Autor Tema: Repetitor R3 na Čelavcu  (Posjeta: 4231 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6A

• Master in Training
Repetitor R3 na Čelavcu
« : 17. Svibanj 2018, 20:52:05 »
U subotu 19.05.2018. pokušati ćemo instalirati reptitor R3 9A0VZD na objektu OIV-a na Čelavcu prema planu HRS-a.
Time bi se pokrio veliki dio Dalmatine, Lika, Ravni kotari i šira okolica Zadra.
Repetitor R3 je dobro podešen, sređen je duplekser i nadamo se da će sve skupa proraditi na objektu.
Problem je velika količina smetnji na objektu, pa ćemo vidjeti da li ćemo uspjeti s instalacijom.
Molim sve one koji su u dometu da u subotu budu slušajući na kanalu R3 i da nam pomognu pri instalaciji.
Do subote repetitor R3 je uključen u probnom radu u zapadnom dijelu Zagreba, pa ga se može isprobati.
73
9A6A

Offline 9A4DC

• Senior Member
Odg: Repetitor R3 na Čelavcu
« Odgovori #1 : 18. Svibanj 2018, 17:12:00 »
Tnx vy much na dosad ulozenom i narednom trudu.
Obzirom da planirao provest sutra,subotu 19.5, na krovu i stupu probacu se tu i tamo javit iz JN74OC. Nadam se da ce mojih 5w iz FT817ND na njegovu ant bit dovoljno.
Imam pitanje-ima li kakav podton i koji il je otvoreno.
Glede planiranih smetnji na prijemu repetitora na Celavcu a na bazi naseg vrlo minornog iskustva, iskreno se nadamo da cete uspjet isfiltrirat smetnje 3eg harmonika neceg s 46 i nesto mhz kao i izuzetno jako vf polje raznih bliskih izvora,te da ste dobili odobrenje da se spojite na napajanje preko velikog (nekoliko kVA) UPSa OIV-a koji napajan mrezom preko online dieselelektrogeneratorskog postrojenja OIVa i adekvatno tome izuzetno dobro prenaponski zasticen od vrlo ceste i jake statike na objektu.
Nemojte zamjerit na nasim dobronamjernim savjetima glede naseg minornog poznavanja pozicije.i mi jedva cekamo da to proradi.
GL DE 9A4DC (clan RK Zadar)

Offline 9A6A

• Master in Training
« Odgovori #2 : 18. Svibanj 2018, 18:45:01 »
Hvala na savjetima.
Zato sam i skeptičan i oprezan.
Imam i ja neko iskustvo pa ćemo probati napraviti najviše što se može.
Repetitor i duplekser su dobro podešeni.
Biti ćemo spojeni na njihov UPS sustav.
Ako uspije, svi zadovoljni. Ako ne uspije bar smo probali i dali sve od sebe da se nešto napravi.
Ako ne uspije, tada sve skupa ide na Ugljan ili na neku drugu suvislu lokaciju u vašim krajevima.
Prošli vikend sam bio i radio u Zadru i često sam dolje poslovno, a nisam imao niti jedan suvisli repetitor da se mogu javiti.
73
9A6A

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #3 : 18. Svibanj 2018, 19:23:43 »
Petre ocigledno imamo neko minorno iskustvo.
Ja npr od VIATEL-a za potrebe HACa.
Aj pse zovi me na mob.
091 19 28 988
tnx.
Dc

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #4 : 18. Svibanj 2018, 21:34:27 »
Lokacije kao što su Čelavac su zahtjevne i za profesionalnu opremu a amaterska goto da i ne može raditi ispravno na takvim lokacijama.
Da si uštedite vrijeme, trud i novac:

Obavezno uzeti RX filter, dobre kvalitete i high Q podešen na ulaznu frekvenciju repetitora (prijemna grana poslije duplexera)
Obavezno uzeti izolator, po mogućnosti dvostruki za TX granu repetitora (predajna grana prije duplexera)

Po mogućnosti sve flexibilne kablove sa mrežastim opletom zamijeniti sa 1/2", kako spojne repetitor duplexer tako i liniju do antene.
Svi konektori moraju biti novi, barem N konektori.

I na kraju izmjestiti antenu van bliskog polja TX sustava na Čelavcu.

