Autor Tema: Nedavni Error 503  (Posjeta: 2457 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A8MM

• Master in Training
    • http://www.rkp.hr
Nedavni Error 503
« : 26. Listopad 2016, 10:55:03 »
Pozdrav svima.

Proteklih nekoliko tjedana prilikom pristupanja www.hamradio.hr web stranicama (ili nekim od stranica saveza na istom paketu), kratkotrajno se javlja poruka Error 503, koja označava da je server nedostupan. Trenutno je na istom paketu 11 web stranica saveza, broj pristupa (otvaranja stranica, pokretanja skripti koje se na njima nalaze, korištenje) je sve veći, te se ponekad zna dogoditi da se iskoriste svi dodijeljeni resursi, što dovede do ovog problema.

Radovi na optimizaciji su u tijeku (zajedno s ekipom iz PLUS-a, kod kojih hostamo web, analiziramo što troši najviše resursa da bi znali što napraviti dalje). Hvala svima koji su probleme prijavljivali na webmaster@hamradio.hr (slobodno to radite i dalje), uz isprike svima koji nisu mogli pristupiti web stranicama onda kada su trebali. Vjerujem da ćemo ovaj problem otkloniti vrlo brzo.

Marko, 9A8MM

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
Odg: Nedavni Error 503
« Odgovori #1 : 26. Listopad 2016, 15:32:08 »
Obavezno blokirati web stranice koje prave probleme i pokušati obavijestiti onoga tko ih održava (ili će sami shvatiti kad vide da im stranice ne rade).
Ja sam zbog ovoga nisam nastavio prelazak s Joomla 1.5 na 3.6 za Đuru 9A1DL.
Ja se neću ljutiti ako blokiraš stranice koje sam održavam.

73 de 9a6jrz
73 de 9a6jrz

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #2 : 26. Listopad 2016, 18:34:19 »
Citat:
Trenutno je na istom paketu 11 web stranica saveza,...

Kakve to ima veze?

Hamradio.hr zadnjih mjesec-dva ima ogromne probleme s response time. Ponekad se i po dvadesetak sekundi mora čekati na odgovor.

Vidim u prošlosti je bilo quasi-opravdanje ddos hakerski napadi, al to mi izgleda daleko od istine. Server jednostavno treba znati konfigurirati.

Ako neznaš, bolje ne diraj ono što radi jer će se u protivnom desiti ovo što upravo imamo.

73

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #3 : 26. Listopad 2016, 18:37:10 »
Ima tu i 504 :-)

S obzirom na to koliko se novca troši na web HRS-a mogli ste slobodno zakupiti dedicated server na kojem bi se glatko vrtilo puno više od 11 web siteova ...

A s obzirom da problemi sa siteom traju već dulje za "vrlo brzo" je već prekasno  ;D
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6JRZ

• Master
« Odgovori #4 : 26. Listopad 2016, 20:37:16 »
Pozdrav,

Dedicirani server ne riješava naše probleme ...
Opet to ne bi šljakalo bez dodatne administracije (bez obzira ako platino davatelju usluga "fully managed")

Evo citirane jedne obavijesti
"Skripte detektirane kao virusi, trojani, malware te php shell exploiti automatski su prebačene u karantenu kako ne bi nastala veća šteta na hosting računu, računalima posjetitelja vaše web stranice te na kraju i samom web serveru."

U našem slučaju ovakve stvari za nas riješava Marko, a ja tako da pitam :) .

Bilo je slučajeva da izađeš u susret čovjeku i dodijeliš mu dio svog hosting paketa i onda te zbog njegove web stranice "chat-a" blokiraju jer ubijaš server s nepotrebnim glupostima (prevelikim opterećenjem)

Što se tiče konfiguriranja servera to sigurno riješava plus.hr ali nisu svemogući. Na svom hosting paketu imam web stranicu od kolege koja je zastarjela i problem je PHP, mySQL i moj davatelj suluga je modificirao kod od Joomla-e (ja to ne bih znao) i sada Joomla 1.5 bez problema radi na PHP-u 5.6.27 (u pitanju je noviji server).
73 de 9a6jrz

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #5 : 26. Listopad 2016, 22:35:38 »
Obavezno blokirati web stranice koje prave probleme i pokušati obavijestiti onoga tko ih održava (ili će sami shvatiti kad vide da im stranice ne rade).

