Autor Tema: ADRESAR  (Posjeta: 19048 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
Odg: ADRESAR
« Odgovori #15 : 16. Travanj 2010, 17:33:37 »
Ako osoba radioamater zabrani davanje svojih podataka, na koji nacin izvrsiti identifikaciju nekog pozivnog znaka?
Kome se u tom slucaju obratiti? Vjerojatno policiji, jer ako doticni zabrani davanje svojih podataka u tom slucaju niti strucna sluzba HRS-a ne smije dati trazeni podatak.
Ocito su si neki umislili da su 9A007 u hrvatskim okvirima. Dok istodobno traze od HRS-a da im se ne objavljuju podatci istovremeno sami svoje podatke ostavljaju na kojekakvim web adresama, a vjerojatno svoju adresu imaju istaknutu i na qsl kartici.
Ocito su neki zalutali u svijet radioamaterizma ili ga shvacaju na neki sasvim drugi nacin koji nije razumljiv ostatku radioamaterskog svijeta.
Tko posteno i u zakonskim okvirima radi nema potrebe za tajnoscu.
Vise nece biti ni tajnih tel. brojeva u mobilnoj telefoniji, jer ce se pri svakoj kupnji nadoplati broja morati izvrsiti identifikacija korisnika, bas me zanima kako ce ti isti postupiti u tom slucaju.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5K

• Master
    • http://www.9a5k.com
« Odgovori #16 : 16. Travanj 2010, 19:28:02 »
Dakle, redom....

Reni, dopis iz agencije je prilično svjež i podaci iz callbooka su uklonjeni doslovce jučer.. scan dopisa bit će objavljen na webu pa čitajte.

Zlatko - 9A2SB - tebi je možda smiješno i/ili žalosno, međutim na nama je da postupimo u skladu sa zakonom. Dok je zakon takav kakav je, što mi tu možemo? Zna se tko su odgovorne osobe za djelovanje Saveza i ne vjerujem da isti žele preuzeti mogućnost kazne koja je zakonski propisana. Želiš reći da Savez treba raditi protivno zakonu?

Damir - 9A4OE - zna se po zakonu tko, kako i temeljem čega ima ovlasti doći do nekih podataka. Što se tiče tajnih brojeva u mobilnoj telefoniji, u krivu si. Bilo tko može zatražiti da njegovi podaci ne budu dostupni u telefonskom imeniku. Razlika je samo što ne možeš kupiti broj bez ostavljanja vlastitih podataka. Da bi isti bili javno objavljeni, trebaš dati svoj pristanak. Pozivne oznake dostupne su u evidenciji HAKOM-a te u evidenciji HRS-a. HRS može iste javno objaviti isključivo uz pristanak dotične osobe. Bez takvog pristanka, HRS može podatke dati samo na zahtjev "ovlaštenih organa".

Inače, želja nam je bila da napravimo obrnuti postupak, tj. da svi koji NE žele da se njihovi podaci objave u callbooku (a ima i takvih), da to u pismenom obliku zatraže od Saveza, dok bi za sve ostale podaci bili javno dostupni. Na žalost, stav Agencije i tumačenje zakona kaže upravo onako kako sam napisao.

Dopis agencije je ovdje: http://www.hamradio.hr/download/agencija_zzop.pdf

73,
Krešo - 9A5K

« Zadnja izmjena: 16. Travanj 2010, 19:40:26 9A5K »

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #17 : 17. Travanj 2010, 08:31:47 »
Jasno kao sunce,možemo se mi slagati ili ne,zakon je jasan ,nema objave bez privole pojedinaca,jedino mi nije jasno dali je HRS do sada činio prekršaj ili je ovo kazneno djelo?objavljujući podatke u postojećem kolbuku,malo je prepotentno kada RA nedozvoljava da se njegova pozivna oznaka nepojavi u imeniku.
73
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #18 : 17. Travanj 2010, 09:33:06 »
Pozivne oznake dostupne su u evidenciji HAKOM-a te u evidenciji HRS-a. HRS može iste javno objaviti isključivo uz pristanak dotične osobe. Bez takvog pristanka, HRS može podatke dati samo na zahtjev "ovlaštenih organa".

