Autor Tema: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA  (Posjeta: 17486 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5TD

• Master in Training
Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« Odgovori #30 u: 03. Lipanj 2014, 17:42:15 »
Da, stvarno, Koji su to UHF repetitorski opsezi RU273?

RU je opseg od 10 kanala (od RU0 do RU9) s frekvencijama od TX:433.000MHz do RX:434.825MHz.

Zašto se koristi 439MHz?

A. Kako mislis 10-kanala u 1.825 MHz  ( to bi bilo tocno 78 kanala uz 25 ili 146 kanala uz raster 12.5 KHz)

B. Na zalost susjedi preko mora imaju "malo cudan raspored" pa tako imas shift na 70cm od 7.6, 5 MHz i 1.6 MHz vrlo je cesta situacija da njihove izlane frekvencije repetitora padaju na nase ulaze. Ucka se radi toga vec 3 puta morala micati i sada su nam opet na polukanalu tako da smetaju slabijim signalima.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #31 u: 04. Lipanj 2014, 01:07:18 »
Ono što mi ne ide u glavu, što će mi izlazni subton?

Pa jednostavno, za ono za što je izvorno i osmišljen. Recimo da čuješ dva signala RV56 (znaš o kojoj frekvenciji pričam, zar ne? Kažu da nije atomska fizika to preračunati u stari dobri R4  ;D ). Našu i talijansku. Ali tebe ne interesira što oni ćavrljaju po cijeli dan na njihovom već te interesira samo ono što se čuje preko našega, tako da imaš tišinu cijeli dan. Lijepo uključiš na svom prijemniku subton tako da ga aktivira samo izlazni subton sa repetitora kojeg želiš slušati. A oni koji nemaju na svom uređaju subtonove nek slušaju talijane cijeli dan. Jupi !!!!

Drugi razlog može biti npr. ulinkavanje više repetitora.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #32 u: 04. Lipanj 2014, 08:37:03 »
. Recimo da čuješ dva signala RV56 (znaš o kojoj frekvenciji pričam, zar ne? Kažu da nije atomska fizika to preračunati u stari dobri R4  ;D ).

STo si zapeo za tehnicke oznake repetitora ??

Band je podjeljen u 160 kanala, znaci svaki MHz = 80 kanala

145.000 + ( 56*12500 ) = 145.700.000 Hz

Offline 9A7GBF

• Newbie
  • *
« Odgovori #33 u: 04. Lipanj 2014, 10:10:47 »
Referiram se na podjelu UHF kanala iz 1993, gdje je raster 25KHz, te ima 10 repetitorskih (RU0-RU9) kanala i 8 simpleksnih (SU16-SU23) kanala. Semidupleks odstupanje je 7.600MHz.

RU0 433.000MHz  -  RU9 433.225MHz

SU16 433.400MHz - SU23 433.575MHz

Znam da je danas raster 12.5KHz, te time ima dvostruko više kanala.

Zašto se koriste frekvencije od 439MHz?  Koji je to opseg i koji su to kanali?
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj 2014, 10:14:11 od 9A7GBF »

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #34 u: 04. Lipanj 2014, 10:37:17 »
Referiram se na podjelu UHF kanala iz 1993,

Pošto se živi u kamenim vremenima da se malo osvježi znanje, pročitati

Zašto se koriste frekvencije od 439MHz?  Koji je to opseg i koji su to kanali?
Isto važi i za ovo, pročitati

Ovo odskače iz teme
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #35 u: 04. Lipanj 2014, 10:44:02 »
Ono što mi ne ide u glavu, što će mi izlazni subton?

Kažu da nije atomska fizika to preračunati u stari dobri R4  ;D ). Našu i talijansku. Ali tebe ne interesira što oni ćavrljaju po cijeli dan na njihovom već te interesira samo ono što se čuje preko našega, tako da imaš tišinu cijeli dan. Lijepo uključiš na svom prijemniku subton tako da ga aktivira samo izlazni subton sa repetitora kojeg želiš slušati. A oni koji nemaju na svom uređaju subtonove nek slušaju talijane cijeli dan. Jupi !!!!

Stvarno,nije baš neki doživljaj slušati Talijane a pogotovo na Učki.
Prije dvije godine;
išao sam sa Krk-a (Punata)prema Gorskom Kotaru.
Pričaju dva Talijana.
I Pričaju i pričaju.
Ja se vozim oni pričaju, ;D
Najbolji dio je bio most Krk-Gornje Jelenje.
Talijan 1 je pričao od mosta skroz do Jelenja ,onda je krenuo drugi,taj do Delnica nije stao,
U Delnicama sam se posvađao sa ženom koja više nije to mogla slušati,i koja je rekla da sam lud isto kao ti Talijani.
I na kraju kada sam došao u Ravnu Goru,ugasio sam auto,i ostavio njih da pričaju.

I bio sam sretan kao malo dijete što to ne moram slušati u Zagrebu.

Što se tiće subtona,recimo na Učki definitivno treba.
Sjećam se dok sam radio u Puli u njega je ulazila Bihačka četvorka.

Činjenica je da ja i sa subtonom  otvorim ometajuću Bihačku četvorku,ali je činjenica da su Slovenci uvidjeli problematiku i svoju četvorku zatvorili sa subtonom 123 i metnuli glasovnu indentifikaciju.
Tako su spriječili da netko izvan države slučajno okida njhovu Mrzlicu.
Eto kolege iz E7 su se raspričavali,i u tom pričanju kolegama iz S5 je pukao film i oni su metnuli st123.
Sada je mir.
Istina kolege iz E7 sada manje pričaju,ali sada je st na Mrzlici,i mir.
.

Eto,očito kolege iz S5 se mogu nešto dogovoriti.

Za razliku od nas.

