Autor Tema: Repetitor R3 na Čelavcu  (Posjeta: 4038 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
Odg: Repetitor R3 na Čelavcu
« Odgovori #15 : 25. Svibanj 2018, 16:48:15 »
Ovih dana je dosta radioamatera iz DL u 9A na godišnjem (vjerojatno ima i drugih...) i čude se što nema u južnim krajevima više dostupnih repetitora, a posebno digitalnih. Iskreno ja nemam pojma o repetitorima i koristio sam ih jako rijetko, ali izgleda ima interesa od drugih RA ako već nema od domaćih.
Interesantni su im i echo linkovi... koliko sam vidio ovi koji su u Istri ti su zadovoljniji i sretniji nego oni južnije...
Isto im je nejasno da imaju dva tri dana stanicu na stby i da nema nikoga na repetitoru?!?!

73 de 9a6ndd/dk6dd

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #16 : 30. Svibanj 2018, 13:05:17 »
9A6A upravo privodi kraju današnje radove na repetitoru.
Situacija je puno bolja nego prije jer npr. 9A4DC uspješno otvara repetitor sa 250mW s otoka Ugljana.
Ako ste u dosegu repetitora isprobajte ....
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #17 : 30. Svibanj 2018, 16:15:29 »
Vrlo brzinski.
1. Petar 9a6a ce kad uspije garant dati sve potrebne informacije pa da mu se puno ne mjesam.
2. Koliko ja razumijem R3 Celavac 9A0VZD je sad u punom radu al podlozan tehnickim poboljsanjima obzirom na info s terena.Znaci vase probe aktiviranja i uspostave veze,pa PSE probajte sto cesce iz cijele 9a i sire i s razlicitom opremom.(rig,snaga,ant,lokacija isl) i dajte nam te info.
3. Do daljnjeg R3 Celavac nema subtona za otvaranje.
4. Primjecen je problem mikrolokacije (maknem se 1m i padne mi signal za 50posto) znaci trebaju nam vase povratne info.
5. Ono sto zasad znamo je da ako imamo opticku vidljivost s Celavcom prolazi vokac (il FT817 iz ruke) s 250mW. Al ne iz svih pravaca. Iz grada Zd Prolazi 5w na vertikalku skoro bilo gdje. Iz mobila 25w ima EXTRA signal bilo gdje na staroj cesti (magistrala) od Celavca do Zd.Iz mista Tisno otok Murter ide (neznam podatke s cime). Ovih dana 9a3eo i ja probamo iz mjesta Murter (on,ja zd).
Znaci,trebaju nam Vase povratne info.
6. Na osnovi iskustava prije 30god s Celavca bi radius okidanja R3 i uspostave veze s 10w iz mobila trebao bit od Senja do Sibenika  i Karlovca do Knina magistralom.Za autocestu neznam.al iz iskustva s HACovom radiovezom vjerujem da bi od Cvora Perusic do Tunela Sv.Rok moralo ici,od tunela do Cvora Posedarje mjestimice,dalje do Sibenika uglavnom Da.
Na moru s 25w antena na nadkabini bi trebalo ici ovisno o mrtvoj zoni od Porera do Visa.otprilike isto kao nekadasnjii YUZ na marine vhfu.
S ostalih pozicija u 9a je znalo ic s yagicama i 25-50w.al i to vazan info.
Znaci,PSE PROBAJTE SVI.I dajte info.
7. Ok,ima mana-zasad nema subtona pa bi Talijani (i drugi) mogli smetat.
8.U ime 9a1bst jako zahvaljujemo HRSu i Petru 9a6a,kao i 9a1rkv (9a3ty i 9a7jcy) na trudu i volji da ovo proradi.
VY 73 ES GL TO ALL
DE
9A4DC

Offline 9A3ERD

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 30. Svibanj 2018, 18:33:22 »
S kolikom snagom radi repetitor?

