Autor Tema: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA  (Posjeta: 16926 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A7GBF

• Newbie
  • *
SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« : 29. Svibanj 2014, 21:40:59 »
Kako Talijani rade s velikom izlaznom snagom, te pokriju Hrvatske repetitore, nužno je se zaštititi sub.tonom. Dobar primjer su repetitori na Učkoj, gdje se na 439.025 i 145.700 radi na sub.tonu 173.8, jer se tu nije mogao naći slobodan kanal. Pretpostavljam da je slično i s Mađarima u Slavoniji. U saznanju sam da je sub.ton u EU obvezna praksa, te da u mnoštvu repetitora i jezika je to nužno. Molio bih HRS da se dogovori o jedinstvenom sub.tonu za sve RH repetitore zbog praktičnosti repetitorskog rada. Naime, mnogo je varijabli za rad na repetitorima:

1-lokacija
2-frekvencija
3-sub.ton
4-Nod.

, što otežava rad, pogotovo ako se navedene varijable mijenjaju s vremenom, te zbog neinformiranosti se niti nemože detektirati repetitor, što više ako nema duži dilej.

Sve su ovo razlozi za uvođenje sub.tona jedinstvenog za naše govorno područje.

Molim konstruktivnu raspravu, prijedloge i podršku.
« Zadnja izmjena: 30. Svibanj 2014, 20:16:44 9A7GBF »

Offline 9A5TD

• Master in Training
Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« Odgovori #1 : 29. Svibanj 2014, 21:56:21 »
Mislim da ce to biti 173.8 Hz za podrucje cijele RH i sve VHF/UHF reptetitore, govrimo o ULAZNOM tonu. Izlazni ton nece biti jednak ulaznom ali o tome kasnije. Devijacija za CTCSS je kod tvornickih uredjaja vec podesena a kod samogradnje treba voditi racuna da ne bude prejaka jer harmonici ulaze u prpusno cujno podrucje..

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #2 : 29. Svibanj 2014, 22:42:44 »
Po meni ne treba bespoštedno inzistirati na subtonu, tj. ako nema smetnji, ne treba ga koristiti. Još je puno stanica u upotrebi koje nemaju tu opciju, da ne spominjem kompliciranje kod upotrebe repetitora.

Naravno, na onim frekvencijama na kojima se javljaju problemi, subton je dobrodošao.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A7DCK

• Master in Training
    • 9A7DCK stranica
« Odgovori #3 : 30. Svibanj 2014, 17:29:03 »
Zanimljivo, znači pristup repetitorskom radu imat će samo oni koji imaju uređaje sa tim opcijama, a oni koji nemaju neće moći raditi preko repetitora.
Zanimljivo bi bilo tumačenje ovakvih postupaka sa strane zakona.
« Zadnja izmjena: 30. Svibanj 2014, 17:31:08 9a7dck »
-- 73 de 9A7DCK, Denis -- http://9a7dck.atspace.eu
RK BELIŠĆE; CroCC; CTC; 9AQRP; LZO-CC; RCWC; FP; NAQCC; EPC; DMC; CDG; IFTC; 30MDG; WCAG#; WSC
http://44hr.atspace.eu

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #4 : 30. Svibanj 2014, 22:56:29 »
Zanimljivo, znači pristup repetitorskom radu imat će samo oni koji imaju uređaje sa tim opcijama, a oni koji nemaju neće moći raditi preko repetitora.
Zanimljivo bi bilo tumačenje ovakvih postupaka sa strane zakona.

*7DCK prije nego napisem ono sto mislim samo da te pitam jednu sitnicu? HRT pretplatu placas svaki mjesec, da li si trazio tumacenje zakona kada je HRT presao na DVBT ili si SUTKE (njrgajuci sam sebi u  bradu) kupio kompatibilni prijemnik. Kad sazvaces odgovor onda probaj ponovo postaviti pitanje na tu temu.

Ne moze svijet stati zato jer se pojedinci opiru promjenama, velik broj radioamatera ima u dometu nekoliko repetitora na istom kanalu, na zalost ima i pojedinaca koji mozda jedva mogu koristiti i jedan repetitor ali CILJ je ICI NA BOLJE !!

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #5 : 30. Svibanj 2014, 23:01:32 »
Ne moze svijet stati zato jer se pojedinci opiru promjenama, velik broj radioamatera ima u dometu nekoliko repetitora na istom kanalu, na zalost ima i pojedinaca koji mozda jedva mogu koristiti i jedan repetitor ali CILJ je ICI NA BOLJE !!

To nitko ne osporava, bit je da se subton uvede na onom repetitoru na kojem je to potrebno. Čemu isključivost?

BTW, koliko se sjećam, svojevremeno su se dijelile subvencije za DVB-T prijemnik. Hoće li HRS dijeliti kakve subvencije za kupovinu npr. TM-D710, trebao bi mi jedan?  ;)

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #6 : 30. Svibanj 2014, 23:51:42 »
U pripremi je odluka da se koristi jedinstven subton za cijelu RH. Koji neće biti obavezan za sve rpt . Zašto? Zato da ne dolazi do ove zbrke koja se javlja na forumu,, sviđalo se to nekome ili ne. Sub ton nije obaveza za sve rpt nego samo za one koji imaju problema sa preklapanjem ostalih rpt te se ometa normalan rad,, znaći tamo gdje nema problema sysop ga neče stavljati ,, time se spriječava samovolja odabira subtona i šarenilo istih na rh teritoriju.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #7 : 31. Svibanj 2014, 08:51:15 »
 A tko ce to odrediti/procijeniti da  negdje  dolazi do preklapanja?
I zasto jedinstveni SUB TON za cijelu 9A , .  .   jeli mozda da se strucne  sluzbe  nemuce upisivati
isti u nekim buducim ,azurirarnim kartama Rep. ?

