Autor Tema: APRS Slijeme  (Posjeta: 19357 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3IV

• Master in Training
Odg: APRS Slijeme
« Odgovori #75 u: 10. Kolovoz 2015, 13:44:09 »
Pa, po ovome što si napisao APRS mreža uopće nebi trebala biti problem. Dva kompleta osigurana, dva za nabaviti. Ne vjerujem da HRS može nabavljati polovnu opremu od amatera jer mu treba račun. Ali, dva kompleta nove opreme se može nabaviti u jednoj godini. Dozvole za stanice i papirologija oko smještaja opreme na objekte je standardni dio posla koji se obavlja lijevom rukom. Stvarno ne vidim razloga zašto se to nije odradilo.

Što se tiče SSID-a (valjda sam točno napisao) paket radio (sjeća li ga se itko) je to koristio, isto kao i APRS. Mislio sam da je to već odavo riješeno.

Menađeru, bez obzira za što bio zadužen, u opisu posla je da pazi na pravo, pravilnike itd. Darko ga je debelo pretjerao, uopće ga netreba komentirati.

73

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #76 u: 12. Kolovoz 2015, 19:53:47 »

Menađeru, bez obzira za što bio zadužen, u opisu posla je da pazi na pravo, pravilnike itd. Darko ga je debelo pretjerao, uopće ga netreba komentirati.

73

Evo ja opet pisao Hakomu i za dva dana dobio odgovor.

Blago nama što Hakom postoji i za takvu koperativnost svaka čast.

Kome treba i tko ne vjeruje uredno prosljeđujem mail.

Od:
radiokomunikacije <radiokomunikacije@hakom.hr> (Dodaj u kontakte)
Za:
"hristo.popovski@optinet.hr" <hristo.popovski@optinet.hr>
Tema:
RE: APRS digipiter-radioamaterizam 144,800mhz
Datum:
Wed, 12 Aug 2015 12:40:25 +0000 [14:40:25 CEST]
Dio (dijelovi):
Skini sve privitke (u .zip formatu)

Poštovani,

u zahtjevu za uporabu radiofrekvencijskog spektra u amaterskoj službi dovoljno je navesti lokaciju postavljanja radijske postaje koja će raditi kao APRS digipiter. U zahtjevu nije potrebno izričito navesti koja će se dodatna oznaka pridodati pozivnoj oznaci.

Korištenje dodatnih oznaka koje se mogu pridodati pozivnoj oznaci nije posebno regulirano zakonskim propisima. Korištenje tih dodatnih oznaka je dozvoljeno sve dok se one koriste u skladu s međunarodnom praksom tj. dok su takve dodatne oznake odvojene prikladnom riječi ili znakom te dok se ne koriste oznake koje koreliraju s npr. prefiksima stranih zemalja.

S poštovanjem

Vaš HAKOM

-----Original Message-----
From: hristo.popovski@optinet.hr [mailto:hristo.popovski@optinet.hr]
Sent: Monday, August 10, 2015 11:54 AM
To: radiokomunikacije
Subject: APRS digipiter-radioamaterizam 144,800mhz

Štovani.

S obzirom da opet iz HRS-a dolaze svakakve poprećne informacije..

Molio bi mišljenje,što treba pravno riješiti da bi APRS digipiter na odvojenoj lokacij u trajnom dugoroćnom radu bio 100% zakonit.

Primjer,

S obzirom da mi dozvola za uređaje istiće krajem godine,da li ja mogu napisati u zahtjevu za novu dozvolu da stanica Icom 2200H ser broj....xxx, se koristi na određenoj lokaciji i pozivna oznaka mu je 9a7kxp-11,isto vrijedi za stanicu u mobilu.

Hvala najljepše,

Hristo Popovski   9a7kxp

M.Krleže 8

10370 Dugo Selo

Brckovljani

Blaženi Hakom.Kratko jasno i transparentno

73

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #77 u: 13. Kolovoz 2015, 17:31:44 »
Nekoliko zadnjih postova premješteno je u novu temu u rubrici Članske diskusije.

http://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=7836.0
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #78 u: 22. Listopad 2015, 20:00:16 »

73

Evo ja opet pisao Hakomu i za dva dana dobio odgovor.