Ako se zadovolje svi nabrojani uvjeti, tek onda možda bude to radilo.
Dobro podešen duplexer ne znači puno za probleme koji se gore stvaraju.
Vjerovatno su kante slagane za kombinaciju band reject ili high pass - low pass. Rijetko tko ima bandpass duplexer kante.
Zato je potrebno imati dodatni navedeni filter na ulazu u RX stranu repetitora.

QV

Offline 9A6A

• Master in Training
« Odgovori #5 : 19. Svibanj 2018, 00:03:17 »
Slažem se s navednim.
Prije 25 godina kad sam bio UKV manager postavio sam većinu naših VHF i UHF repetitora pa znam za sve te probleme.
Na žalost u zadnjih desetak godina mnogo se toga od tada primijenilo. Na gore.
Sada radi manje od pola onog što smo tada imali. 
Za sve naše glavne reptitore nabavio sam tada ulazne RX BP kristalne filtere i profi TELEWAVE antene.
Samo sam na Sljemenu našao taj filter kad sam lani ponovo pokrenuo R6. I R6 radi odlično.
Na Čelavcu, Učki, Velebitskoj Plješivici i Biokovu su bili ti kristalni filteri. Na žalost većina je dobila noge.
Koliko znam nema ih više. 
Jedna pozitivna stvar je što su sada ugašeni oni veliki analogni TV odašiljači.
Ali sad ima hrpu digitalija na objektima koji špricaju na sve strane pa često ni BP filteri ne pomažu.
Ovo sve je teoretiziranje. na svakom objektu treba doći, donijeti sve potrebno i onda vidjeti što se može napraviti.
Kad smo na Učki pokušali ukloniti smetnju koju su radili radio pazin i 2. program HRT- a zajedno sa odašiljačem reptitora, shvatili smo da je problem nemoguće riješiti pa sam prebacio reptitor na kulu.
Tu radi koliko toliko dobro s obzirom na silnu kakofoniju svih frekvencija.
Zato sam odlučio pokušati instalirati R3 na Čelavcu. Ako ne uspije onda treba odustati i tražiti drugo rješenje koje nije toliko zagađeno a pokriva to područje.
73
9A6A

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #6 : 19. Svibanj 2018, 13:41:58 »
Nisam imao priliku zateći i vidjeti te kristalne filtere po repetitorima.
Mogu pretpostaviti da su skinuti iz praktičnih razloga. Naime, kristalni filteri podložni su generiranju intermodulacije.
Ako se dobro sjećam, nivoi signala jači od -10dBm generiraju IMD produkte u kristalnom filteru.
-10dbm je lako navući na lokacijama kao što su Učka, Biokovo i slične lokacije gdje je ERP-a puno i polja su ogromna.
Na Sljemenu to možda može i proći jer je izolacija između samih antenskih sustava veća zbog same konstrukcije antenskog stupa.
Učka je jako kompleksna jer osim difuzije imamo i radar na L-bandu i sve u to jako skučenom prostoru.
Kako god, dok se ne proba neće se znati, ali odlazak na lokaciju bez par rezervnih varijanti je čista sreća...

QV

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #7 : 21. Svibanj 2018, 21:29:57 »
Ok. Receno-ucinjeno. Ekipa HRSa na celu s 9a6a je bila ovu subotu ujutro na Celavcu,postavila,instalirala i pustila u pogon R3.
Zamjerke svima nama-moglo nas je vise bit za probu da pomognemo ljudima.(st by smo bili samo 9a7jcy i ja iz Zadra.
Zamjerke 9a6a-Petre mogao si napisat kakva je situacija i kakvi su Vam daljnji planovi.
Uglavnom-repetitor radi i danas (ispitao 9a7jcy),
Ali, iz Zadra:
-(kvart Arbanasi) 9a7jcy uspijeva otvorit r3 i ostvarit vezu s minimum 45W outa u lambda/8 mobilnu ant na visini cca 2-i kat obiteljske kuce (ASL 15m),
-(kvart Poluotok) pozicija 9a6v s krova (visina 16m, ASL 22m, OPTICKA VIDLJIVOST CELAVCA) ja s FT817ND punih 5w outa u njegovu vlastitu antenu ne mogu ni otvorit r3.
Nije moje da se mjesam,ali bilo bi ok da svi koji imaju tehnicke mogucnosti (FM RIG za 2m i teoretsku mogucnost da se dobace do Celavca) probaju otvorit repetitor i napisu ovdje s cim su to postigli (W OUT-a,tip antene i svoju lokaciju), jos ako ostvare qso...
Mislim da bi to Petru moglo pomoc za daljnja poboljsanja r3-celavac.
MNI TNX TO ALL.
Dc

