• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

HRK-ljuš 2015

Autor 9A1AA, 21. Travanj 2015, 21:58:56

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A2ZH

Pozdrav narode amaterski
Ja se nebi trebao zaliti koliko sam veza uradio toliko prijavio i Robi priznao .. ali sam primjetio sam jednu nelogicnost
ratim sa DXLog_om  i on mi obrađuje sve pa i ADI file a onda mu robi kaze e nesto tu ne valja i uzme 200 bodova
Tih 200 bodova nece promjeniti moj status i polozaj u plasmanu ali je intersantno zbog nacela

CONTEST: HRK Call: 9A2ZH Category: A Cla.Qsos: 112 Cla.Scor: 16775 cc_QSOs: 112 CC Score: 16592


  do Jadranskih susreta 73 2zh

9A4OE

Citat: 9a3ty  u 07. Svibanj 2015, 09:30:48
Za pravila natjecanja izgleda vrijedi isto kao i za zakone - preblagi se ne poštuju a preoštri se ne primjenjuju.
S obzirom da nisu isklesana u kamenu mislim da ih je krajnje jednostavno mijenjati, savijati i izvrtati.
...
Nažalost, zbog pojedinaca i ono malo draži što je ostalo pomalo nestaje.

Da postoji interesa i razumijevanja od strane odgovornih onda bi se mogla povesti javna rasprava i utvrditi nova opća i pojedinačna pravila koja bi pokrila većinu spornih situacija i definirala konkretnu proceduru. Nažalost, taj interes i razumijevanje od strane odgovornih osoba je izostao. A ruku na srce ni ovo što je definirano se ne poštuje (barem što se tiče obveza organizatora).
...

Pravila su u nekim svojim dijelovima vrlo jasno napisana.


Opća pravila KV natjecanja u organizaciji HRS-a
4. Sudionici
Sudionici svih domaćih KV natjecanja su isključivo licencirane radioamaterske postaje koje rade s
teritorija Republike Hrvatske. Izuzetak je natjecanje 9A CW u kojem mogu sudjelovati sve licencirane
radioamaterske postaje, a izrađuje se zasebni plasman za postaje iz 9A i ostale postaje.


Zašto se ne primjenjuju?
Sustavno se godinama zanemaruje i gura pod tepih taj problem, to će u konačnici moguće izazvati neke druge povezane reakcije.

Na prvom mjestu su Zakoni i Pravilnici RH a tek na drugom mjestu interna pravila takmičenja saveza, ako se prvo ne poštuje niti ono drugo nema legitimitet.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A2MI

Pozdrav
Ovdje ima dobrih prijedloga kao (nova konkretna pravila), ja bih dodao i novi manager i
usklađivanje pravila sa robotom i obrnuto.
No ima i čudnih. Pa dopustite mi da malo pojasnim neke termine.

Check log, kao što to samo ime govori, šalje stanica koja se ne želi natjecati tj.
ući u konkurenciju za plasman no šalje log da bi se mogle provjeriti veze stanica
koje su radile veze sa check logom.

U tu kategoriju spadaju isključivo ispravni logovi i nikako ne spada log 9a5tim.

Svrstavanjem 9a5tim loga u kategoriju check loga, prvih 6 stanica bi isto imale NIL error.

Diskvalificiran log je log kojem je oduzeto pravo sudjelovanja u plasmanu i veze urađene
sa tim logom se ne provjeravaju te se log tretira kao da nije uploadan.

Da vas preduhitrim...reči ćete, zar ne može "robot" imati neku treću mogučnost, da se samo neke veze provjeravaju a da log ne bude diskvalificiran?!

Ma svašta se može napraviti, ali koja je svrha toga? Spasiti 5. mjesto stanici koja nije vodila
računa o drugim natjecateljima. Što će reči 6. na poziciji. Pravila moraju biti jednaka za sve.
Reči ćete, da 9a5tim nije namjerno pogriješio, slažem se, nije namjerno ali je pogriješio.

