Autor Tema: ADRESAR  (Posjeta: 19049 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
Odg: ADRESAR
« Odgovori #60 : 08. Prosinac 2010, 17:07:00 »
Mislim da bi to pravna struka morala napraviti....
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A5SP

• Newbie
  • *
« Odgovori #61 : 09. Prosinac 2010, 01:36:20 »
Citat:
Idemo pogledati stvar s druge strane:
Zašto oni kojima je stalo do toga ( ne izuzimam ni one kojima nije) nebi napravili svoj predeložak poslali ga na hrs@hamradio.hr a oni će iz pristiglih materijala izabrati onaj za kojeg budu mislili je da najprimjereniji svrsi.
Zar nam sve mora biti servirano. Po mom skromnom mišljenju nije dovoljno viknuti "Đurđaaaaaa još dva .............."  Namigujem

Ako je ovo išlo mene, već sam pisao dokumente uime HRS-a, a za čije bi pisanje drugi, po službenoj dužnosti, bili prikladniji. Nemam ništa protiv da smislim i ovaj formular. Vjerovali ili ne, nije toliko komplicirano napraviti formular kojim će se dopustiti objavljivanje osobnih podataka, koliko je komplicirano zadovoljiti druge zakonske forme.

Zakon o zaštiti osobnih podataka točno propisuju kako popisi osobnih podataka trebaju biti prijavljeni Agenciji za zaštitu podataka, i treba postojati voditelj te zbirke koji je odgovoran za čuvanje podataka (i možebitno objavljivanje). Laganim pregledom po AZOP-u može se vidjeti kako popis koji stoji u Ljiljinom računalu (i koji sadrži osobne podatke) nije prijavljen. Pretpostavljam kako je cijeli postupak izrade formulara stao jer je netko (napokon!) shvatio kako pravne norme nisu riješene. To nije nešto trivijalno što može bilo tko napraviti...

S druge strane, možda sam posve omašio fudbal...

Stipe Predanić, 9A5SP

Offline 9A4BA

• Newbie
  • *
« Odgovori #62 : 09. Prosinac 2010, 13:14:58 »
Mislim da postoji jednostavnije rješenje. Da bi se izbjegla sva ova procedura, na naslovnicu HRS-a se može postaviti link na QRZ.com.
Tko želi da mu adresa i podaci budu vidljivi, jednostavno ode i popuni pristupnicu (i vuk sit i .....). ´

73´ 9A4BA

Offline 9A7YY

• Život posvećen forumu
  • Sto osma nam je tek
    • http://http://www.sibenik-meteo.com/komiza/AMP%20Komiza.html
« Odgovori #63 : 09. Prosinac 2010, 15:22:26 »

Ako je ovo išlo mene,

Nije, pisao sam općenito.
Moram priznati da mi je tvoj komentar pojasnio neke stvari. Hvala.

Lijepi pozdrav
Branko 9A7YY

Offline 9A5SP

• Newbie
  • *
« Odgovori #64 : 10. Prosinac 2010, 12:28:37 »
Mislim da postoji jednostavnije rješenje. Da bi se izbjegla sva ova procedura, na naslovnicu HRS-a se može postaviti link na QRZ.com.
Tko želi da mu adresa i podaci budu vidljivi, jednostavno ode i popuni pristupnicu (i vuk sit i .....). ´

73´ 9A4BA

Nope, problem postoji u drugom obliku:
"stari" callbook (http://ham2.cc.fer.hr/cgi-bin/homepage/index.tcl?page=callbook) je još prisutan na serveru za koji je (koliko mi je poznato) odgovorna osoba koja u tom pogledu čak i prema CARNetu i FER-u- predstavlja HRS. Na cijelom siteu ne piše tko je ta "odgovorna" osoba, kako bi se informacije onih koji žele - maknu (jer nitko izričito nije dopustio objavljivanje tih podataka).

