Autor Tema: Novi HRS-ov web  (Posjeta: 4879 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A8MM

• Master in Training
    • http://www.rkp.hr
Novi HRS-ov web
« : 23. Ožujak 2017, 15:42:20 »
Pozdrav svima.

U proteklom razdoblju pripremljene su nove web stranice Hrvatskog radioamaterskog saveza. Radilo se na vizualnom identitetu, modernizaciji, te povećavanju kvalitete prezentacijskog sadržaja za posjetitelje, kako za postojeće radioamatere (domaće i strane), tako i za sve koji traže informacije o radioamaterizmu, te projektima i radu HRS-a i hrvatskih radioamatera.

Što se mijenja:
- platforma za uređivanje i prikaz sadržaja
- sustav malih oglasa (pravila ostaju ista)

Što ostaje isto:
- jedinstveno korisničko ime i lozinka za pristup portalu i forumu
- sva pravila koja su vrijedila i do sada (pravila korištenja web stranica, pravila korištenja foruma, pravila korištenja malih oglasa)

Što se zadržava:
- sadržaj objavljen na postojećim web stranicama (zapisnici, odluke, pravila, rezultati, upute, ...)
- vijesti objavljene unatrag mjesec dana (ostalo će biti dostupno na arhivskoj verziji weba)
- korisničke imena i lozinke

Što se gubi (seli na arhivski web)
- vijesti starije od mjesec dana
- svi mali oglasi trenutno prijavljeni u sustavu

Na što ove promjene ne utječu:
- korisničke web stranice (sve što je na web.hamradio.hr)
- @hamradio.hr email adrese (i sve što je vezano za vaš Google @hamradio.hr profil)

U prijelaznom razdoblju moguće su poteškoće u radu u obliku prijave ili korištenja stranica na bilo koji način. Iako smo sustav testirali više puta u više različitih primjena, molimo vas da sve promjene šaljete na webmaster@hamradio.hr i da imate razumijevanja u takvim situacijama. Namjera je da web stranice budu korisnije svima, s više sadržaja i s modernijim izgledom, pa su i vaši komentari dobrodošli.

Radovi na prijelazu iz postojećeg na novi web planirani su noći iz nedjelje 26. ožujka na ponedjeljak 27. ožujka. Procjena je da će u to vrijeme web biti nedostupan 20tak minuta. Potpuna funkcionalnost (logiranje, objava novih vijesti) bit će nedostupna nekoliko sati.

Pri prvom logiranju na novi web, potrebno se logirati preko foruma. Trenutno nema načina za automatsku sinkronizaciju korisničkih profila između foruma i novog sustava (zbog različitih autorizacija na ova dva mjesta).

Marko, 9A8MM

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Odg: Novi HRS-ov web
« Odgovori #1 : 26. Ožujak 2017, 11:45:36 »
Predlažem da komentare na nove web stranice jasno razgraničimo na dva dijela:

a) funkcionalnost, izgled, dostupnost i slično
b) sadržaj

Miješanjem a i b rasprava postaje nejasna i sama sebi svrha ili, jasnije rečeno,
postaje MPS (mlačenje prazne slame). To ne želimo.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #2 : 26. Ožujak 2017, 11:51:37 »
Pozdrav svima.

Zbog restorea baze par sati unatrag, nekih postova više nema na forumu. Prilažem njihove screenshotove.

Marko, 9A8MM

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
« Odgovori #3 : 26. Ožujak 2017, 12:33:07 »
Moj preglednik je ''vatrena lisica'', najnovija verzija na Win 7.

Kad sam na forumu, link na vrhu stranice, tj. klik na
Hrvatski Radioamaterski Savez bi trebao vratiti na
glavnu stranicu, ali vraća opet na forum, a ne na glavnu stranicu.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #4 : 26. Ožujak 2017, 12:33:48 »
Pokušat ću redom odgovarati:

9A3TY: "Not Found; The requested URL /kako-postati-radioamater/ was not found on this server. Additionaly, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request."

