Autor Tema: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA  (Posjeta: 17490 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Master in Training
Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« Odgovori #60 u: 09. Lipanj 2014, 19:17:33 »
Losa analogija. 
Svaki auto ide jednako dobro i na bezolovni. Bez dodavanja aditiva. ;D

Aha.....kako da ne ?

1. TEhnicki pregled takodjer prolazi jednko dobro ?

2. Starija vozila koja nemaju aktivno podesvanje tocke predpaljena i lambda sonde u ispusnomnom sistemu ne idu ni priblizno dobro na bezolovni benzin kao na super 98 ?

3. Zasto danes ne mozes kupiti novo vozilo na super-98 kada je u pitanuu LOSA ANALOGIJA ???

4. Mozemo dalje na tu temu od stohijometrijskih omjera do podmazivanja vodilica venitla ako bas treba ?

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #61 u: 09. Lipanj 2014, 19:21:37 »
Koristim dizel.

Da se vratim na temu.
Iaru upravo sugerira rješavanje problema smetnji na repetitorima uvodjenjem CTCSS-a ali istovremeno kaže da može i 1750 Hz.

TECHNICAL STANDARDS FOR FM REPEATERS IN THE 145 MHz and 435 MHz BANDS
1. Polarisation: Antennas in the repeater service shall have vertical polarisation.

2. Operation: Repeaters should use either CTCSS or 1750Hz toneburst for access in order to
 prevent unwanted operation caused by interference or other signals. CTCSS is
 preferred for new FM repeaters
- see below. DTMF can be optionally used to
 control repeater functions as per below.
 When the signal to be relayed has disappeared or the operating time has
 come to an end the repeater station shall send its own call, and 15 seconds
 thereafter the transmission shall be interrupted. It should not be possible to
 interrupt the automatic identification transmission by a selective call. For the
 station identification F2A modulation shall be used.
 When working through a repeater station the lowest usable power consistent
 with good communication is recommended.

3. Power : The effective radiated power of the repeater transmitter shall not exceed 15
 Watts.

4. Traffic mode: Simplex using demodulation/remodulation on a single channel / frequency pair.

5. Deviation: The maximum deviation of the repeater transmitter shall be 3 kHz ( 12K0F3E).

6. A.F. response: Audio frequency response shall be 300 - 3000 Hz. Outside this band the
 response shall go down with 12 dB/octave.

7. Pre-emphasis: The transmitter pre-emphasis shall be +6 dB/octave.

8. De-emphasis: The receiver de-emphasis shall be -6 dB/octave.

9. Responsibility: The repeater shall be under the control of the national IARU member society or
 Their agent. The member society shall be responsible for the allocation of the
 adopted channel frequencies.

10. CTCSS: The use of CTCSS is strongly encouraged for VHF and UHF FM repeaters in
 Region 1, with the aim of reducing inadvertent interference by users to repeaters
 sharing the same input channel. In order to minimize mutual unwanted
 interference, from 1-Jan-2015 all new FM repeaters should use CTCSS tones on
 receivers as well as on transmitters
.

For CTCSS the frequencies listed in table FM2.1 shall be adopted as a
 standard so that compatibility between repeater systems in different countries
 can be maintained, aiding the traveller who moves between countries.(The
 frequencies shall be accurate 1%)
The CTCSS frequencies shall be allocated by member societies to their
 country’s repeaters. The reference letters shown in the table may be used to
 identify CTCSS frequencies in a compact way.

11. DTMF: The DTMF system as specified below can be used as an alternative to the
 control of repeaters, voice mail boxes etc.
 The hardware part of the DTMF system consists of a keyboard with 12 push-
 buttons using the symbols #,*,A,B,C,D and figures from 0 to 9. When pressed
 each push-button will activate 2 tones simultaneously, one above, the other
 below 1000 Hz, according to the following scheme in table FM.2.2.
 For example, if No. 5 is pressed, the tone combination 770 Hz/1336 Hz will be
 the result.
 The tone frequencies have to be accurate within ∀ 1.5 % .
 Each tone burst should be betwen 65 and 105 msec long. The pause between
 Tones should be at least 200 msec.

