Autor Tema: O forumu i moderiranju  (Posjeta: 26882 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline VE3ZIK

• Master
    • 9A/VE3ZIK WEB site
Odg: O forumu i moderiranju
« Odgovori #30 : 13. Srpanj 2011, 11:22:56 »
Otvorite nove RA(!) teme, diskutujte... najlakse je reci ne valja ovo, ne valja ono.
73, Zik VE3ZIK, /9A,/E7, /S5,  DK8ZZ, YT3ZZ

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #31 : 13. Srpanj 2011, 11:59:20 »
Forum ne cine moderatori vec sami forumasi. Moderator je tu da usmjeri diskusiju, da obrise ono sto ne pripada nekoj zadatoj temi, ili da prvo opomene :)))) Hocu reci, ako su sami forumasi ti koji sepridrazvaju pravila foruma (za koje smtram da su ovdje ok) onda je to lako.
Svaki forum, pa i ovaj, ima svoje svijetle i one druge trenutke. Na korisnicima je da diskutuju, moderatori su tu koji ce se pridruziti diskusiji... Mozda bi bilo dobro uvesti tematike... Naci nekog kvalitetnog ko ce odgovarati na pitanje forumasa, recimo, Mladen 4ZZ za antene, 3MR za ARG  8) , 5AN za IOCA, 6AA za WFF, nekoga za elektroniku, logove, conteste itd itd... Tema ima bezbroj...jednostavno pokusati aktivirati ljude koji dolaze ovdje i samo CITAJU, bez da ucestvuju :).

To nije samo problem ovog vec i milion drugih foruma...

Zik, sve si točno rekao, posebno ističem prvu rečenicu: 
''Forum ne čine moderatori vec sami forumaši''.

Redovno, koliko mogu, pratim neke forume i desetak radioamaterskih
Yahoo grupa, od kojih neke imaju zaista impresivan broj članova
(npr. MixW grupa preko 4500, Softrock grupa preko 8000). Svima je
zajedničko da se na prste jedne ruke mogu izbrojiti oni koji redovno
pišu i odgovaraju na pitanja. Drugi se javljaju samo kad imaju neki
problem/pitanje, a većina pasivno prati u očekivanju da će iz
rasprava naučiti nešto novo. Drugo što je tim grupama i forumima
zajedničko je strogo pridržavanje teme. Neke grupe (npr. MixW) idu
tako daleko da prvo moderator pogleda poslani post, pa ako misli da
je OK, tek onda ga pusti u grupu ili forum.

Prijedlog o temama i moderatorima za svaku temu je dobar i nije nov.
To Slovenci odavno imaju. Kad se bez registracije mogao pratiti S5
forum, bio sam izbrojio preko 15 (petnaest) moderatora!. Koliko vidim,
sada njihov forum mogu pratiti samo registrirani korisnici. Mi imamo
vrhunskih znalaca za svako radioamatersko pitanje, ali imamo nešto
što drugi nemaju, točnije rečeno nemaju tako jako izraženo kao Hrvati.
To nešto se zove Hrvatski jal! Evo jedan mali primjer. Kada smo Krešo,
9A5K i ja preveli ''Radioamatersku etiku'' na forumu smo doživjeli
''lijepu'' pljuvačinu, kako mi nismo autori prijevoda i sl. Išlo je
do toga da je čak postavljeno pitanje: ''Tko je ON4UN da nas uči
raditi QSO-e?''. Mene to nije posebno pogodilo, (vjerujem da nije ni
Krešu), ali nismo svi isti. Koliko puta je na neko pitanje odgovoreno
s visoka i u stilu: ''Gdje si ti bio kad sam ja …''. Takvo ponašanje,
mnogo puta viđeno od manjeg broja naših članova, obeshrabruje svako
pisanje na forumu.

Točno da to nije problem ovog, nego svih drugih foruma. Rješenje je
zaista jednostavno. Otvarajte teme i pišite na ovom forumu.
Recept je, do bola, jednostavan:

a) ne postoje glupa pitanja,
b) samo se pridržavajte teme (npr. ako je tema vertikalna antena za
80 m, onda nemojte pisati kako su OH8X napravili yagi za 80 m)