- Možeš li mi dati screenshot na to? Klikom na naslovnicu i izravnim upisivanjem URL-a dođem na web, bez 404 greške. Da nije bio neki privremeni problem?

9A3IV: "Promjena da bi bilo promjene. Svaka promjena svaki put na gore. navići ćemo se i na ovo ali žali bože truda, vremena i novaca. Užas užas užas. Ako je promjena web stranica pokazatelj kako će biti ubuduće sačuvaj nas bože strave i užasa"

- Hvala na komentaru. Posebno me se dojmio "Užas užas užas" dio ;) Možeš li dati konkretno na što se referenciraš? Dali pričaš i dizajnu, sadržaju ili općem dojmu? Ovo je treći ozbiljniji redizajn stranica u proteklih 14 godina, uvažavam da se o ukusima na raspravlja, ali bi volio čuti konkretno (primjerice, kao što je kasnije 9A3TY napisao), što točno najviše zamjeraš. Ako napišeš prijedloge što bi moglo bolje, možda ih mogu/možemo uvažiti?

9A3LI: "Nego, ne znam jel to kod mene ili i drugima broj 9 ide malo dolje pa na prvu izgleda kao "g""

- Stvar fonta koji koristimo za prikaz weba. Ako jako smeta, možemo razmisliti o promjeni fonta.

9A3TY: "Iako su stranice rađene u responsive-design tehnologiji ne prikazuju se dobro na android mobilnim telefonima (isprobao na na androidima 4.1.2 i 4.4.2 i u par različitih browsera"

- Mi možeš poslati screenshotove na webmaster@hamradio.hr, da mogu provjeriti i da pokušamo riješiti i to?

9A3TY: "Nema svježih audio-vizuelnih materijala, sadržaj je pun zastarjelih i ponekih netočnih informacija (očito je preslikavanje starog teksta u novo ruho bez osvježavanja i popravljanja istoga)"

- Vidjet ćeš da je na više mjesta polinkano prema audio-vizualnom sadržaju kojeg imamo (npr. pod ARG je ono što je HRS radio, pod YOTA je ono što su talijani radili, ...). Ako imaš još takvog sadržaja kojeg bi mogli staviti, a koji na dobar način prezentira hobi kojim se bavimo, pošalji mi (preferiram webmaster@hamradio.hr), pa mogu ubaciti na odgovarajuća mjesta.

9A3TY: "Stiže nam Skupštine a nema popisa članica sa stanjem 31.12.2016."

- Koliko imam informacija, ovo bi trebalo biti spremno u ponedjeljak (sutra). Sadržaj uređuje Ivo, i kad on dobije informacije, može ih objaviti.

9A3TY: "Strance ne olakšavaju posjetitelju dolazak do informacije u najkraćem mogućem vremenu..."

- Bilo bi super kad bi ovakve stvari, tamo gdje vidiš da ima prostora za poboljšanje, poslao na webmaster@hamradio.hr. Uvijek mi je drago čuti što mi je promaklo, a može se riješiti.

9A3TY: "Očekivalo bi se i da će umjesto lutanja po bespućima interneta postojati i jedna stranica na kojoj bi bio kalendar održavanja tečajeva i polaganja ispita a koji bi se punio kroz vrijeme na temelju prijava organizatora."

- Najbliže ovome je: http://www.hamradio.hr/kalendar-aktivnosti/. Uređivanje ovog kalendara ide preko Saveza (da, možda je malo sporo, ali bi trebalo bit konzistentno: organizatori pošalju Savezu, Savez ažurira kalendar). Možemo u perspektivi razmišljati i o nakom kalendaru kojega bi svi članovi mogli puniti, ali iz dosadašnjeg iskustva, neće ga puniti nitko (primjer je bio kad smo tražili klubove da šalju najave svojih aktivnosti i izvještaje o njima, kako bi ih mogli objaviti na webu, pa to šalje troje ljudi kroz godinu).

