Autor Tema: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA  (Posjeta: 16928 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
« Odgovori #45 : 08. Lipanj 2014, 15:47:05 »
Što je sa opcijom aktiviranja reprtitora tonom 1750 Hz kojeg imaju svi uređaji od najstarijih do novih?
Trebalo bi razmisliti o potrebama članstva a ne interesima interesne skupine, radi se ipak o infrastrukturi koja bi trebala služiti svekolikom članstvu.
Učka je bila oduvijek problematična glede upada talijanskih radioamatera, kad se i ako uključi opcija uključivanja repetitora subtonom oni će se jednostavno prešaltati i bit će ista stvar.
Ovi što otvaraju istovremeno više repetitora neka razmisle da nije do njih. Repetitor je najmanje kriv za to on nemože utjecati na signale koji dolaze do njega, on ih samo prosljeđuje dalje ali pojedinac da, smanjenje izlazne snage, usmjerenost antene, onda dolazimo do ključnog razloga zašto to ne čine, nebi ih čuli stotinjak km uokolo.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #46 : 08. Lipanj 2014, 18:50:02 »
Što je sa opcijom aktiviranja reprtitora tonom 1750 Hz kojeg imaju svi uređaji od najstarijih do novih?

Neprakticno i zastarjelo, na prometnim lokacijama nista ne rjesavas jer nakon sto odlockas rep. on ostaje neko vrijeme potpuno otvoren i ako je starije gerneracije moze satima raditi bez potrebe za ponovnim otkljucavanjem. Zelis li bas prije svake relacije stiskati gumb od 1750 Hz ?

II.

Kladim se ima vise uredjaja u opticjau sa mogucnosti SUB-tona nego sa tipkom od 1750 Hz.

Citat:
Trebalo bi razmisliti o potrebama članstva a ne interesima interesne skupine, radi se ipak o infrastrukturi koja bi trebala služiti svekolikom članstvu.

MOLIM te da ovo DETALJNO POJASNIS, narocito onaj dio oko interesnih skupina !

Citat:
,,,,,,oni će se jednostavno prešaltati i bit će ista stvar.

NECE, jer im nije u interesu da idu preko Ucke.

Citat:
...... ključnog razloga zašto to ne čine, nebi ih čuli stotinjak km uokolo.

Nije bas tako, Imas puno operatora koji rade preko bare sa snagom od 5W na udaljenosti vecoj od 200Km od Ucke i upadaju bez problema.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #47 : 09. Lipanj 2014, 11:21:27 »
Od tri vokca koja imam niti jedan nema mogućnost o kojoj se govori ovdje, za sva tri treba kupiti dodatni modul.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #48 : 09. Lipanj 2014, 11:47:55 »
Od tri vokca koja imam niti jedan nema mogućnost o kojoj se govori ovdje, za sva tri treba kupiti dodatni modul.

Možda bi bilo povoljnije rješenje eksterni mikrofon s ugrađenim subton generatorom. Još da HRS organizira kolektivnu nabavku pa da prođemo jeftinije ...  ;D
Da li je netko imao negativnih iskustava s takvim načinom "ugradnje" subtona? Npr. mikrofonski filter je preuzak pa subton ne prolazi i sl.

S obzirom da se često priča kako je najlakše kupiti novi jeftini vokac molio bih za informacije koji se od njih mogu legalno koristiti tj. koji imaju odgovarajući (europski) certifikat odnosno izjavu o sukladnosti. Unaprijed hvala na odgovoru!
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #49 : 09. Lipanj 2014, 12:00:28 »
 Shvacam  frustraciju nekih kolega koji nisu  u stanju pustiti u rad  najobicniji Rep. , a ceka  ih  povijesni posao  postavljanje   SUB TON-a na XX Rep - vrijeme curi ,ali mi nije jasan  ovaj njegov  vokabular koji koristi u "razmjeni misljenja". Ocito  ne idemo u istu Kavanu  . . . . i bolje !

Ovo lupanje  sakom od stol - bit ce taj  i taj SUB TON i gotovo- sugerira  na to  da je netko ,po jako povoljnoj cijeni nabavio prlican  broj SUB TON plocica , koje  ce , naravno po akcijskoj cijeni  uvaliti HRS-u .
Jer  do sad  nismu culi niti jedno suvislo objasnjenje  zasto mora  biti jedan S.T. za cijelu 9A , osim onoga lupetanja da se  hoce  rasteriti  memorija Repetitorasa  kad  krenu  na dugo ocekivani , zasluzeni odmor  put  mora  ,sve  do Dubrovnika  ::)  , a ne moraju brinuti  koji je ono   ???S.T. u Dalmaciji ?
Tu pricu prodaji  buducim opertorima  na tecajevima   a ne nama ode.

Pa me ti  uvjeri  u  suprotno  , uljudno i argumentirano,  naravno  ako mozes ,  a ako ne   . . .

