomorske postaje nemaju bolje prijemnike ili primopredajnika na boljim lokacijama da čuju sve u dometu
nekih 50-80km je vjerojatno druga priča.
Zapravo, zaboravio nešto,
nitko ne spominje propust da "Dubrovnik radio" brodica u problemu nije čula, zašto?
Neispravna oprema, mala snaga predajnika, loša antena, loša lokacija, loš kabel do antene, o tome nitko ni slova.

« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz 2020, 13:02:59 od 9A3LI »

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #46 u: 07. Kolovoz 2020, 13:19:01 »
++

Predlažem, da PREKINEMO više "pametovati" o toj temi, dok HAKOM još nije uzeo ovu stvar u svoje ruke. Ili, možda da se postavi HAKOM-u pitanje o ovome slučaju, da čujemo njihovo mišljenje o svemu tome. Siguran sam da će nam HAKOM odgovoriti, da konačno završimo sa tom temom. Tko će pisati HAKOM-u. Ja predlažem Martina 2JK, mislim da je on najviše upoznat sa tim, i poslati im u privitku ovu našu raspravu. Odgovor HAKOM-a objaviti ovdje.

++

Offline 9A2Y

• Master in Training
« Odgovori #47 u: 07. Kolovoz 2020, 13:26:41 »
Što s djelatnicima firmi koje održavaju  red i vrše regulaciju ukrcaj i iskrcaj iz brodova i trajekata u našim  lukama.Svi koriste ručne uređaje sa Marine band kanalima.Da li imaju pozivne znakove 9axxxxx,da li imaju položen  ispit(Lučka kapetanija) za korištenje istih.Komuniciraju ne samo među sobom već i sa brodovima,jahtama,kako bi im osigurali vez u luci
Koliko sam i slušao komuniciraju među sobom pozivajući se imenima,kao na CB-u.
Milan 9a2y

Offline 9A1UN

• Master in Training
« Odgovori #48 u: 07. Kolovoz 2020, 13:55:54 »
Slično kao sa bilo kojom temom na ovom forumu, tražite dlaku u jajetu.
Kao netko tko je često na moru, a djelomično mi je to i QRL mogu samo pohvaliti ABXa.
Od silnih forumskih mornara htio bi viditi da li bi bili sretni da im netko odgovori na ovakav poziv
u situaciji nevere na moru bez motora i kormila sa 10 uspaničenih ljudi na brodu.

73 UN

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #49 u: 07. Kolovoz 2020, 14:14:25 »
++

Predlažem, da PREKINEMO više "pametovati" o toj temi, dok HAKOM još nije uzeo ovu stvar u svoje ruke. Ili, možda da se postavi HAKOM-u pitanje o ovome slučaju, da čujemo njihovo mišljenje o svemu tome. Siguran sam da će nam HAKOM odgovoriti, da konačno završimo sa tom temom. Tko će pisati HAKOM-u. Ja predlažem Martina 2JK, mislim da je on najviše upoznat sa tim, i poslati im u privitku ovu našu raspravu. Odgovor HAKOM-a objaviti ovdje.

++

Daj budi barem malo ozbiljan !!
Šta radio-amateri imaju sa ovim slučajem, jel rađeno u RA bandu, nije, znači HRS nema apsolutno ništa sa tim.
HAKOM može reagirati samo na prijavu "Dubrovink radija" a Dubrovnik radio sigurno neće pisati nikakvu
primjedbu-prijavu-tužbu jer od ovakvih situacija oni imaju korist a ne štetu.
Da se radilo o ometaju veze u trenucima akcije spašavanja onda je to nešto sasvim drugo.

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #50 u: 07. Kolovoz 2020, 15:36:32 »
A da se sjetite zasto je započela rasprava?

Rasprava je započela oko toga da li radio amater smije raditi izvan amaterskih opsega. Ispalo je da je u jednoj osobi spojene dvije dozvole. Za pomorskog radio telefonistu i za radio amatera. On ima licencu za rad na pomorskim frekvencijama

Da nije u naslovu radio amaterski znak nitko se nebi ni obazirao. Pa pomorskim radio telefonistima je u opisu posla prenošenje poruka. I to je čovjek napravio. I gotova prica o ovom slučaju.

Da li se smije  SAMO radio amater javiti na pomorskim frekvencijama? Mislim da nesmije. Da li ja, koji sam SAMO radio amater, da sam ja to čuo, da li bi isto napravio? Bi. Da li bi svatko od nas to napravio? Mislim da bi. Za mene priča završena.

