Autor Tema: Morseova telegrafija  (Posjeta: 2894 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
    • http://rkp.ice.hr/hrle
Odg: Morseova telegrafija
« Odgovori #30 : 13. Lipanj 2019, 13:27:32 »
Filter na 250, mir i tišina, DXići lagano zovu, osjetiš malo te radiovalove i propagaciju koja se mijenja, ledeno pivčeko sa strane...  isplatilo se učiti CW :-)

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A5N

• Junior Member
  • **
  • IOCA Aktivator
    • 9A5N
« Odgovori #31 : 13. Lipanj 2019, 15:21:41 »
Gospodo,

gubite se u vremenu.
Nalazimo se u 21. stoljeću.

Zaboravljate da se danas CW veze mogu raditi bez znanja CW-a.
Od operatora se traži znanje i vještina kao za bilo koji digitalni mod.

U svakom boljem CW kontestu može se bez većih napora odraditi 100+ dxcc bez znanja CW-a.

Još kad se naući primati "melodija" svog znaka i neizbježnog 5NN, evo ti CW dxcc-a koliko hoćeš.
Znamo da se CW-om može odraditi puno više toga nego SSB-om.

Nekim okorjelim telegrafistima predlažem da poradite na svom znanju engleskog jezika u govori i pismu.
Tako ćete moći raditi "konkretne" CW i SSB veze a ne veze s raportom i par skračnica.

Vjerovali ili ne, dosta radioamatera početnika kupuje moje Solid State ručice jer ih CW interesira i žele savladati CW u primanju i slanju.
Kako su to osobe rođene i/ili odrasle u 21. stoljeću žele CW ručicu 21. stoljeća.
Jedna mlađa vlasnica moje ručice je Lena(14), HA6AA koja je prošle godine na HST-u u Kazahstanu osvojila drugo mjesto u slanju telegrafije u kategoriji djevojaka koristeći moju ručicu.
Na tom natjecanju još četvero natjecatelja je koristilo moje ručice.
Iz 9A na natjecanju nije sudjelovao nitko. Telegrafisti, gdje ste? Pokažite i dokažite svoje vještine!

Ima interesa za CW kod mladih i CW neće izumrijeti kako neki pesimisti najavljuju.
Mladima na tečaju treba prezentirati CW ali bez obveze polaganja.
One koje telegrafija zainteresira, naućiti će osnove na tečaju telegrafije i kasnije sami tu vještinu unapređivati.
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj 2019, 11:25:42 9A5N »
73 de Neno 8)

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #32 : 13. Lipanj 2019, 16:21:06 »

Zaboravljate da se danas CW veze mogu raditi bez znanja CW-a.
Od operatora se traži znanje i vještina kao za bilo koji digitalni mod.

U svakom boljem CW kontestu može se bez većih napora odraditi 100+ dxcc bez znanja CW-a.

Ne bih se složio s ovim što pišeš. CW skimmeri rade dobro sa čistim signalima. Kako u kontestima dosta ljudi rade sa snagama preko 1kW može se skimmerom odraditi dosta veza, ali ne i 100+ DXCC-ova.
DX signali, unatoč velikoj snazi, uglavnom nisu dovoljno čisti (pogotovo u gužvi kontesta) za skimmer.

Također, upitno je koliko se može na CW-u više toga odraditi nego na SSB-u. Na SSB-u jednostavno ima više ljudi nego na CW-u i to je činjenica. Istina je da CW može potegnuti puno dalje od SSB-a, ali to ne pomaže ako tamo daleko nema CW operatera, a onaj koji se povremeno pojavi je toliko zatrpan pile-up-om da neko s prosječnom žičanom antenom i 100W ga teško može odraditi.

I da... Mislim da nije uredu prozivati ljude koji rade CW za neznanje engleskog jezika. Jednako tako ja mogu govoriti o "fajv-najn" radioamaterima na SSB-u. Nije u redu generalizirati...

73

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #33 : 13. Lipanj 2019, 17:27:10 »
Netko moze biti zadovoljan i sa straight key i qrp.

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #34 : 13. Lipanj 2019, 19:12:38 »
Kratak odgovor 9a5n:
Citat:
Gospodo,
....
....
Vama okorjelim telegrafistima predlažem da poradite na svom znanju engleskog jezika u govori i pismu.

Gospodine,

obično sam s radioamaterima na Ti. Ali ako na tome inzistiraš, ne smeta me... više me smeta kad nešto nadrviš bez povoda i obrazloženja. No vjetojatno te to ne smeta sve dok reklamiraš svoj proizvod.

Lijep 73 i dobra prodaja.

« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2019, 19:18:41 9A6WW »

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #35 : 13. Lipanj 2019, 20:22:03 »
Rekoh, zanimljiva tema. Al nije zanimljivo kad se pocne svadjat il vrijedjat. Pa bi to bilo lijepo izbjegavat,pse.
Stoji da neki cw ham operatori neznaju engleski, al zato znaju njemacki,ruski,francuski,talijanski i koliko sam imao prilike slusat jako dobro koriste te jezike u qsou na ssbu.
Za one koji neznaju zagrizeni cw opovi obicno se svako toliko uhvate u cw blebetanje o bilo cemu (vremenu,filmovima,glazbi,elektronici isl) s cw korespondentom s druge strane. (dosadi kojiput samo dxat,hi). Otvorenim textom gramaticki vrlo tocno na engleskom,talijanskom isl. Ovo pogotovo vrijedi ako je 1 od njih clan HSC il VHSC (tad se razmjenjuju i qtci). Al isto tako ne idu svi cw opovi na sluzbena natjecanja u ucionicama. (ok, ovdje triba priupitat HRS bi li mogao u suradnji s ZARSom na slijedecem Jarunu to organizirati).
Glede mladih ima ih koji uce cw sistemom prijem na sluh kao i tipkanje pjesakom pa elektroncom pa bugom, znaci nece izumrijet tako lako. (nekima ide dobro,nekima lose, al ljudi moji ni matematika ne ide svakom lako al mu zato ide biologija.il obrnuto).
Uglavnom,nemojte se svadjat il vrijedjat vec raspravljajte u duhu ham spirita,pa mozda nesto pozitivno i bude od sveg ovog,zar ne?
Zasad su cw operatori nagradjeni u multimode ctestima vecim brojem bodova po qsou.
Vy 73 to all de 9a4dc

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #36 : 13. Lipanj 2019, 20:48:14 »
Damire,

Ako si mislio na mene, daleko od namjere da nekog uvrijedim, čak i kad je post na kojeg odgovaram uvredljiv i ničim izazvan(kao u ovom slučaju).

Smeta me kad onaj koji dijeli engleske pljuske drugima i sam ima qrz.com stranicu bliže pidgeon english nego ispravnom jeziku. Naravno nije moje da ocjenjujem nečiji engleski, ali ne može neko i moj koji u životu nije čuo, pa tako i ostalih okorijelih telegrafista.

Samo molim ljude da ne napadaju druge bez argumenata, jer ispad na koji sam se osvrnuo je bio izvan teme i bez ikakvog povoda. Ako izgleda malo preoštro, mislim da je možda možda zasluženo za tako arogantno djeljenje lekcije.

Za 9a5n tek info da sam isprobao taster i mislim da je odlična inovacija, ali ispada da to nažalost nema veze s ovim tekstom.

Ako se netko osjeća uvrijeđenim, iskreno molim za ispriku. Namjera mi je bila suprotna, upozorizi na uvredljive stvari.

73
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2019, 21:37:54 9A6WW »

Offline 9A3GVD

• Newbie
  • *
« Odgovori #37 : 13. Lipanj 2019, 22:03:34 »
Pozdrav,

evo samo kratko mišljene, iako sam zainteresiran za rad morseovom telegrafijom smatram da nije uredu nekom nametati polaganje te vrste rada ako ga ne zanima. Isto tako smatram da osobi koja je zainteresirana za tu vrstu rada treba omogućiti učenje teorijskog i praktičnog dijela.
Jedan veliki problem u Hrvatskom radioamaterizmu je nedostatak praktičnog dijela obrazovanja novih radioamatera, održavaju se razni tečajevi za radioamatere na kojima se uči i polaže teorijski dio a praktični dio ne postoji,( što bi bilo isto kao da u auto školi položite teoriju i dobijete dozvolu bez da ste sjeli u auto ) tako da novi radioamateri koji polože ispite i dobiju dozvolu za rad i svoju pozivnu oznaku znaju sve osim onog najvažnijeg, a to je rad na radio uređaju. I sam sam se našao u tom problemu nakon položenog ispita i dobivene licence za rad , praktički sam se prvi put susreo sa KV uređajem i jednostavno nisam znao što snjim jer nikad nisam imao priliku upoznati se sa radom na takvom uređaju.

Ispričavam se ako sam skrenuo s teme.