12. User functions: To control the basic functions of repeaters and voice-mailboxes, the following
 Codes should be used :
 Basic commands :
 * Repeater opens, ( like the 1750 Hz )

* + 0 Repeater opens and transmits callsign, location and - if necessary the
 CTCSS tone.
 * + 1..9 Additional functions ( squelch control, power level and others )
 These basic commands can be extended and it is possible to control special
 functions of the repeaters or voice-mailboxes
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #62 u: 09. Lipanj 2014, 19:27:23 »
I to je službeni stav ... svaka čast na takvom stavu.

7dck....budi musko pa napisi javno sve ono sto si napiso HRS-u?

Hvatas se zakona i pravilnika.  ARGUMENTIRAJ sa kojim je to zakonima u suprotnosi odluka o uvodjenju sub-tona.

Budi frajer pa se potrudi i prouci te zakone za koje se hvatas i izvuci ih crno na bijelo. To sto ti MISLIS nije nikoga briga ako nema pravnog uporista. Ja za razliku od tebe ne mislim nego tvrdim da lupestas gluposti, a ti sada dokazi suprotno.

Nekada je radioamaterima bio izazov da naprave nesto sto nemaju ili sto im treba. Danas ispada problem generator subtona koji se moze sklepati za 50Kn na protboardu za 2h rada....

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #63 u: 09. Lipanj 2014, 20:16:48 »
Nisam stručnjak pa sam zato molio pomoć oko popisa uređaja koji se smiju legalno koristiti.
Nažalost, neki koji tvrde da rade u interesu drugih, u ime nekih, samo njima znanih "viših ciljeva", taje te podatke.
Naravno da sam očekivao da će HRS tj. stručne službe HRS-a odraditi pripremu za ovako bitnu promjenu a ne da će se sve prevaliti preko leđa pojedinaca, ali znamo da od HRSa u tom pogledu već duže vrijeme nema pomoći.

Ako se nešto nije u međuvremenu promijenilo spomenuo bih sljedeće :

(4) Agencija će izdati dozvolu za amaterske radijske postaje u samogradnji, te za radijske
postaje izvorno namijenjene za rad u neamaterskim službama koje su prilagođene za rad u
amaterskoj službi, samo uz Uvjerenje o tehničkoj sukladnosti, koje izdaje Savez.

Po meni, uređaj koji može emitirati od 136-174 MHz je izvorno namjenjen za rad u neamaterskim službama pa bi prema tome osim CE oznake trebao imati i Uvjerenje koje izdaje Savez (koje nešto košta). Naravno, prije toga treba nekome platiti da blokira uređaj na radioamaterske frekvencije (i pri tom izgubiti jamstvo  ;D ).

To bi bilo utemeljeno i na :

TEHNIČKI ZAHTJEVI ZA AMATERSKE RADIJSKE POSTAJE

Članak 22.
...
(2) Odašiljačke radijske frekvencije moraju biti stabilne u mjeri u kojoj to omogućuje stupanj
tehničkog razvoja amaterskih radijskih postaja. Granice frekvencijskih pojaseva ne smiju se
prekoračiti.

E sad, zna li netko koliko bi onda u konačnici (s tim dodatnim troškovima) bila cijena nekog "smiješno jeftinog" vokca?

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7DCK

• Master in Training
    • 9A7DCK stranica
« Odgovori #64 u: 09. Lipanj 2014, 20:27:16 »
I to je službeni stav ... svaka čast na takvom stavu.

7dck....budi musko pa napisi javno sve ono sto si napiso HRS-u?

Hvatas se zakona i pravilnika.  ARGUMENTIRAJ sa kojim je to zakonima u suprotnosi odluka o uvodjenju sub-tona.

Budi frajer pa se potrudi i prouci te zakone za koje se hvatas i izvuci ih crno na bijelo. To sto ti MISLIS nije nikoga briga ako nema pravnog uporista. Ja za razliku od tebe ne mislim nego tvrdim da lupestas gluposti, a ti sada dokazi suprotno.

Nekada je radioamaterima bio izazov da naprave nesto sto nemaju ili sto im treba. Danas ispada problem generator subtona koji se moze sklepati za 50Kn na protboardu za 2h rada....

Što je bilo 9A5TD ?? U čemu je problem?
Ako si vidio što sam posalo HRS-u onda si mogao i bolje pročitat. I ne bojim se toga što sam napisao i stojim iza svega napisanog.
I nisam te tražio nikakvu poduku od tebe tako da ...