73 Hristo 9a7kxp
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj 2014, 10:47:23 od 9A7KXP »

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #36 u: 04. Lipanj 2014, 15:08:57 »
Eto,očito kolege iz S5 se mogu nešto dogovoriti.
Za razliku od nas.
73 Hristo 9a7kxp

Poznavajuci tu problamatiku zastupam NE-Demokraciju. Strucni time neka napravi svoje i kraj price, kada sve bude gotovo onda se primaju zalbe i kritike, ukoliko se krene sa raspravama nikada kraja a bogme ni pocetka .....

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #37 u: 04. Lipanj 2014, 15:27:25 »
Ja vise ne vidim teme za raspravu. Subton ce biti, bit ce standardan, naravno na onim mjestima na kojima je potreban. Ako ga ne bude - nema ga, jer nije potreban. :-)
Sve naknadne aktivnosti ce biti rijesene u letu.

Sve smo rijesili. Jedini problem je na sta ce se postavljati, buduci da imamo 2 i 1/2 aktivnih repetitora  :D , neki postojeci sume da te zaboli mozak nakon pola sata slusanja, pa su tu i orgije stiskaca, DSTAR nije umrezen ili uopce ne radi, itd...
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #38 u: 07. Lipanj 2014, 13:58:47 »
 Rasprava je otisla nekim drugim putem ,.   . bez veze  ,  a  to se i moglo  ocekivati kada  i sam autor ne razumije  puno toga vezano uz Rep.

Ostaje utisak  da je nekima proradila  stara CB krv , pa  namisto uvijek im voljenoga jednog i jedinoga  "ROGER BEPP-a"  pokusavaju  nam  uvaliti  jedinstveni SUB TON  koji ce  RA pucanstvo lako zapamtiti. 
I da   sve to  bez rasprave jer  ista   nema  smisla  kad  su guru-i  dali najbolje moguce rjesenje . . .

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A6ST

• Average Member
  • Split Thunders
« Odgovori #39 u: 07. Lipanj 2014, 14:50:51 »
Tonko nema to veze s CB-om, ne mozemo za sve sto nije dobro ili bi trebalo biti bolje traziti joker zovi CB ... BTW osobno sam jednom probao "roger-beep" .. a da radi i zaboravio na tu funkciju kao i 99% CB kolega iz 80-tih godina ...
73, Zeljko 9A6ST

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #40 u: 08. Lipanj 2014, 14:06:41 »
Moderator mi je obrisao prosli post mada ne znam zasto ?? Nije ovo skola hrvatskog jezika niti prostor za lizanje oltara. Tu i tamo se omakne neka psovka jer je to jedini univerzalni jezik koji nas narod razumije bez potrebe tumacenja. Ako je vec neka rijec viska onda neka moderator stavi zvjezdice...

SVi glume "finjaka" i nitko nikome ne kaze ono sto misli. Mrzim kada ne netko PROTIV necega samo zato da je protv bez jednog  jedinog opravdanog argumenta koji drzi vodu.

Posto 7PJT i 3TY ocito imaju neku bolju ideju ja bih volio da je prezentiraju i neka se uhvate posla pa to sprovedu u djelo... Ovako se sve svodi na tlacenje, nametanje i podje*avanje...

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #41 u: 08. Lipanj 2014, 14:25:18 »
Moderator mi je obrisao prosli post mada ne znam zasto ?? Nije ovo skola hrvatskog jezika niti prostor za lizanje oltara. Tu i tamo se omakne neka psovka jer je to jedini univerzalni jezik koji nas narod razumije bez potrebe tumacenja. Ako je vec neka rijec viska onda neka moderator stavi zvjezdice...

O ovom problemu svi govorimo vec dugo. Najkasnije, mi ne psujemo, mi samo tako pricamo  ;)
Polako, bit ce kad-tad izbor za novog moderatora, pa ce se pojaviti novi kandidati.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #42 u: 08. Lipanj 2014, 15:11:04 »
Post nije obrisan. Post je premješten u koš.
Molim lijepo pridržavajte se teme i sve 5  8)
« Zadnja izmjena: 08. Lipanj 2014, 15:20:15 od 9A1AA »
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A7GBF

• Newbie
  • *
« Odgovori #43 u: 08. Lipanj 2014, 15:24:08 »
Kako je već definirano, svi repetitori kojima treba sub.ton če imati na ulazu (TX,ENC) 173.8.

Napomenuo bih da sada repetitori mogu imati maksimalnu osjetljivost, te je poželjan i dilej do 1sek.

Možda je moguče namjestiti da se na bilokoji "*" čuje i sekretarica s svim relevantnim podacima, umjesto telegrafije, a s ciljem lakšeg podešavanja i detektiranja repetitora, kao što je to urađeno kod EchoLinka.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #44 u: 08. Lipanj 2014, 15:45:56 »
Možda je moguče namjestiti da se na bilokoji "*" čuje i sekretarica s svim relevantnim podacima, umjesto telegrafije, a s ciljem lakšeg podešavanja i detektiranja repetitora, kao što je to urađeno kod EchoLinka.

Danasnja tehnika omogucava vise toga nego sto mi mozemo idejama prakticki primjeniti u praksi. No ako ides dodavati takav neki smart responder onda to zahtjeva dosta rada na samom repetitoru pogotvu ako je starije generacije, novi uredjaji vec imaju dosta opcija na remote-konektoru ali kako i tu vlada sarenilo jer ima Icoma i Kenwooda ne mozes nista standardizirati.

Naravno " KREATIVCE" to ne sprecava da u lokalnom klubu zavrte aplikaciju na nekom Arduinu ili Atmelu pa preko lokalnog vokca salju ID repetitora svakih 10-15 min ili snimljnu poruku !