Autor Tema: APRS Slijeme  (Posjeta: 19356 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline S56IPS

• Newbie
  • *
APRS Slijeme
« u: 21. Srpanj 2015, 08:29:19 »
APRS digi na Sljemenu ne radi više.... >:(

S56IPS

Offline 9A4CD

• Master in Training
Odg: APRS Slijeme
« Odgovori #1 u: 22. Srpanj 2015, 13:53:15 »

Proradio je APRS digi 9A2CD-11 u Zagrebu.

73's
Igor
9A4CD

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #2 u: 22. Srpanj 2015, 14:55:30 »
Zahvaljujemo na brzom i učinkovitom  djelovanju našeg kolege Igora 9a4cd na otklanjanju kvara.

Od prijave kvara do popravka prošlo je rekordno malo vremena.

Sve pohvale Igore.

Da iskoristim priliku i javno se zahvalim Richardu 9a5ph koji je godinama uspio imati uspjesni digi na Čelavcu koji je pokrivao stvarno lijepi dio Hrvatske i Italije.Digi dulje vremena ne radi.

Kada sam kod pohvala javno se zahvaljujem i Šibenskom radioklubu što su imali lijepi gate na Promini koji isto ne radi već jako dugo vremena.

Kada sam pri pohvalama,neću zaboraviti i nas nekolicinu koji još održavamo ove ostatke APRS mreže.

Sada ću ja malo o dijelu radioamaterizma koji se zove APRS.

Porazna činjenica je sve veće korištenje android APRS aplikacije u cijeloj Evropi, koja nije nimalo radioamaterska.

Definitivno je očito lakše imati android koji  i ovako imamo,nego napraviti tracker box za 100 eura.

Internet aplikacija svojim postojanjem podriva daljnji razvoj APRS-a onako kako ga je njegov tvorac zamislio.

Smisao APRS nije samo u pukom određivanju položaja.

Iz kretanja određenog "klasićnog" APRS radioamatera možemo vidjeti kako mreža u cjelini funkcionira,kako se giba signal,propagacije,putanje do krajnjeg gate-a....

Možemo se tehnički nadograđivati,učiti,slagati konfiguracije digipitera,trackera....

Definitivno je lijepo vidjeti kada određena mobilna stanica "pukne" 300 km dalje u određenom trenutku,pa kada je digi prenese još 500 km dalje.

Iz ovog APRS droida samo je jedna informacija,od koje samo telekom provajderi i inžinjeri imaju koristi jer im se daju korisni podaci o pokrivenosti određenih prostora.

Uglavnom,ukoliko mi radioamateri ovako nastavimo u cijelini,

na svim područjima vrlo brzo bude od radioamaterizma ostalo sjećanje.

73 Hristo 9a7kxp

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #3 u: 23. Srpanj 2015, 00:47:13 »
Neće ostati sjećanje jer na svijetu postoje civilizirane radioamaterske zajednice kojima su bitni i drugi aspekti radioamaterskog rada. Kod nas su važni kameni valovi, prevarantska natjecanja, aktivacije koje promoviraju nečiji egotrip i najbitnija radioamaterska aktivnost na svijetu - neumjereno i besmisleno trošenje proračuna RH.  ;D

Nedavno mi je čovjek rekao da mu je APRS bezvezna stvar i šta ja uopće imam od toga da me netko gleda na karti. Kad tako sagledaš stvari, u pravu je. Ono što ne zanima većinu - to treba ukinuti. HRS tu filozofiju uspješno provodi već godinama.  ;D

Stoga, pogasite te kante koje nepotrebno troše struju i "zrače" nedužne susjede. Idite rađe nekamo na kupanje. Radioamaterstvo je propali hobi koji treba prakticirati zimi, kad se nema toliko toga za raditi ili kad vam je stvarno do bola dosadno. :-X
« Zadnja izmjena: 23. Srpanj 2015, 00:55:31 od 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #4 u: 23. Srpanj 2015, 12:07:59 »
Neće ostati sjećanje jer na svijetu postoje civilizirane radioamaterske zajednice kojima su bitni i drugi aspekti radioamaterskog rada. Kod nas su važni kameni valovi, prevarantska natjecanja, aktivacije koje promoviraju nečiji egotrip i najbitnija radioamaterska aktivnost na svijetu - neumjereno i besmisleno trošenje proračuna RH.  ;D

