Autor Tema: Članarina HRS, članstvo u HRS i RA regulativa  (Posjeta: 4039 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2VX

• Master in Training
Članarina HRS, članstvo u HRS i RA regulativa
« u: 14. Kolovoz 2016, 10:17:06 »
9A2D je u jednoj drugoj raspravi spomenuo članarinu kluba HRSu:
Citat:
Pozz. Kpd mene sad postoji dvojba, da li će me netko na komentar doživotno isključiti s foruma ili neće, imam tih bodova skoro kao u policiji. U policiji postoji zastara tako da nemam negativnih bodova, u HRS-u ima. Nisam platio čanarinu nekoliko godina, niti članovi mog kluba, iz jednostavoga razloga. Ja nisam fiškalisland da od drugih ubirem novce, ispostavi mi račun, pa ću platiti, a ne preko kluba. Ako netko misli drugačije, neka plati, ili neka kaže pravi put. Izdaj mi predračun, ja plaćam.
O radu tajnice svoje sam rekao kad je stupila scenu, poptuno nekompetentna, preko veze primljena. Odmah, , na forumu, a postoji zapis, osim što je obrisan
Mislim da je to za novu temu, pa je ja otvaram.
1. Prema Statutu HRS je krovna udruga u koju se dobrovoljno , Odlukom svoje udruge, učlanjuju radio klubovi na području RH.
2. Pojedinci nisu nigdje definirani kao direktni članovi HRS, već svoja prava ostvaruju preko svog, matičnog kluba.
3. Prebjezi, koji žele direktno plaćati članarinu HRS-u to ne mogu prema Statutu ili ne bi smjeli. Na taj način izbjegavaju platiti klupsku članarinu, koja je u mnogim klubovima simbolična.
3.a Ako se takvim članovima i dalje omogućava plaćanje članarine HRS-u, onda HRS na nečiju inicijativu, mora osnovati Udrugu takvih članova, registrirati je, plaćati za nju troškove žiro računa, 500 kn članarine za udrugu, po 100 kn za te članove, poštanske troškove, održavati njihove skupštine itd, a mislim da je to previše za jednu krovnu organizaciju, već ih uputiti na neki klub gdje to mogu ostvariti.
4. 9A2D, ako ne plaćaš članarinu prema HRS-u, onda jednostavno tvoj klub nije član HRS-a, nema predstavnika u skupštini itd, itd, ne dobiva QSL preko HRS-a i još nekoliko " NE " , ali tih 100 kn i 500 od kluba, možete popiti u birtiji HI! A neš ti love...
5. Činjenica je da svaka uplata mora biti izvedena temeljem papirnatog dokaza: Dakle služba HRS za svaku uplatu mora IZDATI Račun! jer se jedino tako može pravdati uplata na njihov žiro račun. U takve odnose treba uključiti i izdavanje svih diploma itd, a to je "ogroman posao " za stručnu službu: napraviti šprancu i samo ispisati kome se šalje. A neš ti posla. U protivnom, oni su u prekršaju, kao i uplatitelj, jer nemaju pokrića za izvršenu transakciju novca...
P.S. Za svakog člana Skupštine, skupština na svom osnivanju ( Dakle prve od četiri godine mandata ) donosi ODLUKU o pridruživanju tog i tog zastupnika kao predstavnika tog i tog kluba kao člana Skupštine i taj mandat vrijedi 4 godine ako se ne dogode važne promjene kao istupanje iz HRS-a zbog neplaćanja članarine, gašenja kluba ili ne daj Bože smrti zastupnika. Dakle to vrijedi za cijeli mandat Skupštine, a ne kao što neki pokušavaju "minirati" rad skupštine prebrojavajući članove koji bi mogli biti članovi Skupštine, a koji ne bi. Oni su danom osnivanja Članovi Skupštine do opoziva, kojeg može napraviti klub, a ne skupština. Naravno da se na početku skupštine uvijek prebroje zatupnici, kooptiraju novi zastupnici novih udruga koje su postale članice itd...

