Autor Tema: APRS Slijeme  (Posjeta: 19375 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3LI

• Master
Odg: APRS Slijeme
« Odgovori #30 u: 26. Srpanj 2015, 22:07:12 »
Citat:
U biti HRS dobije svoje.

Pa i nije baš , ako bi stvar poprimila značajke pokreta . Na članarinu se ne plaća porez , ali na potvrde/usluge  jest , moraju se knjigovotsveno knjižit i ide porez po stopi od 20%  . HAKOM izdaje pozivne znakove i kontrolira korisnike RF spektra tako  da kad jednom dobiješ dozvolu , nije te u međuvremenu regulator sankcinirao , produženja bi trebala ići "eo ipso". Neko će to već potegnit i istjerat .

Aha, da, to ide ovako, HAKOM digne naknadu za uporabu radijske frekvencije i kaže da to korisnici neće osjetiti već samo GSM mobilni operatori i kaj se desi?
Kupiš bon 50KN koji košta, gle čuda 55KN, 5KN ide HAKOMu za uporabu zraka, savršeno !
I sad ti spomeni porez na tih 500KN, pogodi tko će ga platiti, HRS ili krajnji korisnik?

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #31 u: 26. Srpanj 2015, 22:09:22 »
Sve stručnjak do stručnjaka...

Niti HAKOM izdaje pozivne znakove, niti produljuje dozvole.

HAKOM je prepustio HRS-u predlaganje pozivnih oznaka. Čitaj: izdavanje pozivne oznake.
HAKOM ne produljuje dozvole, već UVIJEK izdaje novu dozvolu.

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #32 u: 26. Srpanj 2015, 23:13:14 »

Sada ću ja malo o dijelu radioamaterizma koji se zove APRS.
Porazna činjenica je sve veće korištenje android APRS aplikacije u cijeloj Evropi, koja nije nimalo radioamaterska.
Definitivno je očito lakše imati android koji  i ovako imamo,nego napraviti tracker box za 100 eura.

Zašto takvo razmišljanje?
Pa "android APRS" ima audio izlaz koji gle čuda moreš nagurati u vokac-stanicu i ako još pri tome ista ima VOX
evo APRS signala na bandu. Imaš pametni telefon za 200E zašto kupovati GPS module, TNC-tracker itd.
Legelna aplikacija 5USD, sasvim OK cijena.
Naravno, tko želi i voli lotati ili još bolje i napisati softver za neki ATmega/PIC koji sve to može odraditi, super, neka napravi i objavi rad.

Zašto bi HRS financirao išta, ja ne bi dao ni dnevnice članovima IO možda samo naknadu povratne karte HŽa za one izvan ZG, ma ni to nebi dao, zašto.
Imaju R6 pa nek sastanče prek repetitora !  ;D
Zašto bi netko, država? morala plačati nekome (starim dedekima) da se igra radio stanicama?

9a8A ja nisam službeno tražio novce,ja sam davao svoju opremu,a HRS je trebao organizirati lokaciju .
Na službeni dopis je došla i službena odbijenica HRS,od tadašnjeg UKW menadžera,
Nije stvar piskaranja,već volje za pomoć,koje nema u HRS-u.

E ovo je već gadni propust HRSa, kakav UKV manager, kaj on sa tim ima, to je posel profesionalaca u HRSu.
Oni su ti koji bi trebali odrađivati takve poslove, znači kad članovi žele svojim sredstvima napraviti nešto
što bi svi ostali zainteresirani mogli koristiti, najmanja stvar koju HRS treba i mora odraditi je osigurati lokaciju pri državnim
službama za to. Jel to neki problem?
Oprema i održavanje iste ide na teret klubu/pojedincu voditelju projekta, kraj.

Izvršni odbore....
Koji ti je smisao hobija?
Da li je to hobi ili biznis?

