Autor Tema: Vox populi  (Posjeta: 185275 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
Odg: Vox populi
« Odgovori #30 u: 28. Kolovoz 2007, 02:18:06 »
Jedno  po  jedno ;D  ovako  drago  mi  je  da  je  tu  i  kolega  iz  S5 i  to  radi  na  forumu  kao admin

Citat:
No pošto sam admin na S50LEA mogu iz prve ruke javiti, kako je sa brisanjem postova kod nas: Svako može brisati vlastiti post sve dok neko ne replicira. Posle toga može samo izmjeniti sadržaj ali uvijek ostaje evidentirano ko i kada ga je editirao... naravno, administratori i moderatori (baš svi smo volonteri!) imaju druga prava...

možda  sam  ja  restriktivan  ali  ako  nekakva  tema  počne  i  ima  bar  jedan  replay, ili  odgovor(ili  nekoliko  stranica)  . Netreba  ostaviti  mogućnocti  micanja  teme,  osim  moderatora, administratora, sa  jako  dobrim  razlogom(uvrede   i  slično) al  tada  slijede  i  druge  kazne, baned  member
Seveda  so  administratorji  i  moderatorji  volonteri.  Eto  vidiš  koliko  ja  slabo  znam  Slovenski  ali tako dugo  dok  se  razumijemo  sve   je  u   redu.
Ni  kasnije  mjenjanje (Editiranje) od  strane  onog   tko  postavi  topic  nije  fer,  jer  ljudi  daju  odgovore. Svoje  mišljenje.
S55Z  dobro   govoriš  Hrvatski  ,  ja  sam  registririran  član  na 
S50LEA ali  zbog  mog  očajnog  znanja  jezika  napisao  sam  možda  dva  posta.  ;D 
Kod  nas  se  nitko   sjetio  prevesti   CD ili  ja  prijevod  nisam   vidjeo ;D
Kolega  Eduard  je  možda  najjasnije  to  rekao.

Citat:
Ljepi moji, iskrena ljudska rijec, toplina susreta na opsegu, dialekti, jezici, pisanje na forumu sve je to sinfonija ljubavi prema tebi, prema njma prema radioamaterizmu.
U vrtu nasih srdaca cvjetaju ruze prijateljstava uz kavu ili kafu ali ono sto je najvaznije mora se ispijati PO CEFU!!

Q kod  je  radioamatersko  pismo,  tu  smo  svi  jednaki  i  znamo  što  je  onaj  drugi  sugovornik  rekao. Iako  više  telegrafije  nema  kao  obavezne za  polaganje  bilo  kojeg  od  dva  amaterska  razreda, (Čitao  sam   zato  ispitna  pitanja  u  S5  i  mogu reći  da  su  pošteno  teška, volio  bih  vidjeti  našu  verziju ispitnih  pitanja) Q kod  bi  ipak  trebalo  znati,  jer  primjer  ja  nemoram  znati  ni  riječ  Japanskog  da  kolegu  iz  Japana  sve  razumijem i  on  mene  također, Morzeovom  abecedom  . Q kodom  i  amaterskim  kraticama  omogućeno  je  komuniciranje  ljudima  koji  su  potpuno  jezično  izolirani.
Sad   zamislite  koliko  bi  trajalo  učenje desetak  stranih  jezika ???  a  telegrafiju  je  puno  lakše  naučiti,  i  ono  malo  Q kod  i  drugih  kratica. Ako  netko  dokaže  obrnuto  idem  učiti  barem  desetak  stranih  jezika,  za  početak. ;D
S  time  da  desetak  jezika  nije  ništa  prema  onome  što  znanje  telegrafije  i  međunarodnog  Q koda  omogućava. Netko  će  reći  da  komunikacija  na  Engleskom  sve  rješava,  e  pa  iz  prve  ruke  ne.  Pitate  se  kako.  Možda  mi  na  zapadu  možemo  se  tako  sporazumjevati.  Ali  baš  me  zanima  kako  bi  netko  se  sporazumjevao  na  Engleskom  sa  jednim  Tajlanđanom  ???  Vrlo  vrlo  teško. Znam  iz  prve   ruke  ,(najveći  dio  populacije  zna  Engleski, za  dopisivanje  ok  ali  govorni jezik nerazumljivo)  jer  sam  bio  tamo  osobno.  Mnogo  radioamatera  na svijetu  ili nema  pojma  Engleski    ili vrlo  slabo na  granici  neupotrebljivosti. Dakle  teza  o  Engleskom  kao  međunarodnom  jeziku za  radioamatere  pada  u  vodu.  ??? A  ja  Njemački, Italijanski, Francuski, Španjolski  ne znam. Ali  telegrafiju  i  Q  kod  znam.

