Autor Tema: Morseova telegrafija  (Posjeta: 2591 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5CAN

• Junior Member
  • **
Odg: Morseova telegrafija
« Odgovori #15 : 12. Lipanj 2019, 08:56:52 »
Možda nije loša ideja uvođenje dodatnog razreda koji sadrži znanje telegrafije pa da se tim osobama automatski dodjele dvoslovni ili jednoslovni znakovi kao neki bonus. Ja sam jedan od onih koji je polagao po novom sistemu i telegrafija kao takva me uopće ne interesira. Sadašnja A klasa nosi dosta bonusa u odnosu na P. Veće dozvoljene snage,  više bandova itd. Smatram da je to ok i neka tako ostane, trenutno tko želi može zatražiti polaganje telegrafije jedino što nema bonusa. Budimo realni, koliko ljudi danas "kuca" telegrafiju? Vjerojatno dosta ali su u manjini naspram onih kojima to radi skimmer na PC-u a onda se hvale kako rade CW. To je isto kao da rade FT8, psk il bilo koji digi mod.

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #16 : 12. Lipanj 2019, 10:04:06 »
Pozdrav,

U krivu si: Dosta ljudi radi telegrafijom. I ne prima skimmer, nego uho / mozak - iz jednostavnih razloga, skimmer je puno lošiji u tome od čovjeka.
Ako si mislio pod ovim tko danas "kuca" telegrafiju na običan taster, straight key, tzv. pješak, tu si u pravu. Od davnina večina koristi elektronska pomagala za generiranje točkica i crtica, ali to nije ni isto ko FT8.
A niti drugi psk modovi nisu isti ko FT8. Da, tamo se ne prima na uho, ali kod svega toga čovjek koristi computer kao alat, no on je taj koji radi vezu. Na kraju krajeva, ne mjenja ništa u biti stvari dal radiš rrty s mehaničkim teleprinterom ili computerskim programom. Kod FT8 program sam donosi odluke o poslanoj poruci, promjeni frekvencije, sam odlučuje kad je veza gotova, pa i koga će raditi (fox mode). Operator skoro pa da netreba (za sada). Meni to više naliči na vezu computera sa computerom nego čovjeka s čovjekom.

Veliš da si polagao po novom sistemu pa te telegrafija ne interesira. Vjeruj mi, i ja sam se u onim davnim danima, pred polaganje ispita pitao što će mi to i zašto se moramo mučiti s telegrafijom. Ali morao sam, pa sam to odradio. Eto, zato sam za za obaveni CW ispit.

Kao što Martin kaže, operator koji ne zna CW nije manje vrijedan. No ja mislim da je hendikepiran (prikraćen), jer nezna što je propustio.

73 Zvonko

Offline 9A5CAN

• Junior Member
  • **
« Odgovori #17 : 12. Lipanj 2019, 11:02:47 »
Na to sam i mislio, nista nemam protiv modernih tastera ali imam protiv skimmera jel se zna cuti po bandu da kuca enormnom brzinom koju je nemoguce primit uhom, to je vecinom u natjecanjima.

I dalje nisam za nametanje necega sto netko ne zeli. Sve bi trebalo biti na izbor, po tome bi mogli uvesti obavezno polaganje FT8 jel eto nekom se hoce. Radioamater je sirok pojam, tko hoce biti radiotelegrafist i forsira iskljucivo CW neka bude ali neka ne namece drugima. Jednostavno danasnji tempo zivota ne dozvoljava da realiziramo sve sto bi zeljeli, prije jesam bio zainteresiran za CW ali uz poslovne i obiteljske obaveze nije bilo sanse i to sam pustio.  Tako da sam za pravo na izbor, ipak je ovo samo hobi.

Offline 9A3DF

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 12. Lipanj 2019, 12:04:40 »
Kad smo već degradirali A kategoriju, predlažem da se uvede neka nova kategorija operatora za one koji znaju i CW. Onima koji imaju A kategoriju , a ne znaju telegrafiju , ostavio bih sva prava.

73!

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #19 : 12. Lipanj 2019, 12:40:59 »
Mislim da ne treba miješati uvjet za kategoriju sa time da li će netko koristiti telegrafiju u radu. Ja mislim da formalno mora biti obavezna za A kategoriju, pa makar ju operator koji položi nikad ne koristio. To nije nekakav opskurdni digitalni mod, nego tradicionalno temeljni, ono "abeceda radioamaterizma".

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #20 : 12. Lipanj 2019, 13:41:17 »
Citat:
Jednostavno danasnji tempo zivota ne dozvoljava da realiziramo sve sto bi zeljeli
Slažem se, stečena prava nitko ne smije dirati i ako se propis promijeni.

Ako smo ukinuli telegrafski ispit, zašto da ne ukinemo i ispit iz elektronike za one koji kupuju stanice u trgovini ili na e-bay-u?

Bez obzira da li je cw potreba ili relikt kakvim ga neki smatraju, padaju mi na pamet interesantne paralele: A što da pomorske škole ukinu veslanje i jedrenje, pa da direktno pređu na digitalne auto-pilote???