9A3TY: "Sadržaj daje na prvi pogled) naslutiti da u Hrvatskoj ozbiljno djeluje jedino Radio klub Pazin..."

- Možeš li mi ovo obrazložiti? Na što točno misliš (linkovi bi pomogli)? Ostalo što se tiče rada RKP-a mislim da ne spada pod temu "Web HRS-a", pa predlažem da za to otvorimo novu temu, ako treba pojasniti što i kako Radioklub Pazin radi :)

9A3TY: "Naslovnica je neiskorištena"

- Mogu prihvatiti kao komentar, ali bi napomenuo da je ideja bila da ne nakrcamo naslovnicu sa svime, nego da na njoj imamo istaknute glavne informacije: kako postati radioamater, rad s mladima, zadnje vijesti i linkove na pojedine sekcije.

9A3TY: "Karta repetitora je (i dalje) netočna..."

- Imamo dva rješenja: ažurirati postojeću ili postaviti novu. Meni su ok obje solucije.

9A3TY: "Nije došlo do objedinjavanja raznih izdvojenih domena pod jednu kapu (hrvhf, cro-cc, ...) pa UKV, KV, ... stranice izgledaju siromašno".

- Ideja je ovakva: hrvhf.net, cro-cc.net i ostali webovi ostaju. Oni su specijalizirani webovi, svaki za svoje područje. Na hamradio.hr bi trebale biti samo ažurne osnovne informacije o sekcijama, područjima, aktivnostima. A za detaljnije o svemu se čitatelja upućuje na specijalizirane webove. Možda u ovem trenutku KV i UKV sekcija na hamradio.hr izgledaju siromašno, ali zato nam je ovo prilika da ih pojačamo sa sadržajem.

Na email je stiglo još jedno ogromno negodovanje kolege 9A9C, koje zbog pravila foruma neću copy/pasteati. Koliko za sada vidim, novi web se ljudima ne sviđa ni dizajnerski ni sadržajno, i najrađe bi da se vratimo na staro. I dizajn i sadržaj se mogu izmijeniti, pa je ovo možda dobra prilika da to napravimo.

Marko, 9A8MM

Offline 9A2NO

• Master in Training
« Odgovori #5 : 26. Ožujak 2017, 12:42:17 »
Bok

Izgled dobro, dalje je stvar navike...

Mogu li se "okrugli" meniji na dnu naslovnice ( KV, UKV, ATV.... ) ukomponirati ili dodati u gornji meni.
Bila bi bolja preglednost sadržaja naslovnice. Ne bi se moralo skrolati da se vidi ima li još nešto.

73 Dino

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
« Odgovori #6 : 26. Ožujak 2017, 13:01:01 »
Nisam informatičar (i ne bi se štel mešati), ali znam jedno.
Web stranice se moraju mijenjati jer se mijenja IT tehnologija (zbog mnogih razloga).
Izgled? Nekome su ljepše crnke, nekome plavuše, ali kao što je Marko napisao, konkretni
prijedlozi i uz malo dobre volje, može se doći do zadovoljavajućeg rješenja.

Sadržaj je pak nekaj čist drugo. I o tome trebamo razgovarati, a konkretne primjedbe
uputiti uredniku web stranice ne webmasteru.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
    • http://rkp.ice.hr/hrle
« Odgovori #7 : 26. Ožujak 2017, 13:01:54 »
Dosadašnji web se najviše koristio da se pročita poneka vijest iz HRSa i koristi forum, u tom smislu se ništa ne mijenja.

Na veći dio stranica se može doći preko izbornika u dva klika, pa i na ovaj forum.

Mene osobno vesele djelovi stranice kao:
http://www.hamradio.hr/dokumenti-pravilnici-i-odluke/
Da se na jednom mjestu može vidjeti sve bitno.

Moram pohvaliti Marka, Ivu i Serđa, koji su svoj dio odradili, a na nama ostalima je da im dajemo što više sadržaja i slika, pa će i web izgledati bolje.