Offline 9A7YY

• Život posvećen forumu
  • Sto osma nam je tek
    • http://http://www.sibenik-meteo.com/komiza/AMP%20Komiza.html
« Odgovori #51 u: 07. Kolovoz 2020, 16:56:20 »
Previše kapetana kopnene mornarice je u ovoj temi. Oprostite ali moram vam reći da iz dosadašnje prepiske isčitavam da vas polovica nije pročitala prvi post, a dobar dio druge polovice ne poznaje način djelovanja obalnih radio postaja.
ABX je napravio što je trebao i točka. Dubrovnik radio nije čuo poziv OK. A kako znate su postaja i antenski sustav na brodu bili ispravani? Rekla vam baba Vanga? Zašto voditelj brodice nije zvao 112? Da ne potroši bon?
Na moru sam od svoje 15-te godine dakle 50 godina. Na sreću nisam bio u pogibeljnim situacijama jer more poštujem. Kad god bih pozvao obalnu radio postaju uvijek sam dobivao zatraženu uslugu. Dok još nije bilo mobitela nikad mi nisu uskratili kratki telefonski poziv. Ovi s jedrilice su bili po informacijama koje sam dobio od kolega s Korčule ko češki turisti s japankama na Biokovu.
The kraj i dobro vam bilo more.

Pozdrav svima, Branko 7YY

More je mora
more mori
a nikad se ne umori
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz 2020, 17:04:57 od 9A7YY »

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #52 u: 07. Kolovoz 2020, 19:46:02 »
++

Tko će pisati HAKOM-u. Ja predlažem Martina 2JK, mislim da je on najviše upoznat sa tim, i poslati im u privitku ovu našu raspravu. Odgovor HAKOM-a objaviti ovdje.

++
Martin je dobro upoznat ''sa tim''. 
Mi, Podravci, smo zdavna imali more i onda smo ostali bez njega, 
ali to ne znači de ne znamo ništ o moru.  ;)

Martin ne kani ništ pitati HAKOM-a. Nema kaj ni zakaj.
A kao moj skromni prilog mlaćenju prazne slame, štel sem pitati druga sekretara. 
Drug sekretar mi je odbrusil da je v penzije i da se više ne bavi s takvemi stvari. 
Osim toga, sad nema čas više razgovarati jer šprica gorice.  ;D ;D

73 uz pohvalu Juliju 9A5ABX
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #53 u: 07. Kolovoz 2020, 20:22:26 »
Kolegi Juliju 9A5ABX čestitam na obavljenom poslu! Tako treba, kad su u pitanju životi, zakoni baš i ne važe... Imam nekog iskustva u zaštiti i spašavanju pa ne mlatim praznu slamu...

A dežurne advokate bi priupitao što da na 145.500 čuju poziv u pomoć od nekoga tko nema pozivnu oznaku?!?! Uzeli bi podatke od njega i prijavili ga HAKOMu ili isključili stanicu da ne slušaju ilegalnu postaju, da nedaj Bože ne dođu i slušanjem u konflikt sa zakonom?

Juliju još jednom čestitam!

73 de 9a6ndd Drago

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #54 u: 07. Kolovoz 2020, 20:59:17 »
++

Za 9A2JK

Baš tak prijatelj Martin, vidim si upučen nekaj vu to. Morti dobite nazaj more, zato morate biti pripravljeni i po malem delati brodice. Mi tu vu zagorju smo večinom svi fiškali i pravdaši. Od gradonačelnika pa do smetlara se letima već tužimo i pravdamo a pravice nema. Tak i tu se povremeno najde neki komendijaš pa nam ni dosadno.
lepo te pozdravljam iz baroknog grada Varaždina i bez zamere.
Naj pozabiti, samo na telefon, obrnuti broj 112 i zvati za hitne slučajeve.  8)

Štef 9A2Z

+++
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz 2020, 21:16:04 od 9A2Z »

Offline 9A1GS

• Newbie
  • *
« Odgovori #55 u: 07. Kolovoz 2020, 21:30:29 »
Čestitke kolegi 9A5ABX! Svima nam je dužnost reagirati na isti način!

Da nadodam, da i je prekršaj (A NIJE), svatko normalan i sa kojom daskom u glavi bi napravio isti. Pa i po cijenu kazne ako treba. Čovjek na prvom mjestu. Svaka čast kolega.