Pozdrav, Zvone
« Zadnja izmjena: 18. Kolovoz 2016, 13:43:19 od 9A1AA »

Offline DK8ZZ

• Master in Training
  • Radio Operator :-)
Odg: Članarina HRS i članstvo u HRS
« Odgovori #1 u: 14. Kolovoz 2016, 10:32:26 »
Ne polemisem u vezi teme, ali cu napraviti paralelu sa Njemackom.
 8)
DARC:

clanovi DARC su klubovi.
Ne moze se biti direktan clan DARC.
Clanarina je podignuta sa 72 na 96€ godisnje sto je izazvalo buru medju amaterima.
Svaki klub dobije dio novca nazad od strane DARC (za slanje QSLki itd itd), ovisno od broja clanova.
Sva prava idu preko kluba. Klubovi su organizovani u 26 distrikata, svaki distrikt ima svoj predsjednika.
QSLke idu iskljucivo preko klubova. Svaki klub dobija jednom mjesecno kartice iz biroa. QSL MGR iz kluba je zaduzen za to.
Sjediste nije u nekom velikom gradu, vec u Baunatalu pokraj Kassela.

Eto, ako neko ima jos pitanja, mogu se potruditi da odgovorim.
73, Zrinko (Zik) DK8ZZ, VE3ZIK, YT3ZZ

Offline 9A2VX

• Master in Training
« Odgovori #2 u: 14. Kolovoz 2016, 10:43:23 »
Hvala! korisna informacija.
Ono o mjesečnom slanju QSLki mi se osobno jako sviđa...
Pozz Zvone

Offline 9A2D

• Život posvećen forumu
« Odgovori #3 u: 14. Kolovoz 2016, 12:00:04 »
VX, ti si potpuno u pravu. To su i moji članovi i ja prije par godina shvatili. Ako meni firma koja mi plin, druga struju, treća mobitel i internet, četvrta za ......., onda bi i HRS imao računa poslati račun za članarinu, zašto bi klub to morao preko sebe, pa onda  to pravdati gradskim ocima. A kako to da postoji tkzv. doživotna članarina, prema HRS-u ? Cijena kao da ćeš živjeti kao Metuzalem. A plaća se HRS-u, a ne preko klubova, zanimljivo. Da li smo svi jednaki, očito nismo.

73 de 9a2d
« Zadnja izmjena: 14. Kolovoz 2016, 12:06:51 od 9a2d »

Offline 9A2VX

• Master in Training
« Odgovori #4 u: 14. Kolovoz 2016, 13:02:38 »
Citat:
A kako to da postoji tkzv. doživotna članarina, prema HRS-u ? Cijena kao da ćeš živjeti kao Metuzalem. A plaća se HRS-u, a ne preko klubova, zanimljivo. Da li smo svi jednaki, očito nismo.

Točno, No u Statutu, iz kojeg proizlaze sve ostale odluke, nema predviđenu formu "doživotni član". Također kako samo klubovi mogu biti članice HRS, to proizlazi da bi ta kategorija mogla potpasti pod počasni član, ako uopće postoji ta "kovanica riječi" u novom Statutu.
Samo pitanje koliko ima HRS plaćenih doživotnih članarina...
Kad sam imao pedesete, onda sam mislio platiti u šezdesetima, a sada mislim da niti u sedamdesetima neću platiti doživotnu članarinu... HI!
Ono " a ne preko klubova" je također davno bilo. Sada bi i to trebalo platiti preko klubova, a klub za njih "proslijediti " uplatu HRS-u. Samo je pitanje da li će i klub tada primijeniti "doživotnu članarinu tog člana svom klubu...!  ???  ???  ???

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #5 u: 14. Kolovoz 2016, 15:54:56 »
Ne polemisem u vezi teme, ali cu napraviti paralelu sa Njemackom.
 8)
DARC:

clanovi DARC su klubovi.
Ne moze se biti direktan clan DARC.
Clanarina je podignuta sa 72 na 96€ godisnje sto je izazvalo buru medju amaterima.
Svaki klub dobije dio novca nazad od strane DARC (za slanje QSLki itd itd), ovisno od broja clanova.
Sva prava idu preko kluba. Klubovi su organizovani u 26 distrikata, svaki distrikt ima svoj predsjednika.
QSLke idu iskljucivo preko klubova. Svaki klub dobija jednom mjesecno kartice iz biroa. QSL MGR iz kluba je zaduzen za to.
Sjediste nije u nekom velikom gradu, vec u Baunatalu pokraj Kassela.