Ivo (3TY), pozivam tebe i druge da pošalješ nekoliko slika iz svoga kluba; lokacije, rad s mladima, tečajevi, što god, ja na vašem site-u nisam našao ništa upotrebljivo.

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #8 : 26. Ožujak 2017, 13:33:53 »
Prvo sam to primjetio na sebi a onda i na ostalima. Ljudi rade planove i ugrađuju svoje želje u planove. I očekuju da se planovi ostvare jer je takva njihova želja. Svi si misle kad to ljudi vide, past će na guzicu od oduševljenja. A obično ispadne živo sr...e.

Točno se vidi da isti čovjek koji je radio stranice HRS-a da je radio stranice HRSVKS. Stranice HRSVKS su teške za pronaći informaciju, nepregledne i neintuitivne. Ista filozofija je sad i na stranicama HRS-a. Naravno, onaj tko je radio čudi se kako da ljudi ne shvaćaju. Pa, kad si nešto uvrtiš u glavu i tvrdoglavo ne odustaješ od toga naravno da se čudiš.

Tehnologija ide naprijed? Moguće. Ali uz bolju tehnologiju stare stvari funkcioniraju još savršenije. Sjetite se koliko je bilo primjedbi kad su se zadnji put stranice HRS-a promijenile. I sad, gle čuda kad rade kako treba, ajde da ih izmijenimo i opet si navučemo probleme na vrat. Ispočetka. Stara stvar u tehnici je da ne popravljaš ispravno. Ali izgleda da informatičari nemaju veze sa tehnikom. Popravljaju ispravno.

zašto dolazim ovdje? Tražim vijesti i informacije, zanima me što drugi misle. I gle čuda, dok pišem ovaj post slova su crna na bijeloj podlozi. Nema slika koje skrolaju, nema petsto boja, nekoliko tipkica za pritisnuti i to je to. Ali, web NESMIJE biti jednostavan i pregledan. Bar tako misle informatičari. Mora se pratiti napredak. Koji božji napredak???? Pa mene zanima pročitati koju rečenicu. Netrebaju mi sve te miš-maš drangulije.

Naravno, navići ću se i na ovakav web. Ali da je napredak prema staromu, nije. Nazadak i to ogroman. I svjestan sam da ja mogu bučiti i žaliti se koliko god, ništa se neće promijeniti. Od onih koji donose odluke ne očekujem da priznaju grešku. Pala bi im kruna s glave. I zato se moramo patiti, mi obični smrtnici. I trebamo glumiti da smo oduševljeni. Samo mi se čini da smo uglavnom še....ni a ništa odu.

Damir

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #9 : 26. Ožujak 2017, 13:39:01 »
Ivo (3TY), pozivam tebe i druge da pošalješ nekoliko slika iz svoga kluba; lokacije, rad s mladima, tečajevi, što god, ja na vašem site-u nisam našao ništa upotrebljivo.

Čuj Hrle, da imamo love za plaćati web dizajnera, tajnika na plaći, administrativnog djelatnika na plaći, možda bi na našem site-u i bilo nešto upotrebljivo. Da svake godine imamo 50 novih članova kao i vi (što možemo čuti u svježe objavljenim materijalima na HRS webu) možda bi neki od njih i pro-bono nešto napravili.
Kad IO HRS-a donese odluku kojom se pozivaju članice na dostavu materijala za novi web HRS-a i ista nam bude dostavljena službenim putem (a ne putem ovog "neozbiljnog" foruma) možda nešto i pošaljemo.

Ovo je naravno sarkazam. Vidiš kako do grozno izgleda. A na tome VI u IO i stručnoj službi inzistirate.

Do kada će napad biti najbolja obrana? Naučite se već jednom da nismo svi za sve. Nekome ide davanje primjedbi, nekome lijepo stoji uniforma SRVKS, netko piše dobre priručnike,... To što netko daje (negativne) primjedbe ne znači automatski da bi on to bolje napravio.