Korisničke stranice su nam na drugom paketu. To smo razdvojili pred par godina, i koliko njih pratim, one se otvaraju brzo zadnje vrijeme. Ako imaš problema s otvaranjem ili pristupom, javi mi, da riješimo i to.

Citat:
Trenutno je na istom paketu 11 web stranica saveza,...

Kakve to ima veze?

hamradio.hr je hostan na shared hostingu na PLUS-u. Jedan hosting paket = jedna količina resursa. Što je više webova unutar istog paketa, to se na više webova ti resursi dijele. Skoro svi webovi HRS-a imaju u pozadini neki CMS, većinom Joomlu. Na istom paketu su i roboti. Objašnjenje što se trenutno događa ću napisati tu malo niže, a kad se riješi, ovo nebi trebalo predstavljat nikakvo opterećenje na resurse.

Hamradio.hr zadnjih mjesec-dva ima ogromne probleme s response time. Ponekad se i po dvadesetak sekundi mora čekati na odgovor.

Vidim u prošlosti je bilo quasi-opravdanje ddos hakerski napadi, al to mi izgleda daleko od istine. Server jednostavno treba znati konfigurirati.

Zadnjih tri tjedna imamo isti problem: svaki dan se s različitih IP adresa netko zakači na RSS feed. Do sada sam radio razne akrobacije s ciljem da zadržim feed aktivnim (ima ekipe koja i na taj način prati vijesti), i zajedno s ekipom iz PLUSa tražio što troši najviše resursa. Večeras sam taj feed isključio, pa idemo tražiti što je sljedeće usko grlo.

Ako treba nešto detaljnije obrazložit, slobodno pitaj. Od hostinga, preko konfiguracije CMS-ova, do cacheiranja.

Ako neznaš, bolje ne diraj ono što radi jer će se u protivnom desiti ovo što upravo imamo.

Apsolutno se slažem i imam potpuno povjerenje u stručnjake iz tvrtke koja nam hosta webove.

Ima tu i 504 :-)

S obzirom na to koliko se novca troši na web HRS-a mogli ste slobodno zakupiti dedicated server na kojem bi se glatko vrtilo puno više od 11 web siteova ...

A s obzirom da problemi sa siteom traju već dulje za "vrlo brzo" je već prekasno  ;D

U teškim situacijama uvijek treba zadržati dozu šaljivosti ;) Često smo provlačili pitanje vlastitog servera vs VPS vs dedicated servera vs shared hostinga. Za sad smo imali sve osim dedicated servera, i ovo na čemu smo sad se pokazalo, prema onome što nam treba, kao najbolji omjer uloženo/dobiveno.

Marko, 9A8MM

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #6 : 27. Listopad 2016, 09:14:53 »
Za web site s tako malo promjena u jednom danu zvuči mi čudno da RSS feed može zauzeti sve resurse osim ako nije bug u softveru.

U doba kad smo imali carnet vezu vlastiti server definitivno nije mogao imati konkurenciju. Mogao si dignuti sve moguće servise na njega, upravljati bandwidthom i firewallom po željama, podizati i spuštati prioritete procesa, imati streaming, kreirati VPNove, ... Ne znam zašto je savez tako olako prihvatio isključivanje iz carneta.
Ne znam koliko plaćamo (vidim samo ukupan godišnji iznos za web) i kakav paket plaćamo pa je teško reći što smo uložili a što dobili ali i dalje mislim da dedicirani server nudi puno više mogućnosti pogotovo ako izabereš dobrog providera. Ako ništa drugo odmah možeš vidjeti gdje je usko grlo.