Offline 9A6A

• Master in Training
« Odgovori #8 : 22. Svibanj 2018, 00:02:09 »
U subotu smo instalirali kompletan sustav. Antena i kabel su novi, duplekser je dobro podešen, i repetitor radi.
Sve je smješteno u HRS-ov ormar u kojem je i D-Star.
Problem je što reptitori YAESU DR-1X koje je HRS nabavio prije par godina očito ne mogu raditi na takvim zahtjevnim lokacijama.
Zbog velikog elektromagnetskog polja u kojem se nalazi antena, reptitor je prigušen za preko 20 db.
Dok je 9A7JCY ulazio sa šumom, ja sam ga na vokac u prostoriji koja je zaklonjena od glavnih antena čuo potpuno čisto.
U kanalu nema smetnji što je dobro, jer se to ne bi moglo riješiti.
Ispitane su sve mogućnosti i zaključio sam da na objekt treba doći  reptitor sa dobrim ulaznim filterima, što DR-1X nema.
Isto tako potrebno je ugraditi band pass filter. Pokušavam nabaviti BP filter koji bi se spojio između antene i dupleksera.
Također pokušavam nabaviti kristalni filter koji bi se spojio između dupleksera i RX-a.
Problem je rješiv čim nema nekih harmonika ili smetnji u kanalu.
Već sljedeći tjedan ćemo zamijeniti reptitor sa puno kvalitetnijim, a naknadno bi ugradili filtere kad ih nabavimo.
Do tada molim malo strpljenja.
Također bi bilo dobro da se više stanica javilo i pomoglo kod podešavanja i testiranja.
Zahvaljujem 9A7JCY i 9A4DC na pomoći.
U svakom slučaju početak obećava i nadam se da će taj R3 raditi na zadovoljstvo svih.
73
9A6A

Offline 9A4EW

• Junior Member
  • **
« Odgovori #9 : 22. Svibanj 2018, 00:31:52 »
Pero, možda je sva ova diskusija trebala biti i na 9A VHF - UHF - SHF portalu?

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #10 : 22. Svibanj 2018, 13:10:07 »

Zar zaista? Nema čovjek drugog posla nego pisati istu stvar na dva mjesta?

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4EW

• Junior Member
  • **
« Odgovori #11 : 22. Svibanj 2018, 23:58:51 »
9A UKV portal je specijaliziran za ovakve teme i mislim da na njemu ima više zainteresirane "publike" nego ovdje. Vjerojatno bi bilo i puno više postaja koje bi pomogle u testiranju rada repetitora. Zar nije nelogično da se ni do ovog trenutka vijest o postavljanju repetitora nije pojavila tamo?
« Zadnja izmjena: 23. Svibanj 2018, 00:04:48 9A4EW »

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #12 : 23. Svibanj 2018, 21:09:56 »
Iskreno govoreći meni je nelogično što uopće postoji x domena i x portala i x foruma. Kao da nas ima 200.000 a ne 200 aktivnih.
A da ne govorim o neopravdanosti dodatnih troškova registracije domena, zakupa serverskih resursa, radnog vremena administratora za održavanje više različitih softvera,...
Što fali objavi ovih vijesti na ovom forumu pod : " Hrvatski Radioamaterski Savez »    UKV aktivnosti »    Repetitori "
Ne može biti idealnije. A tu su i sekcije "UKV natjecanja,  UKV DX expedicije, Mikrovalovi, Radio farovi"
S obzirom da je riječ o HRSovim forumima ne vidim razloga za dijeljenje. Nije valjda da je tamo "ukavejaška elita" a ovdje su "široke narodne mase"?
Ili je problem u tome što je "selo premalo za dva šerifa" ?!?  ;D  >:(

Pohvale Peri što se trudi nakon toliko godina riješiti repetitorsku izoliranost ovih krajeva. Sve napisano odlično zvuči. Nadam se da će uspjeti kao što se nadam i da nije prekasno jer se većina starijih već odvikla od rada preko repetitora (jer godinama nije bilo mogućnosti za to).
Ako ništa drugo sad bar imamo što reći strancima kad nas pitaju koji je repetitor u blizini a da se ne moramo sramotiti.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #13 : 24. Svibanj 2018, 17:07:25 »
Hrvoje,

Nisam mislio da ću se ikad javiti po ovoj tematici, ali si me stvarno "povuko za jezik".