Eto u privitku je dopis koji je poslan prema HRS, a gospođa Ljiljana mi je odgovorila da je isti proslijeđen  "...predsjedniku, dopredsjedniku, tajnici i UKV menadžeru HRS-a."

Kad se HRS očituje vidjet ćemo kako dalje, i hočeš li nakon svega i dalje glumit neku izmišljenu veličinu kojoj bi se trebali ostali prikloniti.

Uživaj i nauči se kulturi.
« Zadnja izmjena: 09. Lipanj 2014, 20:29:12 od 9a7dck »
-- 73 de 9A7DCK, Denis -- http://9a7dck.atspace.eu
RK BELIŠĆE; CroCC; CTC; 9AQRP; LZO-CC; RCWC; FP; NAQCC; EPC; DMC; CDG; IFTC; 30MDG; WCAG#; WSC
http://44hr.atspace.eu

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #65 u: 09. Lipanj 2014, 20:31:56 »
Aha.....kako da ne ?

1. TEhnicki pregled takodjer prolazi jednko dobro ?

Da, sasvim normalno.

2. Starija vozila koja nemaju aktivno podesvanje tocke predpaljena i lambda sonde u ispusnomnom sistemu ne idu ni priblizno dobro na bezolovni benzin kao na super 98 ?

Ja ti opet kazem da ce ici jednako. Mozes svratiti do moje garaze, puna je starih vozila. U paketu mozemo probati i koju stanicu bez subtona kako radi sa KA R0.

3. Zasto danes ne mozes kupiti novo vozilo na super-98 kada je u pitanuu LOSA ANALOGIJA ???

Zato sto ga nema.

4. Mozemo dalje na tu temu od stohijometrijskih omjera do podmazivanja vodilica venitla ako bas treba ?

Moze. Niti jedno vozilo nakon 20tih nece imati problema sa vodilicama i dosjedima ventila.
No, kroz subton repetitor nece proci niti jedna stanica koja ga nema. No proci ce ona sa CALL signalom (tek da se drzimo teme).

Obje teze mozemo provjeriti kod mene doma uz gemist. Ako ti ne odgovara kontinentalni "kiselis", prihvacam donesene produkte istarskih podruma :D
« Zadnja izmjena: 09. Lipanj 2014, 20:35:50 od 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #66 u: 09. Lipanj 2014, 21:48:26 »
gospodo vrije me je da nabavite nove vokce koji su daleko danas jeftiniji a po difoltu imaju subton za smješne novce

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.

na žalost manjine jer meni se neda slušati više kak ovi ili oni upadaju smetaju po cijele dane

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.

Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz
te vas umoljavam da završite sa daljnjom diskusijom koja nije potrebna

Opet demokratski dijalog u stilu Sjeverne Koreje.  ta je sljedeće, ovo: http://tinyurl.com/oqe2abr

A sve za naše pare, po sistemu: "Plati članarinu i šuti."

CALL signal je OK opcija, već godinama fino radi na karlovackoj R0, a nije prepreka niti za jednu stanicu, pogotovo za starije uređaje - svi to podržavaju.

Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz

7KXP na srecu nisi u pravu, nece namjerno odgovoriti zasto jer vidim da ovdje ima pametnih do mile volje, barem na jeziku.  Radioamaterizam nije samo prepucavanje po forumima i ljecenje osobnih frustracija, mozda bi ponekad trebalo procitati sto pisu zakoni EU-a o nekoj temi kao i neke preporuke ETSI-a.
[/quote

Ja sam govorio o  jeftinim kineskim vokcima,njih nism našao u popisu dozvoljene opreme (za radioamatere)

Uglavnom ovaj forum je postao kao naš Sabor.

Mlati se prazna slama,i dva su mišljenja.

Za i protiv.Tvrda linija ,crno i bijelo.

Zdrave komunikacije nema,a frekvencije šute.

Uglavnom što se mene tiće radite svi što hoćete,bez obzira na noviju opremu koju imam sa svim sub i DCS tonovima,koristio sam samo RU-6 Sljeme.Sada kako ne radi,ne koristim ništa.

Ja sebe i svoj radioamaterizam vidim u APRS-u.

