Autor Tema: Nedavni Error 503  (Posjeta: 2456 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A8MM

• Master in Training
    • http://www.rkp.hr
Odg: Nedavni Error 503
« Odgovori #15 : 28. Listopad 2016, 12:09:41 »
Ne znam da li PHP 7 ima nekih bug-ova, ali sam čuo od poznanika da ima problema zbog PHP-a (mislim da je rekao da je 7-ca u pitanju).
Dečko je vrsni programer pa je prošli vikend u tri sata sve preprogramirao. Ja ću dobiti na testiranje shared hosting na hrvatskim serveru (drugi poznanik ima dedicirane servere kod Terrakom-a pa ću vidjeti na kojem su PHP-u po defaultu).

Moj je po defaultu 5.6 Native ali mogu i na PHP 7.1

Naravno da ima bugova :) Razvoj možeš provjeriti/pratiti ovdje: https://bugs.php.net/search.php?limit=30&order_by=id&direction=DESC&cmd=display&status=Open&bug_type=All&phpver=7.0

Joomla i Wordpress (kao takvi) rade na PHP-u 7. Bilo je raznih testiranja gdje se PHP 7 pokazao osjetno brži od verzija generacije 5 (npr. ovo: https://www.gavick.com/blog/joomla-php-7-speedtest). Ono na što treba pazit su komponente, moduli, pluginovi i templateovi - sve ono što koristiš, mora biti kompatibilno s PHP v7.

Ako imaš neko lokalno testno okruženje (ili si ga možeš složit, bar kroz XAMPP/LAMP), onda bolje tako isprobat, za bit siguran da ti je sve u redu. I mislim da je PHP 7.1 još uvijek u RC fazi, pa ako ideš na v7, onda možda bolje ići na 7.0.

Marko, 9A8MM

Offline 9A7DR

• Newbie
  • *
    • Radioklub Brdovec
« Odgovori #16 : 28. Listopad 2016, 12:35:09 »
Ajmo probat. Aktivirao sam i gzipanje i cacheiranje (za sad interno, ako bude frke/trebalo mogu dignut i CloudFlare). Meni je razlika neprimjetna (cijelo vrijeme mi je load stranice oko sekundu i pol). Javi kako se tebi čini, kad/ako budeš imao vremena isprobati.

Ne vidim razlike na gtmetrix ni na dev. tools u Chrome-u.
Koristiš li mod rewrite? To svakako daje rezultata, pogledaj klubsku stranicu koju održavam rkbrdovec.hr
Dopuna: bez obzira na testove izgleda da je danas korisnički doživljaj bolji, čitaj brži.
Dopuna 2: vidim da si gzip uštekao, sad je sajt skoro duplo manji u prometu i brže se loada. Još uštekaj keširanje statike u .htaccess (mogu ti poslat' na PM kak' sam to napravio)

Ma nije, ne brini :) Imaš opciju biranja verzije PHP-a koju želiš koristiti. Jednostavno je dignut verziju PHP-a kad imaš sve skripte pod kontrolom. A ovako još uvijek čekam svih čije su skripte gore da mi se jave i potvrde da su v7 compatible (nije fora to radit "na živo"). Ovaj server na kojem smo sad (lin30.mojsite.com) ima PHP 4.4 do 5.6. Ako želimo preć na 7, onda nas migriraju s ovog servera na neki drugi.

Hm, izgleda da su digli verziju od jučer do danas, bila je 5.4.*** a sad je 5.6.27. To sam siguran jer me je Akeeba komponenta stalno upozoravala na to.
« Zadnja izmjena: 28. Listopad 2016, 13:11:41 9a7dr »
DX-anje, kontesti i lemilica smiruju živce...

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #17 : 28. Listopad 2016, 13:10:47 »
Ne vidim razlike na gtmetrix ni na dev. tools u Chrome-u.
Koristiš li mod rewrite? To svakako daje rezultata, pogledaj klubsku stranicu koju održavam rkbrdovec.hr
Dopuna: bez obzira na testove izgleda da je danas korisnički doživljaj bolji, čitaj brži.