Nedavno mi je čovjek rekao da mu je APRS bezvezna stvar i šta ja uopće imam od toga da me netko gleda na karti. Kad tako sagledaš stvari, u pravu je. Ono što ne zanima većinu - to treba ukinuti. HRS tu filozofiju uspješno provodi već godinama.  ;D

Stoga, pogasite te kante koje nepotrebno troše struju i "zrače" nedužne susjede. Idite rađe nekamo na kupanje. Radioamaterstvo je propali hobi koji treba prakticirati zimi, kad se nema toliko toga za raditi ili kad vam je stvarno do bola dosadno. :-X

Boris,
Ja mislim da si u krivu?
Ljudi na "kamenim valovima" ima puno vise nego na APRS-u?
HRS nije anitprotivan APRS-a ali nema "kritcne mase" koja bi pokrenula APRS???
Mozda sam u krivu ali tako ja gledam na to... ;D

73
Mark

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #5 u: 23. Srpanj 2015, 19:08:55 »
1IW, može li odgovor? Što imaš protiv KV-a?

APRS. Mene uopće ne zanima. Ne zanimaju me digitalne vrste rada. Ne zanima me SSTV. Ne zanimaju me kontesti. Ne koristim računalo za LOG. Pišem ga olovkom. Ne šaljem e-qsl i ne primam ih. Radim samo SSB i CW, ponekad FM. Razmišljam o tome da pokrenem mrežu jednom mjesečno gdje bi se radilo samo AM. To će pričekati da postavim antenu za 80m. Ne zanima me puno toga što je dio radio amaterizma. Ali nikad neću reći da je bilo što od toga bez veze. Sve je to dio amaterizma i svi smo amateri. Radio amaterizam je jako širok i svatko u njemu se bavi onime što ga zanima. Svi smo kolege, zar ne?

Ajde budi i pozitivan, širi dobru volju i osmjehe, ne samo ljutinu

73, Damir

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #6 u: 23. Srpanj 2015, 20:19:24 »

. Svi smo kolege, zar ne?

73, Damir

Jesmo kolege,ali nemamo razumjevanja jedne za druge.

HRS nije anitprotivan APRS-a ali nema "kritcne mase" koja bi pokrenula APRS???

73
Mark

Nema kritićne mase iz jednostavnog razloga što je prosjek HRS-a 55 godina -

U APRS u su uglavnom ukljućene mlađe generacije,što je činjenica i nije čudno što kritićnu masu ne možemo dobiti kada mlađih i nema baš nešto naročito.

Nažalost stariji baš i ne pomažu pa smo tu gdje jesmo.

Isto bi ja mogao starije generacije uvjeravati da je KV skup , kako moja žena kaže, krćenja i šumova,ali ja sam dovoljno kolegijalan da  razumijem da nekoga to veseli.

Ja sam položio KV ali igrom slučaja od svog drugog profitabilnijeg hobija imam smetnje od svojih ON grid invertera za pretvaranje solarne u el energiju, tako da imam previše smetnji za takav vid zabave.

A na kraju meni je intersantnije kompjuter povezati na stanicu i raditi čuda od nje.

Treba imati razumjevanja za druge.

A ako HRS  i moje kolege nemaju razumjevanja za mene,

onda si mi ne trebamo i u biti nismo kolegijalni.

U statu HRS lijepo piše I. CILJEVI, ZADACI I DJELATNOSTI SAVEZA

Članak 10.