Strane  riječi  nisu  nikako  agresija  na  niti  jedan  jezik,  već  potreba,  akceptiranje  tuđih  riječi  nije  sramota,  već  način  izbjegavanja  kaosa. Koliko  sad  generacija  treba  od  početka  učiti  vlastiti  jezik.  ???  Niti  uz  najbolju  volju  nije  moguće  sve  prevesti  na  Hrvatski, previše  tehničkih  izraza nastaje  svaki  dan  da  bi  bili   kvalitetno  prevedeni.   ;D

Eto  da  kažem  vic  na  temu jezičnih  razlika.I  unaprijed  isprika  kolegama  iz  E7
Dođe  Mujo  u  Beograd  i  naruči  "kahvu"  ,konobar  kaže  "nema"  misli  Mujo  možda  je  krivu  riječ  rekao   pa kaže "konobar  donesi  jednu  kavu"  a  konobar  "nema" ,  sad  se  Mujo  našao  u  mukama  pa  misli i  smisli  "konobar  daj  jednu  kafu"  a  konobar  hladno  kao  i  prije  "nema"  pita  Mujo  "pa  kako  da  nema?"   a  konobar  će  njemu  "pa  nema  vode."  ;D

Oprostite  na   dugačkom  postu.

Offline 9A2KL

• Master
« Odgovori #31 u: 28. Kolovoz 2007, 10:05:53 »
Postovani kolega 9A3HP
Kad smo se vec dodirnuli komunikacije na stranom jeziku, dozvolite da vas podsjetim da po jos vazecem pravilniku koji je sa nekim izmjenama preuzet iz SRJ (nitko taj clanak nije ukinuo koliko ja znam) komunikacija fonijom na stranom jeziku dozvoljena je samo onom koji posjeduje diplomu o polozenom ispitu za komunikaciju na odredjenom stranom jeziku. Diploma se stjece polaganjem ispita pred ispitnom komisijom koju odredjuje savez radioamatera. Ja se sjecam da su neki jako poznati "stari" operatori (cak i najstariji u to vrijeme) "odlezali" QRT 6 mjeseci i godinu dana zbog rada na stranom jeziku za koji nisu imali polozen ispit. Cak i profesori stranih jezika su MORALI polagati iako su zasigurno vise znali od imenovane komisije. Koliko sam ja upoznat sa time HRS taj clanak nikada nije ukinuo ni promjenio, pa je ovo prilika strucnim sluzbama HRS da to ili ukinu ili promjene. Nije problem u natjecanjima gdje je samo izmjena raporta i natjecateljskog broja, ali mucno je slusati pojedince kad pokusavaju voditi dulje razgovore na stranom jeziku. Bilo bi smjesno da nije mucno za slusati. Valjda ce se netko iz HRS izjasniti i po tom pitanju. Postoji placeni pravnik pa bi i on vjerojatno mogao nesto reci po pitanju tog pravilnika.

73's de Leon 9A9L

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
    • http://rkp.ice.hr/hrle
« Odgovori #32 u: 28. Kolovoz 2007, 12:57:57 »
Leone, o kojem to pravilniku govoriš? koji članak i koji stavak?! Ja to nisam nigdje pronašao.

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A2KL

• Master
« Odgovori #33 u: 28. Kolovoz 2007, 13:59:19 »
U tome i jest poanta. Pogledaj pravilnik SRJ iz neke 87 ili jos dalje godine. Taj pravilnik je preuzet iz SRJ a nista nije mjenjano. Provjeri.
73's de Leon 9A9L

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #34 u: 28. Kolovoz 2007, 14:38:14 »
Citat:
Postovani kolega 9A3HP
Kad smo se vec dodirnuli komunikacije na stranom jeziku, dozvolite da vas podsjetim da po jos vazecem pravilniku koji je sa nekim izmjenama preuzet iz SRJ (nitko taj clanak nije ukinuo koliko ja znam) komunikacija fonijom na stranom jeziku dozvoljena je samo onom koji posjeduje diplomu o polozenom ispitu za komunikaciju na odredjenom stranom jeziku. Diploma se stjece polaganjem ispita pred ispitnom komisijom koju odredjuje savez radioamatera.