Da, to je pitanje svih pitanja.
Svaki hobi uništavaju oni koji ga vide kao izvor dodatne zarade, to onda više nije hobi, to je posao
a onda takav izvor zarade podliježe i nekim drugim zakonima, jel tak?
Ah, da, neprofitabilna udruga građana, gdi sam to nedavno pročitao, hmmm ..  8)

HAKOM je prepustio HRS-u predlaganje pozivnih oznaka. Čitaj: izdavanje pozivne oznake.

Ma HAKOM treba ukinuti a izdavanje svih dozvola vratiti u lokalnu samoupravu i ured za komunalne djelatnosti
onak kak je bilo u mraku od države !
 ;D  ;D

PS
Da malo dignem živac "pravim radio-amaterima"
Ima APRS i na CeBeju !!
Citat:
1:Fm FRA485-3 To APU25N Via ROMU*,WIDE2-2 <UI C Pid=F0 Len=106> [10:09:04R]
}DAX200-1>APOT21,TCPIP,FRA485-3*:!5149.19NL01014.71E#13.4V  18C >0/0/A=001970  #APRS-Digi Germany, JO51CT

1:Fm FRA485-3 To APU25N Via ROMU*,WIDE2-2 <UI C Pid=F0 Len=135> [10:09:40R]
}KS1NOD>CBAPRS,TCPIP,FRA485-3*:=4825.12N/01533.84E&Austria - Krems-Egelsee - www.packetradio.at - XNET - APRS - BCM - 27.235MHz - CH24

1:Fm FRB001-4 To APU25N <UI C Pid=F0 Len=99> [21:05:22R]
}FRB000>APD225,TCPIP,FRB001-4*:!4342.35NI00505.41E& APRS Server raspberry-pi 27.235Mhz FM 1200Baud

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #33 u: 27. Srpanj 2015, 10:01:06 »

9A6AA

Emire, slažem se s tobom da definicije pojmova moraju biti jednoznačne i poznate ali zašto toliko inzistiraš na tome? I k tome još vrijeđaš ljude? Pa ne trebamo valjda svi biti stručnjaci da bi bili radioamateri?

BTW, naravno da uvijek izdaje novu dozvolu kad na papiru stare nije predviđena rubrika za produljenje.
A zar to ne bi bilo jednostavnije i onda u konačnici za nas i jeftinije? (Nije da se bunim na ovih 100kn svakih 5 god, samo kažem ... )
Ali zamisli, prilikom izdavanja nove od tebe traže da dostaviš "Izvornik prethodno izdane dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra (ukoliko je navedena izdana)"
Što će im to ako uvijek izdaju novu i moraš dostaviti sve kao i kad si tražio prvi put (osim dokazivanja OIB-a)?

No, bez obzira na te sitne detalje mislim da ljudi u Hakomu odlično rade i da je na nama da im ukažemo na neke detalje koji bi se mogli bolje riješiti. Npr, da vrate predlaganje / izdavanje pozivnih oznaka u svoje okrilje  ;D

Zaboravih još nešto : Zašto je uopće dozvola ograničena na 5 godina? S obzirom da nemamo obvezu tehničkog pregleda opreme svakih 5 godina ne vidim razloga zašto bi trajanje dozvole bilo ograničeno. Ako dođe do promjene zakona ili uvjeta jednostavno se sve izdane dozvole proglase nevažećima i gotovo. Baš me interesira koje je objašnjenje. Jedino što mi pada na pamet je smrt nositelja dozvole. No, valjda su uvezani u jedinstveni informacijski sustav države pa vide kad je neki "OIB" preminuo da mogu znati da je znak ponovno slobodan (nakon 5 godina).