Blago nama što Hakom postoji i za takvu koperativnost svaka čast.

Kome treba i tko ne vjeruje uredno prosljeđujem mail.

Od:
radiokomunikacije <radiokomunikacije@hakom.hr> (Dodaj u kontakte)
Za:
"hristo.popovski@optinet.hr" <hristo.popovski@optinet.hr>
Tema:
RE: APRS digipiter-radioamaterizam 144,800mhz
Datum:
Wed, 12 Aug 2015 12:40:25 +0000 [14:40:25 CEST]
Dio (dijelovi):
Skini sve privitke (u .zip formatu)

Poštovani,

u zahtjevu za uporabu radiofrekvencijskog spektra u amaterskoj službi dovoljno je navesti lokaciju postavljanja radijske postaje koja će raditi kao APRS digipiter. U zahtjevu nije potrebno izričito navesti koja će se dodatna oznaka pridodati pozivnoj oznaci.

Korištenje dodatnih oznaka koje se mogu pridodati pozivnoj oznaci nije posebno regulirano zakonskim propisima. Korištenje tih dodatnih oznaka je dozvoljeno sve dok se one koriste u skladu s međunarodnom praksom tj. dok su takve dodatne oznake odvojene prikladnom riječi ili znakom te dok se ne koriste oznake koje koreliraju s npr. prefiksima stranih zemalja.

S poštovanjem

Vaš HAKOM

-----Original Message-----
From: hristo.popovski@optinet.hr [mailto:hristo.popovski@optinet.hr]
Sent: Monday, August 10, 2015 11:54 AM
To: radiokomunikacije
Subject: APRS digipiter-radioamaterizam 144,800mhz

Štovani.

S obzirom da opet iz HRS-a dolaze svakakve poprećne informacije..

Molio bi mišljenje,što treba pravno riješiti da bi APRS digipiter na odvojenoj lokacij u trajnom dugoroćnom radu bio 100% zakonit.

Primjer,

S obzirom da mi dozvola za uređaje istiće krajem godine,da li ja mogu napisati u zahtjevu za novu dozvolu da stanica Icom 2200H ser broj....xxx, se koristi na određenoj lokaciji i pozivna oznaka mu je 9a7kxp-11,isto vrijedi za stanicu u mobilu.

Hvala najljepše,

Hristo Popovski   9a7kxp

M.Krleže 8

10370 Dugo Selo

Brckovljani

Blaženi Hakom.Kratko jasno i transparentno

73

Evo novosti.

Popisao ja svoja dva digipitora,u roku nekoliko minuta,i jedan gate i nekoliko mobila,i predao Hakomu zahtjev za dozvolom (nešto produženo,nešto novo,kako god tko hoće) i u roku sedam dana došla dozvola.

Tako da sam ja svoju papirologiju za idućih pet godina riješio,bez obzira što više neću imati pristup forumu,što će mi neopisovo smetati. ;D,

HRS u mogu zahvaliti što nije imao sluha za ništa,a UKW menadžeru prošlom i sadašnjem što su  me prosvjetlili i jednostavno naterali da progledam i počnem zdravo komunicirati sa Hakomom.

Članarinu klubu i HRS-u ću ostaviti i prenamjeniti za održavanje mojeg dijela digipitorske mreže,je da je to mali iznos i u realnom pogledu, godišnje za održavanje i unaprijeđivanje potrošim i 10Xviše.

Uglavnom,sve se može kada se hoće.

Normalno ako se želi.

73

Offline 9A3OW

• Average Member
« Odgovori #79 u: 24. Listopad 2015, 21:01:05 »
samo ti nastavi koristiti infrastrukturu HRS-a jer ionako bez nje ti sistem nebi ima smisla
DAmir , 9A3OW
JN85FV - Vrbovec

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #80 u: 28. Listopad 2015, 11:23:29 »

Evo novosti.

Popisao ja svoja dva digipitora,u roku nekoliko minuta,i jedan gate i nekoliko mobila,i predao Hakomu zahtjev za dozvolom (nešto produženo,nešto novo,kako god tko hoće) i u roku sedam dana došla dozvola.