Više webova .... hmmm .... jel to ono kad više ljudi hoće imati vlast pa umjesto jedne domene imaš x domena, umjesto jednog foruma imaš x foruma, ... A održavanje postaje noćna mora ....
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6JRZ

• Master
« Odgovori #7 : 27. Listopad 2016, 11:58:34 »
I za dedicirani server moramo imati Marka - ukratko
Dobar davatelj usluga ti može kroz ulugu naplatiti "fully managed", ali to ne znači da će raditi na update-u CMS-a i njegovih komponenti/modula/plugin-ova.
U biti davatelj usluga ti iznajmi svoj server i to je to, dalje se sam snalaziš.

Slažem se u potpunosti da je Savez mogao imati jednu web stranicu i jedan forum (ja se ne mogu sjetiti više od 3 web stranice od Saveza :D ).

Ne mora biti bug uzrok preopterećenja hosting paketa, dovoljno je u skripti npr. chat-a postaviti da se svakih par sekundi osvježava.

Što se tiče našeg servera na FER-u (ako se dobro sjećam), zar nije bio nedostupan. Nestanak struje je značio to da netko mora otići na FER i upaliti ga (UPS ne drži vječno), a i sigurno je bila u pitanju neka krama :D ali u ono vrijeme dovoljna.
« Zadnja izmjena: 27. Listopad 2016, 15:32:55 9A6JRZ »
73 de 9a6jrz

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #8 : 27. Listopad 2016, 17:39:35 »
I za dedicirani server moramo imati Marka

Zorane, nitko nije spomenuo da ne bi trebali imati Marka ako bi imali vlastiti server. Dapače, uz Marka bi nam dobro došao i Slivko.  :)

Ne mora biti bug uzrok preopterećenja hosting paketa, dovoljno je u skripti npr. chat-a postaviti da se svakih par sekundi osvježava.

Uh, uh, koliki bi to trebao biti chat i s koliko korisnika pa da prouzroči probleme. Moderni serveri su povezani na internet minimalnim brzinama od 100 Mb/s što znači da možeš računati na propusnost od cca. 8 MBytea u sekundi. Da je nova poruka u chatu velika 1kB (što nije) u sekundi ju pošalješ prema 8000 korisnika. Imamo li mi toliko korisnika chata?
Naravno, kad server nije isključivo tvoj onda ni tih 100 Mb/s nisu samo tvoji nego ih dijeliš s ostalim korisnicima servera pa onda sve ide u balun.
Inače, kako se hamradio.hr rijetko mijenja svaki naš dostup uglavnom dobije odgovor da sadržaj nije modificiran pa browser prikazuje stanje iz cachea na našem računalu. Ono što se mijenja se ionako podiže sa drugih servera (hamqsl.com, xs4all.nl, dxfuncluster.com, ...).

Bilo kako bilo, bez obzira na sve, ovakva čekanja ukazuju na problem jer bi svi procesi koji se vrte na istom prioritetu morali ravnopravno dijeliti resurse pa ne bi dolazilo do ogromnih kašnjenja u odgovorima servera.
Vjerojatno nešto previše krčka po disku ili je čak problem sa samim diskom.
No, za to su tu majstori pa nek oni riješe, zar ne ?!   ;D

Što se tiče našeg servera na FER-u (ako se dobro sjećam), zar nije bio nedostupan. Nestanak struje je značio to da netko mora otići na FER i upaliti ga (UPS ne drži vječno), a i sigurno je bila u pitanju neka krama :D ali u ono vrijeme dovoljna.

Da, tako je to bilo nekad (ako nisi imao mašte). No danas je normalno imati remote switch upravljiv preko interneta ili preko gsm mreže pa stvari pališ i gasiš na daljinu do mile volje. Ali da, bitno je imati dobre volje.
A ako nemaš to onda barem imaš ups koji se može iskonfigurirati da se upali kad ponovno dođe struja i server koji u BIOSu ima istu tu postavku pa se upali kad se upali UPS. Dakle sve se može kad se hoće. Znaš onu : tko hoće nađe načina a tko neće smišlja izgovore ....  ;D

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A7DR

• Newbie
  • *
    • Radioklub Brdovec
« Odgovori #9 : 27. Listopad 2016, 20:09:57 »
Oj ekipa,

Provrtio sam hamradio.hr na gtmetrix.com, u prilogu je slika "waterfall-a" iz koje se vidi da čekanje na odziv servera radi probleme. To može riješiti ekipa iz Pule u talu s Markom.
Drugo što mi pada u oči je keširanje statičkih resursa i gzipanje, toga uopće nema a rješava se s nekoliko redaka u .htaccess datoteci. Čini mi se da bi ovo drugo na prvu značajno popravilo korisnički ugođaj dok se odziv servera ne riješi.