Ne, koristim mod_gzip u kombinaciji s mod_deflate. Sad sam još dodao izmjenu headera. gtmetrix ga sad kuži, checkgzipcompression ga vidi cijelo vrijeme. Ako ni to ne pomogne, mogu probat s dijelovima tvojeg htaccess-a.

Marko, 9A8MM

Offline 9A7DR

• Newbie
  • *
    • Radioklub Brdovec
« Odgovori #18 : 28. Listopad 2016, 13:19:32 »
Ne, koristim mod_gzip u kombinaciji s mod_deflate. Sad sam još dodao izmjenu headera. gtmetrix ga sad kuži, checkgzipcompression ga vidi cijelo vrijeme. Ako ni to ne pomogne, mogu probat s dijelovima tvojeg htaccess-a.

Krivo napisah ::),  i ja koristim mod_deflate. Mogu ti poslat ili sam uzmi, vjerujem da možeš do toga  ;D. Sve je između ## Begin Cache i ## End Compression
Napomena: isključi gzip u globalnoj konfiguraciji sajta, da se ne kolje sa mod_deflate
« Zadnja izmjena: 28. Listopad 2016, 13:24:27 9a7dr »
DX-anje, kontesti i lemilica smiruju živce...

Offline 9A2MI

• Average Member
  • Miljenko
« Odgovori #19 : 29. Listopad 2016, 22:25:01 »
Pozdrav

Ja glasam za HRS server. Tada bi imali potpunu kontrolu nad serverom.
Posebno mi je problem vrijeme izvodenja skripte te max-post buffer.

Ako bi na tom serveru bio SAMO sve HRS stranice (bez ostalih koji su na javnom serveru)
Mislim da bi sve radilo bez problema. Danas postoje memorijski diskovi koji su i 5 puta brzi.

Nakon pocetne investicije cini mi se da bi stvar bila jeftijina dugorocno gledano.

Alternativa je drugi hosting i smjestaj na memorijske diskove ali samo za php servise.
Joomla-u treba ostaviti na postojecem hostu.
73 de Miljenko 9a2mi

Offline 9A8MM

• Master in Training
« Odgovori #20 : 01. Studeni 2016, 10:18:04 »
Ja glasam za HRS server. Tada bi imali potpunu kontrolu nad serverom.
...
Ako bi na tom serveru bio SAMO sve HRS stranice (bez ostalih koji su na javnom serveru)
Mislim da bi sve radilo bez problema. Danas postoje memorijski diskovi koji su i 5 puta brzi.

Nakon pocetne investicije cini mi se da bi stvar bila jeftijina dugorocno gledano.

Sagledavajući što sve koristimo, i dalje sam mišljenja da je ova solucija koju trenutno imamo "best buy". U sljedećim ću redovima pokušati dati komentare i objašnjenja.

"HRS server" može značiti jednu od tri stvari:
- vlastito računalo smješteno negdje (FER, na kolokaciji u nekom data centru, neka treća opcija)
- VPS kod nekog od providera
- Dedicated server kod nekog od providera

Ako idemo na vlastiti server, moramo nać lokaciju. Možemo probat pitat FER (ne znam kakvi su odnosi s njima, vjerojatno ok) ili tražit ponudu od nekog od providera takvih usluga. U svakom slučaju, moramo kupiti server. Stavljati neki home PC za takvu upotrebu (mora biti stalno upaljen, RAID polja, SSDovi, memorija...) nije dugotrajno rješenje. Da, može se složit, i da, ima ih, ali su veći generatori problema. Svaka hardverska promjena (zbog kvara ili nadogradnje) zahtjeva ili odlazak nekog na lokaciju ili plaćanje nekom (ovisno o modelu). Ovdje inicijalno plaćamo računalo/server, licencu za operativni sustav (ok, možemo uzet free linux distribuciju), backbone (ili nam ga netko može poklonit), inicijalnu konfiguraciju (ili ćemo si je sami napravit). Zatim, moramo napraviti backup/restore plan i strategiju (iako su cijene vrlo razumne, za jedno računalo). No, ovdje se netko za taj server mora brinuti 24/7, koliko god to "nevjerojatno" zvučalo. Imali smo to već, znam kako je bilo (iako se ja izravno nisam bavio s njim). Minimum nekog takvog servera je oko 8.000 kn (klasa Dell T130 ili slično; HPovi Prolianti i IBMova X3650 serija su još skuplji - ovo dajem samo za usporedbu). Ako se ide na "običan PC", ali da ipak ima neku razumnu ploču, par diskova i nešto RAMa, možemo proć za oko 6.000 kn.

