Autor Tema: ZD repetitori  (Posjeta: 14472 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
ZD repetitori
« : 28. Svibanj 2015, 11:06:20 »
Molio bih za info ako itko može dati provjerenu informaciju kakvo je stanje s repetitorima za Ćelavac i Ugljan.

Naime, kolege iz 9A1BST (koji su ga i demontirali i dostavili u HRS) ne znaju u čemu je problem da se novi repetitor za Ugljan vrati na mjesto gdje je i bio dok ne dođe trenutak za preseljenje (koji neće tako skoro). 9A3EO je rekao da će ga on odnijeti gore i montirati ako savez pošalje repetitor u Zadar. Prošlo je već cca. godinu dana od njegovog skidanja s te lokacije. Turistička sezona je počela pa će i upiti stranih operatora na koje ne znamo odgovoriti.

S druge strane, D-Star repetitor namijenjen za postaljvanje na Ćelavac već dulje vrijeme leži na Murteru i nikako da se riješi njegovo postavljanje. Žalosno je i da ljudi iz OiV koji trenutačno rade na sanaciji krova i preseljenju antena na stup nemaju informacije što od naše opreme treba preseliti tj. što je uopće naše i u funkciji. Koliko imam prilike čuti, ako se uskoro nešto ne riješi sav dodatan hardver koji je nabavljen za taj repetitor će biti vraćen dobrim ljudima koji su nam htjeli pomoći pa ćemo ostati na goloj kutiji. Zar smo zaista tako bogati da si to možemo priuštiti?

Čujem i da HRS više nema onako dobar i kvalitetan odnos sa OiV-om. Da li je to moguće?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7KXP

• Senior Member
Odg: ZD repetitori
« Odgovori #1 : 28. Svibanj 2015, 15:07:32 »
Oiv radi na komercijalnoj bazi.

A odnos je baziran na radioamaterima koji rade u Oiv-u.

Još malo i zaboravi to.

Nazovi Oiv i traži radioklub Oiv i sigurno ga nećeš dobiti.

Imao sam prepiske sa Oiv-om.

Ali odgovora ni za lijek.

73

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #2 : 28. Svibanj 2015, 18:54:06 »
OiV je vec davno poceo uvoditi reda u cijeloj svojoj strukturi i na zalost nas treniranje strogoce je bilo neizbjezno.  Bit ce jos i stoze ali potpuno ih razumijem jer je svatko sarafio sto je htio i gdje je htio, i naravno da svemu dodje kraj. Korak nedostaje do toga da ce svatko tko bude htio nesto raditi na objektima OiV prije dobivanja dozvole za prilaz objektu morati dostaviti dokaze o strucnoj osposobljenosti i koristenju opreme za zastitu na radu....!!

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #3 : 28. Svibanj 2015, 19:39:27 »
S obzirom da sa OiV moja prepiska nije urodila plodom,,,

sa mobilnim operatorom je,

i oni su:

Tražili ---

ateste za kompletnu ugrađenu opremu i kabele (strani atesti  -  nostrificirani u Hrvatskoj od strane nadležnih institucija)

a) protokol o ispitivanju el. instalacija:
 -   funkcionalno ispitivanje elektroinstalacija
 -   provjera zaštite od direktnog dodirs dijelova pod naponom
 -   provjera zaštite od indirektnog dodira
 -   ispitivanje otpora izolacije vodiča i kabela
 -  ispitivanje neprekinutosti zaštitnog vodiča, te izjednačenja potencijala o objektu

(to se odnosi na ispravljač 220AC-13,8vDC )

b) izvješće (ZAPISNIK) o pregledu i ispitivanju telekomunikacijske instalacije

(stanica,TNC,kabel,antena)

c) izvještaj o pregledu i mjerenju signala na zajedničkom antenskom sustavu

(da se ne bi smetalo postojećoj opremi)

e) izvješće (ZAPISNIK) o pregledu i ispitivanju instalacije gromobrana.

(Dodavanjem jedne antene,pokvari se otpor uzemljenja)

Eto to se tražilo za eventualno postavljanje APRS digia na Martin bregu.

Ali postavlja ovlašteni njihov izvođač,znači ja se ne pentram na vrh stupa.

Plus najamnina, i normalno 100kwh godišnje struje koliko potroši.

