Autor Tema: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA  (Posjeta: 16925 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« Odgovori #15 : 31. Svibanj 2014, 18:28:22 »
Na šestici Sljeme zvano Krčenje tu definitivno ne treba subton.

Ni ne znaš koliko si me nasmijao.  ;D
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #16 : 02. Lipanj 2014, 12:59:41 »
 Takoder, ozbiljno bi se zapitao kako ovakav post koji nema ama bas nikakve veze s temom moze "prezivjeti" ovoliko  dugo   ??? ?  -  HELLOU - tema  je SUB.TON -
Namjesto da nam se  Manager  bavi  npr. azuriranjem liste/karte  Repetitora  i drugih   obveza za koje je zaduzen  isti  postaje weekend obavjestajac ?

Da se vratimo na temu , . . .zasto mora bit jedan  SUB TON za cijelu 9A  ?  Jeli  ljenost i potpuna nezainteresiranost  onih koji odlucuju  uzrok  da se  svakom Rep. nemoze dati "svoj" S. TON ?
Ja nevidim drugi razlog . . .

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #17 : 02. Lipanj 2014, 13:59:18 »

...... u ovom ću slučaju svakako tražiti tumačenje od svih mjerodavnih institucija.
I dozvolit ćeš da ti kažem da nisam konj da bi si kako si napisao njrgao u bradu.
Nadam se da će ova etiketiranja zamijetiti i nadležni na forumu.
--------------------------------------------------------------------------------
Naravno da kada netko nešto kaže suprotno pojedincima i njihovim idejama odmah bude etiketiran kao pojedinac koji se opire promjenama.

Cuj decko...*7dck..

Stvano ne znam koji je tvoj problem i uopce me ne zanima, no odgovorit cu ti na ono sto treba.

1. Jedina mjerodavna institucija u HR po ovom pitanju je nas maticni savez HRS. Organizacija mreze i nacin rada propisan je pravilnicima HRS-a koji se se takodjer moraju obnavljati s vremena na vrijeme.

2. Onaj izraz "njrgao: je Tipfeler od NJURGATI, no mislio sam da ces to skapirati.

3. Svatko moze reci svoje misljenje i vise ljudi vise zna, no zalosno je da ima pojedinaca koji uvijek lupaju jedno te isto i bitno im je da kazu nesto suprotno od ideje koju je netko predlozio bez ikakvih argumenata.

ZA *7pjt

5. Volim kada je netko nadobudan pa te molim da sada i odmah das logicno objasnjenje ZASTO inzistiras da svaki rep. ima svoj subton?  Ti si prvi koji ih neces sve zapamtiti pa bih te bas volio vidjeti u voznji od Dubrvonika do Osijeka kako pokusavas izvrtiti 38 kombinacija subtonova dok otvoris pojedini repetitor.

6. Kao sto sam rekao izlazni sub-ton nece odgovarti ulaznom tako da zaboravis skaniranje ?

Ako ovo do sada nije bilo razumljivo onda mogu samo poceti crtati !!   

Offline 9A7DCK

• Master in Training
    • 9A7DCK stranica
« Odgovori #18 : 02. Lipanj 2014, 14:57:52 »

Cuj decko...*7dck..

<cut>

Da nije mog citata stvarno ne bi znao obraćaš li se meni ili kome drugom tko ima 7dck. Teško je napisat 9A :)
Nemam se namjere s tobom, koji nemaš ni dozvolu reguliranu preko HAKOM-a, nakon ovog posta dalje raspravljati ovdje.
Kao što sam već rekao očito vama pojedincima jedino ide dobro etiketiranje i česta vam je rečenica "Neznam koji je tvoj problem..."
Ja nemam problema.

Sada je najlakše okrivit tipfeler, a onda je valjda tifeler kriv i za ona velika slova. Je, je ako ćemo se lagat, no neka ti bude.

Što se tiče sub tona na repetitorima, može HRS uređivat veze prema pravilnicima koji naravno moraju biti u skladu sa drugim Zakonima.
Gdje ima napisano da HRS ima pravo selektivno odredit tko smije/može, a tko ne radit preko repetitora ako za to ima valjanu dozvolu tj. položen RA ispit ? Stavljanjem sub tona svakako se radi selekcija tj. ograničavanja prava.