Sada će biti diskvalificiran, shvatiti da se radi o ozbiljnom natjecanju i već u slijedećem natjecanju obratiti pozornost da mu se ne dogodi slična greška, te možda i pobijediti.

Predlagao sam da se takav log uopće ne može uploadati, dobila bi se poruka da veze počinju od 7 a trebaju počinjati sa rednim brojem 1. Tada bi operater mogao dopisati tj. ispraviti svoj log, jer
dopustit ćete svatkome se može dogoditi greška koju nije vidio. Nakon ispravka (još u upload periodu) može uploadati ispravan log.
Naravno da bi tada robot brojao sve veze i ne bi dopustio ni dvostruki redni broj ni preskakanje.
73 de Miljenko 9a2mi

9A3TY

Citat: 9a2mi  u 07. Svibanj 2015, 13:24:30
Naravno da bi tada robot brojao sve veze i ne bi dopustio ni dvostruki redni broj ni preskakanje.

Not gud. Uobičajeno je pravilo i fer ponašanje da ako nekom daš krivi redni broj taj redni broj i upišeš u svom logu. Moguće je dati dva puta isti redni broj. Događa se. I što sad? Ako pokušaš poslati takav log bit ćeš odmah diskvalificiran? Robot neće ni prihvaćati takav log? I što će ljudi onda napraviti - jednostavno će izbrisati vezu koja im donosi manje bodova a korespodent će dobiti NIL. Zar je to fer? Zar trebamo pravila koja potiču takvo ponašanje? Mislim da ne.

Osim toga, to što je neka postaja diskvalificirana (npr. jer je ustanovljeno da ima dva signala u eteru u istom trenutku ) ne znači da se podaci iz tog loga ne mogu uporabiti za kontrolu drugih dnevnika. Ako je ustanovljeno da je netko namjerno poslao modificirani dnevnik da bi nekom zagorčao život - e to je već drugi par tenisica. A pogotovo nečija diskvalifikacija ne smije imati negativne posljedice za ostale (korektne) natjecatelje.

Također, reći da bi "Svrstavanjem 9a5tim loga u kategoriju check loga, prvih 6 stanica bi isto imale NIL error." je notorna glupost. Sorry Miljenko ali tako je. Malo razmisli pa ćeš vidjeti i sam.

73 de Ivo, 9A3TY

9a6c

Ja ne znam, ali mene sve ovo što se događa oko naših KV stvari podsjeća na onaj film PLANETA MAJMUNA...

Odletili u budućnost, a vratili se natrag...

Ajme :(

9A4QV

Ma nista strasno, desavaju se takve stvari i na UKV robotu, samo se korisnici ne bune jer im se .... zivo za bodove i poziciju. Sve je to zbog losih pravila, interpretiranjem istih na nacin kako kome odgovara i uglavnom nezainteresiranosti da se takvo stanjp promijenj (na bolje).

Misim da komisiji i menadzeru fali mali prakse iz svetskin natjecanja da je primjene na nasim, ali ima vremena.....

Bitno je da se ljudi upoznaju sa svakakvim mogucim situacijama koje pravila nisu definirala. Za jedno 50 godina doci cemo do dobrih pravila, i onda ce jedini problem ostati da ih se pridrzava (narazno najprije organizator) pa onda i ostali.

QV

9A5TIM

Pozdrav ekipi.
Moram nesto reći u svoju obranu,naime pokušao sam uplodati
kompletan log,međutim hf robot mi je izbacivao grešku u stupcima,kada sam maknuo cw veze iz prvog perioda robot je prihvatio log.Nije biĺo nikakve zle namjere da nikoga oštetim.Ok pogriješio sam jer mi je to bio prvi kontest da radim cw (možda sam nekome i krivi broj veze kucao-nenamjerno).
U svakom slučaju jedno iskustvo više.


Za ne činiti pogreške potrebno je iskustvo,za steći iskustvo potrebno je činiti pogreške.

73 de 9a5tim.