« Zadnja izmjena: 27. Srpanj 2015, 10:21:38 od 9a3ty »
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #34 u: 27. Srpanj 2015, 13:51:19 »
Nemojte mene mešati u APRS. osobno ne vidim nikakve koristi od toga što bi mogao HRS iskoristiti za opće dobro, još samo tražite repetitor koji bi radio na vrsti rada SSB. Mislim ono svašta se ljudi smisle. Imate APRS i koristite  ga kao i druge vrste rada, ujedno podsječam na jedan problem a to je važeći zakon HAKOM-a o pozivnim oznakama. Naime u čemu je kvaka. Zbog pomodstva i kopiranja ostalih vadite se na pozivne oznake 9Axxx-11, 12  itd. Pitam vas sada dragi apreresovci dali ko ima dosvolu sa dodatkom prefiksu -11 ili 12. Nemate , zato nemojte dizatu buru tamo di je nema, Imam i ja aprs pa se ne falim ali koristim svoj znam bez dodataka điđe miđe-
pogledajte pravilnik pod pozivne oznake pa će vam biti jasno na linku, molim bez onoga poslje ,, gle ameri europa i ko zna ko ima tak pa bi i mi, ili kaj radi HRS po pitanju toga.
http://www.hakom.hr/userdocsimages/2011/radiodifuzija_i_dozvole/2012/Pravilnik%20o%20amaterskim%20radijskim%20komunikacijama%20NN%2045_12.pdf
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #35 u: 27. Srpanj 2015, 13:59:32 »
Nemojte mene mešati u APRS. osobno ne vidim nikakve koristi od toga što bi mogao HRS iskoristiti za opće dobro, još samo tražite repetitor koji bi radio na vrsti rada SSB. Mislim ono svašta se ljudi smisle. Imate APRS i koristite  ga kao i druge vrste rada, ujedno podsječam na jedan problem a to je važeći zakon HAKOM-a o pozivnim oznakama. Naime u čemu je kvaka. Zbog pomodstva i kopiranja ostalih vadite se na pozivne oznake 9Axxx-11, 12  itd. Pitam vas sada dragi apreresovci dali ko ima dosvolu sa dodatkom prefiksu -11 ili 12. Nemate , zato nemojte dizatu buru tamo di je nema, Imam i ja aprs pa se ne falim ali koristim svoj znam bez dodataka điđe miđe-
pogledajte pravilnik pod pozivne oznake pa će vam biti jasno na linku, molim bez onoga poslje ,, gle ameri europa i ko zna ko ima tak pa bi i mi, ili kaj radi HRS po pitanju toga.
http://www.hakom.hr/userdocsimages/2011/radiodifuzija_i_dozvole/2012/Pravilnik%20o%20amaterskim%20radijskim%20komunikacijama%20NN%2045_12.pdf

Kakva dozvola, za kaj?
Da si ikada ili bolje, onaj tko je ikada koristio PR mrežu (ax25) jako dobro zna čemu služi -XX, kakav sad HAKOM u to guraš i zašto?
OK, HRS i HAKOM treba ukinuti, bude sve jednostavnije !!
 ;D  ;D

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #36 u: 27. Srpanj 2015, 15:04:35 »
još samo tražite repetitor koji bi radio na vrsti rada SSB.

To već imamo Darko. Samo ih ljudi obično zbog lokacije gdje su smješteni zovu sateliti.....

A jesmo li zadrti  :(

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4CD

• Master in Training
« Odgovori #37 u: 27. Srpanj 2015, 16:40:26 »

Ovo postaje sve teže za čitati i još teže za razumijeti. Što se APRS tiče, ako HRS ne može iskoristiti APRS za opće dobro onda smo sigurno na dnu ljestvice gdje se i inače nalazimo po upotrebi digitalnih komunikacija na V/U/SHF području. Među članicama EU postoji razgranata mreža APRS-a  (Digipiter-a i Gateway-a), EchoLink-a kao i D-STAR infrastrukture koji ima integriran i APRS i EchoLink tehnologiju onda uspoređivati digitalnu tehnologiju s klasičnim repetitorima je kao usporedba funkcionalnosti fiksnog telefona s pametnim telefonom.