GL

-- 73 de 9A7DCK, Denis -- http://9a7dck.atspace.eu
RK BELIŠĆE; CroCC; CTC; 9AQRP; LZO-CC; RCWC; FP; NAQCC; EPC; DMC; CDG; IFTC; 30MDG; WCAG#; WSC
http://44hr.atspace.eu

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #19 : 02. Lipanj 2014, 17:09:46 »
>Nemam se namjere s tobom, koji nemaš ni dozvolu reguliranu preko HAKOM-a, nakon ovog posta dalje >raspravljati ovdje.

Ne brini se ti za moje dozvole, samo ti gledaj da tvoja bude u regulama.

>Kao što sam već rekao očito vama pojedincima jedino ide dobro etiketiranje i česta vam je rečenica

Sto ti znaci etiketiranje ?  Niti sam ti rekao da si glup, niti da si konj? Pokusavam ti objasniti neke stvari koje ocito ne znas.

>Što se tiče sub tona na repetitorima, može HRS uređivat veze prema pravilnicima koji naravno moraju >biti u skladu sa drugim Zakonima.

Volim ove koji se hvataju zakona a garantiram da nikada nisi procito bilo koji dio zakona ili pravilnika o telekomunikacijama na koje se zelis pozvati.

>Gdje ima napisano da HRS ima pravo selektivno odredit tko smije/može, a tko ne radit preko >repetitora ako za to ima valjanu dozvolu tj. položen RA ispit ? Stavljanjem sub tona svakako se radi >selekcija tj. ograničavanja prava.

Zanimljiva teorija, znaci stavljanje sub-tona je ogranicavanje prava. A sto mislis ako u sljedecom RA pravilniku bude pisalo da se svaka RP koja nema mogucnosti CTCSS/DCSA/ itd. smatra neispravnom za koristenje u HAM svrhe ?

Da sub-ton nije potreba ne bi stanice serijski bile opremljenje sa tom opcijom. U danasnje vrijeme to je POTREBA a ne neciji HIR. Tim koji je donesao tu odluku ima svoje razologe i opravdanje, rad u priobalju bio bi nemoguc be te opcije.

CTCSS dolazi na sve Rep. u HR i tu vise nema potrebe za raspravom. U slucaju bilo kakve potrebe  Sysop moze otvoriti repetitor daljinskim komandama, te omoguciti potpuno otvoren rad u slucaju da neke posebne situacije to zahtijevaju.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #20 : 02. Lipanj 2014, 17:29:09 »
3. Svatko moze reci svoje misljenje i vise ljudi vise zna, no zalosno je da ima pojedinaca koji uvijek lupaju jedno te isto i bitno im je da kazu nesto suprotno od ideje koju je netko predlozio bez ikakvih argumenata.

Nadam se da te ovo što ću napisati neće prejako lupiti  ;D

5. Volim kada je netko nadobudan pa te molim da sada i odmah das logicno objasnjenje ZASTO inzistiras da svaki rep. ima svoj subton?  Ti si prvi koji ih neces sve zapamtiti pa bih te bas volio vidjeti u voznji od Dubrvonika do Osijeka kako pokusavas izvrtiti 38 kombinacija subtonova dok otvoris pojedini repetitor.

Ako svi repetitori imaju isti subton to je (skoro) kao da niti jedan nema subton.
I dalje imaš situaciju da netko, tko je do sada iz ovog ili onog razloga otvarao dva ili više repetitora u istom trenutku, će to i dalje raditi ako će oni imati isti subton.
Ako talijani ili drugi susjedi imaju neki repetitor na istoj frekvenciji s istim subtonom onda nisi napravio ništa. Pa valjda se o tome treba voditi računa.

Što se tiče pamćenja subtona - pa zar nije krajnje jednostavno da u sklopu identifikatora koji emitira repetitor bude i informacija o subtonu?

6. Kao sto sam rekao izlazni sub-ton nece odgovarti ulaznom tako da zaboravis skaniranje ?

Čemu bi to trebalo služiti?

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #21 : 02. Lipanj 2014, 21:05:34 »
Ok, idemo redom one by one.....

Ako svi repetitori imaju isti subton to je (skoro) kao da niti jedan nema subton.
I dalje imaš situaciju da netko, tko je do sada iz ovog ili onog razloga otvarao dva ili više repetitora u istom trenutku, će to i dalje raditi ako će oni imati isti subton.