« Zadnja izmjena: 12. Lipanj 2019, 13:46:54 9A6WW »

Offline 9A5HZ

• Junior Member
  • **
« Odgovori #21 : 12. Lipanj 2019, 14:51:03 »
A što bi se dogodilo da se za "A" klasu uvede poznavanje rada na PC i rad "digitalijama" kao sadašnjost hi....... ;D
73 de 9A5HZ  Zlatko

Offline 9A2WA

• Average Member
« Odgovori #22 : 12. Lipanj 2019, 16:41:15 »
Stari tip modema za FT8

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #23 : 12. Lipanj 2019, 17:20:51 »
E moj Mike,
U to čudo treba lupat, a ko će to po ovoj fjaci...

73 Zvonko
« Zadnja izmjena: 12. Lipanj 2019, 17:22:26 9A6WW »

Offline 9A4NA

• Senior Member
    • http://www.qsl.net/9a4na
« Odgovori #24 : 12. Lipanj 2019, 18:51:57 »
Telegrafija je lubav ali je prošlost... nažalost.
Sijede glave koje pišu o tome kako bi tečajevi za nove amatere trebali biti šest mjeseci i obavezno učenje telegrafije su izgubljeni u prostoru i vremenu.
Te sijede glave koje to zagovarju ujedno omalovažavaju ljude koji pokušavaju na bilo koji način animirati mlade buduće amatere čine ogromno zlo našem hobiju. Nitko, ali baš NITKO od budućih amatera neće ići na tečaj 6 mjeseci i bez telegrafije a ne sa telegrafijom da bi posato radio amater. Prošlo, svršeno vrijeme i to sa punim pravom ovde pišem jer sam ja jedan od posljednih iz našeg AKL-a koji sam bio na takvom tečaju i učio telegrafiju a to je bilo godine 1985. tj. prije ravno 34 godine. 
Telegrafija lagano izumire i samo ljubav će je sačuvati i samo ljubav prema telegrafiji može nekoga potaknuti da je nauči i jedino to može dati nadu da kao takva opstane.
Zato, ne postavljati nikakve uvjete nego samo nagraditi one koji rade telegrafijom i još više nagraditi one koji imaju volju da je nauče.
HRS, smislite nešto ;)
73
Željko
9a4na

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #25 : 12. Lipanj 2019, 19:55:16 »
Telegrafija je lubav ali je prošlost... nažalost.
Sijede glave koje pišu o tome kako bi tečajevi za nove amatere trebali biti šest mjeseci i obavezno učenje telegrafije su izgubljeni u prostoru i vremenu.
Te sijede glave koje to zagovarju ujedno omalovažavaju ljude koji pokušavaju na bilo koji način animirati mlade buduće amatere čine ogromno zlo našem hobiju. Nitko, ali baš NITKO od budućih amatera neće ići na tečaj 6 mjeseci i bez telegrafije a ne sa telegrafijom da bi posato radio amater. Prošlo, svršeno vrijeme i to sa punim pravom ovde pišem jer sam ja jedan od posljednih iz našeg AKL-a koji sam bio na takvom tečaju i učio telegrafiju a to je bilo godine 1985. tj. prije ravno 34 godine. 
Telegrafija lagano izumire i samo ljubav će je sačuvati i samo ljubav prema telegrafiji može nekoga potaknuti da je nauči i jedino to može dati nadu da kao takva opstane.
Zato, ne postavljati nikakve uvjete nego samo nagraditi one koji rade telegrafijom i još više nagraditi one koji imaju volju da je nauče.
HRS, smislite nešto ;)
73
Željko
9a4na

Ja ne bih rekao da izumire, pričali su i da je vinil gotov, pa se vratio. Početak programiranja u Arduinu, često se spominje telegrafija, kodiranje znakova - telegrafija kao primjer. Na marsu je rover ako se ne varam ostavljao trag u prašni u vidu morseovog koda. Dakle ja bih rekao u "mainstreamu" je telegrafija prisutna.

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #26 : 12. Lipanj 2019, 20:48:23 »
Željko,
Nekad davno smo imali D (ukv), C (klupski rad na 3,5 i 7), B i A klasu. I koliko se sjećam, za sve 4 je trebala telegrafija različitih brzina. Nitko se ne misli vratiti na ta vremena.
Kasnije smo B i C ukinuli s sve sveli na  P i A. Bez cw, prema HAREC.

Dal je to bilo dobro ili loše danas više nije bitno. Bilo bi glupo nekog prisiljavati na cw ako to je želi. No niti jedan međunarodni propis itu/iaru nam ne brani da uvedemo nešto ko extra klasu koja je izvan cept 1 i 2 ili harec a i b.

I primjedba na 6 mjeseci učenja cw. Ne plaši ljude, nismo ni mi toliko učili do osnovne brzine, a sve iznad toga se stječe s iskustvom. Pa dokle ko voli.

Vjerojatno je pogrešan izraz učenje, jer cw nije znanje nego vještina. Ko vozit bicikl. Trening je bolji izraz.