Ovo je dobar ogledni primjerak da se više ne filozofira oko članarine i Radio klubova.
Ako smo već u Europi onda možemo napraviti nešto slično ili isto.
Mislim da je ova naša članarina koju plaćamo našim klubovima i prema Savezu premala glede ispunjavanja naših zahtjeva.
Ako je članarina ribolovnog saveza 470 kuna, lovačkoga saveza preko 755 kuna onda bi i naša članarina trebala biti barem
300 kuna. Interesantno je, da u tim Savezima postoji red i disciplina. Nitko ne ide u lov ili ribolov bez dozvole a dozvola ti vrijedi samo ako si član Saveza. Tu su sankcije krivolova velike. Novčane kazne i zatvor.  Kod nas je opća "anarhija". Ima puno radio amatera koji nisu članovi Saveza niti nemaju dozvolu za rad ali redovito rade. Nema nikakve kontrole niti sankcija. Nitko za ništa ne odgovara. Kultura ponašanja na nekim opsezima je katastrofa. Sve to kvari naš ugled u Svijetu. KV daleko se čuje.
Trebalo bi više znanja za polaganje ispita. Znači u pitanju je novac i reorganizacija Saveza. Malo više kontrole svega toga.

Pitanje za Zika: kako DARC vrši kontrolu rada radio amatera ako nemaju valjane dozvole, nisu članovi a rade?. Koje su sankcije.
Kako se sankcionira nekorektno ponašanje  na opsegu?.

« Zadnja izmjena: 14. Kolovoz 2016, 21:25:02 od 9A2Z »

Offline 9A2D

• Život posvećen forumu
« Odgovori #6 u: 14. Kolovoz 2016, 16:44:10 »
Ne bih želio šiljiti zob. Po meni, a i po gospođi koja mom klubu vodi knjigovodstvo, te stavu ostalih članova kluba, kojem se ja moram pokoravati, glupost je u nečije treće ime nešto nekome naplaćivati, utjerivati novce, a u biti od toga ništa ne imati. Ako klub redovno plaća, neka plaća svoje, pa nije klub tutor nad članovima. Da kod nas postoji anarhija na opsezima, postoji. Platiti ću članarinu HRS-u čim dobijem račun, tajnik sam svog kluba, uredno dobiju račun za članarinu klubu, sa naznakom da se za članstvo u HRS-u sami raspitaju.

73 de 9a2d

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #7 u: 14. Kolovoz 2016, 16:58:25 »

Malo dodatnih informacija, kako to izgleda u drugim savezima.

Nije potrbno biti clan lovackog drustva da bi se dobila lovcka iskaznica.

Direktno clanstvo u Hrvatskom lovackom savezu iznosi godisnje 200 ili 300 kuna, ovisi o paketu koji zelite.

Vidi link:

http://www.hls.com.hr/zahtjev/

Iznos clanarina u lovackim drustvima varira od drustva do drustva.

Zvonimir, 9a5cb

Nešto više o lovcima može se vidjeti ovdje ili na nekim drugim stranicama ako koga to zanima??
http://www.hls.com.hr/pravni-propisi/

Ovo sam usput samo napisao radi neke usporedbe glede članarina? Bio sam nedugo i ribolovac. Znam nešto i o tome.

Fokusirajmo se mi na naše probleme kojih ima jako puno. Napomenuo sam samo neke.
 Ti si iz svega narečenog izdvojio  lovce ??

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #8 u: 14. Kolovoz 2016, 17:40:41 »

Imam ja i to više, ali, za sad, samo jedno.  ;)
Pretpostavljam da u sjedištu DARC-a rade profesionalci.
Da li znaš odakle dolaze novci za njihove plaće?