9A2MI

DR OM 9a5tim.
Trebao si popraviti log prema uputama koje ti je dao robot. Ako to nije išlo i nisi znao u ćemu je problem, mogao si meni poslati log na e-mail pa bih ja popravio log tako da ga robot može čitati te uploadao isti, još za vrijeme upload perioda.
Tada ne bi bilo nikakvih problema. Sada je prekasno.

Kada bih sada popravio log, onda bi me neki živog pojeli jer su ostali logovi viđeni i mogao bi iz njih
prepisati podatke.
Dakle, ostaje nam svima da prihvatiš diskvalifikaciju kao nužno zlo i školu za ubuduće.
73 de Miljenko 9a2mi

9a6c

Miljenko,

nemoj se ljutiti, ali ovo bi trebao rješavati tzv manager, a ne ti, a ako imaš kontakt s njim bilo bi najbolje da mu ukažeš na situaciju i pustiš ga da radi tzv svoj posao.

NHF

GG

9A3NC

Evo samo par crtica...
Nebih htio da se ovo shvati kao potpora prijatelju , pa iako je i pogrijesio,
a lijepo je napisao tko radi taj i gresi (kao i robot-administrator, kv manager, etc.)

Iako je ovdje neko spomenou nekakav inzenjering i bodove svome klubu, moze se vidjeti da to ne drzi vodu,
jer poslije mnogo godina premoci u super kupu iz 9A1IST nitko nije radio osim Deana 5TIM, iz cistog
razloga za vjezbanjem rada u takmicenju.
S obzirom da se svakim danom sam usavrsava u CW, a koje mnoge stanice is SSB kategorije ni neznaju,
on se trudio i odraditi koliko je uspio u CW periodima, no normalno da mu je znatizelja za rezultat u SSB kategoriji
podigao adrenalin da vidi koliko se moze uraditi.

Cinjenica je da se nije snasao sa uploadom na robota, iako je mogao kontaktirati administratora, nije to ucino nego
je pronaso neko svoje rjesenja da izblamira robya u prihvacanju loga.

Umjesto da poticemo ljude da usavrsavaju CW mi bi sada DQ, a jednostavno se je i u ovom trenutku moglo dopuniti log sa tih par veza iz 1.perioda (da korespodenti ne budu osteceni).

Mislim da ovakvi negativni stavovi i potezi depopulariziraju rad u ovin domacim, kontestima, prije svega
sto je sam Roby jos daleko od savrsenstva, a pravilnici nedoreceni.

Zato svi vi koji ste u SSB kategoriji bilo bi lijepo ako imalo znate CW, da napravit koji QSO, pa makar sa onima koje osobno preferirate, samo da se cim vise ljudi aktivira u CW, i normalno da se te veze prihvate kao check-dio loga.

73 de 9A3NC

Fredi

9A2MI

Pozdrav Fredi

Lijepo si to napisao. Slažem se. Dakle sada znamo o kome je riječ i tko je i zašto pogriješio.
Roby kako ga ti zoveš, istina, nije savršen ali ima mogućnost priznavanja veza korespodentima i time nitko ne bi bio oštećen.
No to je posao managera. Što mislite zašto manager ne piše ove redove.
Ja imam kontakt sa managerom, preko maila, ustvari on ima sa mnom.
Čim on meni pošalje mail s nekom odlukom, ja to izvršim najkasnije za 24 sata, to je zato jer nisam stalno za laptopom pa može toliko proći od čitanja mailova.
Ako prije pročitam mail, onda je provedba uglavnom u roku od 10 minuta...
No kada ja njemu pišem i zahtjevam brzu odluku, odgovora nema i po mjesec dana ili duže.

Dograditi ću roby-ja da ne dozvoljava upload ako veze ne teku od 1 pa na više.
Log sa takovom greškom će moći uploadati samo manager kome ja to dopustim i naravno ja.

Time će roby postati nešto savršeniji nego sada.
73 de Miljenko 9a2mi

9A3TY

Citat: 9a2mi  u 08. Svibanj 2015, 10:36:24
Dograditi ću roby-ja da ne dozvoljava upload ako veze ne teku od 1 pa na više.
Log sa takovom greškom će moći uploadati samo manager kome ja to dopustim i naravno ja.