Dobro  se   ja  takvih  stvari  sjećam  jer  sam  trebao  polagati  rad  fonijom  na  Engleskom  jeziku, jako  davno,  ja  sam  se  pripremio , ali nikako  da  sastave  komisiju. ;D Tako  da  je  ostalo  neriješeno  do  dan   danas ;D a  sada  neću iz  inata polagati rad fonijom na  stranom  jeziku,   jer  znam telegrafiju  ,  Q   kod  i  amaterske   kratice. A  to   je  puno  bolje  u  komunikaciji  nego  takozvani  Engleski  kojeg  sam  i  ja  imao  nebrojeno  puta  priliku  čuti ;D ;D
Razmjeniti  pozivne  oznake  raport (redni  broj   u  takmičenju) i  još   ime  i  QTH  je  previše  lako,  da  bi  to  mogli  smatrati   komunikacijom.
Dakle  možemo  se  složiti  da  za  foniju  nema  univerzalnog   jezika  za  cijeli  svijet.Ali   telegrafijom  svi  smo  isti. Nema  veze   boja  kože  ili  kojim  jezikom  govorimo. Barijere jezične  neće   biti.
(Onda  bih  trebao  biti  lingvista ,profesionalac  a  ne  amater,  da  bih  mogao  polagati  svih  tih  desetak  jezika koje  sam  pomenuo ;D )
Naprotiv  telegrafija  i  znanje  Q koda  i  amaterskih  kratica  spaja  amatere  jezično  izolirane.
Amaterizmu  nikad  nije  bio  cilj  zatvaranje  unutar  granica  država(to  vrijedi  za  CB gdje  nije  dozvoljena  komunikacija  na  stranom  jeziku niti  DX veza!!). Amaterizmu  je  oduvijek  cilj  bio   spajanje   amatera  iz   drugih  zemalja  i  kontinenata. Dakle  nije  cilj   razdvajanje  amatera po  "atarima" i  slično. A  ukidanje  telegrafije   je  način  da  se   razdvojimo.  ::)   "Divide  et  impera"(podijeli  pa  vladaj)  bilo  i  bit  će ako  dozvolimo.
I   zapamtite  mi  smo  samo  na  teret  džavi  ,  koja  god  bila,  ali  nas trpe  a  ne  da  nas  ljube  i vole. Na  kapaljku  nam  daju  frekvencije  gdje  smijemo   raditi.
Pravo  se  akceptira  ako  nema  vlastitih  pravilnika. Kompletna  RH  je  akceptirala  pravo  iz  SFRJ  zašto  nebi  i  jedna  udruga,  savez,  ili  kako  zvali.
Opet  dugačak  post ;D   ali  kliknite  na  post  bilo  gdje ako  Vam  je  stalo  do  radioamaterizma.

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
« Odgovori #35 u: 28. Kolovoz 2007, 15:11:03 »
provjerio sam i nisam mogao pronaći dio o ispitu iz engleskog jezika, osim ako se ne radi o nekom drugom pravilniku?

ja mislim na ovaj koji je trenutno važeći:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/3165.htm

ne znam kako je izgledao pravilnik SRJ '87 ali tako izgleda sada.

uglavnom čisto sumnjam da su '87 bila jednaka pravila za dobivanje dozvole, razredima, ispitima, pozivnim oznakama i frekvencijskim opsezima kao danas. taj neki pravilnik preuzet od SRJ se koliko ja znam promjenio negdje 1997... tada sam prvi put došao do svoje osobne pozivne oznake jer prije sa C klasom to nije bilo moguće...