Malo previše za radioamatersku osnovu.

Ali  se može.

Zato ja uvijek kažem: moraš probati prije nego odustaneš.

A osim stručne osposobljenosti,i korištenje opreme za zaštitu na radu, igrati će tu i  komercijalna  komponenta.

73 Hristo 9a7kxp

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #4 : 02. Lipanj 2015, 19:53:48 »
Imao si nesrecu da si naletio na nekog tko uopce ne razumije sto zelis ????  Ovo je standardna procedura kada se trazi KOLOKACIJA i kada se predpostavlja da ce se stavljati konkurentska oprema koja sluzi istoj svrsi. Netko je ili pobrkao loncice ili ti na 'politicki " nacin rekao da odjeb*s...posto ne zele nikoga na objektu.

Sa OIV-m pregovore treba prepustiti HRS-u i Ljilja ce to sigurno srediti ako postoje realni uvijeti za postavljanje opreme. Postoji neka hijerarhija u komuniciranju medju pravnim osobama...

73...

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #5 : 04. Lipanj 2015, 18:29:02 »
Hvala na odgovorima. Nažalost, očekivao sam nešto konkretnije.

Sa OIV-m pregovore treba prepustiti HRS-u i Ljilja ce to sigurno srediti ako postoje realni uvijeti za postavljanje opreme. Postoji neka hijerarhija u komuniciranju medju pravnim osobama...

U potpunosti se slažem s tim. No do kada čekati? Pa repetitor s Mihovila je već godinu dana "na popravku". Zar njegova već postavljena antena i duplexer kao i priključak na električnu mrežu više nisu na istom mjestu? A možda je problem jer netko nije na vrijeme produljio radio dozvolu za njega kao ni za 9A0VOS 9A0VPO 9A0VVS 9A0VDU 9A0UZG 9A0UGR ?

Nažalost, možemo mi pričati što god hoćemo ali dok se odgovorne osobe ne javljaju napretka neće biti. Ako HRS nema novca za repetitorsku mrežu onda tako treba i reći. Nije sramota biti siromašan.

Inače, moje osobno iskustvo u komunikaciji s OiVom je bilo izvrsno. Bez obzira koliko hijerarhijskih nivoa je upit trebao proći odgovor je stigao brzo.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #6 : 04. Lipanj 2015, 20:28:42 »
Možemo pričati što hoćemo,moka komunikacija je prvo prije tri godine počela sa HRS-om gdje je kod Ljilje i tadašnjeg ukw menadžera Pilata stala.

Odgovor je bio doslovno:HRS će to sam riješiti i ne treba im pomoć.

Prošlo je 3 godine.

Poslije sam ja samoinicijativno radio i dobivao samo  odbijenice.

Ali ipak ima dobrih ljudi ne-radioamatera sa  kojima sam razvio krasno prijateljstvo i uspomene na ratne dane moga punca koji su počeli sa vrhom Lisina gdje je u početku bio sa PZO a poslije završio u 138 goranskoj brigadi u Lipicama.Lićani znaju povijest Lipica i vrha Kite.

Ali to  i ovako ovdje nije tema.

To mi je bila vodilja.

Sada su neke stvari draga uspomena.

A o hirarhijama,o tome se da pričati.To je piramida sa previše kockica.

73
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj 2015, 21:32:45 9A7KXP »

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #7 : 05. Lipanj 2015, 07:34:41 »
Zašto nema repetitora u Zadru.

Prvo došao je repetitor na popravak kojeg je uništio grom ali totalka
Repetitor je generacija jesen zima 1939 tipa motorola, velićine večeg nočnog bakinog ormatića i najmanje 50kg
Repetitor je došao u takvom na oko vanjskom neurednom stanju
Repetitor nije imao važeću dozvolu e sad nastaju problemi
Tko će biti odgovorna osoba
HRS šalje službeni pisani dopis u dva zadarska kluba kako bi obavijestili članove i predložili HRS-u buduće odgovorne osobe za Čelavac i Mihovil te Prominu.
Prošlo više od 6 mjeseci i nema službenog pisanog odgovora niti iz jednog Zadarskog Kluba sa prijedlogom odgovornih osoba.
Zato nema repetitora u Zadru, nema nedovršenih poslova, samo netko nije nešto napravio na vrijeme stoga idite u svoje matične radio klubove
i krenite u akciju.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #8 : 05. Lipanj 2015, 08:56:48 »
Prijedlog rijesenja:

napisati zapisnik o primljenom repetitoru i tehnickom stanju u kakvom je zaprimljen.
Isti repetitor u otpis zbog neisplativosti popravka.
Kupiti novi repetitor (osiguranim) sredstvima predvidjenim u proracunu Saveza.
Ishodovati potrebne dozvole (HRS).
Imenovati odgovornu osobu iz redova HRS (profesionalnih djelatnika koji jesu na drzavnom proracunu) jer na kraju svega, HRS je vlasnik navedene opreme pa je sukladno tome i odgovoran za istu.
Platiti profesionalnog djelatnika koji ce po pravilima struke isti repetitor montirati na predvidjene lokacije i za isti posao imati garanciju sukladno praksi.
Upaliti repetitor  ;D

QV

« Zadnja izmjena: 05. Lipanj 2015, 09:01:46 9a4qv »

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #9 : 05. Lipanj 2015, 09:28:03 »
otpis napravljen
repetitor čeka
koga?
odgovornu osobu na prijedlog regije na koju se postavlja

Uostalom evo Adam se nudi za rješenje problema, on će sve napraviti po svom naputku, bolje je upučen nego ja.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #10 : 05. Lipanj 2015, 10:01:50 »
Darko,

iz tvog odgovora baš i ne kužim što nam imputiraš. To što nismo redovno išli na Mihovil čistiti repetitor da ne bude " u takvom na oko vanjskom neurednom stanju" ?
Ili to što sami nismo kupili novi repetitor da ne bude "generacija jesen zima 1939 tipa motorola, velićine večeg nočnog bakinog ormatića i najmanje 50kg" ?

Daj da se već jednom lopta spusti na zemlju i da metodom stare dobre miroljubive aktivne koegzistencije pokušamo odraditi stvari u obostranom interesu.

Kao prvo, što se tiče Mihovila HRS je dobio e-mail od predsjednika RK "Zadar" u kojem ih obavještava da on (9A3EO) prihvaća biti ovlašteni operator za repetitor na Mihovilu.
Isto je potvrdio sam predsjednik HRSa u telefonskom razgovoru sa 9A3EO. Stoga ne vidim razloga da se ne krene dalje s tim.

Dopis koji spominješ nisam vidio. Ne znam da li se u njemu definiraju obveze koje na sebe preuzima ovlašteni operator ali ako je bitno samo udovoljiti zakonskim obvezama tj. imati osobu koja će po potrebi daljinskim upravljanjem uključivati/isključivati repetitor nema problema da stavite mene ako se već nitko iz HRSa ne želi prihvatiti toga. Ako pročitaš stare postove u svezi Ćelavca vidjet ćeš da sam imao dobru volju i stavljao glavu u torbu zbog te repetitorske/digipitorske točke a sve što sam tražio je da HRS osigura propusnicu kako ne bih bio u milosti i nemilosti dežurnog na objektu jer mi se događalo da mi šef područja u Zadru odobri odlazak gore a gore me dočeka dežurni i kaže da je on tamo Bog i batina i da ako nemam propusnicu mogu natrag u Zadar. Naravno da se smilovao pa me pustio ali to nije način kako se radi posao. Tako da ako treba ići gore zbog instalacije, održavanja ili nečeg sl. vrijedi i dalje isto - pribaviti propusnicu.
Osim toga, danas više, nažalost, ne mogu sebi priuštiti financijske troškove odlaska gore (ipak to nije par km udaljenosti) tako da molim i pokriće troškova benzina osim u slučaju da uspijem otići gore sa smjenom (možda ostvarivo samo za kratke posjete dok se izvrši primopredaja). Na Promini nikad nisam bio pa ne znam lokalna pravila igre ali što se mene tiče vrijedi isto kao i za Ćelavac.

BTW, s obzirom da je na Ćelavac trebao ići D-Star repetitor a nitko u Zadru nema takvu vrstu uređaja mislim da bi HRS mogao odraditi i neku subvencioniranu nabavku uređaja.

Treba li ti još nešto ili sada možeš nastaviti dalje s realizacijom?

