Autor Tema: ZD repetitori  (Posjeta: 14912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Master in Training
Odg: ZD repetitori
« Odgovori #45 u: 23. Srpanj 2015, 12:16:50 »
Ima li to veze s nekakvih 500 EURa naknade OiVu koji se spominju po kuloarima?

Krajnje je vrijeme da se ostavimo tih " KULOARA i prica tog tipa" Ako nest znas onda lupi ime i prezime pa kome dobro kome krivo...ispada da svi sve znaju a kada treba onda nitko nista ne zna...

D-star se nadogradjuje na EU-kompatibilnu platformu pa mozda radi toga ide malo sporije

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #46 u: 23. Srpanj 2015, 19:18:46 »
Kako stvari stoje ostavit ću se ja svega ovoga a ne samo kuloara. Pa kad netko ne želi prihvatiti pruženu ruku za pomoć nek mu služi na čast i diku.

S obzirom da je Darko rekao da je problem što nema odgovorne osobe a ustanovljeno je da postoji dozvola a za nju je morala postojati i odgovorna osoba a osoba kod koje je repetitor tvrdi da je sve spremno već poduže vrijeme i da se čeka samo zeleno svjetlo za montažu na Ćelavcu postavio sam pitanje na koje (opet) izgleda neću dobiti odgovor.

EU kompatibilna platforma se može nadograđivati i na daljinu a s ovim repetitorom to nije problem jer je već unaprijed pripremljen za to.

Ne znam da li je tebi i ostallima normalna ova informativna blokada ali meni nije.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #47 u: 26. Srpanj 2015, 18:29:43 »
Treća sreća?

Fatal error: Allowed memory size of 94371840 bytes exhausted (tried to allocate 13056 bytes) in /home/hamradi1/public_html/forum/Sources/Subs-Graphics.php on line 412

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #48 u: 26. Srpanj 2015, 18:33:54 »
Kažu da treba na servis ...

Tko se slaže a tko ne?  ;D

P.S. Ima još slika ali stalno dobijam error prilikom uploada iako je sve u potrebnim okvirima dimenzija.
Webmaster baci pogled na error logove ....
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #49 u: 26. Srpanj 2015, 19:49:54 »
To su prijemne kante duplexera, -6dB IL bas i nije neki uspjeh.
Ajde da vidimo sad i predajne kante ?

QV

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #50 u: 27. Srpanj 2015, 09:27:26 »
Adame, legendo, bija bi ja poslao sve slike ali web server me ne voli pa mi ne da.
Probat ću opet. Možda je danas poija manje memorije.

BTW, nije sve kao što se čini. Osim slika fali još i malo pojašnjenja.
Insertion loss nije tako loš. Naime, uz kratko spojen ulaz-izlaz instrumenta imam 2,5-3 db gušenja tako da je problem ili u primitivnim kablovima koje imam ili u kalibraciji uređaja. Njegovu internu samokalibraciju sam propustio prije ovih mjerenja.
Da imam nešto bolje na raspolaganju .... ali kad Damir nije htio skoknuti na piće u Zadar  ;D ovo je maksimum što ja mogu.
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #51 u: 27. Srpanj 2015, 09:31:24 »
Ne znam gdje mu je otišlo 93 MB ali opet nema niti 20kB za mene  :-\

Fatal error: Allowed memory size of 94371840 bytes exhausted (tried to allocate 13056 bytes) in /home/hamradi1/public_html/forum/Sources/Subs-Graphics.php on line 412
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #52 u: 27. Srpanj 2015, 09:46:21 »
Ne ide pa ne ide.
Nemam više volje pokušavati. Otišao web server na kvasinu (kao i HRS  ;D )

Evo, na brzinu sam složio par slika na http://www.9a3ty.com/r3/

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #53 u: 28. Srpanj 2015, 12:54:18 »
R-2600 je ok za duplexere koji imaju shift od 4 MHz pa na vise, kod ovih sa 600 KHz dinamika ti zadaje glavobolje pa sve ide dosta sporije.  -3dB sa kratko spojenim kablovima definitivno NE mozes prihvatiti kada ides podesavati duplexer, gubitak 2 komada RG-214 ili Teflona cca 300 cm sa normalnim konektorima na 150 Mhz moze biti max 01 do 0.2 dB !!

Drugi problem je sto R-2600 ima samo internu kalibraciju tako da ne mozes ukalkulirati kablove koji ti sluze za spajanje "DUT" pa se neke greske moraju predvidjeti.

