Ja glasam za HRS server. Tada bi imali potpunu kontrolu nad serverom.
...
Ako bi na tom serveru bio SAMO sve HRS stranice (bez ostalih koji su na javnom serveru)
Mislim da bi sve radilo bez problema. Danas postoje memorijski diskovi koji su i 5 puta brzi.
Nakon pocetne investicije cini mi se da bi stvar bila jeftijina dugorocno gledano.
Sagledavajući što sve koristimo, i dalje sam mišljenja da je ova solucija koju trenutno imamo "best buy". U sljedećim ću redovima pokušati dati komentare i objašnjenja.
"HRS server" može značiti jednu od tri stvari:
- vlastito računalo smješteno negdje (FER, na kolokaciji u nekom data centru, neka treća opcija)
- VPS kod nekog od providera
- Dedicated server kod nekog od providera
Ako idemo na vlastiti server, moramo nać lokaciju. Možemo probat pitat FER (ne znam kakvi su odnosi s njima, vjerojatno ok) ili tražit ponudu od nekog od providera takvih usluga. U svakom slučaju, moramo kupiti server. Stavljati neki home PC za takvu upotrebu (mora biti stalno upaljen, RAID polja, SSDovi, memorija...) nije dugotrajno rješenje. Da, može se složit, i da, ima ih, ali su veći generatori problema. Svaka hardverska promjena (zbog kvara ili nadogradnje) zahtjeva ili odlazak nekog na lokaciju ili plaćanje nekom (ovisno o modelu). Ovdje inicijalno plaćamo računalo/server, licencu za operativni sustav (ok, možemo uzet free linux distribuciju), backbone (ili nam ga netko može poklonit), inicijalnu konfiguraciju (ili ćemo si je sami napravit). Zatim, moramo napraviti backup/restore plan i strategiju (iako su cijene vrlo razumne, za jedno računalo). No, ovdje se netko za taj server mora brinuti 24/7, koliko god to "nevjerojatno" zvučalo. Imali smo to već, znam kako je bilo (iako se ja izravno nisam bavio s njim). Minimum nekog takvog servera je oko 8.000 kn (klasa Dell T130 ili slično; HPovi Prolianti i IBMova X3650 serija su još skuplji - ovo dajem samo za usporedbu). Ako se ide na "običan PC", ali da ipak ima neku razumnu ploču, par diskova i nešto RAMa, možemo proć za oko 6.000 kn.
Ako uzmemo Dedicated server, dobivamo mašinu u nekom centru, za čiji se hardware brine provider usluge. Možemo, kao što je Zoran spomenuo, uzet "fully managed", pa nam se ekipa dodatno brine za server. Ovdje imamo najviše resursa (kao što je Ivo spomenuo) i najviše imamo stvar pod kontrolom. Nedostatak ovakvih stvari je što i dalje trebaš imat linux administratora dostupnog "na poziv" (od providera, od neke druge firme, netko od tvojih, ti sam...). Dobra strana je što se onda na to može zakačit još servisa, npr. nedavno spominjani DXcluster. Cijena takve usluge u Hrvatskoj dosta varira, ali recimo da bi to bilo oko 2.000 kn mjesečno.
Ako uzmemo VPS negdje, dobivamo virtualku, ograničenih resursa (što je više nego ono što imamo sad), i manje cijene od dedicated servera (oko 1.000 kn mjesečno, ako usporedimo s onim što sad imamo i što nam treba). Tu tek dolazi akcija instalacije, održavanja, backupa, tretiranja problema/posljedica i slično.
Moram napomenuti da nama treba "produkcijski" server koji je izložen internetu, a ne razvojni server koji i ako se skrši, nikom ništa, ili server kojemu se pristupa VPN-om, a svi ostali portovi su zatvoreni prema van. U razgovoru s ekipom koja održava takve (nazovimo ih internet serveri) servere, mogu zaključit da je najveći problem sigurnost. Ne samo problem napada na server, nego i problem zaraze raznih skripti/datoteka koje su na serveru, korištenje exploita i slično.
Bottom line: većina/glavnina trenutnih potreba je web (ukupno 80tak webova, savezovih + korisničkih), što imamo riješeno kroz dva hosting paketa; zahtjevi koji izlaze iz standardnih okvira su dva robota (vidi objašnjenje kasnije); email/kalendar/disk potrebe su riješene kroz Google for Work;
Slažem se s Ivom: "tko hoće, nađe načina". Nebi htio da se ovaj post protumači kao odbojnost prema drukčijim rješenjima od onog na kojem smo sad - htio bi samo iznijet stavove i razmišljanja, za i protiv svake od ovih mogućnosti.
9A3TY, 9A6WW, 9A7DR: iz ovoga što ste pisali, vidim da ste i vi u istoj/sličnoj branši, pa se slobodno nadovežite s komentarima/iskustvima/prijedlozima.
Posebno mi je problem vrijeme izvodenja skripte te max-post buffer.
Max vrijeme izvođenja na PLUS je 60 sekundi, što znači da će server prekinuti izvršavanje ako u 60 sekundi ne dobije nikakav odgovor od PHP skripte, koja je pozvana kroz web server. Ako se skripta pozove kroz command line, tada je to vrijeme 120 sekundi, a može ga se, na zahtjev i uz obrazloženje, povećati.
Dali mi možeš specificirati potrebe, pa da ja to probam dogovoriti s ekipom iz PLUS-a?
Marko, 9A8MM