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #36 u: 28. Kolovoz 2007, 23:27:42 »
1987 već sam  imao  tadašnju  B  kategoriju,  i  bio  aktivan  u FM  kontestima, dakle  lokalno  ali  se  jako  dobro  sjećam  kada  je  zbog  mene  trebalo   sastaviti  ispitnu   komisiju(početkom  osamdesetih ;D ) za  Engleski  jezik  i  na  kraju  je  palo  u   zaborav.  Poslije  kada  bih  i  odradio  vezu  ssb-sc   sa  nekakvim  strancem  to  je  bilo  uglavnom   susjedstvo ;D  teško  da  je  HA    nekakav  teški  DX   
ili  YO   čiji  jezik  dovoljno  dobro  znam  da  razumijem  kolegu, ali  neznam  tko  bi  ispitao   i  verificirao  moje  znanje  ili  neznanje ;D  Jedino  međudržavnim  ugovorom  ako  se  omogući  da  polaganje  pred  YU1SRS  komisijom  vrijedi  kao  i  ovdje  položeno,   samo   neznam  u  koju   rubriku  bi to  išlo ;D ;D
Uglavnom  nakon  ratova   dolaze  mirovni  sporazumi,  reparacija ,   pa   i  na   kraju  trgovački  sporazumi.  Zato  amaterizam  i  treba  biti  strogo  odvojen  od  politike. :)

Offline 9A2JG

• ???
  • *
    • http://www.koki.hr
« Odgovori #37 u: 29. Kolovoz 2007, 07:05:56 »
Sve ono što nije izmijenjeno, je i dalje na snazi. Rad na ARS na stranim jezicima je dozvoljen ako imaš svjedožbu o polaganju pred verificiranom komisijom HRS-a.
Ova diskusija me podsjeća na apartmanizaciju na hrvatskoj obali; sagrade 18 apartmana u jednom objektu (meni iza leđa!) , a ČETIRI parkirna mjesta! A zakon iz bivše države o građenju ostao nepromijenjen, koliko stanbenih jedinica, toliko mora biti i parkirnih mjesta i/ili garaža.
Ahoj,
Koki 9A2JG
51 godinu u Narodnoj tehnici Hrvatske

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
« Odgovori #38 u: 29. Kolovoz 2007, 09:10:17 »
znači prvo moram proučiti zakone iz srednje vijeka na ovamo i onda odrediti što se izmjenilo, a što nije.

dečki, molim vas malo koncentracije. zakon koji je na snazi je takav i važeći. ako ne piše ništa o parkirnim mjestima, onda ne piše i ne vrijedi, ako nema ništa o ispitu za engleski također.

gdje ste vidjeli da netko proučava stare zakone ili gdje ste na novim zakonima vidjeli gdje piše što je izmjenjeno a što izbačeno u odnosu na stari zakon? zakon se koliko ja znam mijenja kompletan, eventualno se još naknadno naprave kakve izmjene.

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A2KO

• Average Member
« Odgovori #39 u: 29. Kolovoz 2007, 09:49:09 »
U svojoj novoj drzavi trebamo sto prije prihvtiti sva ona nova rjesenja i uzance suvremenih drzava u EU. Imamo iskustva i zakonodavci pod hitno trebaju donjeti pravilnik. I ovaj segment naseg rada odrazava stanje u vrhu HRS.

Veza na stranom jeziku je prezentacija nas samih,
ne dopustimo da ugled Hrvatskog radioamatera
spustamo na niski nivo.

Prigoda je da se izda prirucnik odrzavanja veza na stranim jezicima. Pristalica sam da povjerenstvo ispita kandidata.
Zakonodavci izazov je pred vama. :D
Eduard  9A2KO

Offline 9A4GL

• Master in Training
    • http://ham2.cc.fer.hr/9a4gl
« Odgovori #40 u: 29. Kolovoz 2007, 10:36:56 »
Sve ono što nije izmijenjeno, je i dalje na snazi. Rad na ARS na stranim jezicima je dozvoljen ako imaš svjedožbu o polaganju pred verificiranom komisijom HRS-a.

Zato novi zakoni imaju završne odredbe koje kažu nešto ovako:
"Danom početka primjene ovoga Zakona prestaju važiti odredbe Zakona ..."..

Zakon o telekomunikacijama iz 1994 godine veli:
"Danom stupanja na snagu ovoga Zakona, prestaju vrijediti odredbe Zakona o sustavirna veza ("Narodne novine". br. 53/91.) i odredbe Zakona o telekomunikacijama ("Narodne novine", br. 18/78.,1/83.. 24/83., 8/84., 21/87. i 47/89.) ..."