Sa ovakvim setupom tesko je znati kakvo ti je zapravo prilagodjenje na 50-Ohma u cijelom tom postupku podesavanja, "neka logika"  onako na brzaka bi rekla sto je manji IL prilagodjenje je bolje,, to je istina ali samo ako u cijelom postupku koristis attenuatore na ulazu i izlazu pa time na neki nacin eliminiras greske u spojnim kablovima.

Bez obzira na sve, drugi puta kada ides na lokaciju spojis test-set na izlaz duplexera i nakon sto si ga koliko toliko dodjerao u red po TX i po RX strani napravi mjerenja u DUPLEX modu da vidis sto se desava, ako je sve OK trebao bi imati cca -120 dBm osjetljivost uz cca 15W TX-snage ( ako je rep. namjesten na cca 20W ).

Ovisno o kvaliteti antene koju spajas na kraj cijelog tog sustava parametri ce ili ostati isti ili ce krenuti LOV na vjestice, za BP/BR duplexere i 600 KHz shift prilagodjenje antene  ( RL ) NE BI SMIJELO biti losije od 25 dB-a, ako je SWR na TX-freki veci od 1:1.3 moras biti sprmeman da zanje komore tj.  RX i TX rezonatore duplexera prema anteni prilagodis situaciji....   

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #54 u: 28. Srpanj 2015, 13:43:18 »
Ne znam da li je kod mene problem, ali ja vidim samo prve tri slike na stranici  ???

QV

Edit, sad sve vidim sve OK
« Zadnja izmjena: 28. Srpanj 2015, 13:48:17 od 9a4qv »

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #55 u: 28. Srpanj 2015, 13:48:03 »
Damire, hvala na korisnim informacijama i savjetima.
Nažalost što se mene osobno tiče izgleda da će tu biti kraj.
Direktiva je da se duplexer pošalje u Zagreb.
Imao sam dobru volju pokušati pomoći u skladu s mojim ograničenim mogućnostima ali to nije prihvaćeno.
Bila je to i dobra prilika da svi ovdje u Zadru nešto naučimo ali što se može.
Neke stvari je teško prihvatiti ali život je kratak i trebamo naučiti što prije povlačiti se iz bitaka koje (očito) ne možemo dobiti. Mislio sam da je to sramota i krivi put ali pomalo mijenjam mišljenje. U ovom hobiju sam od četvrtog razreda osnovne škole i nekada mi je predstavljao veliko zadovoljstvo. Nažalost, zbog ovakvih odnosa u HRSu to zadovoljstvo je potisnuto nezadovoljstvom zbog razvoja situacije i međuljudskih odnosa. Nekada sam prijateljima pričao o radioamaterima kao o nadljudima a sad me sramota uopće spomenuti da sam radioamater.
Da sam na Darkovom mjestu pod hitno bih dao ostavku na mjesto UKV managera i pokrio se ušima (dovoljno su mi velike  ;D ). Ali svako je gospodar svoje sudbine.

U svakom slučaju još jednom veliko hvala svima koji su se proaktivno uključili u ovu temu.

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #56 u: 28. Srpanj 2015, 13:59:56 »
Ivo pozdrav,

evo pogledao sam malo fotke i dokumentaciju duplexera.
Iako to nije pravi instrument za podesavanje duplexera dovoljno je dobar da se moze ustanoviti neki kvar ili nedovoljno dobro podesen duplexer.
Po meni, (mada ja nisam nikakvo mjerilo  8)) duplexer koji imate je sasvim dobar i bolje rezultate vjerovatno se nece moci izvući. Vidim da je gušenje predajne strane za pola dB do db bolje ali to ne znaci nista jer instrument nije kalibriran tako da ja stvarno iz ovih fotki ne bih rekao da je problem u duplexeru. Naprotiv, ta serija duplexera je jako dobra s obzirom na samo dvije kante po grani.

A vjerovatno negdje na nekoj čuki fali duplexer, možda uskoro osvane na nekoj drugoj lokaciji  ;D

Šteta za posao, sad znaš kako je nama koji smo se xx puta penjali po čukama i vidjeli svakakve moguće situacije. Međutim, uvijek te nešto novo može iznenanditi, jer kako kažu, ljudska glupost je neograničena  ;D

pozz
QV

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #57 u: 28. Srpanj 2015, 16:57:47 »
Damire, hvala na korisnim informacijama i savjetima.
Nažalost što se mene osobno tiče izgleda da će tu biti kraj.
Direktiva je da se duplexer pošalje u Zagreb.