Ako uzmemo Dedicated server, dobivamo mašinu u nekom centru, za čiji se hardware brine provider usluge. Možemo, kao što je Zoran spomenuo, uzet "fully managed", pa nam se ekipa dodatno brine za server. Ovdje imamo najviše resursa (kao što je Ivo spomenuo) i najviše imamo stvar pod kontrolom. Nedostatak ovakvih stvari je što i dalje trebaš imat linux administratora dostupnog "na poziv" (od providera, od neke druge firme, netko od tvojih, ti sam...). Dobra strana je što se onda na to može zakačit još servisa, npr. nedavno spominjani DXcluster. Cijena takve usluge u Hrvatskoj dosta varira, ali recimo da bi to bilo oko 2.000 kn mjesečno.

Ako uzmemo VPS negdje, dobivamo virtualku, ograničenih resursa (što je više nego ono što imamo sad), i manje cijene od dedicated servera (oko 1.000 kn mjesečno, ako usporedimo s onim što sad imamo i što nam treba). Tu tek dolazi akcija instalacije, održavanja, backupa, tretiranja problema/posljedica i slično.

Moram napomenuti da nama treba "produkcijski" server koji je izložen internetu, a ne razvojni server koji i ako se skrši, nikom ništa, ili server kojemu se pristupa VPN-om, a svi ostali portovi su zatvoreni prema van. U razgovoru s ekipom koja održava takve (nazovimo ih internet serveri) servere, mogu zaključit da je najveći problem sigurnost. Ne samo problem napada na server, nego i problem zaraze raznih skripti/datoteka koje su na serveru, korištenje exploita i slično.

Bottom line: većina/glavnina trenutnih potreba je web (ukupno 80tak webova, savezovih + korisničkih), što imamo riješeno kroz dva hosting paketa; zahtjevi koji izlaze iz standardnih okvira su dva robota (vidi objašnjenje kasnije); email/kalendar/disk potrebe su riješene kroz Google for Work;

Slažem se s Ivom: "tko hoće, nađe načina". Nebi htio da se ovaj post protumači kao odbojnost prema drukčijim rješenjima od onog na kojem smo sad - htio bi samo iznijet stavove i razmišljanja, za i protiv svake od ovih mogućnosti.

9A3TY, 9A6WW, 9A7DR: iz ovoga što ste pisali, vidim da ste i vi u istoj/sličnoj branši, pa se slobodno nadovežite s komentarima/iskustvima/prijedlozima.

Posebno mi je problem vrijeme izvodenja skripte te max-post buffer.

Max vrijeme izvođenja na PLUS je 60 sekundi, što znači da će server prekinuti izvršavanje ako u 60 sekundi ne dobije nikakav odgovor od PHP skripte, koja je pozvana kroz web server. Ako se skripta pozove kroz command line, tada je to vrijeme 120 sekundi, a može ga se, na zahtjev i uz obrazloženje, povećati.
Dali mi možeš specificirati potrebe, pa da ja to probam dogovoriti s ekipom iz PLUS-a?

Marko, 9A8MM

Offline 9A2NO

• Master in Training
« Odgovori #21 : 20. Prosinac 2016, 12:16:40 »
Bok Marko!

OK, evo me ovdje.

Ovi problemi povlače se po forumu mjesecima.
Nisam informatičar ali kad mene muče stvari vezane za to, nastojim ih nekako  i što prije riješiti. Pitam nekoga tko zna, može i želi pomoći a na meni je da mu omogućim da mi pomogne.
Vama ne treba znanje, u njega ne sumnjam i možete. Vama treba pomoć HRS-a a ona izostaje.
Pretpostavljam da ste sve te probleme iznijeli IO-u i HRS-u... i što su oni poduzeli?
Ništa. Zato sam i napisao: "Dajte ostavku pa neka to rješava netko kome će HRS omogućiti". To njih ionako ne zanima.

Uostalom kao i sve ostalo što se tiče članstva.

73 Dino