Spominjani pravilnik je vjerojatno donešen na osnovu zakona koji više ne važi. Trenutni pravilnik je na osnovu članka 79 Zakona o telekomunikacijama iz 2003 godine a taj je još važeći (no navodno ne dugo).

Ova diskusija me podsjeća na apartmanizaciju na hrvatskoj obali; sagrade 18 apartmana u jednom objektu (meni iza leđa!) , a ČETIRI parkirna mjesta! A zakon iz bivše države o građenju ostao nepromijenjen, koliko stanbenih jedinica, toliko mora biti i parkirnih mjesta i/ili garaža.
Ahoj,
Koki 9A2JG

To definira prostorni plan, koji kod tebe možda postoji a možda i ne :( Po odredbama prostornog plana grada Zagreba za gradnju obiteljske kuće treba imati 11 parkirnih/garažnih mjesta po 1000m2 brutto izgrađene površine. Npr. za 250 kvadrata, 11 * 250 / 1000 = 2.75, tj. 3 mjesta, što će moja kuća i imati :) Vidi šta ti definira prostorni plan tvojeg grada ili općine.

73 de Tihomir, 9a4gl

P.S. Nisam pravnik, pa je velika vjerojatnost da sam u krivu :)
-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !
Tihomir Heidelberg, 9a4gl
email: _NOSPAM_9a4gl@hamradio.hr

Offline 9A2JG

• ???
  • *
« Odgovori #41 u: 29. Kolovoz 2007, 11:27:44 »
Nisam ni ja pravnik, ali me je uvjerio Tonči Kirigin, dipl.arh. gradonačelnik Supetra (i stric našega Renija 9A6R) koji tvrdi da je to na snazi.
Da je to istina potvrdio mi je i vlastiti sin koji je prošli tjedan u Zagrebu potpisao predugovor o kupnji stana. Sastavni dio predugovora su nacrti stana i pripadajućih garaža kojih ima koliko i stanova!
Netko bi rekao , makli su se s teme, ali nismo. Nered u državi jedne vrste, a na istim principima i modelima, generira nered druge vrste. Kad je riječ o stranim jezicima CRO amatera slažem se sa nekim prethodnicima koji tvrde da u eteru ima svašta, i da ti i takvi , u konačnici, sramote HRS i Hrvatsku. Da im kažemo da sramote i sebe, ne bi shvatili, jer da shvaćaju, ne bi radili.
Mogli bi u nedogled, ali svi znamo o čemu pričamo...
73, Koki 9A2JG
« Zadnja izmjena: 31. Kolovoz 2007, 08:30:28 od 9A2JG »

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #42 u: 29. Kolovoz 2007, 17:54:31 »
Hmmm   18  apartmana  a  4  parkirna  mjesta, ???
A   možda  su  mislili  u  5  razina  na  kat  parkiranje  ;D
Ostane  još  dva  slobodna  mjesta  rezervirana  za  invalide(jedino  ako  su  alpinisti  ;D )
Ljudska  glupost  je  neograničena   naročito  kod   ozbiljnih  stvari  kao  pravilnici  to  jest  podzakonski  akti. Nitko  nepita  one  koji  o  tome  nešto  znaju.  Zato  i  jesam   se  zezao  o  tome  da  sustavi  veza  nesmiju  biti  spojeni  sa  amaterskim  sustavom   veza(što   se  jako  puno  radilo prije 12-14 godina i  nikom  ništa) citat   Zakona"niti  električki   niti  audio  vezom" pa  sam  se  ja  zezao  a  optički?   to  pravnici  nisu  predvidjeli.
Ali  da  se  temi  vratim,  nema   problema(prijelazne  i  završne  odredbe  su  obavezna   stvar  u  Zakonima  iako    ponekad   zbunjuju ??? ) polaganje  Engleskog  nije  nikakav  problem,  ali,  kriteriji  ???

Citat:
Veza na stranom jeziku je prezentacija nas samih,
ne dopustimo da ugled Hrvatskog radioamatera
spustamo na niski nivo.