Temeljni ciljevi postojanja i djelovanja Saveza jesu:

razvitak, poticanje, promidžba i zaštita radioamaterske djelatnosti u Republici Hrvatskoj,

promicanje i zaštita temeljnog prava građana na slobodno interesno udruživanje i prava čovjeka na razvitak osobnosti te zastupanje i zaštita interesa svojih članica i članova u udrugama tehničke kulture i pred ovlaštenim državnim tijelima,
poticanje tehničkog i radno-proizvodnog stvaralaštva,

zaštita amaterskih valnih područja,
zastupanje njezinih članica i članova na međunarodnoj razini,
unaprjeđenje uvjeta ostvarivanja programa radioamaterske djelatnosti u javnim potrebama u tehničkoj kulturi Republike Hrvatske,
promidžba tehničkih i znanstvenih istraživanja i novina na području radijskih komunikacija i radijske tehnike,
očuvanje i zaštita čovjekova okoliša,
promidžba postignuća radioamaterskih udruga i njihovih članova u zemlji i svijetu,

njegovanje radioamaterskog duha i vrijednosti radioamaterizma, poticanje dobre volje i prijateljstva među građanima svih država svijeta, neovisno o njihovim  političkim, rasnim, nacionalnim i vjerskim pripadnostima i svjetonazorima,

poticanje i njegovanje domoljublja, razumijevanja i snošljivosti među ljudima,
sudjelovanje članova udruga u humanitarnim, ekološkim i drugim akcijama te u pružanju nesebične pomoći prilikom prirodnih, tehnoloških i ostalih nesreća, odnosno katastrofa.

Vrlo jednostavno,

jesmo li mi svi isti ili NISMO.

73

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #7 u: 23. Srpanj 2015, 21:15:43 »
1IW, može li odgovor? Što imaš protiv KV-a?

Ništa, upravo mi je upaljen, pošto je prošla grmljavina.

Ajde budi i pozitivan, širi dobru volju i osmjehe, ne samo ljutinu

Ti budi pozitivan, ja ne vidim smisla u samnozavaravanju. Vec godinama slusamo jednu te istu pricu i trpimo bahatost pojedinaca koje nesto ne zanima pa nam to ne treba. Igrom slucaja su ti bahati pojedinci fanovi samo jedne uske zone hobija. Svima su puna usta IOCE, FF aktivacija, tko zna kakvih egotripova, no tehnikom se ne bavi nitko. Sta smo postali iskljucivo turisticki promotori? To je jedina svrha radioamaterizma?

Mark, definitivno se ne slazem s tobom. Koliko novca je osigurano i rezervirano za APRS infrastrukturu? Krenimo odatle.
« Zadnja izmjena: 24. Srpanj 2015, 00:37:53 od 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #8 u: 24. Srpanj 2015, 07:15:44 »

Mark, definitivno se ne slazem s tobom. Koliko novca je osigurano i rezervirano za APRS infrastrukturu? Krenimo odatle.

Pozdrav !
Ja se ne sjecam da je itko sluzbeno trazio kakve novce za APRS? Ova piskaranja na forumu se ne racunaju. Mislim da je svojevremeno bilo govora da se preostali digipitori za to prenamjene? Ali nitko nije poduzeo nista....

Znaci to bi islo ovako:
- ti  (ili grupa za APRS) bi to trebao traziti od UKV/UHF managera (napisati svrhu APRS-a, plan postavljanja, odrzavanja..itd)
- UKV/UHF manager bi to trebao ukljuciti u plan rada za iducu godinu
- IO HRS-a bi to trebao potvrditi i iznaci novce za APRS
- ako se sredstva odobre ide se u realizaciju APRS-a
To, za sada, tako funkcionira.

Na zalost ima dosta piskaranja ali na kraju se ipak nesto dogodi .. ;D

73
Mark
« Zadnja izmjena: 24. Srpanj 2015, 07:18:20 od 9A8A »

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #9 u: 24. Srpanj 2015, 08:51:14 »

Pozdrav !
Ja se ne sjecam da je itko sluzbeno trazio kakve novce za APRS? Ova piskaranja na forumu se ne racunaju. Mislim da je svojevremeno bilo govora da se preostali digipitori za to prenamjene? Ali nitko nije poduzeo nista....

Znaci to bi islo ovako:
- ti  (ili grupa za APRS) bi to trebao traziti od UKV/UHF managera (napisati svrhu APRS-a, plan postavljanja, odrzavanja..itd)
- UKV/UHF manager bi to trebao ukljuciti u plan rada za iducu godinu
- IO HRS-a bi to trebao potvrditi i iznaci novce za APRS
- ako se sredstva odobre ide se u realizaciju APRS-a
To, za sada, tako funkcionira.