Offline 9A6A

• Master in Training
« Odgovori #19 : 30. Svibanj 2018, 21:52:07 »
Repetitor radi sa oko 10W ERPA.
Zamijenjen je Yaesu DR-1X koji ne može raditi u velikom elektromagnetskom polju. Stavljen je dobro podešen ICOM RP1510. Antena je blizu glavnog stupa sa velikim brojem raznih odašiljača. U tim ekstremnim uvjetima repetitori trebaju biti vrlo kvalitetni. I duplekser mora biti jako dobro podešen.
Sve je montirano u naš ormar gdje je i D-link. Provedeno je uzemljenje repetitora i dupleksera.
Repetitor bi trebao pokrivati veliki dio Like i auto-ceste s Ličke strane, a isprobao sam ga danas iz mobila sve do iznad Trogira. Repetitor radi odlično. Zahvaljujem Zadranima na današnjem strpljenju pri podešavanju i testiranju.
Nadam se da će biti veliki promet na R3.

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #20 : 31. Svibanj 2018, 00:58:20 »
Danas u 22,20 utc napravio qso preko r3 s Petrom 9a6a iz mobila S HVARA ! Petar GRMIO. Visestruko bolje neg se nadali. E sad,mi u Zd imamo problemcice-OMovi kopaju po podrumima traze stare vokce isl da bi bili QAP Na r3 ovo ljeto i dalje (veceras se pojavio 9a2wb,ovaj vikend ocekujemo bar jos 2 postaje iz Zd i okolice).Po nama postignut cist uspjeh. Hvala Petre. (iskreno se nadamo  da se neces dalje od ZA vozikat na jug to ispitivat jer imamo KV za DX-HI! Sala mala).
Petre svaka cast,po slikama to i jako strucno i profi izvedeno.
Nadam se cut te i u povratku za Zg. Ostale molimo, omovi pse probajte da i javite nam da mozemo napravit kartu pokrivenosti.
73 to all
9a4dc

Offline 9A3DZK

• Newbie
  • *
« Odgovori #21 : 31. Svibanj 2018, 10:11:17 »
Super, s moje lokacije na Čiovu ne ide,ali probam s vrha Čiova, i kad budem u mobilu prema Zadru.
Koliku osjetljivost ste postigli na ulazu ako ste mjerili?
Pozdrav

Offline 9A3ERD

• Newbie
  • *
« Odgovori #22 : 01. Lipanj 2018, 19:26:40 »
Ja ga ne mogu otvoriti iz Vrsa sa Baofengom od 5W.

Offline 9A7YY

• Život posvećen forumu
  • Sto osma nam je tek
    • http://http://www.sibenik-meteo.com/komiza/AMP%20Komiza.html
« Odgovori #23 : 01. Lipanj 2018, 23:02:24 »
A da postaviš neku antenu? To je magistralni repetitor i ne očekuj da ćeš ga u svaku uru otvoriti iz ruke. ;-)

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #24 : 02. Lipanj 2018, 11:48:15 »
Prvo PSE SRI TO ALL al ova 2-3 dana nakon pustanja r3 u rad sam bio preokupiran QRLom.
Drugo-poznavajuc nesto malo mikrolokacije i uvjete sirenja vhfa bilo za ocekivat da u podvelebitskom podrucju to nece svugdje ic s vokcem. Cak dapace ni s mobilom od 10ak w.pa ni s fixnom od 50 i usmjerenom antenom ravno na Celavac.
Medjutim,moglo bi vrlo lako ici s 10ak w i 10ak db pojacanja ant AL REFLEKSIJOM.
Dovoljno je pogledat u kom pravcu postavljene vecina tv antena u mjestu VRSI MULO-najcesce gledaju ravno u zid susjedove 2-katnice a suprotno Celavcu.
Adekvatno tome,obzirom da imam opticku vidljivost s Celavcem iz QRL-a (OS V.KLARIN Preko,O Ugljan) nije uopce cudno da s 250mW prolazim bolje nego neke kolege iz Zd s 10w i 5/8 lambda vertikal al koji su u polusjeni.
Medjutim, u radioamaterizmu postoji i pojam Prijemnog radioamatera.Znaci ako cujete r3 Celavac, to moze bit jako vazna informacija za buduca poboljsanja kako opreme na Celavcu,tako i buduce izrade Zemljovida Radio pokrivenosti.
Ukratko,tnx svima na trudu. I molimo vas da s vrimena na vrime pokusavate i dalje,makar slusat. A mi cemo se trudit bit sto vise aktivni.
Vy 73 iz Zd.
Dc

