Autor Tema: HRSVKS  (Posjeta: 107534 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5EX

• Senior Member
HRSVKS
« u: 15. Siječanj 2010, 14:01:24 »
Otvaram novu temu i raspravu  u svezi HRSVKS. Svi su dobrodošli. Ukoliko netko ima želju da se aktivno uključi u grupu za djelovanje radioamatera za slučaj krizne situacije neka se svakako javi.

Plan rada Djelovanja radioamatera za slučaj krizne situacije za 2010 je pri finalizaciji i donosi dosta novih riješenja.

Ovim putem ću nastojati informirati radioamatere o djelovanju ove grupe.

73 de 9a5ex, Herman
Glavni koordinator za HRSVRKS

Offline 9A1WW

• Average Member
Odg: HRSVKS
« Odgovori #1 u: 15. Siječanj 2010, 14:51:08 »
Sto se tice HRSVKS-a po klubovima su prije otprilike godinu dana isli oni obrasci kojima je svaki clan kluba koji je to zelio dao svoju privolu na suradnju. Ispunjeni obrasci su zavrsili cini mi se u savezu i to je sve, niko vise nije dobijo nikakvu povratnu informaciju sto mu je dalje za ciniti?

Neki klubovi su u tu svrhu nabavili i radiouredjaje po povlastenoj cijen, odnosno subvencionirane od strane HRS-a.
Ali ni klubovi kao ni pojedinci nisu sluzbeno informirani sto im je zadatak?

Na forumu i u nasem casopisu mogli smo procitati da su organizirane i pokazne vjezbe (nazovimo to tako ), cini mi se negdje pocetkom svibnja ali ne znam po kojem principu? Nas klub a ni njegove clanove nikada niko nije pozvao da se ukljuce u akciju.

Bilo bi dobro ako neko mjerodavan moze odgovoriti na ova pitanja.
S moje strane za sada toliko mada ima jos dosta pitanja, ali moram nesto ostaviti za druge.
vy 73 de Zeljko

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #2 u: 15. Siječanj 2010, 15:30:52 »
Sto se tice HRSVKS-a po klubovima su prije otprilike godinu dana isli oni obrasci kojima je svaki clan kluba koji je to zelio dao svoju privolu na suradnju.
Prvi glas.
Na forumu i u nasem casopisu mogli smo procitati da su organizirane i pokazne vjezbe (nazovimo to tako ), cini mi se negdje pocetkom svibnja ali ne znam po kojem principu? Nas klub a ni njegove clanove nikada niko nije pozvao da se ukljuce u akciju.
Nije vas nitko zvao jer je to bilo samo za odabranu ekipu, mozda sa novim glavnim koordinatorom se stvari promijene.
Neka moderatori ovo prebace pod "clanske diskusije", jer nikako ne spada pod "razno".
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #3 u: 15. Siječanj 2010, 18:44:33 »

Pozdrav Željko,9a1ww,
 Napravljena je baza podataka radioamatera koji su izrazili želju da sudjeluju u djelovanju HRSVKS.
Javno nećemo iznositi tko se prijavio, nije tajna ali radi se o privatnim podacima.
Podaci su pristupni radioamaterima koji su dio grupe za HRSVKS.

Što se tiće subvencioniranih uređaja ,i za to postoji evidencija i izjava koja obvezuje da se uređaji koriste u svrhu HRSVKS.
Misli se na edukaciju i viježbe. Konkretno  imaju obvezu koristiti uređaje pri edukciji ili viježbi na način da uređaj ukljuće te ga koriste prema naputcima koordinatora regije kojoj pripada.
Vježbe su planiraju i za ovu godine te će o tome biti obavijest ovdje ili putem regionalnog koordinatora.

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #4 u: 15. Siječanj 2010, 19:53:28 »

Fragment događanja na HFLINK-u oko ptresa na Haitiju.
Ovo su članovi HFLINK grupe.

[20:39:43] KQ6XA BONNIE: HAITI UPDATE: Land-based comms in the part of Haiti near the earthquake disaster zone are still down or having problems. Other parts of the island have some cell mobile phone service. Lines to and from the island are overloaded or having problems. Many electric power lines are down. There is only one report of contact with a Haiti ham operator using battery power on 20m voice SSB.
[20:41:21] KQ6XA BONNIE: does anyone here need help with ALE set up, or information?
[20:41:59] KQ6XA BONNIE: is anyone here now preparing to go to the disaster area in Haiti?
[20:42:04] DK0ESD: In the affected area there are also 3 Winlink-RMS stations
[20:42:14] kb2wus [GUEST]: YES KQ6XA I DO
[20:42:38] KQ6XA BONNIE: ok, KB2WUS, do you have HF capability?
[20:43:19] DK0ESD: I also could do so
[20:44:06] kb2wus [GUEST]: LAPTOP ONLY. MY HT YAESYVX-7R DO NOT HAVE ROOF ANT
[20:44:51] KQ6XA BONNIE: DK0ESD, the most likely situation for comms will be for those with a relief agency or other organization that is now preparing to go to Haiti.
[20:46:42] DK0ESD: I am not orhanzed in of those, since I am having my regular duties. I just can coperate and could offer some equipment, as well as my personal skills for the time of engagement
[20:47:01] DK0ESD: organized
[20:48:14] KQ6XA BONNIE: KB2WUS, you can click on the REAL TIME ALE Activity LOG below, and view all the received ALE stations in the below window. Click on the "Log Room"
[20:48:54] DK0ESD: So if any further assistance is needed, I could take off from here
[20:49:14] KQ6XA BONNIE: OK, Thommy. very good.
[20:50:03] DK0ESD: I also gave some notifications to the emcomm-department of the DARC, but I scare it is hard for them to organize something
[20:50:39] DK0ESD: So you can keep me as back-up
[20:52:15] kb2wus [GUEST]: I am seing everybody, but i dont have not sound
[20:52:23] KQ6XA BONNIE: I received info from Red Cross comm manager that they are in the process of organizing aid response, starting last night. you can see some of the American Red Cross Stations callsigns of their base stations now in the Network Activity Log.
[20:54:14] KJ4AYT: Bonnie, where is the network activity log and do I need a password to get in there? Also, guten abnen herr Thorsten.
[20:54:59] KQ6XA BONNIE: American Red Cross has ALE radios at base stations and mobiles. Some of them are active now on this network. We have not seen traffic yet out of Haiti. It may take some time to get relief personnel into the field at the disaster zone in Haiti.
[20:55:42] DK0ESD: Guten Abend Kurt
[20:57:15] KQ6XA BONNIE: To Kurt KJ4AYT: go to the main web page http://hflink.net and you will see this ALE Comm Room chat room in the top wintow, and the Network Activiity Log in the bottom window. Click on the REAL TIME link and enter the LOG room. that will give you real time view of all ALE stations. right now there is an ALE signal active every few seconds.
[21:06:32] kb2wus [GUEST]: Still here
[21:06:53] DK0ESD: me too
[21:07:40] kb2wus [GUEST]: Hi, DKOESD
[21:08:00] DK0ESD: Hi
[21:08:30] kb2wus [GUEST]: Francisco, Bronx, NY
[21:09:15] K3UK: Greetings Franciso de Andy K3UK near Buffalo, NY.
[21:09:33] DK0ESD: My name is Thommy (or Thorsten in German), QTH Hamburg/Germany
[21:09:34] KJ4AYT: Got it Bonnie, actually I've had that up and running all day, but isn't there another Pilot Station log you can enter? It requires a login that I don't have as a Pilot Station.
[21:10:52] DK0ESD: Bonnie, did you get my contact details?
[21:10:58] kb2wus [GUEST]: I need help on passing traffic and get sound.Tks
[21:11:22] DK0ESD: What version are you using?
[21:11:38] DK0ESD: PC-ALE or MARS-ALE?

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #5 u: 15. Siječanj 2010, 20:42:04 »
 Ovako izgleda LOG ALE stanica koje se koristi na HFLINK-u

N0PWZ:  [19:29:22][ 14.1 MHz ]  De [N2CKH]  BER 22 SN 06 
 PJ5KJ6VW:  [19:29:06][ 14.1 MHz ]  De [N2CKH]  BER 27 SN 06 
 9A0ALE:  [19:31:32][ 3.5 MHz ]  De [9A5EX] BER 25 SN 03 
 9A0ALE:  [19:31:35][ 3.5 MHz ]  De [9A5EX] BER 25 SN 02 
 9A0ALE:  [19:31:44][ 3.5 MHz ]  De [9A5EX] BER 26 SN 04 
 IK2YXT:  [19:31:44][ 3.5 MHz ]  De [9A5EX]  BER 28 SN 06 
 9A5EX:  [19:34:13][ 3.5 MHz ]  De [9A0ALE] BER 30 SN 03 
 WD8ARZ:  [19:36:08] 2010-01-15 Station Active
 IK2YXT:  [19:37:29][ 7.1 MHz ]  De [DK0ESD]  BER 27 SN 06 
 IK2YXT:  [19:37:47][ 7.1 MHz ]  De [DK0ESD]  BER 27 SN 06 
 N0PWZ:  [19:38:16][ 14.1 MHz ]  De [N2CKH]  BER 27 SN 06 
 N0PWZ:  [19:38:26][ 14.1 MHz ]  De [N2CKH]  BER 28 SN 06 

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #6 u: 15. Siječanj 2010, 21:59:58 »
Ja bi se htio uključiti u HRSVKS. Samo ne znam da li treba poslati onaj popunjeni formular u HRS ili?
9A7KTF, Sergio

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #7 u: 15. Siječanj 2010, 22:37:40 »
Ja bi se htio uključiti u HRSVKS. Samo ne znam da li treba poslati onaj popunjeni formular u HRS ili?

Formular treba radi baze podataka. Možeš poslati na HRS ili meni na mail 9a5ex@hamradio.hr.

Offline 9A1WW

• Average Member
« Odgovori #8 u: 15. Siječanj 2010, 23:24:20 »

Vježbe su planiraju i za ovu godine te će o tome biti obavijest ovdje ili putem regionalnog koordinatora.

Vjerujem da su vjezbe planirane i ove godine, ali problem je u obavjestavanju kolko vidim. Po meni ovo je preozbiljna stvar da obavjest o djelolovanju lovis negdje po forumi ili neznam gdije. Mislim da bi info trebao u pisanom obliku ici prema klubovima, ako ne i prema pojedincima koji su dali svoju privolu za suradnju.
vy 73 de Zeljko

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #9 u: 16. Siječanj 2010, 00:32:57 »
... Mislim da bi info trebao u pisanom obliku ici prema klubovima, ako ne i prema pojedincima koji su dali svoju privolu za suradnju.

Bok Željko,

Naravno, prema pojedincima. Izravno.
Inače, što to znači "prema klubovima"? Dođe poštar do klupskih vrata, a ono - nije klupski dan. A i ako jeste, ekipa se okuplja iza 17:00... Uloga kluba, kao udruge, (u ovakvim akcijama), kao mjesta iz kojega se radi radiopostajama, biti će marginalizirana.
Pretpostavljam da bi nositelji aktivnosti trebali biti pojedinci (s klupskim i drugim, unaprijed definiranim, resursima).  Pojedinci uključeni u rad DUZS, preuzimati će obveze kao osobe "s imenom i prezimenom", kao operatori, a ne kao članovi nekog radiokluba. Znam da ćeš pitati "gdje je nestao klub"?. Bolje da je "nestao" klub nego čovjek.

Tako barem je mislim...

9A6AA
« Zadnja izmjena: 16. Siječanj 2010, 00:51:49 od 9A6AA »
"DX never sleeps..."

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #10 u: 16. Siječanj 2010, 11:47:25 »
... Mislim da bi info trebao u pisanom obliku ici prema klubovima, ako ne i prema pojedincima koji su dali svoju privolu za suradnju.
Naravno, prema pojedincima. Izravno.

Svakako prema pojedincima sto se desava u klubu zna samo mali broj clanova. Komunikacija klub clanovi je nikakva ili vrlo mala iz osobnog iskustva.
Poceci organiziranja HRSVKS sezu u 2005 kad je u casopisu objavljen poziv da se pojedinci prijave. Vjerujem da sam medju prvima poslao svoju prijavu (umirovljenik morh, nikad vise slobodnog vremena) i od onda me nije nitko kontaktirao, bilo je problem uopce doznati tko su regionalni koordinatori, tek iz nekih prepiski i rasprava sto su vodjene na ovim stranicama dalo se naslutiti tko je tko.
Dolaskom novog glavnog nesto se ipak mijenja, evo i ovo je dokaz sto je potaknuo raspravu.

Nije nikakav problem da se i ovdje daju informacije interesnoj skupini, jednostavno se napravi nova rubrika koja je dostupna samo clanovima interesne grupe u ovom slucaju HRSVKS.

Nesto konkretno u dosadasnjim planovima su ukljuceni i repetitori.
Koliko repetitora ima alternativni izvor napajanja?
Pod alternativni izvor napajanja ne mislim na akumulatore ili agregate nego na suncevu energiju.
« Zadnja izmjena: 16. Siječanj 2010, 13:24:50 od 9a4oe »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #11 u: 16. Siječanj 2010, 17:01:37 »

Osobno ne vidim razloga da se ne objavi popis svih 300 članova HRS-a koji su se dragovoljno javili kako bi bili uključeni u HRSVKS.

Samo, o čemu će onda pojedinci na drugim kvazi-radioamaterskim forumima pisati?  ;D

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #12 u: 16. Siječanj 2010, 18:57:26 »
Kad sam nekidan pročita da je Emir Mahmutović u tom HRSVKS odma mi je sve postalo kristalno jasno.
Ima sve da štima ko vurica. ;D

9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A1WW

• Average Member
« Odgovori #13 u: 16. Siječanj 2010, 21:16:42 »
Slazem se da informacija ide i prema pojedincima, nevidim tu nikakav problem. Bitno je da neko pocne bilo kakvu kordinaciju sto do sada nije bio slucaj. Ne bi se slozio da informaciju moram traziti po forumima, mada se i na forumu moze objavljivati. Glavne informacije trebaju stizati postom i na mail. Mozda ne treba ako je nas xx u Karlovcu slati svima nego samo jednom koji ce dalje izorganizirati ostale. Naravno bilo bi dobro da neko od mjerodavnih da smjernice u pogledu opremanja i organizacije a ne da svako radi po svom. I za kraj mi smo kao klub nabavili uredjaj poslali popis ljudi koji su voljni suradjivati i tu je prici kraj.
vy 73 de Zeljko

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #14 u: 17. Siječanj 2010, 11:14:57 »
Kad sam nekidan pročita da je Emir Mahmutović u tom HRSVKS odma mi je sve postalo kristalno jasno.
Ima sve da štima ko vurica. ;D

9A6R

Nikada to neće "štimati ko vurica", jer jedno su pripreme a drugo stvarna situacija.

No, da si se i ti dragovoljno javio kao stotine drugih, shvatio bih tvoju zabrinutost. Ovako, a "di si ti, di si ti...?"

9A6AA
"DX never sleeps..."