Opet  kolega  Eduard 9A2KO  ima  nakon  tolikog  staža  kao  radioamater  i  dobar   komentar  i  dobar   prijedlog (komenatar  je  na  mjestu  a  prijedlog  bolji  nego  ona  tanka   knjižica  "Priručnik  za  polaganje  aneterskog  ispita"
To  je  tako.  Koliko   god  neugodno  bilo. ;D

Naravno  da  jest,  koliko  je  samo  jedna  upitna  rečenica  izazvala  politički  skandal  zamalo  i   dipomlatski  incident
čuvenom  izjavom  Američkog  Predsjednika   u  Njemačkoj  "Pa  svi  znamo  Engleski?"    Dobro  da  Angela  Merkel   ima  debele  živce  pa   je  na  odličnom  Engleskom  odgovorila  "Naravno  da  znamo  ali  imamo  prevodioca"

Nitko  od  nas  nije  predsjednik  USA  supersile  pa  da  si  takvu  glupost  može  dozvoliti (doduše  ni  on  to  nije  smio  napraviti , iako  se  zove  Gorge Bush , ali  je) ;D ;D

Malo   ozbiljnosti  sada , smo  "potrošili" evo sad  nešto  od  Muje  po  Engleski  Joe ???  skinuto  sa  www.hamradio.ba ;D 

Ovo  je  sada  neozbiljno  jer  smo  postali  ozbiljni  previše, treba  se  nekad  i  nasmijati ;D ;D

Pise, Don Keith N4KC

Nedavni komentari na ovom i nekim drugim web forumima a koji se ticu ovog naseg hobija, su pokusali da "oznace" kako neko ne moze biti "pravi radio-amater", ukoliko ne zadovoljava odredjene "uslove", cesto postavljene medju RA. Neki od tih uslova su cisto radio-amaterski, kao "ako nisi polozio telegrafiju, nisi "pravi RA", ili, ako nisi radio sa "cjevasem" (stari radio-uredjaji sa electronskim cijevima) ili, ako neznas "sastaviti" radio uredjaj koristeci samo "pleh za kolace" i nekoliko prirucnih dijelova sa buvljaka i slicne.
Uz duzno izvinjenje komicaru koji je napravio "gazilion" dolara sa njegovim poznatim komadom "Redneck si ako ....!" (komedija u USA), , evo slijedi moja "dzabna" verzija "Pravi si RA, ako.....!"

-Ako imas HAM band antenu na sva cetiri blatobrana tvoga auta, zatim na krovu, gepeku, i jos jednu zakacenu na "kuku" za prikolicu, a pricvrscenu sa "aligator klemom" i lijepljivom trakom...... onda si "mozda" Pravi Radio Amater!

-Ako tvoja zena .... pardon, "XYL" ... te pita da joj pomognes unijeti namirnice, dok ti "ganjas" rijetkog DX-a, a ti zagalamis "QRX!, QRX!" , onda si mozda "Pravi Radio-Amater"!

-Ako znas "napamet" brojeve "cijevi" (elektronki) svakog pobudnog stepena, modulatora, i izlaznog stepena u svakom "Heatkit", "Drake",ili "Collins" uredjaju ili linearcu, i navesti "poimenice" najbolju vrijednost pobudnog napona za 90% od njih,....... onda si , mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si, kad si bio "klinac", rasparcao u komadice "Flash-Gordon" voki-toki svoga malog brata, pokusavajuci da utvrdis, da li moze "raditi" na 28-ici, ili koristeci posudice iz kuhinjskog kompletica mladje sestrice, pokusao da napravis "zujalicu",....onda si mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si ikad pokusao "okinuti" repetitor, vozeci u pogrebnoj koloni,.... onda si , mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako ti djeca......pardon, "harmonici" .. znaju tvoj pozivni, tvoj QRA loc. i tvoj 10-10- broj, ali ne i tvoj nadimak, .....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako imas, makar "pet-sest" razlicitih setova spelovanja (koje makar ti i tvoja "raja" sa "sked-a" na 80-mtr, znate napamet) za svoj pozivni znak,....onda si mozda, "Pravi Radio-Amater"!

-Ako imas vise zemalja potvrdjeno, ili para ulozeno u tvoj stub, antene, rotator i "tri-bander" nego u svome "penzijskom",.....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si ikad, ponio "rucnu" stanicu ili skener, u crkvu na sluzbu, ili u sudnicu,.....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si ofarbao zidove svoje tek renovirane sobe, u bojama "vrijednosti otpornika", .....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si iad, "iskomadao" zenin.... pardon, XYL-s bastenski namjestaj, da bi napravio "najnoviju yagi-antenu, .....onda si , mozda, "Pravi Radio_Amater!"