Citat:
Citat:
9A UKV portal je specijaliziran za ovakve teme i mislim da na njemu ima više zainteresirane "publike" nego ovdje. Vjerojatno bi bilo i puno više postaja koje bi pomogle u testiranju rada repetitora. Zar nije nelogično da se ni do ovog trenutka vijest o postavljanju repetitora nije pojavila tamo?

Na žalost nije tako. Koliko vidim hrvhf.net se koristi uglavnom za upload takmičarskih dnevnika, a diskultanata o nekim ozbiljnijm temama vrlo malo. Pobjegli (a bilo ih je!). Gotovo nestale diskusije o propagacijama ili tehnici, preostale uglavnom neke trivijalne teme i tu i tamo komentari na poneko tamičenje. No i taj broj je malen.

Ja sam svoj posljedni post na HRVHF objavio 29. Kolovoza 2015:
https://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122
 i nakon toga se nisam više ikad javio niti jednim postom, a niti ne namjeravam.

Zašto, pitaj neke HRVHF forum administratore. Ja sam volio pisati o propagacijama (AU posebno, ali TR i ES, ODX, ScpLoc program, a i o mnogočemu drugome - uostalom znaš i sam, dosta smo se tamo "prepisivali"), ali i o drugim temama koje se jednom konkrentom admin nisu sviđale. A on tvori politiku foruma, upozorava privatnim mail-ovima one koji su štetni za forum, itd. Ja na takve tipove (i forum) ne želim trošiti vrijeme, pa sam totalno odustao od svih aktivnosti na HRVHF. Nemoj misliti da sam uvrijeđen, nisam. Jednostavno na takve stvari ne želim trošiti vrijeme. Izgleda da i dosta drugih vrlo aktivnih 9A UKV amatera misli isto (pitaj ih, ja jesam!).

Ako se povremeno pojavi neka VHF/UHF/SHF tema ili događaj za kojeg mislim da bi ga bilo vrijedno spomenuti (kao npr. zadnja aurora prošlo ljeto), ne ustručavam se to napisati ovdje, i mislim da je koristilo, jer hamradio.hr osim KV amatera pregledavaju i ukavejaši. Stoga stvarno nema smisla ultimativno gurati sve UKV diskusije na HRVF. Ispada da nekome jako smeta da se o tome diskultira "ovdje" a ne "tamo".  Uostalom, forum ko forum - dokle tko ima pisati i čitati živi, kad ne, ugasi se... nikakva tragedija.

I da ne budem out-of-topic,  mislim da su dečki na Čelavcu dali truda i napravili velik posao (iako lično malo koristim repetitore).

73
« Zadnja izmjena: 24. Svibanj 2018, 17:29:59 9A6WW »

Offline 9A6A

• Master in Training
« Odgovori #14 : 24. Svibanj 2018, 21:55:47 »
Pišem ovdje zato što ovo pročita veći broj radioamatera.
Izgleda da u Hrvatskoj više i nema aktivnih radioamatera na reptitorima.
Kad smo bili gore samo su se dvojica angažirala: 9A7JCY i 9A4DC.
Vrlo je teško nešto testirati ako nema korespodenata i amatera koji će mi pomoći dok smo na lokaciji.
A i čini mi se besmisleni trud kad skoro da i nema nikakve aktivnosti na reptitorima. Ljudi su se izgleda odvikli da nam reptitori rade.

Složio aam nekoliko filtera za R3 na Ćelavcu i podesili smo jedan ICOM RP1510, pa ćemo sljedeći tjedan kad budem išao drugim poslom u te krajeve probati poboljšati osjetljivost.
Ne garantiram za uspjeh ali ako se ne proba, sigurno neće ništa samo od sebe proraditi.
Javiti ću par dana prije pa bi molio što više amatera da se proba javiti i pomogne.

Uskoro bi trebali riješiti i Rotu na Pelješcu. Dogovoreno je ovih dana s dečkima iz OIVa i lokalnim amaterima da se ispita situacija i konačno vrati R6 na objekt OIV-a.

Na Velebitu odlično  radi 70 cm reptitor. U Zagrebu se čuju talijani koji povremeno upadaju kad ulaze u svoj reptitor.
Uskoro bi trebali riješiti i R7 kojem izlazni stupanj ne radi. Kad se bude išlo na Velebitsku Plješivicu riješiti ćemo i tu lokaciju.

73
9a6a