73
Martin 9A2JK

Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #32 : 14. Srpanj 2011, 06:28:39 »
U pravu si Martine!Zbog tog 9A jala sam i isključen sa VHF foruma.Jal je kod Hrvata zaista jako izražen.Sve ovo drugo je manje važno.Ali da se razumijemo nisam za anarhiju i nered.Konačno i ne stvaram ga.Red mora postojati ali treba imati tolerancije.Nije dobro kad se čovjeku gleda gdje je stavio točku i zarez.
Pogotovo je pogubno kad se nešto vadi iz konteksta i krivo tumači.Ja nažalost imam s tim iskustva kako na ovom tako i na drugim forumima.Sve to tjera ljude i obeshrabruje ih u pisanju i uključivanje u rasprave.
Evo ti jedan banalni primjer.Kad sam stavio ratnu zastavu CSA jedan kolega je to odmah iskritizirao,počeo pričati bedastoće,da je to rasizam itd itd.
Neznalica nije upućen da je to RATNA zastava a ne državna koju su oni rabili u to vrijeme.Ona se sasvim legalno prodaje diljem U.S.A.Također dan danas obilježavaju neke obljetnice,bitke,datume itd.Bez ikakvih problema i sukoba.Svugdje samo ne i kod nas.
Ako je mislio da su se pod tom zastavom napravili veliki zločini njegov problem.Ja sam mišljenja da su se pod "pidžamom"napravili puno veči.Recimo gotovo pa istrebljenje Sjevernoameričkih indijanaca.Pa to već odavno piše u knjigama iz povijesti.Imam puno primjera ali neću te zamarati kao i kolege.
Eto Martine kad te sad pozdravim nemoj i ti sve okrenuti i krivo shvatiti.

Lipi pozdrav sa HR Juga !

9A6R

P.S. Znači kako sam rekao:više Tolerance

GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A3TA

• Master
    • http://www.procom.hr
« Odgovori #33 : 14. Srpanj 2011, 07:31:24 »
Neznalica aktivno razmišlja stavit za avatar grb Dinamo Zagreb. Ajme onda komentara.

Pa ti stavljaj ratne zastave i ratuj s ostatkom svijeta.

Jasno sam napisao na što me ASOCIRA zastava amaričkog Juga.

3:0 za kritiku i kritizere. Banalno. Zato ziher ispadamo u slijedećem kolu...

Kaj bi trebal bit kivan na Pa3ka kad me pljucnul za WPX 2011? Kaj nas briga obadva...

Zasad bute još gledali moje dolorese s lijeva. Kaj god...

Ovaj forum niš ne bu unaprijedilo dok se ne streznimo od tuduma i direktora. Zasad sve boli glava i mutno je pred očima.

Rizlinga, društvo, rizlinga, i žlahtine, tko ima. Onda bu bolje...

Kaki forum, it is real life outthere.
Prodajem ili mijenjam opremu...

Offline 9A6R

• ???
  • *
« Odgovori #34 : 14. Srpanj 2011, 09:00:27 »
Davor Fiket opet u ništa te imade nula punata.I opet nije otvorio knjigu pa nešto pročitao i naučio.Misli da ako ima dolar više u novčaniku vrijedi više od drugih.Eto Martine o ovakvima i sličnima sam ti pisao u gornjem postu.Znači zauzmu busiju i čekaju u zasjedi.A gdje je tu junaštvo,čojstvo o ham spiritu da ne pričam...?

73,9A6R

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #35 : 14. Srpanj 2011, 09:42:30 »
Rizlinga, društvo, rizlinga, i žlahtine, tko ima. Onda bu bolje...

Molim moderatora da reagira - ovdje se reklamira alkohol i alkoholizam što je zakonom zabranjeno !!

;D

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #36 : 14. Srpanj 2011, 09:43:45 »
Otvorite nove RA(!) teme, diskutujte... najlakse je reci ne valja ovo, ne valja ono.
Sad, nadam se da mi nećeš zamjeriti, ali ti kao da si na forum tek sad stigao, kao da nisi stalni sudionik ovoga foruma. Otvarajte RA teme... Diskutujte... Je, u pravu si, ali sjeti se kako su brojni postovi, često zbilja bez nekog vidljivog razloga, frcali u koš! Na svim internetskim forumima mora postojati određeni prag tolerancije, ovdje ga nije bilo ni u tragovima. Uostalom, pad prometa na forumu koincidira sa oštrenjem cenzorskih škara! Nešto kao da se promijenilo ovih dana pa vidim da neki postovi koji bi, koliko jučer, letjeli u koš sada ostaju tamo gdje su upisani... Zanimljivo... Istina, neki bi trebali biti obrađeni na način kojeg ja predlažem. No, dobro, činjenica je da se zna često zastraniti u raspravama, ali upravo zbog toga sam ja za jedan, nazovimo ga odgojnim, pristup moderatora, za upozorenje, za uklanjanje iz posta onoga čemu tu nije mjesto, a prije svega mislim na kojekakve diskvalifikacije na osobnoj razini, pa ako to ne upali - onda ide slanje posta u koš i, eventualno, ako se stvar ponavlja i upozorenje ne djeluje - sankcija. Ne odmah bacanje cijelog upisa ili cijele teme u koš. Možda ima malo moderatora? Ne znam, netko bi trebao sjesti i osmisliti nekakav proaktivni pristup forumu. Šteta ga je ugasiti gušenjem slobode izražavanja, ali je isto tako šteta pustiti da se utopi u smeću. Teško je, ali moguće, naći nekakav srednji put.
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #37 : 14. Srpanj 2011, 11:44:18 »
.....
Dakle, kao prvo, pravila treba izmijeniti i to temeljito, najprije kod moderiranja. Naime, kako sada stvari stoje, ako si netko dopusti da napiše jednu jedinu nepodobnu riječ - leti u koš i to bez obrazloženja. E pa nije u redu.
...

