Autor Tema: Vox populi  (Posjeta: 185277 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
Odg: Vox populi
« Odgovori #15 u: 21. Kolovoz 2007, 20:34:39 »
A  ja  ko   fol   guru  za  Informatiku   

;D ;D ;D ;D

jedino  je  fakat  da  sam   bio  i  Moderator i  Administrator i System Admin   ,  ako  sam   šta  naučio  to   je  sa  tehnikom jako  lako  ali  sa ljudima  vrlo  teško  a  najteže  sa  sobom. 8)

P.S.  nisam   ja  plaćenik  od  HRS  da  držim  stranu,  nego  onako     mene  "mlatili"    korisnici  kad  god  su  bili  nezadovoljni ;D ponekad  i  bez  razloga, po  sistemu  udri  Administratora  za  svaku  sitnicu ;D

Please  Silvija  izmjeni  u  popisu  boja  "modra"   u   "Navy" tak  je  u  cijelom  svijetu  a  to  je  zvanični naziv  boje ako  se   ne koristi  numerička  oznaka  boje.RGB  ili  Hexadecimalni  kod   boje  nego  tekst.  Barem  je  tako  u  cijelom  svijetu.   Inače   meni  omiljena  za  označavanje  teksta.  Nije  da  naređujem  nego  zamoljavam.
Naravno  ako  ti  Silvija  misliš  da   je  to   dobro. ;)
Podrazumjeva  se  da  Admin  ima  zadnju  i  bez pogovora  riječ  i  odluku.

Eto  ako  ako  ti  nije  teško  i  nađeš  vremena i  naravno  smatraš  za  shodno. Hvala
Mrzim   prislnu  Kroatizaciju  Interneta. To  mi  je  malo  blesavo.
Bilježim  se  sa  štovanjem.

Offline N5CRO

• Master in Training
    • http://www.qrz.com/n5cro
« Odgovori #16 u: 21. Kolovoz 2007, 20:46:34 »
9a3hp wrote... Ali  da  kompletni  topic  se  može  izbrisati  Edit tipkom bez  ikakvog traga  da  je  ikad postojao to  još  nisam  vidjeo...

Pozdrav Zoky,
Moze se izbrisati kompletna tema kad kliknes na link UKLONI TEMU.U stavri sad vise ne moze jer je Silvija upravo danas  to promijenila.To jos uvijek mozes isprobati samo na testnom forumu.
73
73,Josip  N5CRO

Laissez Le Bon Temps Roulez

Offline 9A7YY

• Život posvećen forumu
  • Sto osma nam je tek
    • http://http://www.sibenik-meteo.com/komiza/AMP%20Komiza.html
« Odgovori #17 u: 21. Kolovoz 2007, 22:24:18 »

Mrzim   prislnu  Kroatizaciju  Interneta. To  mi  je  malo  blesavo.
.[/color]

Ne vjerujem da jedna jadna Hrvatska može nekoga kroatizirati, ali ako misliš da je internet, web HRS-a, e onda je to druga pjesma.

Zalažem se i zalagati ću se da se u Hrvatskoj govori i piše hrvatski. Pa i na forumu.
Dopuštam da se rabe lokalizmi, i sam to činim, ali da se na hrvatskom forumu piše bez velikih i malih slova, bez hrvatskih dijakritičkih znakova hm......... ili onaj koji to radi ne poštuje svoje ili je božemeprosti nepismen.

NHF Zoki

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #18 u: 21. Kolovoz 2007, 22:45:47 »
OK  Josipe  hvala,  to   mi  je  prvi  put  da  naletim  na  tu   mogućnost.  U  većini  slučajeva  ako  postoji mogućnost  editiranja moguće  je  kompletni  tekst   izbrisati,  ali  bi  ostali  okviri  sa  zaglavljem  kad  je  tema  postavljena   odnosno  replay, a  u   dnu  Edited  by  pa  tko  i  kad  je  editirao.
Napominjem  da  opciju  uklanjanja  teme  nisam  vidjeo  osim  kao  administrator  za svaki  topic   ,   za  svaki  post   imao  sam  Replay .....Edit.......Delete
Delete  funkcija  smije  biti  samo  u  rukama  administratora  i  nikog  više.  Korisnici  da  mogu  raditi  Delete  je   preopasno.
Delete    je  po  meni  Adminska  ovlast isključivo,i  Moderatorska  ograničena samo   na  taj  PDF, koja  se  koristi  u  krajnjem  slučaju  kada  počne   neprimjeeno   ponašanje, ružne   riječi  to  se  uklanja  bez  pogovora. Moderator  i  Administrator  je  razlika  u  tome  što  moderator  ima  ovlasti  samu  unutar  jednog  PDF, Admin   ima  nad  cijelim  forumom.