Na zalost ima dosta piskaranja ali na kraju se ipak nesto dogodi .. ;D

73
Mark

Borise!

Gdje ti je onaj naš plan koji smo slali HRS-u,za vrijeme bivšeg UKW menadžera?

Onaj o kojem smo se piskarali.,pa je završilo kao mrtvo slovo na papiru.

Gdje smo nudili postavljanje i održavanje za mislim 4 čvora?

Da se pokaže da je službene volje sa naše strane bilo a da stvari baš i ne funkcioniraju tako kako je kolega 9A8A napisao.

9a8A ja nisam službeno tražio novce,ja sam davao svoju opremu,a HRS je trebao organizirati lokaciju .

Na službeni dopis je došla i službena odbijenica HRS,od tadašnjeg UKW menadžera,

Nije stvar piskaranja,već volje za pomoć,koje nema u HRS-u.

73

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #10 u: 24. Srpanj 2015, 11:43:11 »

Da se pokaže da je službene volje sa naše strane bilo a da stvari baš i ne funkcioniraju tako kako je kolega 9A8A napisao.

9a8A ja nisam službeno tražio novce,ja sam davao svoju opremu,a HRS je trebao organizirati lokaciju .

Na službeni dopis je došla i službena odbijenica HRS,od tadašnjeg UKW menadžera,

Nije stvar piskaranja,već volje za pomoć,koje nema u HRS-u.

73

9A7KXP nemoj generalizirati? Nisu svi ljudi isti pa i svi nemaju isto misljenje o istoj temi !
Lijepo sam objasnio sistem, ako nije uspjelo ove godine treba sve ponoviti za iducu godinu. Ne moze Vam HRS dati novce ili osigurati objekte (sto su opet novci) ako toga nema u planu rada za tu godinu?

73
Mark

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #11 u: 24. Srpanj 2015, 12:42:53 »
Ako nešto nije prošlo prošle godine samo zato što tada nije bilo sredstava zašto to odgovarajući manager samoinicijativno ne uvrsti u plan za sljedeću godinu već treba ići cijela procedura ispočetka? Da li je to racionalna uporaba vašeg i našeg vremena i racionalizacija troškova?

Bitno je da u planu (2014.)  ima

Osnovni materijalni troškovi stručne službe HRS-a ... 17.216,00 kn (nikad čuli za racionalizaciju troškova)
Izdaci za zaposlene - vlastita sredstva Jubilarna nagrada za 20 god.  ... 30.000 kn (ipak isplaćeno "samo" 15.000 kn)

a ostala raja po Republici Hrvatskoj nek se zadovolji sa
u tgovini : 20 godina radnog staža od najmanje 1.700,00 kn,
u ugostiteljstvu : 20 godina radnog staža............2.500,00 kn
u obrtima : 20 godina neprekidnog rada u iznosu od 600,00 do
3.000,00 kn,             

Ima i u planu za 2015. nekih 10.000 kn bez objašnjenja, samo "Izdaci za zaposlene - vlastita sredstva"

No, ono što meni nije jasno je kako to da nigdje u planu a ni u prethodnim izvješćima nema nevedenih troškova najma objekata OiV ? Najam nije održavanje pa ne može spadati pod tu stavku.
U 2015. predviđena je nabavka osnovnih sredstava u vrijednosti 100.000 kn. Ima li negdje specifikacija što je to planirano?

U 2014. za web stranice utrošeno  29.763,99
Za 2015. za web stranice planirano 17.000 kn vlastitih sredstava i 17.000 preko hztk.
Očito je da netko misli da je web osnovna radioamaterska djelatnost kad tolike iznose troši na njega.
Da je bar dobar, ažuran, koristan, da smanjuje troškove stručne službe ili članova,... ne bi možda ni žalio ali ovako, ajme majko.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #12 u: 24. Srpanj 2015, 13:48:18 »
Ivo,