P.S. "Hvala" ti što ste me izbacili i iz mailing liste kod odlučivanja u IO pa sad u radu Nadzornog odbora mogu sudjelovati samo retroaktivno (kad se udostojite objaviti odluke IO na webu, što u ovoj godini još niste napravili niti jednom - lako provjeriti na stranici koju posebno ističeš ) i kao fikus (što naravno ne želim).
« Zadnja izmjena: 26. Ožujak 2017, 13:46:31 9A3TY »
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #10 : 26. Ožujak 2017, 13:40:08 »
Bok Damir.

Dali možeš dati nekoliko primjera?

Mogu ja krenuti:
- na naslovnici želim vidjeti vijesti - i vidim ih
- želim saznati što su to radioamateri i čime se bave - imam informaciju na jedan klik
- želim saznati kako postati radioamater - imam način i za to
- zanimaju me projekti kojima se HRS bavi - imam ih u izborniku

Dali možeš napisati konkretnije ovo što si sad pokušao opisati? Kužim da ti se ne sviđa kako stvar funkcionira, kužim da ti se ne sviđa dizajn i prihvaćam sve to. Ali daj mi neke primjere kako to može biti bolje. Što tražiš, a teško je naći? Što te zanima, a nema toga na webu? Što bi volio vidjeti? Do čega bi htio jednostavnije doći? Dali imaš primjer nekog drugog weba koji ti je dobar, intuitivan i lijep, možda bi to pomoglo?

Da, dizajn za ovaj web i za SRVKS web je radio Serđo, 9A7KTF.

Marko, 9A8MM

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #11 : 26. Ožujak 2017, 14:16:45 »
Marko, obrisao si dosta postova sa tim jeb..im restorom, pod drugim temama!

Vizualno rješenje mi je OK.
Dobro je to što su udarne teme rad sa mladima, kako postati radioamater i za strance što je potrebno za rad iz 9A. To je odličan potez.
Ono što fali, ako je najposjećeniji dio weba Forum kao što Hrle kaže, onda to također stavi na početnu stranicu a ne pristup kroz dva klika, sakriven u izborniku.
Kako su vijesti na početnoj stranici onda treba biti i forum, jer to je ono što se čita.

Prikaz na Androidu je malo čudan, nije to prilagođeno kako treba.
Otvaranje i pristup stranicama je puno brži nego na starijoj verziji, možda samo zato jer modulator nije logiran?

Ivo, ne samo da nema popisa članica što bi po statutu trebalo biti, nego statut nije ni objavljen u časopisu, a trebao je biti objavljen po tom istom statutu.

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #12 : 26. Ožujak 2017, 14:18:27 »
Adame, bez provokacija i vrijeđanja molim.
Ja sam uvijek logiran i to što ti tvrdiš da ja usporavam rad stranica je tako bedasto da nemam druge riječi.
« Zadnja izmjena: 26. Ožujak 2017, 14:23:02 9A1AA »
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #13 : 26. Ožujak 2017, 14:22:40 »
Ja želim vidjeti zadnje postove foruma na početnoj stranici  8)
Prvi puta za pronaći gdje je sakriven je bio je problem... Ostalo još nisam proučio... sviđa mi se dizajn i ostalo što 4QV rekao...

73

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #14 : 26. Ožujak 2017, 14:25:31 »
Na starom webu do Foruma se dolazilo s jednim klikom na izbornik na lijevoj strani ekrana a sada je izbornik na gornjoj strani ekrana a klik je i dalje samo jedan.
Zadnji postovi nisu bili vidljivi na naslovnici ni na starom webu (od prije godinu i više) pa nisu ni vidljivi ovdje.
Vrlo je korisna opcija u izborniku Foruma "Novi postovi od vaše zadnje posjete".
« Zadnja izmjena: 26. Ožujak 2017, 14:38:52 9A1AA »
73, Ivo 9A1AA