Pozdrav od 9A1GS / 9A3576 (pomorska pozivna)

Goran Skular
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz 2020, 21:34:32 od 9A1GS »

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #56 u: 07. Kolovoz 2020, 22:20:06 »
Ivo,
priznajem da si me sad malo zbunio. Gdje piše da ja ne smijem
slušati npr. pomorske komunikacije?
Pustimo prošlost, ali meni se čini da to nije zabranjeno.
Ako griješim (ne bi mi bilo prvi put  ;) ), unaprijed hvala na upozorenju.  8)

73
Martin 9A2JK

Hm, zapravo piše u čl. 101. stavku 1. Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14, 72/17), da je vlasniku ili korisniku radijske postaje zabranjeno neovlašteno doznati sadržaj radijske poruke koja nije namijenjena javnosti. Isto tako, zabranjeno je primati signale i priopćenja kaj nisu namijenjena njemu niti javnosti.
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz 2020, 22:21:39 od 9A7KTF »
9A7KTF, Sergio

Offline 9A4DU

• Newbie
  • *
« Odgovori #57 u: 08. Kolovoz 2020, 01:07:30 »
Pusti clanke i stavke.

9A5ABX je napravio odlican posao!
Svaki pravi pomorac je naucen da pruzi pomoc i da postuje more.
Jer se svaki moze naci u istoj situaciji. I sam sam sudjelovao u spasavanjima i proveo nebrojeno sati u rescue boatu.

A po clancima ili stavcima ako imam nesto izgubiti uvijek cu postovati tudji zivot. I biti ce mi neizmjerno drago spasiti neciji ako mogu.

9A5ABX - kapa do poda!

9A4DU
Master Mariner
Kapetan duge plovidbe

P.S. Ja isto zimi po jakom jugu slusam 16 kanal i nadam se da nece trebati bilo kakva pomoc. (Imam polozeno GMDSS)

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #58 u: 08. Kolovoz 2020, 09:47:11 »
Sagledali smo ovu situaciju (skoro) sa svih strana i, čini mi se, u svemu tome zaboravili na činjenice.
A činjenice su:

ČINJENICA 1: Komunikacija se odvijala na VHF 16 (pomorska frekvencija)
ČINJENICA 2: SVI, BAŠ SVI, KOJI SU KOMUNICIRALI IMAJU DOZVOLE ZA RADIO UREĐAJE I
RAD NA POMORSKIM FREKVENCIJAMA !!!!

ČINJENICA 3. Jedan od sudionika je OSIM GORE NAVEDENOG i član naše zajednice, 
a u komunikaciji se identificirao sa radioamaterskom pozivnom oznakom.

ČINJENICA 4. Sa gledišta isključivo pomorskih komunikacija, Julije je postupio VRHUNSKI ISPRAVNO. 
(ova 4. činjenica nije toliko važna za nas radioamatere, ali nek se zna).

Pitanja za sve:
Gdje piše da se ja smijem identificirati sa mojim radioamaterskim znakom SAMO i ISKLJUČIVO
na radioamaterskim frekvencijama ?  ::)
Kad bi to bilo tako, onda ste svi vi koji se na ovom forum identificirate 
samo sa pozivnom oznakom u debelom, debelom prekršaju ili možda čak radite i kazneno djelo.  ::)

Korištenje poziva na 112 je dopušteno, ali na moru postoje druge i puno bolje metode za traženje pomoći.
112 je ako sve drugo ne pomaže. U spomenutoj situaciji poziv na 112 nije bio potreban i samo bi cijelu
situaciju dodatno otežao. Valjda mi Podravci znamo (šteta što ne čujete, u pozadini mi svira ona poznata
narodna ''Od Osijeka pa do Varaždina, proteže se ravna Podravina …''  :D )

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #59 u: 08. Kolovoz 2020, 10:59:55 »
Sagledali smo ovu situaciju (skoro) sa svih strana i, čini mi se, u svemu tome zaboravili na činjenice.
A činjenice su:

ČINJENICA 1: Komunikacija se odvijala na VHF 16 (pomorska frekvencija)
ČINJENICA 2: SVI, BAŠ SVI, KOJI SU KOMUNICIRALI IMAJU DOZVOLE ZA RADIO UREĐAJE I
RAD NA POMORSKIM FREKVENCIJAMA !!!!

ČINJENICA 3. Jedan od sudionika je OSIM GORE NAVEDENOG i član naše zajednice, 
a u komunikaciji se identificirao sa radioamaterskom pozivnom oznakom.

ČINJENICA 4. Sa gledišta isključivo pomorskih komunikacija, Julije je postupio VRHUNSKI ISPRAVNO. 
(ova 4. činjenica nije toliko važna za nas radioamatere, ali nek se zna).