Živjela nam decentralizacija !
Ajde, nešto se promjenilo na bolje u odnosu na zadnjih 10 godina, no, svejedno nismo napredovali nikud.
Nekad je bilo kompliciranije dobiti dozvolu za postavljanje, ipak su bila druga vremena ali dozvolu za rad sam dobio u roku odmah.
I ne u Zagrebu već u mojoj općini, naravno.  :)
Ne vjerujete?

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #81 u: 04. Prosinac 2016, 21:36:54 »
Kratki info.

Aprs digi Vidikovac-Sljeme (9a7kxp-1) pušten je u rad 28,10,2016g.

Konfiguracija je:

Icom 2200H na kojemu je izlaz podešen na 10w,

TNC Microsat, PLX Digi

Antena Ma-1300,

Filter Bunk 144 Mhz

Ispravljač 8A

Kabel RG-213,10 metara

Specijalna zahvala ,

1.Zagrebačkom holdingu,

Podružnici-Upravljanje sportskim objektima na dodijeljenoj lokaciji na Sljemenu.

Moram pohvaliti sve kontaktirane ljude na razumjevanju i pruženoj pomoći za dobivanje lokacije.

2.Kolegi 9a4QV na intelektualnoj pomoći u vezi otklanjanja smetnji sa TV tornja.

3.Kolegi Juri Iz4osg na izradi  filtera koji odlično otklanja "smetnje" sa TV tornja.

4.Poduzeću Elektrosklop d.o.o iz Zagreba na doniranim sredstvima zahvaljujući kojima je taj Digi zaživio.

Od 2011 do 2016 u rad sam pustio 4 APRS digi-a,na razlićitim lokacijama.

Sada kada gledam sve unazad,svaki digi nosi jednu svoju priču,svoj slijed,uspomenu.

Zajedničko svemu tome je stečeno novo prijateljstvo sa ljudima koje ne intersesira radio amaterstvo ali imaju volje saslušati druge.

73   Hristo

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #82 u: 05. Prosinac 2016, 20:06:25 »
Svaka čast Hristo! Bio je i red da nešto radiomaterski zaživi na vrhu Medvednice.
Tko hoće nešto napraviti taj nađe i način, i vremena i sredstava... a ne kuka i ne krivi savez, klub i sl...
Ja sam nekada imao u stanu i-gate... kasnije sam pomogao oko 9A1AYZ-10 koji i sada radi. Kao što kažeš svaki digi ima svoju priču i svaki puta se nešto novo nauči.

APRSu na Sljemenu želim dug život i miran rad  :)

Sada se još čeka da 24ghz počne kucati sa Malog Sljemena  ;)

73 de 9a6ndd

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #83 u: 06. Prosinac 2016, 11:03:45 »
Hristo, na kraju je ispalo da više košta filter od radio stanice.
Tako je to kad se amaterska oprema mora instalirati na profesionalnu lokaciju.
Drago mi je da je to na kraju uspjelo. Vidim po statistici prijema da je filter bio riješenje za probleme.

Sa par takvih konfiguracija na pravim lokacijama i pokriješ cijelu Rvacku i uz APRS šalješ i telemetriju....

pozz
QV

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #84 u: 06. Prosinac 2016, 16:31:03 »
Da sramota za cijeli HRS uz sve novce i ljude  da netko sam sve obavi. I dokaže da se može ako se radi a ne filozofira.

Adama, srami se. Mislim da se trebaš svima ispričati na forumu a i šire. Nije Rvacka nego Hrvatska. ne poštuješ ništa, pljuješ po svemu. Ispričaj se i više nikad da to ne ponoviš. Srami se

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #85 u: 09. Prosinac 2016, 09:32:54 »
Da sramota za cijeli HRS uz sve novce i ljude  da netko sam sve obavi. I dokaže da se može ako se radi a ne filozofira.

Adama, srami se. Mislim da se trebaš svima ispričati na forumu a i šire. Nije Rvacka nego Hrvatska. ne poštuješ ništa, pljuješ po svemu. Ispričaj se i više nikad da to ne ponoviš. Srami se

;D ;D ;D ;D