Ali  Josipe  hvala  za  info

P.S.  možda  nebi  bilo  bilo  loše  da  postoje  moderatori  volonteri(nećemo  ih  plaćati ;D )  tako  bi  Administratorica  mogla  baviti  sa  ostalim  bitnim   stvarima  ovako  radi obadva  posla.

-----------------------------------------

9A7YY   nemam  u   principu  ništa    protiv   Hrvatskog  standardnog  jezika,  ali  Internet  nismo  mi  izmislili  , pa  zato  postoje  neki  standardi.
Isto  je  i  sa   dijakritičkim  znacima,  nema  ni  svatko  tipkovnicu  sa  HR  slovima  ja  imam  i  probam  koristiti  jer  većinom ako  kucam  čćšžđ  dobijem  u  većini  foruma umjesto  jednog  slova  niz  koji   je  kao  kobasica  i   taj  tekst  je  puno  teže  razumjeti  nego 26 Engleskih  slova,  standard   je  Engleski   jezik ,  ili  možda  nije  ???

Offline 9A2KL

• Master
« Odgovori #19 u: 21. Kolovoz 2007, 23:02:12 »
Zoky, na famoznoj ISKRICI postoji mogucnost da se izbrise kompletan blog koji je slican i ovom forumu. Ali to moze uciniti samo onaj koji ga je i otvorio. Moze brisati pojedine odgovore na topic a moze i komplet sa svim pisanijama koje su korisnici pisali. I mislim da je u redu da onaj koji je zapoceo temu tu temu zavrsi i izbrise ako mu je po volji. Vjerojatno ce nas to oduciti da u nekoj temi pisemo o sasvim desetim stvarima, ukljucujuci pozdrave zelje i cestitke garnirano sa marendama i sli.

73's de Leon 9A9L

Offline 9A2JG

• ???
  • *
    • http://www.koki.hr
« Odgovori #20 u: 22. Kolovoz 2007, 08:17:59 »
O jeziku bi se dalo govorit do besvijesti, upravo zbog različitih tumačenja vrhunskih stručnjaka u jednoj tako maloj državi kao što je Hrvatska.
Jedan od dobrih primjera za to je riječ tipkovnica. Kako je korijen te riječi tipka, koja isto ima (odnosno, ustvari nema) uporište u korijenima hrvatskog jezika, baš kao i tastatura (korijen te riječi obilato svojata i njemačko i englesko govorno područje).
Umjereno ili otvoreno nabacivanje blatom (devedesetih) na one  koji nisu koristili novostvorene riječi je bila normalna pojava. Stanje se nakon 2000.g. stabiliziralo, ali riječi kao ekran, tastatura i memorija, se očito manje koriste.
Ne zaboravimo da je na početku demokratskih promjena maknuta bista iz foajea Sabora jednog od naših najvećih pisaca i poznavatelja hrvatskog jezika Vladimira Nazora , da bi se prije par godina bez očiju javnosti vratila.
Tako je i sa izričajima na ovim prostorima. Da ne citiram službene informacije UNESCO-a da je hrvatski jezik među onima koji "umiru".

Na kraju, i dalje mislim, i smatram da bi trebalo tako biti, da onaj ko je otvorio temu može brisati samo svoje radove, ne i tuđe, a da može brisati i topic samo ako nema drugih (tuđih) priloga.

73, Koki 9A2JG
51 godinu u Narodnoj tehnici Hrvatske

Offline 9A7YY

• Život posvećen forumu
  • Sto osma nam je tek
    • http://http://www.sibenik-meteo.com/komiza/AMP%20Komiza.html
« Odgovori #21 u: 22. Kolovoz 2007, 12:03:49 »
Koki zaboravio sam te izvjestiti, i u nedjelju smo "marendali"

URL=http://img528.imageshack.us/my.php?image=slike727oy8bl5.jpg][/URL]