73!
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2019, 22:06:03 9A3GVD »
73 de Domagoj, 9A3GVD

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #38 : 13. Lipanj 2019, 22:25:05 »
Kratko (sutra se radi,hi) .
6ww nisam mislio na tebe. Vec sam samo sve zamolio da budu u duhu ham spirita i konstruktivni.
3gvd-tocno znam sto kazes.imam takav problem u klubu,tj nemam jer sam nakon pola p tecaja klince uvalio u pps i kako smo koju temu odradjivali tako im odmah to prezentirao. Da, polozili su prije 2-3 tjedna al i dan danas rade pod mojim nadzorom i svaki dan dobiju nesto novo (novi band, antenu, drugi rig, nacin rada itd isl) . Koristim isti sistem kao i u trgovackoj mornarici-maturiras al onda ides za pripravnika na brod. Jedino sto mi malo teze jer nemam jednog vec grupu pripravnika i to klinaca od 11 god. (i sad sam iz kluba nakon rada s njima.a u subotu iza 19h se idemo javljat tj zvat cq u Kids dayu).
Gl oms
dc

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #39 : 14. Lipanj 2019, 08:17:13 »
9A3GVD (sri, nema te u call book-u pa ti ne znam ime), imaš potpuno pravo.
Previše je onih koji očekuju da će netko drugi nešto napraviti itd…

Za učenje telegrafije, ponovno, preporučam web stranicu Learn CW online.

Link: https://lcwo.net/

Sučelje je i na hrvatskom jeziku. Istina, sučelje već duže nije nadograđivano
tako da neki dijelovi nisu prevedeni, ali mislim da to ne bi trebalo biti
problem u radu i učenju telegrafije.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #40 : 14. Lipanj 2019, 08:54:35 »
Evo, ispričavam se za ponavljanje HI. Ja i dalje smatram da je nelogično da netko ima najvišu kategoriju a ne zna fundamentalni mod rada, koji je u počelima radioamaterizma, na nekoj osnovnoj razini. Da ne spominjem podatnost telegrafije u smislu početničke samogradnje. Ako netko baš ne želi telegrafiju neka polaže drugu klasu. Mada osobno smatram da će to mladima upravo i biti "fora".

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #41 : 14. Lipanj 2019, 08:57:53 »

Vama okorjelim telegrafistima predlažem da poradite na svom znanju engleskog jezika u govori i pismu.
Tako ćete moći raditi "konkretne" CW i SSB veze a ne veze s raportom i par skračnica.

Neno prijatelju, kada meni kao okorjelom telegrafisti primjerom kažeš šta se to "KONKRETNO" moglo uraditi samo SSB modom ja ti skidam kapu .. ako se pod konkretno podrazumijevaju DX-ovi ili ekspedicije onda ti tu jedino prolazi samo "59" i bok .. pričanje o bakinim kolačima ili temperaturama, da li sam naspavan itd itd su davno svršeno vrijeme naravno da uvijek ostaje mogućnost da se sa prijateljem popriča ali za sebe kažem ne nadugačko i naširoko pa da sam rođen sa engleskim jezikom to bi bilo nemoguće.
Ostavi svakome da sebi izabere ono što mu najbolje odgovara i da ga to usrećuje i svi smo na kraju sretni .. svako od nas koji imamo iza sebe dugoooogodišnji radio amaterski staž smo se opredjelili za nešto i neki način vidjenja svog radio amaterizma i to je osobni odabir .. moj je  bio SAMO CW preko 25 godina, onda sam počeo malo sa SSB i na kraju RTTY, pa ostali DIGI modovi i meni je dobro .. vjerujem tako i svako drugi.
Mladjima pomoći ali ne NAMETATI nešto nasilno i to je hobi.
VY 73 de Mato - 9A3SM

Offline 9A5N

• Junior Member
  • **
  • IOCA Aktivator
    • 9A5N
« Odgovori #42 : 14. Lipanj 2019, 11:24:13 »
(preskačem Gospodo jer to neke vrijeđa)
Priznajem, krivo sam se "odrazio".
Povlačim Vama i zamjenjujem s Nekim a svim uvrijeđenima se ispričavam.
Međutim, moj krivi odraz ne umanjuje važnost poznavanja engleskog i/ili nekog drugog stranog jezika u radioamaterizmu bez obzira radi li se CW ili SSB.
Možad me je na pisanje te dvije rečenice potakla sama tema uvođenja 9A CW klase.
CW operatori kalibra Pegle 9A5KR, pokojnog Dakija 9A2wj itd. (ima ih) sigurno nikad nebi tražili tako nešto.
Oni su svoju vještinu CW komunikacije dokazali članstvom u raznim međunarodnim udrugama telegrafista koje osim vještine prijama i predaje telegrafijom traže i višeminutnu otvorenu komuniciju na, za nas, stranom jeziku.

9A5CZI (ne treži mi se tvoje ima a postove ne potpisuješ imenom),
Slažem se, u trenucima loših propagacije kao što je to sada, možda neće biti baš 100+ dxcc-a ali netko tko nezna CW odraditi će dosta toga.
Sigurno više od 50 dxcc-a koje je netko predložio kao uvijet za dvoslovni znak.
Kako je za dobar rad CW dekodera važna pravilnost CW-a a u kontestima svi koriste računala, CW dekoder će ispravno dekodirati i slabije signale.
Moja LoTW statistika pobija tvoje tvrdnje o CW-u:
CW - 315, SSB -303, Digi -297, Mix - 332 confirmed.
Mislim da će CW voditi još dugo jer će pomicanje Digi moda na prvo mjesto pomoću FT8 trajati godinama.