Što bi još ti mijenjao?

...
 Objašnjenje kako se radi sa stvarnim imenima, te kako se manje-više svi međusobno znamo te se stoga ne treba znati tko je koga moderirao ne stoji.
...

Pogrešno shvaćeno. Ja nigdje nisam vidio takvo objašnjenje. Gdje si to vidio?

Damire, predlažeš da moderator: ''…post očistiti od onoga čemu tu nije mjesto
ostavivši pri tome ono što je čisto,
…'' Ja nisam vidio forum na kojem
moderator to radi. Molim te, uputi me na jedan forum gdje se tako radi.

Osnovna svrha moderiranja nije uklanjanje nepriličnih postova, koji
vrijeđaju nekoga izravno ili posredno i sl. O takvim postovima je bedasto raspravljati.
Ja od svakog čovjeka očekujem, (bez obzira kako komunicirali - oči u oči, pismom,
telefonom, na forumu, e-mailom, na bandu itd…), međusobno uvažavanje i toleranciju.
Ne moramo se u svemu slagati i ne daj Bože da se u svemu slažemo!
Kad bi se svi slagali u svemu, onda ne bi bilo napretka. Ali, koliko god se u raspravi
ne slagali, uvijek se možemo dostojanstveno razići, svaki sa svojim stavom.
Naravno da je kritika dopuštena. Problem nastaje kada se, kao argument kritike,
koriste kvalifikacije ''on je takav i takav'' ili primjeri (i ''istine?'') koji sa temom
rasprave nemaju veze.

Osnovna svrha moderiranja je uklanjanje postova koji ometaju raspravu.
To su svi postovi koji nisu u temi rasprave. Takvi postovi su QRM koji otežava
raspravu sudionicima i svima onima koji tu raspravu prate.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #38 : 14. Srpanj 2011, 12:05:52 »
.....
Dakle, kao prvo, pravila treba izmijeniti i to temeljito, najprije kod moderiranja. Naime, kako sada stvari stoje, ako si netko dopusti da napiše jednu jedinu nepodobnu riječ - leti u koš i to bez obrazloženja. E pa nije u redu.
...

Što bi još ti mijenjao?

...
 Objašnjenje kako se radi sa stvarnim imenima, te kako se manje-više svi međusobno znamo te se stoga ne treba znati tko je koga moderirao ne stoji.
...

Damire, predlažeš da moderator: ''…post očistiti od onoga čemu tu nije mjesto
ostavivši pri tome ono što je čisto,
…'' Ja nisam vidio forum na kojem
moderator to radi. Molim te, uputi me na jedan forum gdje se tako radi.

Osnovna svrha moderiranja nije uklanjanje nepriličnih postova, koji
vrijeđaju nekoga izravno ili posredno i sl. O takvim postovima je bedasto raspravljati.
Ja od svakog čovjeka očekujem, (bez obzira kako komunicirali - oči u oči, pismom,
telefonom, na forumu, e-mailom, na bandu itd…), međusobno uvažavanje i toleranciju.
Ne moramo se u svemu slagati i ne daj Bože da se u svemu slažemo!
Kad bi se svi slagali u svemu, onda ne bi bilo napretka. Ali, koliko god se u raspravi
ne slagali, uvijek se možemo dostojanstveno razići, svaki sa svojim stavom.
Naravno da je kritika dopuštena. Problem nastaje kada se, kao argument kritike,
koriste kvalifikacije ''on je takav i takav'' ili primjeri (i ''istine?'') koji sa temom
rasprave nemaju veze.

Osnovna svrha moderiranja je uklanjanje postova koji ometaju raspravu.
To su svi postovi koji nisu u temi rasprave. Takvi postovi su QRM koji otežava
raspravu sudionicima i svima onima koji tu raspravu prate.