73's
Igor
9A4CD

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #38 u: 28. Srpanj 2015, 09:53:33 »

[/quote]

9A6AA

Na ovaj način stvarno je komunikacija otežana,puna smetnji.

Sada ću ja malo o dijelu radioamaterizma koji se zove APRS.
Porazna činjenica je sve veće korištenje android APRS aplikacije u cijeloj Evropi, koja nije nimalo radioamaterska.
Definitivno je očito lakše imati android koji  i ovako imamo,nego napraviti tracker box za 100 eura.

Zašto takvo razmišljanje?
Pa "android APRS" ima audio izlaz koji gle čuda moreš nagurati u vokac-stanicu i ako još pri tome ista ima VOX
evo APRS signala na bandu. Imaš pametni telefon za 200E zašto kupovati GPS module, TNC-tracker itd.
Legelna aplikacija 5USD, sasvim OK cijena.
Naravno, tko želi i voli lotati ili još bolje i napisati softver za neki ATmega/PIC koji sve to može odraditi, super, neka napravi i objavi rad.

Bio bi u pravu,samo moram ti reći da jako malo kolega,općenito,koristi mobitel kao GPS,i tracker koristeći audio izlaz,spojen na radiostanicu.
Svi koriste internet kao medij za prenos podataka.

CB APRS,

mogu reći sve najbolje,ljudi imaju interesa i dobre stvari kopiraju i prenose na CB band.

Ja te trenutno nisam spominjao.

Uvijek mi je bilo žao što nisi baš za suradnju,ali,trebalo mi je vremena da uvidim da je tako u cijelom HRS.u

Istina tvoju ikonicu kuće http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=9&call=a%2F9A6ARP&timerange=3600&tail=3600

na žalost nismo vidjeli već 338 dana,a i onda je bilo čudno kako ti je ikonica bila u ZG-u a paket  9A6ARP>TUTW55 via WIDE1-1,WIDE2-1,qAR,IZ7BOJ-11 (good) je išao u Italiju (kod Baria)

Drago mi je da si se na moru sjetio APRS.

S obzirom da je tu ukljućena i 9axxx-11 i 12 vjerovatno ovo ide meni na  dušu jer ja imam jedini 12ticu

Ja sam za svoje 9axxx ipak uredno platio što sam trebao,a moj pozivni je uredno vidljiv pod 9axxx a i uredno je vidljiva - tj povlaka koja pozivni odvaja od SSID-a (0-15) SSID je ukratko za neupućene informacija o kakvom je objektu rijeć..auto,kamion,motor,bus,balon,digipitor,gate.....

Mogu ja sve svoje uređaje nazvati 9axxx, Funkcionalno bi to bio simbol kuće sa pozivnim 9aXXX koji bi se povremeno vozao uokolo,te primao signale odusvud,i stavljao na internet.

Eto još jedna ideja za pokus.Sada imam što radioamaterski raditi.

Ovo postaje sve teže za čitati i još teže za razumijeti. Što se APRS tiče, ako HRS ne može iskoristiti APRS za opće dobro onda smo sigurno na dnu ljestvice gdje se i inače nalazimo po upotrebi digitalnih komunikacija na V/U/SHF području. Među članicama EU postoji razgranata mreža APRS-a  (Digipiter-a i Gateway-a), EchoLink-a kao i D-STAR infrastrukture koji ima integriran i APRS i EchoLink tehnologiju onda uspoređivati digitalnu tehnologiju s klasičnim repetitorima je kao usporedba funkcionalnosti fiksnog telefona s pametnim telefonom.

73's
Igor
9A4CD

Slažem se,možda je bolje da završimo ovu temu.

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #39 u: 28. Srpanj 2015, 11:29:29 »
Nemojte mene mešati u APRS. osobno ne vidim nikakve koristi od toga što bi mogao HRS iskoristiti za opće dobro, još samo tražite repetitor koji bi radio na vrsti rada SSB.