Stara dobra : "bit će kako ja kažem i boli me briga što misle drugi". A da se lijepo napišu detaljna pravila igre pa ti to samo implementiraš bez onoga "kome ja to dopustim" ?

Citat: 9a2mi  u 08. Svibanj 2015, 10:36:24
Time će roby postati nešto savršeniji nego sada.

Nešto savršeniji? Kao prvo nešto ne može biti savršenije kao ni optimalnije. Ili je savršeno ili nije. Kao drugo, ne zavaravaj se, "miljbot" je daaaaaaaleko od savršenstva.

Čudi me da nikome nije palo na pamet da se promijene pravila i ukine ocjenjivanje. Pa nismo li mi radioamateri iznad svega pošteni ljudi, uvijek spremni pomoći, savjetovati, ... Natjecanja su očito "jabuka u raju" , kvare ljude i izvlače ono najgore iz njih, pa ih stoga treba prilagoditi. Dodamo jedan članak u pravilniku koji će glasiti "U natjecanju nema pobjednika i gubitnika. Svi su pobjednici jer su uložili trud i vrijeme da odrade barem jednu vezu u domaćem natjecanju". Cilj je popularizacija a ne alienizacija. Bitno je sudjelovati, zar ne ?!  ;D

 
73 de Ivo, 9A3TY

9A4QV

Citat: 9a2mi  u 08. Svibanj 2015, 10:36:24
Lijepo si to napisao. Slažem se. Dakle sada znamo o kome je riječ i tko je i zašto pogriješio.
Roby kako ga ti zoveš, istina, nije savršen ali ima mogućnost priznavanja veza korespodentima i time nitko ne bi bio oštećen.
Pa znalo se odmah o kome je riječ, jer čovjek ima pozivnu oznaku, a da li je pogriješio to je već upitno.
Naime, on je lijepo objasnio da je pokušao uplodati kompletan dnevnik. Kada mu to nije uspjelo, obrisao je prvi period CW i onda bez problema uplodao dnevnik i prijavio SSB kategoriju i to je prošlo. Dakle on nije mijenjao stupce , nego je samo obrisao cw veze iz prvog perioda.
Po meni je problem u robotu sto nije htio prihvatiti kompletan log a imati prijavljenu samo SSB kategoriju. Da je prijavio samo CW kategoriju vjerovatno bi prosao....
I da, normalno da robot mor aimati opciju priznavanja veza korespodentima ako ih i nema u originalnom logu, nesto slicno kao i unique qso.

Kad vec upgrejdas robota, onda popravi mogucnost slanja logova koji ne rade cijeli kontest, konkretno za ukv ali to se dogadja i kod recimo 9ACW kontesta. Naime, po pravilima, ja ne moram raditi cijeli kontest, mogu se upaliti samo drugi dan (normalna situacija kod 48 satnih contesta) i kad bilo koji loging software kreira file za upload datum ce bit ionaj kojim pocinje veza broj 001. Dakle tvoj robot mora znati da je taj datum unutar prozora datuma natjecanja i prihvatiti takv log. Uostalom, to on i vidi iz navedenog loga, pa ne razumijem u cemu je problem to rijesiti kao sto imaju svi ostali...

Citat: 9a2mi  u 08. Svibanj 2015, 10:36:24
Čim on meni pošalje mail s nekom odlukom, ja to izvršim najkasnije za 24 sata, to je zato jer nisam stalno za laptopom pa može toliko proći od čitanja mailova.
Ako prije pročitam mail, onda je provedba uglavnom u roku od 10 minuta...
No kada ja njemu pišem i zahtjevam brzu odluku, odgovora nema i po mjesec dana ili duže.
To mi zvuči poznato, nažalost ti, zbog svoje expeditivnosti i njegove nezainteresiranosti, lijenosti ili jednostavno odnosa prema funkciji kupiš drvlje i kamenje, ali kad si već bliže "oltaru" onda bi taj problem trebalo non stop iznositi onima koji su za to nadležni, ali i ti isti su još i gori od njega  ;D

