Autor Tema: ZD repetitori  (Posjeta: 14471 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
Odg: ZD repetitori
« Odgovori #15 : 05. Lipanj 2015, 13:13:17 »

Također, na moj komentar "Ne znam da li se u njemu definiraju obveze koje na sebe preuzima ovlašteni operator" očekivao sam da dostaviš link na pdf dokument u kojem su definirane obveze ovlaštenog operatora ili da ga učiniš dostupnim na bilo koji drugi način. Ako pretpostavim da je šutnja odobravanje pa je jedina obveza ona zakonska koju sam spomenuo poslije mi možeš reći onu slavnu da je pretpostavka majka svi zaj...

Ivo, to ti se u dozvoli a i zakonskim aktima zove odgovorna osoba.
I ja bih volio vidjeti taj dokument koji definira obveze odgovorne osobe ali mislim da to nećeš vidjeti jer to ne postoji. Najednostavnje objašnjeno:

odgovorna osoba = naguzi se  ;D

Pa onda ono što kaže UKV menadžer, poslije se ti ne  brini za bogove ni za batine.. jer onda ti je svejetno tko ce ti ga uvaliti   :o

Pa sad zašto da ga uvale savezu, kad mogu npr. tebi.
Ako procitas Pravilnik o RiTT sve ce ti biti jasno. Oni se kače samo na odgovornu osobu a ne na vlasnika opreme...

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_02_25_645.html

QV

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #16 : 06. Lipanj 2015, 23:43:53 »
Kolega 4QV je odlicno napisao princip po kojem se moze brzo i efikasno rijesiti svaki problem sa repetitorima. Naravno, to HRS niti zeli, niti hoce, niti moze, niti zna organizirati. I to je OK, tako mora biti, jer ste vi to izglasali.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #17 : 07. Lipanj 2015, 07:15:06 »
odgovor za 9a6sjz

Zlatko pozdrav,

Repetitor na Zavižanu RV62 je u realizaciji, samo se čeka da odgovorna osoba prikupi sve elemente i kreće na lokaciju. Uskoro će biti u funkciji stoga prati HRS forum gdje će biti objavljeno kada će rpt proraditi.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A6SJZ

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 07. Lipanj 2015, 09:11:16 »
Zahvaljujem!!!!!
Naravno da ću pozorno pratiti sve na forumu. Super odlično. :D
73 Zlatko

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
ZD repetitori
« Odgovori #19 : 10. Lipanj 2015, 17:03:18 »
Molim predstavnike iz Zadra i okolice da mi se jave  na Jrunu u subotu jer repetitor za Zadar čeka spakiran te se još uvijek čeka tko će biti odgovorna osoba za isti. Što se prije javite prije će proraditi a ujedno još moramo izraditi dozvolu za rpt i riješti preuzimanje sa zadužnicom. Osobno sam ga spakirao u kutiju danas. Vidimo se u subotu na Jarunu, štand HRS-a. Ujedno možete i uživo vidjeti koji RPT dolazi za Zadar.

Predsjednik povjerenstva za UKV osobno.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #20 : 11. Lipanj 2015, 11:48:37 »
....R7. Ima li kakve šanse da radi bar ovo ljeto. Zahvaljujem.
73 Zlatko

Na Velebit ce se ici u narednih 10 dana i to vrlo vjerovatno dva puta, prvi puta radi uzimanja mjera za HARDWARE koji treba zasarafiti a drugi radi montaze nove opreme...Javit cu par dana prije jer bih rado izmjerio neke signale iz raznih smijerova posto ce trebati odabrati najbolje mjesto za ant.sustav. U svakom slucaju svaka moguca komunikacija je dobro dosla..

Offline 9A6SJZ

• Newbie
  • *
« Odgovori #21 : 11. Lipanj 2015, 14:41:56 »
Pozdrav!
Javi par dana prije da rezerviram vrijeme i okrenem antenu tom smjeru. Sa zadovoljstvom ću pomoći koliko će biti moguće obzirom na moj QTH (jn85fv) hi...... Da sam u Senju rado bi ti se i fizički pridružio, ali na  toj lokaciji  ću biti tamo negdje od 10.7. pa do 20.7. 2015.
73 Zlatko

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #22 : 11. Lipanj 2015, 16:43:02 »
Svaka asistencija u komunikaciji je dobro dosla jer je lokacija dosta zajeb....na i prilicno fizicki limitirana. Na oba foruma cu dati informacije pa cemo biti u kontaku tiekom putovanja. Mobilna stanica ce biti programirana isto kao i repetitor tako da imamo realnu sliku stanja.

Iskreno mi je zao sto to nisam rijesio i prije ali posto je u pitanju dosta problema od samog pristupa objektu, pristupa kljucu koji se nalazi u Gospicu...itd...jednostavno je tako kako je...nadajmo se da ce ipak sve dobro zavrsiti za 9A...