73 PJT

uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #50 : 09. Lipanj 2014, 15:32:26 »
Stvarno ste pretjerali sa sub tonovima,, gospodo draga ako nemate riješenje za smetnje koje proizlaze na pojedinim rpt nemojte omalovažavati nikoga jer niti jedan od vas to neće niti želi riješiti,, od više zla treba odabrati manje zlo, nije se pojedinac sjetio sub tona nego se o tome stručno posavjetovalo više ljudi uzevši u obzir problematiku,, sub ton će biti jedinstven u RH tamo gdje je potreban ,, svaka kalikulacija sa dodacima u svojstvu HRS-a nije primjerena niti će se prodavati ,, zastarjeli vokci a vidim ih dva ,, ako se ima za njih i dodatni pribor ,, znaći da se ima para nabaviti dodatak subtona, stoga dragi moji uvaženi radioamateri vrije me je da nabavite nove vokce koji su daleko danas jeftiniji a po difoltu imaju subton za smješne novce,, ko želi taj će si nabaviti ko ne a takvih je jako malo moraće se plakati,, to je moj stav,na žalost manjine jer meni se neda slušati više kak ovi ili oni upadaju smetaju po cijele dane,, a ostatak raje kuka i vrti razne teorije zavjere,, gospodo privikavajte se na nova pravila i nove tehnologije,, te vas umoljavam da završite sa daljnjom diskusijom koja nije potrebna jer nebih želio da to otiđe neželjenjim tijekom,, da je netko protiv nekoga.
ako ima nejasnoća imate moj mail i moliću lijepo bez provokacija jer na takve mailove ne odgovaram,, kritike dobrodošle ali sa ponuđenim riješenjem na bolje ako ga ima tko.
« Zadnja izmjena: 09. Lipanj 2014, 15:37:59 9A6ARP »
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A7DCK

• Master in Training
    • 9A7DCK stranica
« Odgovori #51 : 09. Lipanj 2014, 15:41:42 »
<cut>
... ko želi taj će si nabaviti ko ne a takvih je jako malo moraće se plakati,, to je moj stav ...

I to je službeni stav ... svaka čast na takvom stavu.
-- 73 de 9A7DCK, Denis -- http://9a7dck.atspace.eu
RK BELIŠĆE; CroCC; CTC; 9AQRP; LZO-CC; RCWC; FP; NAQCC; EPC; DMC; CDG; IFTC; 30MDG; WCAG#; WSC
http://44hr.atspace.eu

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #52 : 09. Lipanj 2014, 16:37:10 »
gospodo vrije me je da nabavite nove vokce koji su daleko danas jeftiniji a po difoltu imaju subton za smješne novce

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.

na žalost manjine jer meni se neda slušati više kak ovi ili oni upadaju smetaju po cijele dane

O tome tko je u manjini a tko u većini bi se dalo diskutirati. Ali sada barem znamo zašto se uvode obvezni subtonovi.
I to je već nešto.

FYI: na našem području nije bilo problema sa upadicama sa strane, većina aktivnih (i neaktivnih koji bi se možda reaktivirali) ima zastarjele uređaje i umjesto da se radujemo što će konačno nakon duuuuuuuugo vremena repetitor ponovno proraditi slijedi hladni tuš. Radit će ali za nekog drugoga. Pitam se za koga.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #53 : 09. Lipanj 2014, 18:11:38 »

[/quote]

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.

Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz

Offline 9A2NO

• Master in Training
« Odgovori #54 : 09. Lipanj 2014, 18:37:49 »
Bok!

Darko, još da si negdje stavio točku i počeo rečenicu s velikim slovom, bilo bi mi jasnije. Ovako kao da "čitam" Pitiju iz Delfa...

73 Dino

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #55 : 09. Lipanj 2014, 18:47:52 »
te vas umoljavam da završite sa daljnjom diskusijom koja nije potrebna

Opet demokratski dijalog u stilu Sjeverne Koreje. Šta je sljedeće, ovo: http://tinyurl.com/oqe2abr

A sve za naše pare, po sistemu: "Plati članarinu i šuti."

CALL signal je OK opcija, već godinama fino radi na karlovackoj R0, a nije prepreka niti za jednu stanicu, pogotovo za starije uređaje - svi to podržavaju.

« Zadnja izmjena: 09. Lipanj 2014, 18:52:18 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #56 : 09. Lipanj 2014, 19:03:52 »
Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz

7KXP na srecu nisi u pravu, nece namjerno odgovoriti zasto jer vidim da ovdje ima pametnih do mile volje, barem na jeziku.  Radioamaterizam nije samo prepucavanje po forumima i ljecenje osobnih frustracija, mozda bi ponekad trebalo procitati sto pisu zakoni EU-a o nekoj temi kao i neke preporuke ETSI-a.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #57 : 09. Lipanj 2014, 19:06:52 »

STO si napravio kada je u HR prestala prodaja Benzina sa olovnim aditivima i kada je nastupila prodaja samo bezolovnog benzina ? Nekako bih se kladio da trenutno vozis auto koji je u skaldu sa nekom EURO normom po pitanju pogonskog goriva ???

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #58 : 09. Lipanj 2014, 19:09:38 »
Pa me ti  uvjeri  u  suprotno  , uljudno i argumentirano,  naravno  ako mozes ,  a ako ne   . . .                                                                                                                                                          73 PJT

Za promjenu uvjeri ti mene i ostale u ono sto tvrdis. Rekao sam ti vec da se fokusiras na temu i problem a mani se mojeg vokabulara, namjerno ga koristim jer ga takvi kao ti najbolje razumiju i ne treba ga posebno tumaciti.

Spadas u tipcinu grupu Luzera iz Rvatistana kojima je bitno samo da su kontra necega, a kada treba nesto poduzeti ili potrositi 100Kn svoje love da bi se nesto napravilo onda nema nikoga ni blizu.

Sto se tice moje frustracije ti to nikada neces moci razumjeti, jer da si ikada pokusao napraviti nesto  slicno na objektima tog tipa prvo bi se zahvalio onome koji nesto pokusava spasiti i ne bi ti palo na pament da seres  po necijem trudu, meni osobno to ne smeta ali vrijedja druge radioamatere koji su taj dan bili uz mene potorsili dobar dio dana u radu.

Sto se mene tice zasluzujes da ti se pljune u lice pred svima lupi jedna zidarska sa svake strane za pristojno ponasanje.

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #59 : 09. Lipanj 2014, 19:10:05 »
Losa analogija. 
Svaki auto ide jednako dobro i na bezolovni. Bez dodavanja aditiva. ;D
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris