Autor Tema: ZD repetitori  (Posjeta: 14913 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Odg: ZD repetitori
« Odgovori #30 u: 27. Lipanj 2015, 15:38:04 »
Mene vise zanima CEMU SLUZI i KOME pripada navedena stanica u tom podrucju ?

Ponesi mjernu opremu i skokni do Zadra. Ja platim piće i trajekt pa idemo u istraživanje  ;D

Mislim da HRS (tj. Darko) za sada neće pokrenuti ništa jer još nema valjanu dozvolu za rad tog repetitora.

Jedna ne manje važna stvar,
od strane HAKOM-a nije izdana niti jedna opća dozvola za rad SRD unutar 2 metarskog banda tako da je postavljena na "divlje".

Nažalost, to nije točno. Ima jedna : http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_133.pdf

« Zadnja izmjena: 27. Lipanj 2015, 15:42:04 od 9a3ty »
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #31 u: 27. Lipanj 2015, 16:12:38 »
Nemoj molim te...Mihovil mi je bolna tocka po svim pitanjima....!!!

Nitko sluzbeno " ne zna nista " sto je cije, kome pripada, kada je montirano i zasto je to tamo....

Lokacija je MRAK, vec 20g se najavljuje seljenje radi zastite kulturnih spomenika i slicnih prica ali svaki puta vidim neku antenu viska a nikako manjka. Uzemljenja nigdje, kablovi po zraku, i cca barem 40% hardwarea ne sluzi vise nicemu ali je i dalje uredno tamo zasarafljeno....

U svakom slucaju treba naci vlasnika i objasniti mu situaciju jer inace nista od tog repetitora.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #32 u: 28. Lipanj 2015, 09:36:19 »

Nažalost, .... Ima jedna : http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_133.pdf

To što prouzrokuje smetnje sigurno nije Ground Probing Radar (GPR) ili Wall Probing Radar (WPR) na što se odnosi ta dozvola. Po konstrukciji tih radara prijemna i predajna antena su fizički jedna pored druge i ne šalju podatke na neku udaljenu lokaciju. Zbog prirode RF-a slika nebi dala realno stanje
Da se radi o tim radarima smetnje bi bile puno šire, a ne samo na tom jednom uskom dijelu.

U kom smjeru je okrenuta ta jagica?
Koja je veličina te antene?
Lokalni poznavaoci lokacije sa dosta velikom sigurnošću mogu pretpostaviti  što, tko se nalazi u tom smjeru.

Može li netko snimiti taj signal?
« Zadnja izmjena: 28. Lipanj 2015, 09:58:24 od 9a4oe »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #33 u: 28. Lipanj 2015, 11:02:47 »
Pozdrav, nije mi jasno zbog čega se nakon:
1) Uredne dozvole
2) A s tim zakupljenog i plaćenog dijela RF spektra
3) Tehnički dobro odrađene montaže uz ispravnu opremu
Ne zove Hakom da omogući naš rad i makne sve smetače. To je njihov posao i to će oni sigurno napraviti . Posao HRS je Ad 1) i prijava štetne smetnje . Moja iskustva sa HAKOMOM , b-netom  i centralnim TV pojačalom zgrade jest da su "Fast and Furious".

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #34 u: 28. Lipanj 2015, 11:11:41 »
Prvo nije vajlalo jer niste imali RPT sad ga imate i opet vam ne valja,, daj malo ohladite. Ako sam reko da se treba prvo utvrditi čiji je uređaj na toj frekvenciji onda se treba napravi i proba dogovoriti. Dozvola je u tijeku izrade i svaki tren će doć do Zadra službeno zadeženoj osobi. Navedenoj u dozvoli za taj RPT. Ako se ne nađe vlasnik telemetrijskog uređaja nakon izdavanja dozvole za rad, HRS će poduzeti korake za prijavu smetnje na toj lokaciji kod nadležnog HAKOM-a. Stoga pustite da se to odradi kako treba , jer samo stvarate pomutnju. Ujedno molim za malo strpljenja jer nas administracija usporava.
« Zadnja izmjena: 28. Lipanj 2015, 11:14:03 od 9A6ARP »
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #35 u: 28. Lipanj 2015, 13:10:45 »
Eto, svaka (zanimljiva) diskusija ove vrste završi uvredljivim tonom uvređenog menadžera. Čemu to?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #36 u: 28. Lipanj 2015, 15:39:17 »
Ako sam reko da se treba prvo utvrditi čiji je uređaj na toj frekvenciji onda se treba napravi i proba dogovoriti.
...
stvarate pomutnju

1. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi bez dozvole
2. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi bez valjanog znaka identifikacije
3. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi vrstom rada koja nije namijenjena u amaterske svrhe, da je drugačije netko bi dekodirao signal
4. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi u ne amaterske svrhe
Što se tu ima dogovarati sa nekim.
Dogovor, na koji način, da mu (im) se ponudi (predloži) neki drugi dio 2 m banda
ovo više sliči na pokušaj trgovanja sa RF spektrom namijenjenom amaterskoj službi
neki drugi interesi su u pitanju ipak se zna namjena i vlasnik, između redova