73 Davor 9a7dr
DX-anje, kontesti i lemilica smiruju živce...

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #10 : 27. Listopad 2016, 20:31:07 »
Found 283 domains hosted on the same web server as hamradio.hr (178.218.164.4).

Od tih 283 mislim da je problem u andrejplenkovic.com   ;D
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A7DR

• Newbie
  • *
    • Radioklub Brdovec
« Odgovori #11 : 27. Listopad 2016, 21:22:11 »
283 sajta hostaju, izgleda da si našao glavni problem...
Btw, php im je zastario, već je verzija 7 vani a oni su na nekoj petici kojoj je istekla podrška. Moraju malo uložit u infrastrukturu, ne samo skupljat "množitelje"  ::)
DX-anje, kontesti i lemilica smiruju živce...

Offline 9A6JRZ

• Master
« Odgovori #12 : 27. Listopad 2016, 21:48:25 »
CHAT modul pravi probleme zbog ograničenog procesorskog opterećenja. Ne treba biti više od jednog posjetitelja online. Ne pomaže internet konekcija niti jačina servera

Ne znam da li PHP 7 ima nekih bug-ova, ali sam čuo od poznanika da ima problema zbog PHP-a (mislim da je rekao da je 7-ca u pitanju).
Dečko je vrsni programer pa je prošli vikend u tri sata sve preprogramirao. Ja ću dobiti na testiranje shared hosting na hrvatskim serveru (drugi poznanik ima dedicirane servere kod Terrakom-a pa ću vidjeti na kojem su PHP-u po defaultu).

Moj je po defaultu 5.6 Native ali mogu i na PHP 7.1
73 de 9a6jrz

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #13 : 28. Listopad 2016, 11:03:47 »
Za web site s tako malo promjena u jednom danu zvuči mi čudno da RSS feed može zauzeti sve resurse osim ako nije bug u softveru.

Točno tako - RSS feed pokupi vijesti prema postavkama koje kažeš. Ali, kod Joomle, da bi to napravio, najprije se loada sve što Joomla inače loada, i tek onda definira način outputa. Ali da, itekako je čudno da samo to može napraviti takvo opterećenje, bez obzira što ne gledamo load na cijeli server, nego samo na resurse koje ima naš hosting paket.

U doba kad smo imali carnet vezu vlastiti server definitivno nije mogao imati konkurenciju. Mogao si dignuti sve moguće servise na njega, upravljati bandwidthom i firewallom po željama, podizati i spuštati prioritete procesa, imati streaming, kreirati VPNove, ...

Ne znam cijelu povijest, zadnje što znam je da smo imali server na FER-u (fizički smješten tamo, spojen na njihovu infrastrukturu). Tada smo imali ovakve probleme: server nije bio server, nego neki PC koji je često imao problema s nekom od komponenti; kad god se nešto hardverski dogodilo, netko je morao fizički otić tamo, pogledat o čemu se radi i popravit (zamijenit neki dio, odspojit i spojit mrežu, restartat mašinu, rashladit prostoriju); sigurnost je stalno problem - ljudi koji su to održavali imali su stalno posla (iptables konfiguraciju su mijenjali svaki drugi dan, prema preporukama i savjetima linux sistemaša); gore je bio web server, ftp server, dxcluster, mail server i neznam što još - znaš i sam, svaka od tih stvari traži bar minimalno pažnje.

Ovo drugo je definitivno preširoka tema, ali treba pogledati što ti od toga stvarno treba danas (i u kojoj mjeri): VPN super dođe za 9A0HQ, ali malo gdje van toga; streaming imaš besplatno na YouTubeu i dosta ostalih providera...