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A2VX

• Master in Training
« Odgovori #9 u: 15. Kolovoz 2016, 09:10:17 »
Citat:
Ne bih želio šiljiti zob. Po meni, a i po gospođi koja mom klubu vodi knjigovodstvo, te stavu ostalih članova kluba, kojem se ja moram pokoravati, glupost je u nečije treće ime nešto nekome naplaćivati, utjerivati novce, a u biti od toga ništa ne imati. Ako klub redovno plaća, neka plaća svoje, pa nije klub tutor nad članovima. Da kod nas postoji anarhija na opsezima, postoji. Platiti ću članarinu HRS-u čim dobijem račun, tajnik sam svog kluba, uredno dobiju račun za članarinu klubu, sa naznakom da se za članstvo u HRS-u sami raspitaju.

73 de 9a2d
Da ne bih nešto preskočio, kopiram cijeli dio teksta iako odgovaram samo na prvi dio...
Pozdrav 9A2D, u sličnoj sam situaciji kao i ti - dakle tajnik kluba. Moj IO određuje visinu članarine.
1. Nigdje u HRS-ovom statutu ne piše da je član obvezan plaćati članarinu klubu.
2. Na nekoliko mjesta piše da je klub obvezan plaćati članarinu HRS-u ako želi biti član HRS-a
3. Dakle klub je obvezan platiti HRS-u članarinu
4. Članarina je određena Pravilnikom o plaćanju članarine u kome piše da klub plaća 500 kn ( priča se da će biti manja ) i za svakog člana prema kategoriji ( 100 ili 50 ili 25 kn) Nezaposleni imaju svoju kategoriju itd.
5. Dakle klub mora platiti HRSu članarinu za svoje članove i točka.
6. Ja znam za jedan klub koji plati članarinu za sve svoje članove a da ne ubere niti kunu od njih. Bogata općina - grad pa ga kompletno financiraju ( inače moj nekaašnji ili bivši matični klub), a što si ti , uostalom kao i ja , u siromašnom gradu, tko nam je kriv...Tako da moramo plaćati i potpomagati klub ne samo članarinom....

Offline 9A2VX

• Master in Training
« Odgovori #10 u: 15. Kolovoz 2016, 09:23:06 »
Dqaa ne bih bio netočno shvaćen, klub je obvezan plaćati članarinu za sve svoje članove, a prema Odluci o visini članarine HRS-a, sve dok je članica HRS-a.
Dakle klubu je interes da stalno ažurira podatke o članovima kluba, jer će onda plaćati samo za postojeće članove.
Koliko će on ubrati članarine ( za svoje potrebe i potrebe obveze prema HRS-u ) ovisi o visini članarine koju je klub propisao svojom Odlukom.
I na kraju jedno "zločesto pitanje" Koliko klubaova plati članarinu za sve svoje članove prema HRS_u, a koliko klubova djelomično plati za svoje članove? U kuloarima se priča da ih ima koji plaćaju članarinu za članove koji trebaju potvrdu, Mala šala. Moram baciti neprovjerenu "kost". A iz priča na ovom forumu se slično da isčitati...
Citat:
Nisam platio čanarinu nekoliko godina, niti članovi mog kluba, iz jednostavoga razloga. Ja nisam fiškalisland da od drugih ubirem novce, ispostavi mi račun, pa ću platiti, a ne preko kluba.
Čovjek želi platiti članarinu, ali njegov klub je obvezan platiti povećanu članarinu za njega... Naravno da se on vodi kao ne-član kluba niti HRSa jer klub za njega nije platio članarinu HRS-u.
E moj 9A2D, koliko problema oko 100 kn ( i klupskog inata)...

Offline 9A2NO

• Master in Training
« Odgovori #11 u: 15. Kolovoz 2016, 09:58:03 »
Bok!

Mislim da tu nešto ne štima...

Klub mora platiti klupsku članarinu HRS-u za sebe i članove koji žele koristiti
"usluge" HRS-a ( osim QSL biroa ne znam što još...).
Ali, ima članova koji nisu radioamateri, nemaju položeni ispit ali žele biti
članovi kluba. Zašto bi klub morao za njih plaćati HRS-u članarinu?
Samo zato da, možda, imaju koji glas više na skupštini? To onda ovisi o klubu.
Ako HRS treba i takve članove kluba mora se puno bolje predstaviti svojim radom
da ih privuče. Sada nema nikakvog razloga... HRS ne daje ništa. Zanima ga samo
broj. Sve što HRS daje kao "ponudu" košta dodatno ( ARG kamp, ZS Mosor, Kraljevica...).