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #25 : 02. Lipanj 2018, 13:37:28 »

Drugo-poznavajuc nesto malo mikrolokacije i uvjete sirenja vhfa bilo za ocekivat da u podvelebitskom podrucju to nece svugdje ic s vokcem. Cak dapace ni s mobilom od 10ak w.pa ni s fixnom od 50 i usmjerenom antenom ravno na Celavac.

Adekvatno tome,obzirom da imam opticku vidljivost s Celavcem iz QRL-a (OS V.KLARIN Preko,O Ugljan) nije uopce cudno da s 250mW prolazim bolje nego neke kolege iz Zd s 10w i 5/8 lambda vertikal al koji su u polusjeni.

« Zadnja izmjena: 02. Lipanj 2018, 15:19:31 9A4OE »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #26 : 02. Lipanj 2018, 21:40:34 »
9A4OE, kada  vec ulozio truda u kartu pokrivanja bilo bi dobro da navedes i paramatre na osnovu kojih je radjena simulacija jer ovako to moze dovesti ljude u zablubu...

- snaga TX-a
- vrsta antene
- prag osjetljivosti RX-a repetitora
- visina prijemnih antena
- osjetljivost mobilnih uredjaja
- itd...

Vokci u pravilu imaju ERP manji od 2W, a repetitor na toj lokaciji vrlo vjerovatno ne otvara ispod -100 / -105 dBm-a

Praksa je pokazala da VHF repetitori sa tih lokacija pokrivaju sigurno teren koji pokrivaju i FM odasiljaci koji rade sa tih lokacija, moze biti samo bolje, ako cujes FM na svojoj lokaciji a ne mozes ici kroz rep. mozes biti siguran da nesto nije OK.

Offline 9A4CD

• Master in Training
« Odgovori #27 : 02. Lipanj 2018, 23:29:07 »

Pozdrav svima,

za početak ako je projekcija pokrivanja napravljena od crvene točke (druga karta) onda je projekcija kriva jer to nije lokacija Ćelavca.

73's
Igor
9A4CD   

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #28 : 03. Lipanj 2018, 09:05:24 »
za početak ako je projekcija pokrivanja napravljena od crvene točke (druga karta) onda je projekcija kriva jer to nije lokacija Ćelavca. 

Znam gdje je objekt OiV ali kad se pogleda karta (https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=12aRgr-HpUCZfCtesXc3eFrDFEoc&ll=44.35288715550249%2C15.874026521704081&z=10) pomislio sam da je izgrađen neki novi objekt i da je sve preseljeno.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A4CD

• Master in Training
« Odgovori #29 : 03. Lipanj 2018, 13:15:12 »

Znam gdje je objekt OiV ali kad se pogleda karta (https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=12aRgr-HpUCZfCtesXc3eFrDFEoc&ll=44.35288715550249%2C15.874026521704081&z=10) pomislio sam da je izgrađen neki novi objekt i da je sve preseljeno.

Onda u redu Damire, znam gdje se Ćelavac nalazi a crvena točka se nalazila na drugom mjestu. Da je još sjeverozapadnije bio bi Stipanov Grič. Sada je projekcija drugačija i točna. Internet je mjesto gdje ima puno podataka, točnih ali i krivih, postoji još jedna karta sa RA repetitorima od strane jedne udruge gdje je Ćelavac također ucrtan na istom (krivom) mjestu. Čisto da se zna.
Prava lokacija je ovdje. https://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=10&call=a%2F9A0DZD-B&timerange=43200&tail=43200

73's
Igor
9A4CD
« Zadnja izmjena: 03. Lipanj 2018, 13:54:55 9A4CD »