DIREKTIVE su trebale umrijeti jos 1990g a svi znamo radi cega !!! Zamisli da si imao ovaj instrument 90-h godina kada je kostao preko 25K U$ znaci sve je bolje nego nista, iako nije najoptimalniji za tu svrhu i ja ga cesto nosim sa sobom cisto iz prakticnih razloga, diagnostika je osnova svakog posla i za to je vise nego dovoljan.

Ono ste meni nedostaje u ovom tvom trudu je podatak: 

1. Kada si spojio Rep. na T-set preko DPX-a kako se ponasao? Kolika je osjetiljviost i koja snaga je ocitana na instrumentu. Ne zanima me ocitanje na Birdu nego ono sto je ocitao R2600 ???

2. Koliki je SINAD kada se mijeri samo RX ali BEZ TX-a i koliko se promijeni kada REP pustis u predaju ??

3. Ovaj tip tuplexera je jedan od najboljih na trzistu, napravljen je po cisto VULGARIS sistemu i sa 2+2 rezonatora u pravilu ima vise od 90 dB gusenja uz IL manji od -1.2 dB-a

4. Kada se NOTCHEVI podese na -/+ 600 KHz treba ti cca 15-minuta za kompletno podesavanje. ( naravno uz predpostavku da nitko nije dirao COUPLING rotirajuci petlje po sistemu PI x OKO )

5. Slaba tocka ovih DPX-a je jedino u spojnim kablovima od rezonatora do rezonatora ali posto se to NE DIRA unaprijed iskljucujem taj problem.

6. UDAR groma u antenu na ovom tipu DPX-a NE moze napraviti nista posto je varijabilni kapacitet napravljen pomocu polimerskog uloska koji se uvlaci-izvlaci bocno na svakom rezonatoru.

7. Slanje DPX-a u ZG nece nista promjeniti ukoliko se ne pojavi veliki faktor srece X !  Zato jer bez obzira da li DPX ide u Istru, ZG, Split ili Osijek tada treba ici u kompletu sa svim spojnim kablovima i repetitorom.

Posto je teorija jedno a praksa nesto drugo gotovo uvijek NE mozemo racunati na prilagodjenje od TOCNIH 50 OHMA, zapravo u LAB . uvijetima je to sve OK i sve stima od ulaza, terminacija i instrumenata. Kada u takvim uvjetima podesim neki DPX i posaljem ga tebi na lokaciju a ti ga spojis sa nekim X-Y kablovima prema REP-u, koji su mozda 50, mozda 47  a mozda 60 Ohma pocinje pravo veselje kojem nema kraja, pa zabava potraje do kasno u noc :-)

Napisi malo vise informacija o testiranju pod tockama 1 i 2 pa cemo biti puno pametniji?

I naravno nisi napisao KOJA JE ANTENA NA tom REP-u ?

73

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #58 u: 02. Rujan 2015, 12:16:35 »
..TY

Jos cekam odgovore na ovo sto smo poceli,  vise ljudi vise zna pa te molim da nadopunis te informacije...

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #59 u: 03. Rujan 2015, 11:03:01 »
..TY

Jos cekam odgovore na ovo sto smo poceli,  vise ljudi vise zna pa te molim da nadopunis te informacije...

Nažalost, s obzirom da je UKV manager zabranio ljudima koji su bili na terenu da daju ikakve informacije u javnost poštivat ću tu zabranu.

3. Ovaj tip tuplexera je jedan od najboljih na trzistu, napravljen je po cisto VULGARIS sistemu i sa 2+2 rezonatora u pravilu ima vise od 90 dB gusenja uz IL manji od -1.2 dB-a

Prema specifikaciji proizvođača riječ je o 1.5 dB.
Jedan kojeg sam imao prilike mjeriti (ne smijem reći koji) imao je 2.25 dB uz konektore koji se raspadaju kad ih krivo pogledaš.

Za sve ostale informacije moram te uputiti da odgovore potražiš u HRS-u.   ;D

S obzirom da po regulativi osim HRSa i klubovi mogu postavljati repetitore vjerojatno ćemo svoje potrebe riješiti vlastitim snagama ako ikada riješimo pitanje klupskog prostora a HRS nek se i dalje sramoti.

73 de Ivo, 9A3TY