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #22 u: 25. Kolovoz 2007, 02:09:39 »
Volio  bi  da  me  netko  može  argumentirano  ubjediti  da  izraz  tipkovnica  , a  ni   istočni  tastatura  nije ipak   predaleko  od  izvornika ;D   Keyboard    bi  mogli  doslovno prevesti  daska  sa  ključevima. ;D  što  onda  ništa  ne znači,  i  nije  razumljivo.  Svojedobno  sam  svoju  frendicu, koja  profesionalno  prevodi između  ostalih  i  engleski  isprovocirao  da  mi   proba  prevesti jednostavne  riječi  koje  svi   znamo   a  to  je  "Squelch control"
i  "Load  coil"      i  nije  išlo  baš  tako  lako.  Load  coil  nema  prijevoda   koji  u   tehnici  smisla  ima(u  telefoniji  doduše  postoji  izraz  "Pupinova  zavojnica"  ili  po  srpski  "Pupinov  kalem"  samo  zato  što  nije  prevodjeno  sa  engleskog  ,  već  je  uzet  izvornik  razumljiv  većini  slavenskih  naroda)
Možemo  se  ugledati  na  Francuze   koji  zakonom  brane  upotrijebu  stranih  riječi  za   kafiće  i    javne  institucije.

Mogućnost  brisanja  topica  je  neodgovornost. Kad   je  nešto  napisano  ako nikog  ne vrijeđa  treba  tu  i  ostati. Jedino  ako   treba  "smiriti strasti"  drastičnom  metodom  kao  što  je  brisanje  to  treba  biti  dostupno  jedino   administratoru  :)
Ne   svakom  korisniku.  Treba  iza  svoje  riječi  stajati.

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #23 u: 25. Kolovoz 2007, 02:18:40 »
Branko  kako  si  profulao  lijepo  poslagan  set  naredbi ???

Mislio  si  valjda   ovako. ;D  pa  se  omakla  daska  s  ključevima. :)

Offline 9A2JG

• ???
  • *
« Odgovori #24 u: 25. Kolovoz 2007, 07:09:23 »
Kad smo 1958. kupili prvi gramofon, bio je to , naravno, češki Supraphone, i nekoliko ploča sa njime. Jedna od njih je bila Kafu mi draga ispeci, a u izvođenju Predraga Gojkovića Cuneta. Svi smo govorili kafa, i smatrali da je to normalno.
Došle su demokratske promjene, i neki su ljudi počeli tvrditi da Hrvati ne bi trebali govoriti kafa, jer da je to srbizam, a da je hrvatska riječ kava.

Ne samo ja , nego svi razumni ljudi, smo uzeli literaturu, i ne lezi vraže, zavičaj te biljke je jedna etiopska pokrajina, koja se , eto zove Kaffa (ne kava). Biljka je (očito) po njoj dobila ime.

Svi mi, kojima je elektronika ljubav i profesija, pa još i radioamaterizam, smo usvojili (u prvom redu poradi praktičnosti) golemi fundus internacionaliziranih riječi, upravo radi jednostavnije komunikacije među ovim stručnjacima i hobistima.

Pisao sam o iskristaliziranim dvjema skupinama (zaista) vrhunskih stručnjaka za hrvatski jezik, čija je (verbalna)borba označila zadnjih 16 godina, hrvatsku filološku scenu. Jedna je skupina oko (ili koja podržava) Anića, a druga oko Babića.
Rezultat je poznat, ljudi koji vode ovu državu su dali u zadatak skupini mlađih ljudi, docenata, doktora i znanstvenih novaka, koji su svoj rad na hrvatskoj gramatici i pravopisu završili u proljeće ove godine, a čiji rad i rezultat se još uvijek čita, proučava i pokušava (ispravno) valorizirati. Ono što je ostalo napisano iza njih je zakon za nas. To što se tiče hrvatskoga jezika.

Opće prihvaćene međunarodne riječi će na našu radost (ili žalost) biti sve više u upotrebi, baš radi praktičnosti.
Ne mogu ne napisati, da kad smo 1965. počeli sa tečajem za III kategoriju, da smo na jednom od prvih sati učili da se dnevnik, i sve oko njega vodi na engleskom, i skraćenicama na engleskom i Q-kodu. Takav je moj dnevnik svih ovih godina, pa i danas.

By the way, tastatura nije srbizam, jer u nijednom korijenu ijedne srpske riječi nije taste, ni taster, nego su u anglosaksonskom i germanskom leglu. Ovo nije dokazivanje, jer ja nisam stručnjak (imam ga u užoj porodici), nego samo drugi pogled na istu materiju. A zato forum i služi.