Ukoliko se ne varam ti radiš u contestima? CW? Gdje će to ljudi naučiti? Zašto CW ne stimulirati kroz op kategoriju?

73
« Zadnja izmjena: 12. Lipanj 2019, 20:59:56 9A6WW »

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #27 : 12. Lipanj 2019, 22:13:12 »
Rekoh zanimljiva tema. I kvalitetna diskusija.
1. Osobno preferiram cw (ja nemogu toliko blebetat,hahaha,a za digi,nisam financijski bas).
2. Osobno sam protiv oduzimanja stecenih prava!
3. Al sam i za nagradu trudu za cw. Sluzbenu. Potvrda o odslusanom tecaju, polozenom ispitu, HAKOMove beneficije-ukratko EXTRA razred po uzoru na FCC.
4. Al ovo bi morao bit sluzbeni stav HRSa zakonodavcu, a znam da nas HAKOM uvazava, pa gospodo iz IO, Skupstine, primite se posla i do nove promjene Pravilnika odradite to, uvazavajuc misljenje clanstva (koje ovdje na forumu jako lipo izrazeno od svih vas)
5. Glede mladih,ne triba ucit cw 6 mjeseci (moje iskustvo). Nakon 3 mjeseca tecaja 2 put tjedno po 2 skolska sata jamcim da ce svako naucit Prijem cw na sluh (tako se zove u pomorstvu) za kvalitetno odradit posao rtga na brodu na srid oceana (tu zna bit qtca i od 70ak min neprekidnog tipkanja il slusanja brzinom od 100 znakova otvorenog txta,znaci sva slova,brojevi,sve interpunkcije! )
6. Glede ucenja mladih iz osobnog iskustva znam da ne postoje nezainteresirani ucenici vec profe koji ih neznaju zainteresirati.
7. Nedavno smo obucili (i polozili su) nekoliko 5asa za P razred. Vecina iskazala zelju (razni razlozi) naucit cw. Cisto informativno sam ih naucio par slova i s odusevljenjem su svi to odmah usvojili i traze nastavak do kraja. Ok, to sad nemogu jer gotova skola, neki ce na kupanje, neki baki na otok, neki stricu u st itd. Obecao sam im drugi tjedan od pocetka 6og r u rujnu nastavatj obuke za cw. Jedino kako ih mogu nagradit je da im omogucim veci br qsoa na klupskoj stanici u njihovom vrimenu (osim ako im stric ne da svoj rig kad dodju u posjetu - HIII ! ) jer ce imat duplo vise korespondenata (osim ssb, otvorit ce im se i oni na cw) .
8. A tko kaze da neko s 60ak god nemoze sam naucit cw? (u zd smo imali par takvih slucaja, neki nazalost danas SK). I to triba nagradit.
Ok, sutra radni dan.
GN, GL, GD DX, UFB CW ES 73 TO ALL DE
9a4dc

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #28 : 13. Lipanj 2019, 09:24:43 »
Slažem se da nema smisla smanjivati stečena prava, a pitanje je ima li smisla uvoditi novi radioamaterski razred ako on sa sobom ne nosi nikakve beneficije.

Vrlo konkretno, zašto se nebi smanjio broj entiteta potrebnih za dobivanje dvoslovne i jednoslovne oznake za CW operatore? Naravno, potvrđeni entiteti trebaju biti i odrađeni u CW-u.

Npr. 50 potvrđenih entiteta odrađenih u CW-u za dvoslovnu pozivnu oznaku, a 250 potvrđenih entiteta za jednoslovnu (za KV opsege, a na sličan način odrediti i broj entiteta za druge opsege).

Za to je dovoljno promijeniti Pravilnik o pozivnim oznakama i nije potrebno uvoditi novi razred i ulaziti u prepiske s HAKOM-om.

73, Zrinko, 9A5CZI
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2019, 09:30:44 9A5CZI »

Offline 9A4NA

• Senior Member
    • http://www.qsl.net/9a4na
« Odgovori #29 : 13. Lipanj 2019, 10:25:21 »
Slažem se da nema smisla smanjivati stečena prava, a pitanje je ima li smisla uvoditi novi radioamaterski razred ako on sa sobom ne nosi nikakve beneficije.

Vrlo konkretno, zašto se nebi smanjio broj entiteta potrebnih za dobivanje dvoslovne i jednoslovne oznake za CW operatore? Naravno, potvrđeni entiteti trebaju biti i odrađeni u CW-u.

Npr. 50 potvrđenih entiteta odrađenih u CW-u za dvoslovnu pozivnu oznaku, a 250 potvrđenih entiteta za jednoslovnu (za KV opsege, a na sličan način odrediti i broj entiteta za druge opsege).

Za to je dovoljno promijeniti Pravilnik o pozivnim oznakama i nije potrebno uvoditi novi razred i ulaziti u prepiske s HAKOM-om.

73, Zrinko, 9A5CZI

Zrinko, potpisujem što si napisao.
I kao što rekoh:
HRS, smislite nešto ;)
73
Željko