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A7GBF

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 : 31. Svibanj 2014, 09:23:20 »
Poštovani radioamateri, Kako nebih izigravali demokratsku anarhiju, koje je i previše u RH, u saznanju sam kako je središnjica HRS-a odlučila na sve repetitore (bez iznimke) staviti sub ton 173.8.

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #9 : 31. Svibanj 2014, 09:39:26 »
  Eto ti  ga na , . ..  kad  sredisnjica odluci nema vise pisi cu/kakit cu  ;D !

Idem  odma  na sve FM uredaje stavit SUB TON 173.8  da budem spreman ::) kad se to dogodi.
Samo jedna stvar za kraj koja  mi nije jasna  - kako to da VHF Manager  nema "saznanja" o ovoj, vaznoj odluci ??? ? !

Cudno ili neko buba bez veze . . ...

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #10 : 31. Svibanj 2014, 10:23:49 »
Toni !

Daj mi reci sto tebe zapravo muci ???

Koji je tvoj proiblem i zasto kocis uzbrdo.

Bilo je problema i dugo vremena su bili ruke vezane da se nesto napravi, sada kada se napravio neki plan koji se pokusava realizirati teskom mukom opet sljedi njurganje od pojedinaca.

Demokracija je ozbiljna bolest i ima velike posljedice ako se krivo shvati.

Zasto mislis  da ideja sa "jedinstvenim" sub-tonom nije dobra na podrucju RH ???

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #11 : 31. Svibanj 2014, 10:26:11 »
Zato da ne dolazi do ove zbrke koja se javlja na forumu

Kakve zbrke? Ja ne vidim zbrku. Diskutiramo o subtonu, sve stima.

Jedinstveni subton je OK, jedino logicno. Cemu komplicirati?
Naravno, na mjestima na kojima je potreban...

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #12 : 31. Svibanj 2014, 13:36:29 »
Poštovani radioamateri, Kako nebih izigravali demokratsku anarhiju, koje je i previše u RH, u saznanju sam kako je središnjica HRS-a odlučila na sve repetitore (bez iznimke) staviti sub ton 173.8.

Jedini logičan potez kod ovako lošeg stanja mreže. Ako nitko ne bude mogao otvoriti repetitor (jer svi imaju stare uređaje) onda se neće moći ni buniti zašto nešto ne radi, i voila, sve smo pomeli pod tepih.  ;D

Živi mi i sretni bili!
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7DCK

• Master in Training
    • 9A7DCK stranica
« Odgovori #13 : 31. Svibanj 2014, 15:53:14 »

*7DCK prije nego napisem ono sto mislim samo da te pitam jednu sitnicu? HRT pretplatu placas svaki mjesec, da li si trazio tumacenje zakona kada je HRT presao na DVBT ili si SUTKE (njrgajuci sam sebi u  bradu) kupio kompatibilni prijemnik. Kad sazvaces odgovor onda probaj ponovo postaviti pitanje na tu temu.

Mada se miješaju kruške i jabuke odgovorit ću ti, mada je i Boris već rekao.
HRT kada je uvodio DVB-T dao je bon za subevncioniranu kupnju DVB-T prijemnika.
I ne nisam tražio tumačenje zakona u slučaju HRT, no ako ću smatrati potrebnim u ovom ću slučaju svakako tražiti tumačenje od svih mjerodavnih institucija.
I dozvolit ćeš da ti kažem da nisam konj da bi si kako si napisao njrgao u bradu.
Nadam se da će ova etiketiranja zamijetiti i nadležni na forumu.

Naravno da kada netko nešto kaže suprotno pojedincima i njihovim idejama odmah bude etiketiran kao pojedinac koji se opire promjenama.
« Zadnja izmjena: 31. Svibanj 2014, 15:58:18 9a7dck »
-- 73 de 9A7DCK, Denis -- http://9a7dck.atspace.eu
RK BELIŠĆE; CroCC; CTC; 9AQRP; LZO-CC; RCWC; FP; NAQCC; EPC; DMC; CDG; IFTC; 30MDG; WCAG#; WSC
http://44hr.atspace.eu

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #14 : 31. Svibanj 2014, 17:52:09 »

Zasto mislis  da ideja sa "jedinstvenim" sub-tonom nije dobra na podrucju RH ???

Mi ćemo iz svega napraviti tešku filozofiju.

Subton je potreban i to će se vidjeti vrlo brzo.

Moj primjer:
Lokacija Dugo Selo,kružna antena.
Nulu sam otvarao sa 5w Moslavačku(sada se preselila),Karlovačku,Banjalučku i neku austrijsku.
Jedinicu Ivanščicu i Nanos,
Četvorku Bihačku,Učku,Mrzlicu i još jednu E7.U međuvremenu je Mrzlica prešla na subtonn 123,a Učka na 173,8,ali svejedno uvijek aktiviram Bihačku.
Na petici je Kozara i Pohorje.
Na šestici Sljeme zvano Krčenje tu definitivno ne treba subton.
Na sedmici sam aktivirao i Velebit i Ljubljanski Krim
Na sedam A Novi Marof i Psunj.

Eto,sigurno ima primjera po RH koji idu u korist subtona,a pogotovo Učka koja je raketirana od kolega iz Italije koji sigurno ne rade sa  5w.

73 Hristo 9a7kxp
« Zadnja izmjena: 31. Svibanj 2014, 18:08:13 9A7KXP »