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #23 : 15. Lipanj 2015, 09:24:54 »
Repetitor za Zadar i okolicu preuzet na Jarunu u subotu. Hvala predstavnicima Zadra te što bržem postavljanju repetitora  za to područje. Apeliram na zaduženu osobu da što hitnije obavijesti na forumu sve kako bi se znalo kada će proraditi repetitor.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #24 : 18. Lipanj 2015, 22:02:13 »
9A0VZD od danas u pogonu. Ima samo jedan problem koji se mora rješti na lokaciji. Postoji jedna telemetriska postaja koja emitira na 145,070 Mhz otprilike, te unosi gušenje na prijemu repetitora. U postupku je riješavanje problema tako da sa malo večom snagom može koristiti naš repetitor RV54 (145.675).
« Zadnja izmjena: 19. Lipanj 2015, 06:23:57 9A6ARP »
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #25 : 20. Lipanj 2015, 10:11:36 »
Darko, za tvoju informaciju kažu mi kolege da je isto ovako radio i stari repetitor (onaj kojeg je udario grom).

Nadam se da je poznat vlasnik te telemetrijske postaje koja sa svojih 10mW onemogućava rad našeg repetitora pa da ćete biti u mogućnosti dogovoriti da se pomakne malo dalje od frekvencija bliskih našoj ulaznoj. Čudno da to nije odmah iskoordinirano u trenutku postavljanja te postaje. Izgleda da nije HRS jedini koji je postavljao opremu bez konkretnog dogovaranja i usklađivanja.

Repetitor je u ovakvom stanju neuporabljiv tj. nepotreban jer oni koji ga mogu otvoriti i proći kroz njega mogu se međusobno čuti i u direktu.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #26 : 27. Lipanj 2015, 09:00:05 »
.... Postoji jedna telemetriska postaja koja emitira na 145,070 Mhz otprilike, te unosi gušenje na prijemu repetitora. ...

Darko, takva telemetrijska postaja NE SMIJE postojati. U podrucju od 144-146 MHz prema Band-planu RH NIKAKVA oprema osim radio-amaterskih uredjaja ne moze se koristiti, pogotovu ne u komercijalne svrhe !

Tko kod da je bio na montazi mogao ju je slobodno skinuti i cekati da se javi vlasnik sa vazecom dozvolom za rad, bs me zanima tko bi to bio ???

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #27 : 27. Lipanj 2015, 09:32:04 »
Darko, takva telemetrijska postaja NE SMIJE postojati. U podrucju od 144-146 MHz prema Band-planu RH NIKAKVA oprema

I ja sam mislio tako. Međutim u tablici namjene RF spektra ipak se nalaze i SRD uređaji pod općom dozvolom. http://tablice.hakom.hr:8280/pdf?lang=hr (stranica 21 : 144-146 MHz)

Ipak, kako su mi kolege koje su bile gore rekle, pretpostavljaju da je uređaj spojen na jednu yagi antenu u neposrednoj blizini antene našeg repetitora, što bi vjerojatno dovelo do toga da više ne zadovoljava zakonske uvjete tj. postavljena ograničenja.
U svakom slučaju, repetitor sada stoji gore, svako malo ide na predaju i neupotrebljiv je.
Koliko čujem Darko je savjetovao da pokušaju saznati čija je to oprema pa da se s njima pokušaju dogovoriti.
Ne bih se složio da je to pravi put ali to je ipak samo moje mišljenje. Vrijeme će pokazati.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #28 : 27. Lipanj 2015, 11:02:10 »
Darko, takva telemetrijska postaja NE SMIJE postojati. U podrucju od 144-146 MHz prema Band-planu RH NIKAKVA oprema

u tablici namjene RF spektra ipak se nalaze i SRD uređaji pod općom dozvolom.

Netko je propustio reagirati 2011 kad se je taj dio mijenjao

"Javna rasprava
Prijedlog izmjena Tablice namjene radiofrekvencijskog spektra
Objašnjenje izmjena
 30 MHz – 12,4 GHz – uvedena je primjena „SRD za radiodeterminacijske primjene“ kako
bi se omogućio rad ultraširokopojasnih (UWB) „Radara za istraživanje tla i zidova“.

U svrhu ovog tehničkog propisa, uređaj kratkog dometa (SRD) znači radioodašiljače koji pružaju jednosmjernu ili dvosmjernu komunikaciju i koji odašilju preko kratke udaljenosti pri maloj snazi.

U svrhu ovog tehničkog propisa, bez smetnji i bez zaštite znači da se nijednoj radiokomunikacijskoj usluzi ne smiju uzrokovati štetne smetnje i da se ne smije zatražiti zaštita tih uređaja od štetnih smetnji koje potječu iz radiokomunikacijskih usluga."

Kad se pogleda preporuka ERC/REC 70-03 maksimalna snaga zračenja tih uređaja je izražena u ERP ( sa yagi antenom sigurno prelazi dopušteni limit) istodobno prema istoj preporuci srd se nebi smio nalaziti unutar dijela RF spektra 138.450 MHz do 169.400 MHz.
Kako uzrokuje smetnje u dijelu RF spektra namijenjenom u osnvi amaterskoj službi ima razloga da se uputi dopis nadležnima bez obzira na prikrivena poznanstva sa vlasnicima, interes amaterske službe je iznad osobnih.

Jedna ne manje važna stvar,
od strane HAKOM-a nije izdana niti jedna opća dozvola za rad SRD unutar 2 metarskog banda tako da je postavljena na "divlje".

Pitanje je samo tko će pokrenuti predstavku prema HAKOM-u?
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #29 : 27. Lipanj 2015, 12:29:34 »
Mene vise zanima CEMU SLUZI i KOME pripada navedena stanica u tom podrucju ?