Pitanja za sve:
Gdje piše da se ja smijem identificirati sa mojim radioamaterskim znakom SAMO i ISKLJUČIVO
na radioamaterskim frekvencijama ?  ::)
Kad bi to bilo tako, onda ste svi vi koji se na ovom forum identificirate 
samo sa pozivnom oznakom u debelom, debelom prekršaju ili možda čak radite i kazneno djelo.  ::)

Korištenje poziva na 112 je dopušteno, ali na moru postoje druge i puno bolje metode za traženje pomoći.
112 je ako sve drugo ne pomaže. U spomenutoj situaciji poziv na 112 nije bio potreban i samo bi cijelu
situaciju dodatno otežao. Valjda mi Podravci znamo (šteta što ne čujete, u pozadini mi svira ona poznata
narodna ''Od Osijeka pa do Varaždina, proteže se ravna Podravina …''  :D )

73
Martin 9A2JK

Hrpa bedastoće gore izrečena...
Jesi uopće poslušao snimku (video) komunikacije i pročitao kompletan tekst.
Obalna postoja izričito kaže da je inicijalni kontakt ostvarila ona.
Negdje se čak i čuje kako dežurni operator govori kako je on primio DSC poziv upućen sa jedrilice i odgovorio sa njega ali povratni poziv sa jedrilice nije ostvaren jer posada vjerojatno nije znala pravilno koristiti opremu na jedrilici.

Još jedan dokaz je taj da je operator pozivao jedrilicu po imenu! LIN ! Otkuda bi operator znao ime jedrilice a ni 5ABX je nije znao?
Znao je po zaprimljenom DSC-u.
Operator je skužio da je na jedrilici panika i da Česi ne znaju upaliti televizor u boji a kamoli komunicirati radio stanicom.
Zato je i tražio broj mobitela kako bi MRCC Rijeka mogao sa njima preko mobitela koordinirati, jer svi znaju koristiti mobitel.
Zato je poziv na 112 prava stvar.

Druga činjeca koja se čuje na snimci je ta da je na njihov poziv odgovorio netko i rekao da im dolazi u pomoć.
To je bio netko veoma blizu po kvaliteti signala, i smirenim glasom odgovorio. Mošda posada trajekta??

Što se tiče komunikacijeske infrastrukture Plovputa, mislim da je ona jako dobra, puno bolja nego većina zna kako taj sustav funkcionira na Jadranu.
Plovput je prošle godine pustio u rad mikrovalni backbone baziran na profesionalnoj opremi (mikrovalnim linkovima) koji koriste i naši mobilni operateri kojim su premrežili Hrvatsku obalu i na te linkove zakačili i AIS i govorne kanale koje koriste, tako da se recimo MRCC Rijeka preko VHF-a može spojiti sa jedrilicom u Dubrovniku.
Niste se zapitali kako to može MRCC Rijeka rukovoditi akcijom traganja i spašavanja na cijelom Jadranu i slušati CH 16.

Srećom sve se dobro završilo za tih 10 Čeha, jer, kad nisu mogli na Biokovo, najlakše im je bilo glavu izgubiti na moru pri neveri.
Stvarno moraš biti "biser" i naći se u takvoj situaciji nakon barem tri dana upozorenja preko svih medija kakvo se ne-vrijeme bliži.

I sad možemo ići dublje u analizu, gdje naša država samo kupi "pare" od dozvola za voditelje brodica i dere pomorce svake 4 godine sa obnovom bespotrebnih certifikata.
Praktično gledano, koja je svrha da voditelj brodice ima položen isit za VHF kad u ovakvim situacijama ima prečijeg posla, držati jedrilicu u poziciji da se ne potonu?
A i po snimci se vidi da mu je VHF na drugoj poziciji na brodu dalje od GPS-a gdje ženski glas čita poziciju a on ponavlja...
Sličnih primjera sam se nagledao i na velikim trgovačkim brodovima, pogotovo građenim u Hrvatskoj i bivšoj Yugi gdje su inžinjeri bez dana iskustva na brodu projektirali iste.
Sasvim mormalna stvar je bila da imaš radar, ARPU ili što god i nemaš stolac za pilota ispred njega.
Ii da nemaš VHF pri tom radaru da možeš pozvati nekoga i direktno skidati pozicije sa ARPE i komunicirati.
Hrpa GPS-a u chart roomu a radar nije spojen na GPS itd itd.
GMDSS oprema iz leđa pa se moraš okretati itd...

QV

QV