1. Za koliko repetitora na podrucju HR znas da se trenutno preklapaju po rasporedu kanala ?

Ako talijani ili drugi susjedi imaju neki repetitor na istoj frekvenciji s istim subtonom onda nisi napravio ništa. Pa valjda se o tome treba voditi računa.

2. Pa zar netko misli da se do te ideje doslo tako sto se netko ujutro probudio i rekao od sutra cemo staviti S.T. XZY frekvencije.

Što se tiče pamćenja subtona - pa zar nije krajnje jednostavno da u sklopu identifikatora koji emitira repetitor bude i informacija o subtonu?

Odlicno, znaci cekat ces 15 minuta da javi CW ID koji je u pravilu namjesten na cca 100 do 120 znakova/min uz predpostavku da 8 od 10 radioamatera koji se javljaju na FM-u ne znaju CW !

Čemu bi to trebalo služiti?

Sve u svoje vrijeme, ali ima zanimljivu namjenu ako bude sazivio sistem u cijelosti.

[/quote]

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #22 : 02. Lipanj 2014, 22:36:33 »
Odlicno, znaci cekat ces 15 minuta da javi CW ID koji je u pravilu namjesten na cca 100 do 120 znakova/min uz predpostavku da 8 od 10 radioamatera koji se javljaju na FM-u ne znaju CW !

Pa moze i neki seksi glas odraditi "voice" informiranje...npr. Drele ;)
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #23 : 03. Lipanj 2014, 07:41:46 »
Radioamateri su po nekim antiknim i romantičarskim definicijama ljudi koje zanimaju tehnika i komunikacije i koji te horizonte šire na oba fronta.
To po sebi podrazumijeva i nekakav tehnološki napredak, a to na žalost, manje ili više košta.

Sjećam se prijelaza s AM na SSB koji se odvijao na VHF opsegu - Mislim da je to u ono vrijeme bilo daleko skuplje nego slučaj subtona danas...I nema više AM...Prijelaz na kratkom valu dogodio se desetak godina ranije...

Ili paprini dnevnici u natjecanjima 8)

Kako ono poslovica veli - il' se skloni, il' mi se pokloni...
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #24 : 03. Lipanj 2014, 12:32:24 »
Sve u svoje vrijeme, ali ima zanimljivu namjenu ako bude sazivio sistem u cijelosti.

Upravo zbog ovakvog načina (ne)komunikacije s članstvom i imamo kako ti kažeš "lupetanje" i stvaranje teorija zavjere. Pa zar je stvarno teško reći o čemu se radi? Ajme majko do čega smo došli.

1. Za koliko repetitora na podrucju HR znas da se trenutno preklapaju po rasporedu kanala ?[/color]

Ako se ne preklapaju čemu onda uvođenje subtona? Daj, nemojmo sada ovo svesti na bezvezno prepucavanje umjesto na konstruktivnu diskusiju. Pa svima je jasno da nisu u pitanju samo domaći repetitori. Ovih par što rade ne smetaju jedan drugome  ;D
Dobro znaš što sam htio reći. A kako će uvođenje jedinstvenog subtona riješiti problem kad domaći operator želi raditi samo preko domaćeg repetitora a otvara ih nekoliko u susjednim zemljama koje još nisu uvele subton? Ako se ne varam čuli smo takav konkretan primjer ovdje na forumu. Naravno da neće. Neko će reći pa gdje je tu problem za nas. Ako ne želimo mi biti nekome drugome "talijani" onda bi trebali voditi računa o cjelokupnom rješenju. Gledati "big picture".
Neće subton riješiti ni jake signale tuđih repetitora koji će i dalje ometati prijem naših.

2. Pa zar netko misli da se do te ideje doslo tako sto se netko ujutro probudio i rekao od sutra cemo staviti S.T. XZY frekvencije.

Nema ništa loše u tome da ljudima u snu padaju na pamet raznorazne stvari. Ponešto bude i dobro.