73
Martin 9A2JK
Martine tebe kao moderatora treba mjenjati!!!
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A2JG

• ???
  • *
    • http://www.koki.hr
« Odgovori #39 : 14. Srpanj 2011, 14:17:19 »
Da se i ja (jedan put u životu) složim sa Dadom, real life is out there. + 40 C !
51 godinu u Narodnoj tehnici Hrvatske

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #40 : 14. Srpanj 2011, 14:37:31 »
Koliko ja znam vino je navek prehrambeni proizvod! nimi jasno kaj policioti hoće kaj se ja mal prejem....
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #41 : 14. Srpanj 2011, 21:24:04 »
...
...
...

...
Nije pogrešno shvaćeno nego mi je takav odgovor dao netko od mjerodavnih u jednoj ranijoj raspravi na tu temu i to sam dobro upamtio. Da idem tražiti tu raspravu ne da mi se, ako hoćeš vjeruj mi, ako nećeš - nemoj...
...
Damire, predlažeš da moderator: ''…post očistiti od onoga čemu tu nije mjesto ostavivši pri tome ono što je čisto, …'' Ja nisam vidio forum na kojem moderator to radi. Molim te, uputi me na jedan forum gdje se tako radi.
...
Tako se oduvijek radilo na index.hr forumu. Moderator bi ušao u post, obrisao što ne valja ili čak sve i napisao objašnjenje. I tu nije bilo rasprave! Na otpad se bacalo samo ono ono što je zbilja smeće. Jesu li promijenili praksu ne znam, rijetko tamo više navraćam, ali vjerujem da nisu, osobito ne moderatorica dube koju imam čast i zadovoljstvo osobno poznavati i koja je, po mom mišljenju, etalon po kojem bi se moderatori trebali ravnati.

O ostalom neću dalje raspravljati, ne slažemo se niti ćemo se složiti. Ti imaš svoje viđenje, ja svoje i to je to. Nažalost, kriteriji nisu za sve isti što sam ja itekako osjetio prije par mjeseci na svojoj koži. Jedno se vrijeme nakon isteka kazne nisam javljao i mislio sam da i neću više pa sam učinio grešku i javio se. Sada je više neću ponoviti.

Ostajte mi zdravi, živi i veseli, uređujte si ovaj forum kako vam paše. Stvarni je život, kako Dado lijepo reče, tamo vani...

Dado, prvom prigodom kad dođem u Zagreb donijet ću ti istarsku malvaziju! Zaslužio si je tom rečenicom!

PS: predlažem da izbacite kategoriju "život posvećen forumu". Moj sigurno nije niti će ikada biti. Brojač postova može ostati ali to da je život posvećen forumu je vrhunska bedastoća.
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #42 : 15. Srpanj 2011, 09:07:52 »
Neznalica nije upućen da je to RATNA zastava a ne državna koju su oni rabili u to vrijeme.Ona se sasvim legalno prodaje diljem U.S.A.Također dan danas obilježavaju neke obljetnice,bitke,datume itd.Bez ikakvih problema i sukoba.Svugdje samo ne i kod nas.

Dakle, kad smo kod toga onda citiram sa jedne WEB stranice:
Citat:
Zastava vojske Konfederacije simbol je robovlasničkog društva i rasne segregacije. Koriste ju neonacisti širom svijeta.

Pametnom dosta.

Offline 9A6R

• ???
  • *
« Odgovori #43 : 15. Srpanj 2011, 09:16:18 »
Da je tome tako sigurno se nebi u U.S.A prodavala po trgovinama u slobodnoj prodaji sasvim LEGALNO.Ja osobno nisam nikad bio na tom tvom WEB-u.Možda si mu i ti urednik ;D
Uživaj u sezoni kiselih krastavaca a ja se idem lipo kupat,počinje vikend ;)
Ciao lipi moj!

73,9A6R

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #44 : 15. Srpanj 2011, 09:33:07 »
Da je tome tako sigurno se nebi u U.S.A prodavala po trgovinama u slobodnoj prodaji sasvim LEGALNO.Ja osobno nisam nikad bio na tom tvom WEB-u.Možda si mu i ti urednik ;D
Uživaj u sezoni kiselih krastavaca a ja se idem lipo kupat,počinje vikend ;)
Ciao lipi moj!

NHF !
 :)
Baš sam si dal truda pa sam malo proguglao, da, ima svakakvih zastava u prodaji, sve "made in China"
i nije problem u prodaji ali stavio neki prika tu zastavu na školski autobus (u USA) i dobio otkaz.
Eto, sloboda i demokracija.
Uživaj u kupanju, mi se kupamo u znoju !
 :D