Taj problem se potencira jer neki svjetski siteovi troše podatke koji su upravo izvučeni iz te baze (npr. http://hamcall.net/ ). Sve bez privole samih radioamatera ...
Stipe Predanić, 9A5SP

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #65 : 10. Prosinac 2010, 23:40:37 »

Na cijelom siteu ne piše tko je ta "odgovorna" osoba, kako bi se informacije onih koji žele - maknu (jer nitko izričito nije dopustio objavljivanje tih podataka).

Do 2005. nisi ni trebao ničiju privolu jer Zakon o zaštiti osobnih podataka do tada nije postojao :D

9A7KTF, Sergio

Offline 9A5SP

• Newbie
  • *
« Odgovori #66 : 11. Prosinac 2010, 00:33:10 »

Na cijelom siteu ne piše tko je ta "odgovorna" osoba, kako bi se informacije onih koji žele - maknu (jer nitko izričito nije dopustio objavljivanje tih podataka).

Do 2005. nisi ni trebao ničiju privolu jer Zakon o zaštiti osobnih podataka do tada nije postojao :D

Ustav RH, još u izvornoj verziji iz 1990 (NN 56/90) u članku 37.[1] direktno pobija tvoju tvrdnju o privoli. A bome i prvi zakon o zaštiti o osobnih podataka je nastao 2003-će, a ne 2005-te. No naše laprdanje na forumu i dalje ne riješava problem protuzakonitog (starog) callbooka, upitno zakonitog (trenutnog) popisa članova itd itd ..

[1]  Članak 37. Ustava (NN 56/90, bez naknadnih izmjena makar takvih nije ni bilo u ovom članku)
Svakom se jamči sigurnost i tajnost osobnih podataka. Bez privole ispitanika, osobni se podaci mogu prikupljati, obrađivati i koristiti samo uz uvjete određene zakonom.
Zakonom se uređuje zaštita podataka te nadzor nad djelovanjem informatičkih sustava u Republici.
Zabranjena je uporaba osobnih podataka suprotna utvrđenoj svrsi njihovoga prikupljanja.
Stipe Predanić, 9A5SP

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #67 : 11. Prosinac 2010, 01:35:37 »
[...
[1]  Članak 37. Ustava (NN 56/90, bez naknadnih izmjena makar takvih nije ni bilo u ovom članku)
Svakom se jamči sigurnost i tajnost osobnih podataka. Bez privole ispitanika, osobni se podaci mogu prikupljati, obrađivati i koristiti samo uz uvjete određene zakonom....

Mada ne vidim smisao ovih rasprava, osim ubijanja vremena, zanima me što to spada u "osobne podatke"?
Ime i prezime? Adresa? Broj cipela? Visina...? OiB? JMBG? Boja očiju...? Broj mobitela...? Pozivna oznaka...? Do kada vrijedi...?

Kada se to definira, razgovor bi (možda) ovdje imao smisla.

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A4GL

• Master in Training
    • http://ham2.cc.fer.hr/9a4gl
« Odgovori #68 : 11. Prosinac 2010, 02:08:57 »
Mada ne vidim smisao ovih rasprava, osim ubijanja vremena, zanima me što to spada u "osobne podatke"?
Ime i prezime? Adresa? Broj cipela? Visina...? OiB? JMBG? Boja očiju...? Broj mobitela...? Pozivna oznaka...? Do kada vrijedi...?

Kada se to definira, razgovor bi (možda) ovdje imao smisla.

Ja smatram da je pozivna oznaka osobni podatak. Da bi koristio korespodentov pozivni znak u vezi, moraš imati privolu korespodenta da to smiješ, i to pismenu. Ukoliko je korespodent stranac, moraš tražiti mišljenje našeg nadležnog ministarstva da li je zakonodavstvo države korespodenta u skladu sa našim zakonodavstvom. Ukoliko mu zakonodavstvo nije usklađeno, ne smiješ održati vezu sa njime  ;D ;D Ako sam u krivu, neka me netko ispravi  ::)

73 de Tihomir, 9a4gl
-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !
Tihomir Heidelberg, 9a4gl
email: _NOSPAM_9a4gl@hamradio.hr