S obzirom da u toj grani radioamaterizma kod nas na svim nivoima vlada tišina,
ja se isključujem iz rasprave.
 Uživati ću u  tišini APRS-a dok budem imao volje a onda kada i od te tišine napravimo filozofiju,opremu prodajem i odustajem od ovoga hobi-a.

Uživajte u ovoj totalno bez korisnoj rasparavi.

73 Hristo 9a7kxp

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #67 u: 09. Lipanj 2014, 22:42:15 »
Nemoj tako, probaj malo poslusati FM simplekse, pa kad cujes mudra objasnjenja bahatih za trenutno stanje, odmah dobijes volju nesto raditi, bas njima u inat.

Evo, cim rijesimo zamjenu masine i getribe na dzipu, odmah krece aktivacija najavljenih cvorova + popravak napajanja stanice na Pristavi. Bas u inat onima koji tvrde da to ne treba i da to nema tko odrzavati. A nema ni onih koji se kuze u Linux, ako nisi znao. Nicega nema. :D
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A5BCL

• Average Member
« Odgovori #68 u: 25. Lipanj 2014, 17:01:32 »

Mozda nekome zatreba:

http://www.radista.info/oglasi/index.php?page=item&id=9025

Zvonimir, 9a5bcl

Offline 9A7GBF

• Newbie
  • *
« Odgovori #69 u: 16. Srpanj 2014, 17:40:29 »
Budući sam u saznanju da če na sve RH repetitore, bez iznimke, postavljeni ulazni sub.ton biti 173.8, predlažem da izlazni sub.ton bude 103.5, koji če se koristiti i na simpleksnim kanalima. Stoga stavljam anketu za glasovanje o izlaznom sub.tonu.

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #70 u: 17. Travanj 2015, 21:17:31 »
 Rade li  oni koji bi tribali sta po ovon pitanju SUB-TON-a   ::).

Naime , posto se propagacije na 2m. dolaskon toplijeg vrimena , dizu ;) , ode kod nas  doli je prava najezda  Taljana  na   nase R. Po cili dan govore  tako da je komunikacija izmedu nas  domacih  postala  ziva muka  , .  . .ne daj Boze  krizne situacije mogli bi se , . .  "slikat" !

Eto ako bi se moglo u 2-3 reda objasnit dokle se doguralo sa ovin "projektom" , . .   da se nadamo S.T. ili da ga  jednostavno zaboravimo  . . . jer   samo je od zadnjeg posta proslo  gotovo 9 miseci  , .  puno i za nase  standarde    :P .!

73 PJT

« Zadnja izmjena: 17. Travanj 2015, 21:26:56 od 9A7PJT »
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #71 u: 18. Travanj 2015, 08:42:35 »
Sub ton je isprogramiran na svim repetitorima. Svaka odgovorna osoba za pojedini repetitor je zadužena na osnovi svoje procjene ili regije gdje radi dotični repetitor, donjeti odluku dali će se prebaciti u režim rada sa subtonom. Odgovorna osoba za repetitor je dužna obavijestiti radioamatere i HRS  o svakoj promjeni na svom repetitoro u što kračem vremenu.
Svi lokalci koji koristite svoje repetitore znate tko je odgovorna osoba ispred HRS-a te sa njom kontaktirajte i donesite odluku a meni će info dostavit zbog informiranosti te daljnjeg prosljeđivanja i informiranja radioamatera.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #72 u: 18. Travanj 2015, 10:17:28 »
  brigo moja predi na drugoga

A i nije bas sve tako crno , .  . bar  ne postoji  direktiva odozgor koji  S.T. mora bit  ::) .

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #73 u: 18. Travanj 2015, 11:34:42 »
a meni će info dostavit zbog informiranosti te daljnjeg prosljeđivanja i informiranja radioamatera.

A to informiranje se najbolje vidi na službenim stranicama http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori

E moj Ti Džej i ti svašta pitaš a sve ti lipo piše .....  ;D
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4HP

• Senior Member
    • http://www.ogulin.hr
« Odgovori #74 u: 22. Travanj 2015, 19:50:46 »
Samo stvarate zbrku i nedoumicu kod korisnika  ???.Dajte se dogovorite da li imaju ili nemaju subton ::) i neka bude konačno jedan jedinstveni za cijelu Hrvatsku. :-*..pozdrav
9A4HP OGULIN