73, Koki 9A2JG

Offline 9A2KO

• Average Member
« Odgovori #25 u: 25. Kolovoz 2007, 07:35:36 »
Ljepi moji, iskrena ljudska rijec, toplina susreta na opsegu, dialekti, jezici, pisanje na forumu sve je to sinfonija ljubavi prema tebi, prema njma prema radioamaterizmu.
U vrtu nasih srdaca cvjetaju ruze prijateljstava uz kavu ili kafu ali ono sto je najvaznije mora se ispijati PO CEFU!! :)
Eduard 73

Offline 9A2JG

• ???
  • *
« Odgovori #26 u: 25. Kolovoz 2007, 08:33:53 »
Bio sam prekjučer na predstavljanju nove knjige našeg istaknutog ekonomiste u turizmu, i zaljubljenika u otoke i hrvatski jezik, g-dina Darka Vlahovića : Otok Brač - Jadranska Arkadija.
U prologu, don Stanko Jerčić, Pražničanin po porijeklu, Selčani ga svojataju, a trentutno župnik u Jelsi reče : Ljudi naši, čuvajmo ovo što nam je preostalo, povijest, jezik i dalmatinsku vizuru. Kad to kaže svećenik, i istaknuti pjesnik, valjda se to tiče i nas.
Zato je ova razmjena mišljenja i na forumu, dobra za svako društvo. Posebno se slažem sa prethodnima koji su kao argument za ne-brisanje postova i topica napisali da, svatko za sebe, treba stajati iza izrečene (napisane) riječi.
Onda nam neće trebati cenzora ni HMV.

73, Koki 9A2JG

Offline S55Z

• Newbie
  • *
« Odgovori #27 u: 26. Kolovoz 2007, 11:10:58 »
Branko  kako  si  profulao  lijepo  poslagan  set  naredbi ???

Mislio  si  valjda   ovako. ;D  pa  se  omakla  daska  s  ključevima. :)

Mislio je verovatno ovako!  ;)
No pošto sam admin na S50LEA mogu iz prve ruke javiti, kako je sa brisanjem postova kod nas: Svako može brisati vlastiti post sve dok neko ne replicira. Posle toga može samo izmjeniti sadržaj ali uvijek ostaje evidentirano ko i kada ga je editirao... naravno, administratori i moderatori (baš svi smo volonteri!) imaju druga prava...
O jeziku kod nas ne vodimo nekih rasprava. Pravilnik kaže, da treba na forumu pisati u što bliže izbornom jeziku, a tolerira se sve strane korisnike foruma bez debate (sve pokušaje nacionalizma i netolerancije odmah se rješava)! Naravno, stručni izrazi se upotrebljavaju i ne tražimo neke novokomponovane ako  za to ne postoji domača riječ... Jedino Toporišič povremenu uzburka scenu i unese neke nove riječi (npr. zgoščenka za compact disc), koje su več zbog njegovog autoriteta dobro primljene... iako se neko vreme svi bune, HI...

Evo, ispričavam se na mom slabom hrvatskom pisanju... i srdačni pozdrav iz Ljubljane
73 de Dragan - s55z

Offline 9A3OW

• Average Member
« Odgovori #28 u: 26. Kolovoz 2007, 12:45:30 »
 ;D
Ovo je kratak i jasan prijedlog i to je jasno, ali samozvani strućnjaci mogu ovu temu držati do iznemoglosti.

Ja to mogu razumjeti jer nisu prvo proćitali pravila ponašanja , nego oni sada iznose svoja mišljenja i misle da to mora biti tako.
Postoje pravila, ako ne vrijede treba ih mijenjati ili nadopuniti , ovako mogu pjesnićke duše pisati što im volja
Ovu temu o linkovima mi držimo već dugo .! ....Klikni i pogledaj...!

Za lepršav hod i sjaj u oćima , kozmetika BADEL .!

DAmir , 9a3ow
DAmir , 9A3OW
JN85FV - Vrbovec

Offline 9A2JG

• ???
  • *
« Odgovori #29 u: 26. Kolovoz 2007, 12:54:43 »
Ovo što je s55z napisao to je upravo ono za što se ja osobno zalažem, i što mislim da bi bilo normalno.
73, Koki 9A2JG