Dakle, ti pretpostavljaš da svi repetitori moraju imati cw id, da se moraju tako rijetko javljati, itd. Znaš što kažu za pretpostavke.  ;D Zar nikad nisi čuo glasovne identifikatore?
Osim toga zar nikad nisi čuo za memorije na uređaju. Nije baš da onaj tko često putuje diljem lijepe naše neće upisati u memoriju podatke. A tko će pamtiti frekvencije? Po tvojoj logici bi onda svi repetitori trebali biti na istoj frekvenciji da je lakše pamtiti. Jer kako je počelo s promjenama simpleksnih kanala u repetitorske, pa alfe, bete, i čudne oznake kojih nema nigdje unaprijed upisanih u uređajima, teško će bez IQa 180 biti moguće uopće javiti se nekome preko repetitora  ;D

Da se sve lijepo izanalizirati i dogovoriti. Naravno ako postoji volja za miroljubivu aktivnu koegzistenciju. A ako se ne varam to i je u duhu radioamaterizma, zar ne?! Ali ispada da je lakše grupašenje, skrivanje podataka od članstva kojem je sve to namjenjeno, tjeranje "po svom" jer svi su najpametniji pa oni drugi nemaju što govoriti, .... Tužno.

Nek vas prati mir i dobro!
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3EJJ

• Newbie
  • *
SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« Odgovori #25 : 03. Lipanj 2014, 13:03:59 »
Subtonovi su stvarnost i potreba.

Mene jedino smeta da ne postoji ažurno vođenje stanja repetitora te ostale pojedinosti tipa SUBTON negdje na međumrežju.

Ja imam uređaj koji nema tvornički CTCSS pa sam uzeo lemilicu u ruke i sad ima subton koji se generira na android telefonu i preko slušalica ide na moj ICOM i daje mu subton, znači ima rješenja i to jeftinih.

Bilo bi dobro da ima i glasovna obavijest na repetitorima osim CW-a ako je moguće.

Za mene koji sam dosta u automobilu repetitori su odlična stvar za ne zaspati za volanom, katkad slušajući katkad pričajući jer imam samo 5W na izlazu pa je katkad to premalo.

73 9A3EJJ

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #26 : 03. Lipanj 2014, 14:15:38 »
Upravo zbog ovakvog načina (ne)komunikacije s članstvom i imamo kako ti kažeš "lupetanje" i stvaranje teorija zavjere. Pa zar je stvarno teško reći o čemu se radi? Ajme majko do čega smo došli.

Ne radi se o nikakvim teorijama zavijere nego jednostavno se kod nas sve uspijeva zloupotrijebiti ili iskoristiti kao teme za napad. Osim toga prosjecan korisnik treba znati samo ono sto mu je za sada bitno za ispravan rad i koristenje opreme.

Citat:
Dobro znaš što sam htio reći. A kako će uvođenje jedinstvenog subtona riješiti problem kad domaći operator želi raditi samo preko domaćeg repetitora a otvara ih nekoliko u susjednim zemljama koje još nisu uvele subton? Ako se ne varam čuli smo takav konkretan primjer ovdje na forumu. Naravno da neće. Neko će reći pa gdje je tu problem za nas. Ako ne želimo mi biti nekome drugome "talijani" onda bi trebali voditi računa o cjelokupnom rješenju. Gledati "big picture".Neće subton riješiti ni jake signale tuđih repetitora koji će i dalje ometati prijem naših.

1. Prvo i osnovno je da mi napravimo reda u svom dvoristu i da nase repetitore ne ometaju strani operatori koji rade sa vecim snagama ili sa visokih kota. To sto drugi sebe nisu zastitili NIJE NAS problem

2. Repetitori ne ometaju jedan drugog tako da ne kuzim sto zelis reci.

3. 99% zapadnih zemalja ima subton na repetitorima, nema ih Bosna, Srbija itd....

Citat:
Dakle, ti pretpostavljaš da svi repetitori moraju imati cw id, da se moraju tako rijetko javljati, itd. Znaš što kažu za pretpostavke.  ;D Zar nikad nisi čuo glasovne identifikatore?

Ja nikada nista ne predpostavljam, ili znam ili ne znam!  Repetitori MORAJU imati ID po zakonu, CW ili Vocie je opcionalno, no posto tehnicki dobro poznam opremu koja je montirano po svim cukama u HR znam isto tako da neki REP. jos uvijek nemaju ni CW ID a kamoli Vocie ID. A ince Voice ID-sam gradio jos 90-h doina kada je cijena memorijskog cipa za 15-sec sa jos nekim jdanim AD converterom i kontrolerom bila u ragu prosjecne place u HR !

Citat:
Osim toga zar nikad nisi čuo za memorije na uređaju. Nije baš da onaj tko često putuje diljem lijepe naše neće upisati u memoriju podatke. A tko će pamtiti frekvencije? Po tvojoj logici bi onda svi repetitori trebali biti na istoj frekvenciji da je lakše pamtiti.