Hakom je tu jedini relevantan sugovornik to im je jedna od osnovnih zadaća
« Zadnja izmjena: 28. Lipanj 2015, 16:58:05 od 9a4oe »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A7PHR

• Newbie
  • *
« Odgovori #37 u: 28. Lipanj 2015, 22:41:32 »
Tak je bilo uZagrebu budete imali zagrebačku nulu krepala za 3 tjedna i sad je više niko ne spominje, isto to sa zagrebačkom šesticom potpuno neupotrebljiva na njoj radi B-net tv i to se rješava tak su pojedinci govorili i uvjeravali i prošla godina dana i po starom  već svima poznatom scenariju ništa totalno neupotrebljiva.

Stvarno imamo sposobnog UKV menađera svaka čast njemu i onima koji su ga izabrali!

9A7PHR

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #38 u: 28. Lipanj 2015, 23:13:25 »
 A dodite kod nas  , .kod nas   SVE  radi , . . radi tako dobro  da pari da smo u  . . .Rimu  ;D , . .nemos zivit od Taljana. .  ali to smo mi krivi , nesposobni , lini  . .  nemozemo se dogovorit za SUB-TON  , . 

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A7PHR

• Newbie
  • *
« Odgovori #39 u: 29. Lipanj 2015, 00:12:09 »
Kad imamo sposobnu ekipu !
9A7PHR

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #40 u: 29. Lipanj 2015, 01:19:06 »
Prvo nije vajlalo jer niste imali RPT sad ga imate i opet vam ne valja,, daj malo ohladite.

Čuj Darkec, i zrak i more su poprilično zakuhali pa je teško ohladiti a ovakve tvoje poruke samo dolijevaju ulje na vatru.
Pa nismo mi mala djeca koja potežu roditelje u dućanu da im kupe lizalicu ili neku igračku niti bezrazložno i neutemeljeno nešto tražimo od svog saveza i svog ukv managera.
Imali smo repetitor na Ćelavcu, sad ga nemamo. Imali smo repetitor na Mihovilu sad ga nemamo (iako ti tvrdiš drugačije). Sam si potvrdio moj komentar da ništa nećeš poduzeti dok ne dođe dozvola. Kakvo je to stvaranje pomutnje? Usput, da li ti i s autom kreneš na cestu prije nego li si dobio vozačku i prometnu?
Dečki su već dva puta bili gore, bezuspješno. Niti su opremljeni za takva mjerenja niti se može očekivati od njih da su osposobljeni za takve stvari. To nije nešto što se radi u kućnoj radinosti. Pri HRS-u postoji ekipa za nadzor radioamaterskih frekvencija. Zašto se oni ne pojave na terenu i ustanove činjenično stanje? Ako je po novome svugdje problem na starim lokacijama zašto se ne radi na iznalaženju novih lokacija? Ili lijepo priznajte da niste sposobni napraviti funkcionalnu repetitorsku mrežu pa da znamo na čemu smo.

Pričao si o uvođenju reda, kako si napravio posjete lokacijama, popisivao opremu, utvrdio što radi, što ne radi, koja oprema ima dozvole koja nema. To je bilo tako davno da su neki u međuvremenu i posijedili no i danas iskaču kosturi iz ormara. Zašto još uvijek imamo repetitore koji nemaju dozvolu? Ako je problem s odgovornim osobama zašto ne napišeš svoje ime na tim dozvolama? Čega se plašiš? Ti, za razliku od nas koji od tebe tražimo konkretne dokumente, valjda dobro znaš što to nosi za sobom. Zašto na konkretna pitanja ne daješ odgovore nego nas napadaš? Napad je najbolja obrana? Pa ima još strategija. Budi maštovitiji.

Tražiš "malo strpljenja". Ako mi nismo bili strpljivi onda ne znam tko je. Pa repetitor je skinut s Mihovila prije godinu dana. Pretpostavljam da "malo" tebi znači jedno a meni drugo.

"Šum" na forumu lako je utišati. Samo kvalitetno odradi svoj posao i redovno izvješćuj pa će sve biti u redu.
Naravno, najprije se trebamo usaglasiti oko togo što znači "kvalitetno odraditi svoj posao" da ne bi bilo nesporazuma kao i u slučaju "malo strpljenja"  ;D

P.S. Za početak bi mogao početi redovno ažurirati http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori
pa kad se zna da repetitor na Mihovilu ne radi da ne stoji status OK. Ovo nije prvi put da pišem o tome. Pretpostavljam da nema smisla da te pitam koji je razlog što se ta tablica ne ažurira promptno. Pa nije to kvantna fizika. To i mala djeca u osnovnoj školi već znaju raditi. Samo se treba htjeti.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #41 u: 29. Lipanj 2015, 01:56:56 »
 ;D ;D ;D
Ovo mi je bolje nego "Lud, zbunjen, normalan"

Iznijeti su par zakljucaka na osnovu vasih zapazanja o radu repetitora, pa ako tko zeli neka poslusa i proba izvuci neke koristi od toga.