73 Dino

Offline 9A7IKF

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 u: 15. Kolovoz 2016, 10:03:44 »
Mozda nije mjesto ali svejedno da pitam, ako nigdje u blizini (krugu) stotinjak kilometara nema niti jedan aktivni klub gdje ili kome uplatiti klubsku clanarinu da bi to bilo regularno i po zakonu???

Offline 9A1AA

• Život posvećen forumu
« Odgovori #13 u: 15. Kolovoz 2016, 10:07:42 »
Zašto bi to bio problem!?
Možeš biti član radiokluba koji je 350km udaljen od tebe a možeš imati i člana izvan 9A.
Članstvo u radioklubu definirano je klupskim Statutom.
Članstvo u HRS-u definirano je HRS-ovim Statutom.

Dino, kada ideš tražiti financ.sredstav od grada ili neke druge institucije pitaju te za broj članova kluba a ne za broj članova kluba koji imaju plaćenu članarinu prema HRS-u. Taj drugi broj (po meni) bitan je samo za definiranje broja delegata u Skupštini i ja ga ne doživljavam kao broj članova već kao broj plaćenih članarina HRS-u.
U našem radioklubu baratamo samo s brojem članova koji su platili klupsku članarinu koja je simbolična 30 i 10 kuna jer su nam bitni članovi a ne da se financiramo od njih, no ovo je materijal za neku drugu temu...

« Zadnja izmjena: 15. Kolovoz 2016, 10:20:00 od 9A1AA »
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #14 u: 15. Kolovoz 2016, 11:30:43 »
Ova tema me sve više i više zbunjuje. Stvarno mi nije jasna. Ne shvaćam o čemu se raspravlja. Najviše zbog toga što ja želim biti član kluba i HRS-a pa plaćam i klubsku i HRS članarinu. Zbog toga neznam kako je riješeno da budeš radioamater sa svim dozvolama i legalno radiš a nisi član ni kluba ni HRS-a.

Čega ćeš biti član je tvoja privatna odluka. Jedne godine si član ovog kluba, slijedeće onog. Možeš čak i odustati od radioamaterizma. Tvoj izbor. Neznam zašto bi (makar može ako se tako odluči) klub slao uplatnice prošlogodišnjim članovima. Dođeš u klub i kažeš da želiš i dalje biti član i platiš članarinu. I kažeš da želiš platiti i članarinu HRS-u. I klub to obavi za tebe. Uopće ne vidim u čemu je komplikacija i problem. Zašto je 2D isfrusriran i ljut pa već godinama ne plaća. Kako ima važeće papire za rad? Ima li ih? Ja ne idem na HAKOM-ove stranice i pregledavam. Nisam policajac, ne zanima me.

Ja mogu osnovati radio klub sa svojim prijateljima. Klub može biti član HRS-a ALI I NEMORA. To je naša odluka. Ako imamo interesa učlaniti se u HRS budemo. Ako ne, i dalje možemo legalno postojati kao udruga građana.

Stvari su jednostavne. Platiš članarinu klubu. Klub plati HRS-u članarinu za klub i tebe. Koliko takvih kao ti ima u klubu klub ima toliko glasova na skupštini. To što se nezna (ili je nekom u interesu da se nezna) koliko pojedini klub ima članova to je druga tema.

Mislim da je ova tema čisti primjer kako se jedan broj amatera ponaša. Ne želi biti član kluba, HRS-a. Ne želi ništa plaćati. Ali želi QSL biro, želi repetitore, želi dozvole. Ništa im ne odgovara, ne žele poštivati nikakve propise. Žele raditi što god im padne na pamet a da za ništa ne odgovaraju. Ne plaćaju, ne poštuju propise, psuju na frekvenciji, bleje, svađaju se, ometaju druge. I najviše se bune. Užas

73 Damir