-Ako si ikad pokusao koristiti "oluk", "ratkapu" od Model 93-Bjuika,cukovu zdjelicu za hranu, komsijinu "resetku" za ruze, "auspuh" od masine za susenje vesa, ili "pola-litre" termosku (sa ili bez kafe) kao antenu,..... onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako citas ARRL-s, "Raspored repetitora", ili najnoviji katalog radio opreme, cak i kad si u "privatnom",.... onda si , mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako znas formule za "Ohmov" zakon, Kirchofov zakon, i mozes citati Smitov Dijagram sa 30-metara daljine, a pojma nemas ko je Paris Hilton, .....onda si, mozda "Pravi Radio-Amater!"

-Ako obicno ides na hamfest, obucen u "Radio-Amateri to rade sa frekvencijom!", ili "ZNAM CW" znackom na kaisu, najmanje 2 "rucna", zakacena za tvoj kais, i slusalica u svakom uhu, sljem sa prikacenom GP-jkom za 440 na vrhu, i zmigajuce LED dugme sa tvojim pozivnim, ....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako znas prefikse za svaku DXCC, i takodjer beam-heading, a neznas svome najstarijem djetetu, pardon, "harmoniku", rodjendan, ....onda si, mozda "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si ikad pokusao da zaustavis elektricare, i "potplatis ih", ne bi li ti "zakacili" koju zicu, na elektricni stub, ....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako "zoves" pivu "807-ca", pare "zeleni kuponi", kucu - tvoj "hom-QTH", auto - "mo-byle", svoju sobu PPS, FCC - "friendly candy company", sve sto ti prodavac ponudi "Bravo Siera", svoju zenu XYL, i svoju djecu "harmonici", .....onda si, mozda, "Pravi Radio-Amater!"

-Ako si ikad pokusao ubijediti vjerenicu, da je Dayton, Ohajo, zmijenio Nijagarine vdopade, kao najbolje mjesto za "bracno", i da je prvi dio Maja, apsolutno najbolji mjesec za svadbe, .....onda si, mozda "Pravi Radio-Amater!"

-I, naravno, ako si UPOZNAO svoju vjerenicu na hamfestu u Daytonu, dok je pokusavala da te "izradi" na cijeni za "Hallicrafters HT-37", sa izgorelim trafoom,....onda si, mozda "Pravi Radio-Amater!"

Nije li zabavno!!

73, AB9H
Ili 
original sa   komentarima,  za  one  kojima  ide  Engleski

Offline 9A2JG

• ???
  • *
« Odgovori #43 u: 30. Kolovoz 2007, 09:15:12 »
Evo i danas ponovo rade cenzorske škare. Zadnja dva posta u topicu Lastovo izbrisana (od toga jedan moj). Nisam htio dati za pravo jednom pošiljatelju maila prije neki dan da je HRS-ova stranica "cenzorski uređivana", ali to (nakon drugog istovjetnog slučaja u zadnjih mjesec dana) nije slučaj nego praksa.
Naredbodavci rade po principu "ubi glasnika loših vijesti", ali ni to ne može trajati vječno.
Napisati da jedan klub ne može uspjeti na silu, ma koliko novca ubacio u tu rupu bez dna, nije otkrivanje tople vode.
To su pokušavali i Honnecker , i Hruščov , i Gomulka, pa i neki najnoviji vođe, ali, jednostavno ne uspijeva. Svaka sličnost je namjerna.
73, Koki 9A2JG

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #44 u: 30. Kolovoz 2007, 09:26:43 »
Kao moderator IOCA topica, ne želim voditi diskusiju o tome koji ću post obrisati. Postovi koje sam obrisao, nemaju ama baš nikakve veze s Lastovom niti s radioamaterskim radom s njega.
Svi postovi koji nisu u vezi s temom koja je započeta biti će uklonjeni, bez obzira kako će netko taj postupak imenovati. Uopće me ne zanima da li je autor Koki, Zoki ili Boki.

Emir, 9A6AA
Moderator IOCA topica
« Zadnja izmjena: 30. Kolovoz 2007, 11:39:29 od 9A6AA »
"DX never sleeps..."