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A5CB

• Junior Member
  • **
« Odgovori #11 : 05. Lipanj 2015, 10:33:40 »

Pozdrav!

9a3ty &  9a7kxp, mislim da znam u cemu je kvaka.

Molim , procitajte  ovo:

http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_jfusion&view=plugin&Itemid=709&jfile=index.php&topic=7716.0

Vasa pitanja su, pretpostavljam, van duha standardnog hrvatskog jezika, kojim, mislim da to netreba ponavljati,
  opce 9A radioamaterski duznosnici.

Kako bi se obicnim RA jezikom reklo, niste na istoj frekvenciji.

Prema tome, nazad u skolske klupe. A u meduvremenu, ne talasaj.

73. 9a5cb,Zvonimir

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #12 : 05. Lipanj 2015, 10:39:55 »
Predsednik HRS-a je zna se šta, UKV povjerinik je zna se šta. da si mene kontaktiro znao bi sve.
Činjenice stoje ovako. Bilo je nereda i svakojakih samovoljnjih radnji koje su dovele do toga, sad se traži red i ustroj. Napravljen detaljen prjesjek rpt mreže koji je katastrofalan, samo suradnja i dobra volja pojedinaca ili grupe u regiji mogu dovesti do rezultata. Učite na primjeru Varaždinaca koji su riješili problem Ivančice u potpunosti.  Naknade troškova putovanja kao i dnevnice nisu nikakv problem za izlazak na objekt ali mora postojati pisani trag, uvažava se i mail poslan u HRS, ali samo za zaduženu osobu ispred HRS-a, za navedeni uređaj u iznimnim slučajevima i više njih ako se obrazloži te naglasi obim poslova koji se žele napraviti. Pustimo priče kak je bilo sad ide drugačije i nigdje nema problema. Zasučite rukave ja sam strikno rekao šta tražim. Najava na objekt najmanje 7 dana prije sa opisom rada, koliko osoba ide i vrijeme od kada do kada. Dalje se ne brininite za bogove i batine. Sve mimo toga je pucanj u prazno. Tako nalaže OIV i toga se držimo.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #13 : 05. Lipanj 2015, 12:29:25 »
Darko oprosti ali ja sam ti samo glupi dipl.ing. elektrotehnike pa stalno očekujem od ljudi da mi konkretno kažu što treba napraviti odnosno da na postavljeno pitanje dobijem konkretan odgovor.

Dakle, na moje pitanje "Treba li ti još nešto ili sada možeš nastaviti dalje s realizacijom?" očekivao sam odgovore tipa : "Da, trebaš napraviti to i to" ili Ne, sada ću ja napraviti to i to ...
Također, na moj komentar "Ne znam da li se u njemu definiraju obveze koje na sebe preuzima ovlašteni operator" očekivao sam da dostaviš link na pdf dokument u kojem su definirane obveze ovlaštenog operatora ili da ga učiniš dostupnim na bilo koji drugi način. Ako pretpostavim da je šutnja odobravanje pa je jedina obveza ona zakonska koju sam spomenuo poslije mi možeš reći onu slavnu da je pretpostavka majka svi zaj...

Ja nemam problema s poštivanjem procedure ni sa najavom unaprijed 7 dana. Ako je normalno da repetitor stane i onda se 7 dana ne smije ići gore vidjeti u čemu je problem - ok. Sada repetitori ne rade godinama pa 7 dana ne igra neku veliku ulogu. Ionako se pomalo razvija RMZO, ZARES, ...  mreža pa će i ovi HRSovi repetitori imati sve manju ulogu. No, kako najaviti npr. instalaciju DStar repetitora koji strpljivo čeka na Murteru kad nemam info da li je riješena radio dozvola, internet priključak na Ćelavcu, .... Pa valjda najprije to ti trebaš odraditi?

I da zaključim : dobre volje ima, nekolicina nas "staraca" je još tu za "dati ruku" pa ako HRS ima želju i volju riješiti ove probleme bit će nešto od toga.
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A6SJZ

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 05. Lipanj 2015, 13:03:11 »
Darko pozdrav!
Mi neki s kontinenta valja ćemo malo skoknuti do mora, ja konkretno do Senja, pa me zanima kakva je situacija s R7. Ima li kakve šanse da radi bar ovo ljeto. Zahvaljujem.
73 Zlatko