Tu se nema sto pamtiti to su informacije koje treba znati. Raspored kanala na 2m i 70cm nije atomska fizika.

Citat:
Jer kako je počelo s promjenama simpleksnih kanala u repetitorske, pa alfe, bete,

Molim konkretan primjer, to sto spominjes nije legalno i nema dozvolu i takvu opremu treba demontirati.

[/quote]

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #27 : 03. Lipanj 2014, 14:45:16 »
Ne radi se o nikakvim teorijama zavijere nego jednostavno se kod nas sve uspijeva zloupotrijebiti ili iskoristiti kao teme za napad. Osim toga prosjecan korisnik treba znati samo ono sto mu je za sada bitno za ispravan rad i koristenje opreme.

Radioamater nije "prosječan korisnik" (mobitela op.a.). Radioamater uvijek želi znati više, naučiti nešto novo, isprobati nešto novo,... i zato se ne slažem s tvojom podjelom na one koji će imati dostupa do svih informacija i na one koji ne spadaju u "need-to-know" povlaštenu kastu.

1. Prvo i osnovno je da mi napravimo reda u svom dvoristu i da nase repetitore ne ometaju strani operatori koji rade sa vecim snagama ili sa visokih kota. To sto drugi sebe nisu zastitili NIJE NAS problem

Da se razumijemo. Ja sam za uvođenje subtona ali samo tamo gdje je to zaista neophodno i učinkovito.
No, on neće bitno promijeniti situaciju sa stranim operatorima koji rade s većim snagama ili s visokih kota.
Naime, kad domaći operator otvori repetitor svojim subtonom isti će na svom ulazu i dalje primati signal od stranog operatora i prosljeđivati ga smiksanog sa signalom domaćeg operatora i dobit ćeš kakofoniju.

2. Repetitori ne ometaju jedan drugog tako da ne kuzim sto zelis reci.

Hmmm, točno je da TX jednog repetitora ne smeta RXu drugog udaljenog repetitora ali dva repetitora koji imaju TX na istoj frekvenciji a krajnji korisnik dobro čuje i jednog i drugog smetaju korisniku pri normalnoj uporabi jednog repetitora.
Nadam se da sam sada bio jasniji.

3. 99% zapadnih zemalja ima subton na repetitorima, nema ih Bosna, Srbija itd....

Ovo me podsjeća na reklame za antibakterijske proizvode. Svi uništavaju 99% bakterija. Niti jedan jedini 100%. Baš interesantno, zar ne? Zar je nama bitno što Danska, Švedska, Norveška imaju 100% subtonove na repetitorima?

Tu se nema sto pamtiti to su informacije koje treba znati. Raspored kanala na 2m i 70cm nije atomska fizika.

Valjda nešto nije u redu sa mojim mozgom. Nikako da zapamtim frekvencije RU692. A to je "prosto ko pasulj" i nije atomska fizika.  :(

Jer kako je počelo s promjenama simpleksnih kanala u repetitorske, pa alfe, bete,
Molim konkretan primjer, to sto spominjes nije legalno i nema dozvolu i takvu opremu treba demontirati.

Bilo je priče tu na forumu i sve je bilo legalno. Kad pronađem topic poslat ću ti.

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A7GBF

• Newbie
  • *
« Odgovori #28 : 03. Lipanj 2014, 17:14:55 »
Da, stvarno, Koji su to UHF repetitorski opsezi RU273?

RU je opseg od 10 kanala (od RU0 do RU9) s frekvencijama od TX:433.000MHz do RX:434.825MHz.

Zašto se koristi 439MHz?

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #29 : 03. Lipanj 2014, 17:16:38 »
kako će se riješiti subton, nije do mene. Ja sam za to da svaki repetitor ima svoj subton. Za one koji nemogu pamtiti još uvijek postoji komad papira i olovka ili pisač koji će to ispisati. Ili za one tehnički navudrene, koji imaju mobitele, pametne čak, može i spisak u pdf formatu. Jedino što se onda VHF/UHF/SHF/EHF manager mora pobrinuti ta tabela na HRS-ovoj stranici bude uvijek točna. Sve riješeno.

Ono što mi ne ide u glavu, što će mi izlazni subton?