Zakonska procedura se svakako mora postivati ali taj je zakon na snazi od 2003 pa je malo cudno da su neki tek sad zatrazili da im se podatci ne objave.

Kreso dali si ti objavljivanjem dopisa agencije prekrsio zakon, jer si ucinio dostupnim "Urudzbeni broj"?

Offline 9A5K

• Master
    • http://www.9a5k.com
« Odgovori #19 : 17. Travanj 2010, 10:04:59 »
Da li je HRS do sada bio u prekršaju ili ne, u ovom trenutku je sasvim svejedno. Callbook na webu je objavljen čini mi se 2004. godine (9A6JRZ može točnije reći kada je to bilo) i tada je spominjani zakon već bio na snazi.
S obzirom da je bilo dosta dilema i pitanja podliježu li podaci koji su u njemu objavljeni tom zakonu ili ne, zatraženo je mišljenje nadležne agencije, a kakvo je ono lijepo piše i tu više nema dileme, slagali se mi ili ne i što god mislili o tome.
Damire, ne vjerujem da sam objavom dopisa prekršio bilo kakav zakon. Sam dopis nema nikakve oznake tajnosti po kojoj ne bi smio biti objavljen, a ne vjerujem da je Urudzbeni broj iz HRS-ove urudzbene knjige neka tajna?..  ???
Kako god, slijedi nam nimalo lak zadatak ostvarenja preduvjeta za objavu callbooka, a to nedvojbeno piše i u dopisu koji smo zaprimili.

Ranija objava callbooka u časopisu (A5 format) je bila prije 2003. godine, pa samim time nije bila podložna navedenom zakonu.
Da bi isti sada objavili, trebali bi imati pismeno dopuštenje svakog pojedinog člana za objavu njegovih osobnih podataka.

73,
Krešo - 9A5K

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
« Odgovori #20 : 17. Travanj 2010, 14:02:06 »
Da li je HRS do sada bio u prekršaju ili ne, u ovom trenutku je sasvim svejedno. Callbook na webu je objavljen čini mi se 2004. godine (9A6JRZ može točnije reći kada je to bilo) i tada je spominjani zakon već bio na snazi.
Ja se ne sjećam kad je objavljen callbook na web-u. Ja sam dobio admin prava za callbook 2007-e godine (mislim da je te godine bila Skupština), da bi ispravio u bazi problem s hrvatskim slovima i nadopunio članove kojih nije bilo u callbook-u a da su platili članarinu (po sjećanju ažurirao sam podatke za članove koji su platili članarinu 2004-e na ovamo). Ne sjećam se da li se je meni netko javio da ga maknem iz callbook-a, ali je bilo dosta mailova da izmjenim podatke (ništa nisam odradio, a da nisam javio izmjenu u Savez).

O zakonu ne bih raspravljao, nisam bio upućen u/na njega.

73 de 9a6jrz

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #21 : 18. Travanj 2010, 11:35:30 »
Je da otišlo u zastaru,sve kada bi netko i htio tužit "zastarilo je"
73
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #22 : 18. Travanj 2010, 16:55:35 »
73

Ma kakva zastara. Podaci su bili dostupni prije par dana.
Ako je nekome nastala šteta zbog obrade  osobnih podataka protivno odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka, svatko može pred nadležnim sudom zatražiti naknadu štete od voditelja zbirke (HRS-a).
9A7KTF, Sergio

Offline 9A8DU

• Život posvećen forumu
« Odgovori #23 : 18. Travanj 2010, 18:01:12 »
73

Ma kakva zastara. Podaci su bili dostupni prije par dana.
Ako je nekome nastala šteta zbog obrade  osobnih podataka protivno odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka, svatko može pred nadležnim sudom zatražiti naknadu štete od voditelja zbirke (HRS-a).