Nemam ništa osobno protiv KV menadžera, kulturno sam mu se zahvalio za vrijeme koje je ulozio u funkciju UKV menadžera i bio sam najsretniji kad je promjenio funkciju. No, nikako se nisam nadao da ce biti jos i gori na novoj funkciji  ;D Tebi on odgovori nakon mjesec dana, to je QRQ, nama je trablo godinu dana da dogovorimo UKV QRP contest gdje sam nakon 6 mjeseci dobio odgovor da je zagubio prijasnji email i da ponovim radnju nanovo  ;D

Citat: 9a2mi  u 08. Svibanj 2015, 10:36:24
Dograditi ću roby-ja da ne dozvoljava upload ako veze ne teku od 1 pa na više.
Log sa takovom greškom će moći uploadati samo manager kome ja to dopustim i naravno ja.

Time će roby postati nešto savršeniji nego sada.

GOD IS GREAT ....

pozz
QV

9A2HM

Citat: 9a4qv  u 08. Svibanj 2015, 11:11:45
Kad vec upgrejdas robota, onda popravi mogucnost slanja logova koji ne rade cijeli kontest, konkretno za ukv ali to se dogadja i kod recimo 9ACW kontesta. Naime, po pravilima, ja ne moram raditi cijeli kontest, mogu se upaliti samo drugi dan (normalna situacija kod 48 satnih contesta) i kad bilo koji loging software kreira file za upload datum ce bit ionaj kojim pocinje veza broj 001. Dakle tvoj robot mora znati da je taj datum unutar prozora datuma natjecanja i prihvatiti takv log. Uostalom, to on i vidi iz navedenog loga, pa ne razumijem u cemu je problem to rijesiti kao sto imaju svi ostali...
Adame
ja sam bio u uvjerenju da ti prihvačaš argumentirani odgovor, ali očito ne, i pokušavaš isforsirati svoje viđenje!
Već sam ti nekoliko puta objasnio da "TDate" definira od kad do kad je contest trajao, a ne kad si ti radio.
TDate=Beginning;ending date of contest (mislim da prijevod nije potreban)
Na temelju datuma prvog dana se kreira baza. Ne vidim zašto je problem ispravno popuniti tu rubriku, a kad si ti radio ionako piše u svakom redu pojedine veze?! ili je možda u pitanju balkanski inat??
Svi ostali su u krivu a pogotovu talijani čiji logovi su najšlampaviji koje srećem u obradi.
LP
K
73 de Kreso

9A3TY

Citat: 9A2HM  u 08. Svibanj 2015, 12:40:30
Na temelju datuma prvog dana se kreira baza.

Koje genijalno ograničenje. A što ako imaš dva natjecanja koja trebaš obraditi a počinju na isti dan?

Citat: 9A2HM  u 08. Svibanj 2015, 12:40:30
Ne vidim zašto je problem ispravno popuniti tu rubriku

Pa tko popunjava tu rubriku - operator ili logging program?

Računala i računalni programi su tu da nam olakšaju a ne otežaju. Najlakše je učiti na iskustvima drugih. Naravno treba malo pratiti stvari i sudjelovati.
Evo konkretnog primjera: kad se uploadaju logovi za domaća natjecanja na hfrobota on neke vrijednosti polja popuni sam - npr. kategoriju. Vidjelo se da neki previde taj detalj i uploadaju log s prijavljenom pogrešnom kategorijom. I što je po tom pitanju napravljeno? Ništa. Umjesto da je defaultna vrijednost "ODABERITE KATEGORIJU" i dalje se nudi neka konkretna kategorija. Pametni ljudi usvoje kritiku. Npr. N1MM logger je reagirao na primjedbu RSGBa da dobijaju veliki broj logova postaja s kopna sa oznakom NA-001 (defaultna postavka u loggeru) pa je to izbačeno. No, naš savršeni miljbot ne "ferma" savjete natjecatelja ni tri posto.
Nema veze, ovakvim odnosom za par godina ionako više neće biti natjecatelja.
73 de Ivo, 9A3TY