Ne znam koliko plaćamo (vidim samo ukupan godišnji iznos za web) i kakav paket plaćamo pa je teško reći što smo uložili a što dobili ali i dalje mislim da dedicirani server nudi puno više mogućnosti pogotovo ako izabereš dobrog providera. Ako ništa drugo odmah možeš vidjeti gdje je usko grlo.

Trenutno imamo 2 paketa na PLUS-u: Sprint Enterprise (2.075 kn godišnje; HRS webovi) i Sprint Advanced (700 kn godišnje; Korisnički webovi). Na ove cijene dodaj još 200tinjak kuna, jer imamo kupljene dodatne MySQL baze, domene i diskovni prostor na korisničkom paketu. Ako usporediš cijene dedicated servera (kod njih), možeš krenuti od 1.875 kn mjesečno.

Napomena: da, postoje jefitniji provideri hostinga, ali se odabir nije svodio (i nebi smio svesti) samo na cijenu.

Slažem se u potpunosti da je Savez mogao imati jednu web stranicu i jedan forum (ja se ne mogu sjetiti više od 3 web stranice od Saveza :D ).

Trenutno imamo ovako (na glavnom paketu): www.hamradio.hr; www.cro-cc.net; www.hrvhf.net; ioca.hamradio.hr; arg.hamradio.hr; bardf2015.com; alpe-adria-contest.com; www.hamradio.hr/pokuplje i 9acw.org; a u procesu gašenja su domene cavtat.hamradio.hr i ardf2010.com. Svaki od njih ima bar CMS (uglavnom Joomla), a svaki od njih ima još dodatnih stvari: forum, fotogaleriju, integraciju s nečim...

Jedno je kad pratiš stvari na nivou jednog weba, a drugo na nivou cijelog web paketa. Koliko vidim, zadnjih par dana radi dobro, što znači da je ovo rješenje s ubijanjem pristupa RSS feedu odmah na početku (prije nego se uopće dođe do Joomline inicijalijzacije) pomoglo. Do sada je bilo raznih situacija koje su usporavale web ili ga činile nedostupnim, i za sad smo uvijek našli rješenje, pa se nadam da ćemo i ubuduće ;)

Svakako moram pohvaliti Zorana kao jedinog tko se aktivno bavi web stranicama koje on održava, na korisničkom paketu!

Marko, 9A8MM

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #14 : 28. Listopad 2016, 11:53:47 »
Drugo što mi pada u oči je keširanje statičkih resursa i gzipanje, toga uopće nema a rješava se s nekoliko redaka u .htaccess datoteci. Čini mi se da bi ovo drugo na prvu značajno popravilo korisnički ugođaj dok se odziv servera ne riješi.

Ajmo probat. Aktivirao sam i gzipanje i cacheiranje (za sad interno, ako bude frke/trebalo mogu dignut i CloudFlare). Meni je razlika neprimjetna (cijelo vrijeme mi je load stranice oko sekundu i pol). Javi kako se tebi čini, kad/ako budeš imao vremena isprobati.

283 sajta hostaju, izgleda da si našao glavni problem...

Zato se i raspoređuju resursi po hosting paketima, da nebi jedan od njih ubio sve ostale (npr. load na naš RSS feed je ubio samo nas, a ne i ovu drugu stranicu koju spominjete :))

Btw, php im je zastario, već je verzija 7 vani a oni su na nekoj petici kojoj je istekla podrška. Moraju malo uložit u infrastrukturu, ne samo skupljat "množitelje"  ::)

Ma nije, ne brini :) Imaš opciju biranja verzije PHP-a koju želiš koristiti. Jednostavno je dignut verziju PHP-a kad imaš sve skripte pod kontrolom. A ovako još uvijek čekam svih čije su skripte gore da mi se jave i potvrde da su v7 compatible (nije fora to radit "na živo"). Ovaj server na kojem smo sad (lin30.mojsite.com) ima PHP 4.4 do 5.6. Ako želimo preć na 7, onda nas migriraju s ovog servera na neki drugi.

Marko, 9A8MM