Ako je imenik s podacima star preko pet godina onda je zastara ili nije???,što je onda sa telefonskim imenikom ,ako nisi izričito zatražio tajni broj ,također su podaci dostupni svima,trebali tužit T-COM ili???
73
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #24 : 18. Travanj 2010, 18:42:54 »
Ja b' nešto rek'o al' ću jope' završit' u košu ;D Iđem tužit' T-Com, imaju oni love pa da se ogrebem... HRS me izgleda neće objavit' u adresaru, izjavu o suglasnosti sam dao neki dan ali je završila u košu... Ako i ovo ode u koš, ja izjavu o suglasnosti povlačim! :P
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #25 : 18. Travanj 2010, 18:45:03 »
@9A8DU

Mojih osobnih podataka prije 5 godina nije bilo u callboku, no bili su prije par dana jer je callbook updatean prije par mjeseci.
Znači, da je nastala neka šteta zbog objave mojih osobnih podataka, mogao bih najvjerojatnije tužiti HRS.
9A7KTF, Sergio

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #26 : 18. Travanj 2010, 19:19:26 »
Neko tu jede lude gljive a misli da su vrganji!
 ;)

U čemu je problem?
Ko ne želi da bude u "registru pozivnih oznaka" neka to objavi tu na forumu, javno,
sa svim podacima, bez OIB i JMBG ne važi, da nebi bilo podmetanja!
 ;D  ;D

Ili koristiti međunarodni "registar pozivnih oznaka"   8)
http://hamcall.net/call?callsign=9a3li

73 !

Offline 9A4GL

• Master in Training
    • http://ham2.cc.fer.hr/9a4gl
« Odgovori #27 : 18. Travanj 2010, 20:50:34 »
Neko tu jede lude gljive a misli da su vrganji!

Ček, koliko ja kužim i pozivni znak je osobni podatak po tom zakonu, isn't it ?

Kako ćete objavljivati rezultate kontesta ?

Ili da odem dalje, znači li to da kada zovem CQ mogu mi se javiti samo oni koji imaju pismeno od mene da smiju koristiti moj pozivni znak u svrhu održavanja veze ? Ako je kojim slučajem korespodent stranac, u tom slučaju ja moram imati mišljenje naše agencije da je zakonodavstvo zemlje stranca u skladu sa našim zakonom o zaštiti osobnih podataka ?  ::) Čimi ni se da nam treba Zakon o održavanju veze  ;D ;D ;D

Damn, ovo gljive ne mogu napraviti.

73 de Tihomir, 9a4gl
« Zadnja izmjena: 18. Travanj 2010, 20:56:04 9a4gl »
-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !
Tihomir Heidelberg, 9a4gl
email: _NOSPAM_9a4gl@hamradio.hr

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #28 : 18. Travanj 2010, 20:54:55 »
...
Damn, ovo gljive ne mogu napraviti.

73 de Tihomir, 9a4gl

Gljive ne, ali ima ih koji mogu... Opet ću završiti u košu http://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=5604.0 ::)
« Zadnja izmjena: 18. Travanj 2010, 21:07:36 9A3VV »
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #29 : 18. Travanj 2010, 21:27:02 »

Ili koristiti međunarodni "registar pozivnih oznaka"   
http://hamcall.net/

Nevjerojatno sto sve tamo pise!
Otkud im samo podatci?!
99 posto tocno fali samo band 30m.
Ja im ih nisam dao.

Interests: Bands: 20 meters
Activities: Kit building
Operating: CW, DX
Equipment: Antique/collector radios, Transceivers
Antennas/Propagation: Antenna tuners, Coaxial cable, Quad antennas, SWR measurement, Towers
Organizations you are interested in: IARU, ITU
Publications: CQ