Offline 9A2GA

• Master
  • Carpe diem memento mori
« Odgovori #69 : 11. Prosinac 2010, 07:13:33 »
Da bi koristio korespodentov pozivni znak u vezi, moraš imati privolu korespodenta da to smiješ, i to pismenu. Ukoliko je korespodent stranac, moraš tražiti mišljenje našeg nadležnog ministarstva da li je zakonodavstvo države korespodenta u skladu sa našim zakonodavstvom. Ukoliko mu zakonodavstvo nije usklađeno, ne smiješ održati vezu sa njime  ;D ;D Ako sam u krivu, neka me netko ispravi  ::)

73 de Tihomir, 9a4gl

Kakve dozvole, privole, ...  Ja uopće neznam zašto bi netko od radioamatera trebao održavati veze sa drugima.  :)
Ako ne održava veze sa drugima ne krši nikakav zakon, netreba mu ni dozvola, ne plaća zrakarinu, ...

Takvima je ionako dovoljan forum (ovaj i drugi) da ispolje svoje potrebe za komunikacijom sa drugima.
Imaju pozivni znak za pristup forumu, a ostalo nije bitno.
Oni koji nešto žele ili trebaju znati nešto o nama imaju sve podatke i nije im potrebno naše odobrenje.  :o
Sve ostalo ovdje spomenuto je cjepidlačenje i mlaćenje prazne slame.

Neka se IO HRS-a prihvati posla, a mjesto rada nije forum već negdje drugdje.  Ako oni ne znaju što treba, onda je svaki daljnji komentar nepotreban.

Ajde ljudi, ne trošite vrijeme na gluposti, prihvatite se stanica, antena i lemilica, ... ovo nam je hobby.

73 de Boris 9A2GA

9A2GA is a member of: HRS, 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK, 10X, EPC, DMC, CDG,CRO-CC

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #70 : 11. Prosinac 2010, 09:57:43 »
Zaista koja trakavica oko ničega.Moj znak i adresu možete pronaći na http://www.qrz.com/ i http://hamcall.net/
OiB,JMBG,broj cipela,težinu i visinu tamo nećete pronaći. ;)

73,9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #71 : 11. Prosinac 2010, 13:14:39 »
@9A5SP, imaš pravo. Zaboravih potpuno na Ustav i prvi  ZZOP iz 2003. :D
9A7KTF, Sergio

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #72 : 11. Prosinac 2010, 13:21:43 »

Pa prema Zakonu o zaštiti osobnih podataka, osobni podatak je svaka informacija koja se odnosi na identificiranu fizičku osobu ili fizičku osobu koja se može identificirati.

Pozivna oznaka radioamatera je isto osobni podatak.

Recimo, i broj šasije vozila je osobni podatak kad se radi o fizičkoj osobi kao vlasniku vozila :D

9A7KTF, Sergio

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #73 : 11. Prosinac 2010, 15:22:35 »
Hoću li dobiti opomenu ako pitam - zašto formular/obrazac/kako će se već zvati za callbook, nakon 7 mjeseci od izglasavanja na sjednici IO HRS-a još nije napravljen?

Sve pise u izvjescu sa posljednje sjednice IO HRS-a.
Ako se malo pazljivije procita zapisnik sa te sjednice mogao bi se steci utisak da u HRS-u vlada teski "n...d".

Ako cemo ici u krajnosti, glede svega napisanog, mogao bih od urednika web-a ili onih koji su zaduzeni za odrzavanje foruma zatraziti da moj pozivni znak ucini nevidljivim jer se radi o "osobnom podatku".
Nije ovo samo kod nas problem i kod nasih susjeda je nastao isti problem.
« Zadnja izmjena: 11. Prosinac 2010, 15:25:35 9a4oe »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A6BRC

• Junior Member
  • **
« Odgovori #74 : 11. Prosinac 2010, 16:04:52 »
Koliko buke oko tog adresara jednostavnu stvar su uspjeli pretvoriti u nerješiv problem
ako i naprave taj formular ikada ili nikada ja ću biti prvi koji će zbraniti objavu bilo kojeg
mog podatka, kad se komplicira nek se komplicira, a dotad idem probat raditi digitalijama
to mi je sad interesantno.

Ivica ,  9a6brc