9A8A - sad mi ponovi navedeno! Kome da se obratimo i kome da pišemo elaborate? Da i dalje inzistiramo na razgovoru gluhog i nijemog?
I dalje je HRS sam sebi svrhom a kojekakvi menadžeri šerifi koji tu politiku provode. Kome da mi elaboriramo potrebu za APRSom i alternativnim digitalnim mrežama, kad i sam nadležni menadžer ne prihvaća činjenicu da postoje drugi interesi.  :o
Čini mi se da je netko dobacio: "Jednoumlje?" Nisam dobro čuo.  ;D

Zbog pomodstva i kopiranja ostalih vadite se na pozivne oznake 9Axxx-11, 12  itd. Pitam vas sada dragi apreresovci dali ko ima dosvolu sa dodatkom prefiksu -11 ili 12. Nemate , zato nemojte dizatu buru tamo di je nema

Nitko ne diže buru, već tražimo da se još jedan zanimljiv i bitan projekt uvrsti u listu prioriteta HRSa. U čemu je problem?

Ako baš želiš tjerati mak na konac, PRIJAVI NAS! Poznat si kao legalist dok si prozivao ljude na bandu i glumio band-policajca, da bi kasnije sam kršio kodeks ponašanja, što sam osobno slušao. Kojekakve pretnje, psovanja, svađanja, vređanja da ne spominjem. Žao mi je što to nisam snimio pa da danas svi zajedno poslušamo.

Koliko ljudi koristi ATV? Dok je to bila tvoja igračka, znao si ju promovirati, a APRS ti je trn u oku.

Mislim da je potrebno hitno izabrati novog UKV menadžera. Ovo zaista nema smisla. Ne samo da rezultati ne postoje, već svedočimo ignoranciji i pokušaju uništavanja postojećeg.
« Zadnja izmjena: 28. Srpanj 2015, 20:15:01 od 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #40 u: 28. Srpanj 2015, 13:08:19 »
U kojem pozitivnom smijeru vodi ova diskusija ????

Cijeu naciju prati sindrom " trazenja krivca za rupu na brodu" a cijelo to vrijeme brod tone...dajte da pravo zakrpamo rupu pa da onda trazimo krivce, jer inace vrlo brzo cemo biti na dnu ??

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #41 u: 28. Srpanj 2015, 13:20:00 »

Cijeu naciju prati sindrom " trazenja krivca za rupu na brodu" a cijelo to vrijeme brod tone...dajte da pravo zakrpamo rupu pa da onda trazimo krivce, jer inace vrlo brzo cemo biti na dnu ??

U tome smjeru da sam upravo poslao dopis HAKOMU,kada dođe odgovor onda ću metnuti pitanje.

Mislio sam i CC HRS-u ali sam odustao.

A to što brod tone krivi su oni koji kormilare sa njime pa neka oni i rupe štopaju,

73

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #42 u: 28. Srpanj 2015, 13:35:59 »

Kamo uopće može odvesti diskusija u kojoj vlada ignorancija vladajućih i odgovornih???
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #43 u: 28. Srpanj 2015, 14:26:39 »
Evo za networkaše zanimljiv event u susjedstvu, pa tko voli ....
http://battlemesh.org/BattleMeshV8/Agenda#Thursday_6th_August_2015

Qv

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #44 u: 01. Kolovoz 2015, 21:42:18 »
Evo ja veceras nakon 8 godina rada zamijenio TR-40 na 9A4QV-11. Odradila je svoje (jos radi ali kilavo), mislim da i frekvencija nije točna.
Zamijenjena se ne baš najnovijom CT-1600  ;D, snaga je  dosta manja ali dostatna, stabilna veza sa postajom kod Barija preko mora qrb 523km.
Statistika je odmah zivnula, kako na prijemu tako i na predaji.
Ove dane možda napravim i jedan bandpass filter za 144.800 da se riješim "smeća" na lokaciji.

pozz
QV