1. Veoma mala vjerovatnost postoji da netko emitira telemetriju na 145Mhz amaterskom podrucju

2. Jos je manja vjerovatnost da taj netko koristi profi opremu koja ima samo 10mW (kao sto je Ivo naveo). Uostalom otkuda znate da je 10mW, ako to znate onda znate i koja je to oprema.

3. Ali uzmimo za primjer da i ta mogucnost ipak posti, dakle da netko emitira na 145MHz, jer kako kaze 5TD, to je lokacija na kojoj "svi piju a nitko ne placa" :-) onda ne postoji ni teoretska mogucnost da ce netko udaljen proci preko smetnje koristeci i vecu snagu ako na lokaciji repetitora emitira neka postaja na ulaznoj frekvenciji.

4. Sad se vi pitate a sto to onda smeta ako ne signal na ulaznoj frekvenciji. Pa vjerovatno smeta produkt signala koje se generiraju na lokaciji repetitora i stvaraju probleme. Dakle problem ne mora biti na drugoj strani, nego upravo na nasoj. Ako je antena repetitora jako blizu druge antene (kao sto se navodi), onda je to realna opcija.

5. Kako to utvrditi bez adekvatne mjerne opreme ?
Monitorirati frekvenciju repetitora i "smetnju" koja upada
Sa jeftinim DVB-t donglom u SDR nacinu rada monitorirati 70cm podrucje u rasponu spektra od po 3MHz. Vidjeti da li se ta smetnja pojavljuje istovremeno kao i neki signal na 70cm podrucju.
Podrucje skaniranja na 70cm bi trebalo biti od 420 pa do 450Mhz.

6. Velika vjerovatnost je da je "smetnja" koju imate produkt telemetrijskog signala na 70cm bandu (recimo vodovoda ili slicnih sluzbi) i recimo policijske tetre ili radio difuzije ....

7. Slicnu situaciju imam i ja na jednoj lokaciji gdje se telemtrija vodovoda sa 70cm cuje na 2m amaterskom podrucju....

QV

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #42 u: 01. Srpanj 2015, 18:57:32 »
6. Velika vjerovatnost je da je "smetnja" koju imate produkt telemetrijskog signala na 70cm bandu (recimo vodovoda ili slicnih sluzbi) i recimo policijske tetre ili radio difuzije ....

Na zalost kladio bih se na nevidjeno da je vrlo vjerovatno situcaija ovakva kako predpostavlja 4QV, da li je netko slikao ili barem izmjerio fizicki velicinu te Yagice kada ste bili na Mihovilu ??

II.

Mozda sam krivo informiran pa bih da provjerim ?  Da li je sada taj repetitor montiran BEZ duplexera na 2 antene ili je ta informacija pogresna ?

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #43 u: 13. Srpanj 2015, 19:09:47 »
Jedno jednostavno pitanje za odgovorne u HRS-u:

S obzirom da je za D-Star repetitor koji bi trebao ići na Ćelavac izdana dozvola s pozivnom oznakom 9A0DZD (još 29.10.2014.) a repetitor je spreman za montažu može li se dogovoriti njegovo postavljanje s OiVom ili ne?

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #44 u: 21. Srpanj 2015, 09:34:38 »
Još jednom da ponovim za one koji su neobavješteni:

Na provokacije prepucavanja i sarkazam odgovoram isto tako, morate shvatiti da sam nasljedio kaos i pokušavam ga sa svima vama riješiti na što moguću prihvatljivu minimalnu mjeru. Vrata su svima otvorena za sve prijedloge i nedostake koje primjetite. Samo morate promtno reagirati jer nitko od nas nemože biti istovremeno na svim lokacijama. Citiro bi bi jednu rečenicu koju ima moj dragi prijetelj na svom profilu: Hitno ne postoji , to su izmislili oni koji kasne..
Imate moj mail na dnu svake poruke kao i HRS mail na koji možete prosljediti sve kritike, bile one pozitivne ili negativne kao i poboljšanja i nepravilnosti koje će biti meni prosljeđene, I za kraj iskoristite priliku da Vam pomognem u riješavanju nedostataka u radioamaterizmu za UKV. Svi koji su se javili do sada problem je riješen ili se riješava u postupku te iskoristite svojih 100kn što dajete svake godine. Dobit ćete na svaki upit odgovore i nadam se riješenje.

Eto Darko, ja postavih jednostavan upit ovdje i poslah ga i na tvoj e-mail ali ne dobih ni odgovor ni rješenje.
Ima li to veze s nekakvih 500 EURa naknade OiVu koji se spominju po kuloarima? Mislim, očito je da s odgovornim operatorom nema veze jer dozvola postoji a ni s opremom jer ista strpljivo čeka.

BTW - http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori još uvijek nije ažurirana, 9A0VVS i dalje radi bez dozvole , ...

« Zadnja izmjena: 21. Srpanj 2015, 09:37:42 od 9a3ty »
73 de Ivo, 9A3TY