Ti troskovi nisu ovdje tema?
Ovdje se radi o APRS-u, a ne o izdacima za zaposlene, nagradama, itd...
HRS ima oko 2000 clanova i ako APRS zanima 3-4 clana ne isplati se ulagati u to, zar ne? Zato pricam o "kriticnoj masi" i planovima. Treba to popularizirati medju clanstvom i biti ce uspjeha. Zajedljivim komentarima i raznim svadjalckim pristupima nece se nista postici...
Ja sam samo clan IO-a HRS-a i jako mi je tesko kada Vi sve generalizirate i nazivate nas raznim pogrdnim imenima. A svi Vi imate iste sanse za "visoke funkcije" samo Vas vasi klubovi trebaju predloziti u Skupstinu HRS-a.... Malo u bazi poradite na tome da se Vasa rijec cuje na Skupstini...
Opet ponavljam, ovo piskaranje na forumu je samo zabava za dezurne forumase... ;D ;D ;D

73
Mark

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #13 u: 24. Srpanj 2015, 14:41:02 »
Ivo,

Ti troskovi nisu ovdje tema?
Ovdje se radi o APRS-u, a ne o izdacima za zaposlene, nagradama, itd...
HRS ima oko 2000 clanova i ako APRS zanima 3-4 clana ne isplati se ulagati u to, zar ne? Zato pricam o "kriticnoj masi" i planovima. Treba to popularizirati medju clanstvom i biti ce uspjeha. Zajedljivim komentarima i raznim svadjalckim pristupima nece se nista postici...
Ja sam samo clan IO-a HRS-a i jako mi je tesko kada Vi sve generalizirate i nazivate nas raznim pogrdnim imenima. A svi Vi imate iste sanse za "visoke funkcije" samo Vas vasi klubovi trebaju predloziti u Skupstinu HRS-a.... Malo u bazi poradite na tome da se Vasa rijec cuje na Skupstini...
Opet ponavljam, ovo piskaranje na forumu je samo zabava za dezurne forumase... ;D ;D ;D

73
Mark

Evo,kolega,dao si odgovor na moje pitanje.

I čemu da ja sad svake godine piskaram,molbe prijedloge,da bi nudio svoju opremu,svoj trošak održavanja,za jednu jedinu kotu.

Ja ću poraditi malo da se moja riječ čuje u skupštini.

A onda me možete samo sustavno preglasavati.

73

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #14 u: 24. Srpanj 2015, 16:20:43 »

73
Mark

Mark,
Znaš i sam da ovo ne funkcionira baš kako ti to kažeš .. bilo bi krasno da bude tako ali to nećemo doživjeti dugo, dugo ..
Tko bira koga i na koji način .. jako dobro znaš da ne nabrajam proceduru ... kad je u IO bio neko "jezičav" ?Osim Pavlice koji je znao i smio reći što misli ... iskreno ne sjećam se, a upućen sam poprilično u diskutiranja ...
Kad će biti bolje ?? Nisam protiv saveza kao niti protiv pojedinaca jer VI krojite, vodite i provodite politiku koju namećete i zastupate pa ne osuđujem nikoga ..
Biće BOLJE ako doživimo da se umjesto " 20 imena " koja se vrte u krug ( član IO, član NO, predsjednik kojekakvih komisija ) dugi niz godina više manje to sve zamijeni sa NOVIH 20 imena koja će znati što hoće i na koji način da to provedu ... ako zakažu kao što bi pojedinci rekli "sudiće im novi izbori" pa će doći novi sa svojim idejama.
Ovako ću se složiti sa većinom koji govore da jse iz mandata u mandat mijenjaju osobe sa "stolice na stolicu " i sve ostaje po starom osim sitnih preinaka.
Broj 20 je figurativan ali kada bi se izvuklo od 1990 do danas sva imena koja su se vrtila kroz razna tijela  HRS-a vidjećeš da sam u pravu no svako sebi bira ljude sa kojima će raditi ali to nekada nije podobnike nego iskrene poslušnike sa kojima će moći provoditi svoje ideje koje nekada nisu u skladu "sa napisanim" pravilima i pravilnicima u koje se kunemo ...

Naravno sve bez ljutnji ali nemoj ti braniti stavove saveza ... imamo li predsjednika, tajnicu neka se oglase no lakše je ignorirati i sakrivati se pod "suknju" ,a drugi će odlučivati .....