9A5ADI (ni ti ne potpisuješ postove),
Netko će biti zadovoljan i s dvije "blankirane" žice kao CW testerom.

Ti, 9A6WW (također nema imena u potpisu posta),
spominjanje moje Solid State ručice nije bilo u cilju reklamiranja (svi u 9A koji su ju željeli, imaju je već godinama) nego kao pitanje što ćemo dati u ruke mladeži da ući obavezni CW.
U tvoje i moje vrijeme ućenja obavezne telegrafije (prije 45-50 godina) svaki klub je imao hrpu vojnih testera i zujalica i mogao si vježbati koliko hoćeš ("pravi frajeri" već su onda imali CW ručice i elektronce).
Hoćemi li mladima, u 21. stoljeću, ponuditi taster od komada pile i čavlom i nekakvum zujalicu s 555 (varijanta s dva čavla traži elektronac) i tako ih privuću u svijet CW-a?
Ako netko i pokaže interes za CW i želi savladati to vještinu, morati će sam (roditelji) investirati u ručicu i elektronac.

9A3GVD (opet nema imena), u pravu si, nažalost.
Svaka čast svjetlim izuzecima gdje polaznici tečaja imaju mogućnost rada s radio stanicom.

Martine (napokon da se netko potpiše imenom),
Sve je to u redu s ućenjem prijema CW-a s računalom ali na kraju treba nešto i otkucati.
Čime? Opet računalom!
I što smo dobili, polovnog CW-aša koji zna primati a nezna ništa otkucati jer nikad nije imao u ruci CW ručicu.

9A5ADI (nikao da saznam tvoje ime),
točno, bila bi mladima fora naućiti telegrafiju kad bi im se u ruke dala kvalitetan ručica i elektronac s dobrim monitorom.
Ali otkuda? Opet sve na teret roditelja?
S ostalim se ne slažem jer se danas CW veze mogu raditi bez znanja CW-a.

Mato prijatelju,
kako si član HSC-a citirano se nikako ne odnosi na tebe a svatko ima svoj stil.
Pegla je u sat vremana, koliko je obično bio kod mene, znao odratiti "čak" do 3 CW QSO-a.
Njemu veza ispod 15 minuta, po mogućnosti na jeziku sugovornika, nije bila zanimljiva.
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj 2019, 17:24:03 9A5N »
73 de Neno 8)

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #43 : 14. Lipanj 2019, 12:24:41 »

9A5CZI (ne treži mi se tvoje ima a postove ne potpisuješ imenom),

Neno, ako si pratio ovu diskusiju od početka vidio si da sam se potpisao i imenom i pozivnim znakom svega nekoliko postova iznad tvojeg prethodnog.

Također, ako si pratio diskusiju, vidio si da je pitanje bilo kako potaknuti mlade amatere da nauče i rade CW. Nekome tko ima 20+ godina radioamaterskog staža takav poticaj definitivno nije potreban. U tom smijeru ide i moj prijedlog da se smanji broj odrađenih DXCC entiteta za dobivanje dvoslovne ili jednoslovne oznake CW operatorima. Ako imaš neki konkretniji i bolji prijedlog, iznesi ga.
Jedino neupitno je da ništa ne može zamijeniti sate koje pojedini ljudi u svojim klubovima izdvajaju za rad s mladima, o svemu se ostalom može diskutirati.

Što se tiče korištenja skimmera, danas je lakše odraditi 100+ DXCC entiteta na FT8 nego 50+ korištenjem skimmera i zato je FT8 danas popularniji od CW-a i skimmera. Jako su rijetki oni koji koriste skimmer, a da ne znaju primati CW na uho. Oni koji ga koriste, uglavnom ga koriste kao pomoćno sredstvo (osobno ga nikada nisam koristio).

73, Zrinko

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #44 : 14. Lipanj 2019, 13:00:01 »
9A5N:
Mislim da se miješa osnovno znanje telegrafije sa natjecanjima u brzini. Ne treba praviti veliku nauku oko osnovnog učenja i polaganja telegrafije kao što to nije bila nikakva velika nauka kada sam ja polagao. Svi to mogu položiti. Talentirani će ići dalje ako ih to zanima. Ja bih mogao nategnuti tezu pa reći da upravo software dovodi u pitanje hst. Čemu hst ako to sofware odrađuje. Btw. meni je hst fascinantan da me netko ne bi krivo shvatio da sam protiv toga.
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj 2019, 13:10:16 9A5ADI »