Autor Tema: Rad UKV managera  (Posjeta: 3561 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Rad UKV managera
« u: 01. Rujan 2015, 11:02:40 »
Vjerujem da ne treba ništa pojašnjavati ....
Unaprijed zahvaljujem svima koji ulože minutu svog dragocjenog vremena na popunjavanje ove ankete.
« Zadnja izmjena: 01. Rujan 2015, 11:04:15 od 9a3ty »
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
Odg: Rad UKV managera
« Odgovori #1 u: 01. Rujan 2015, 12:16:49 »
U potpunosti odobravam anketu,, samo malo pristojnosti u postavljanju kostatacija jer nitko ne smrdi i niti miriše. Bez uvrede.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A5CB

• Junior Member
  • **
« Odgovori #2 u: 01. Rujan 2015, 13:39:23 »
  Bok!

Mislim da je " niti smrdi niti mirise"
  pokusaj politicki korektnog  prijevoda stare narodne izreke:

"Niti prdi, niti smrdi"

73, 9a5cb,Zvonimir

PS

Unaprijed se ispricavam  na pravopisnim greskama.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #3 u: 01. Rujan 2015, 16:21:22 »
Darko, iako se ne slažem s tvojom tvrdnjom da nitko ne smrdi i niti miriše nije mi bila namjera uvrijediti te niti diskutirati o tvojim tjelesnim osobinama. Pa nisam te nikad osobno ni upoznao da bih mogao na takvo što aludirati.
Ako sam te uvrijedio ispričavam se.
Tekst ankete sam promijenio tako da ostane isto značenje.
Nadam se da se onaj tko je dao glas za tu ocjenu neće zbog toga naljutiti.

Mislio sam da je svima poznato što znači taj izraz. Čak i stranci koji žele znati nešto više o hrvatskom jeziku uče : 

The slang term ‘nit’ smrdi, nit’ mirise’ is commonly used when something or someone has no substance, no defining qualities, is plain, not bad or good. Literal translation is to ‘neither stink, nor smell good’.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #4 u: 01. Rujan 2015, 18:36:48 »
Ne znam koliko smisla imaju ankete ovog tipa ? Meni je to totalno glupo jer lici na tipicno " Rvatistansko " razmisljanje, a to mislim zato jer bi ankete trebale biti sa mogucnosti da svatko da kratko objasnjenje za ono sto je odabrao.

Stalno je nesto u rukavicama i svodi se na netko-nesto-negdje-nekada-za nekog itd. Barem HAM-ovi su nekada bili poznati da su svi na TI i da mozemo reci jedan drugom sto mislimo.

Nitko treci nece rijesiti nase probleme, toga moramo biti svjesni isto kao da svi tu i tamo nesto zajebeno, da nam se nesto ponekad i neda napraviti, nekad fali love a nekada proradi i Inat itd...itd...itd..

Osobno znam da se nije lako ni ugodno prihvatiti bilo koje funkcije jer nosi odgovornost te izlozenost svima ovisno o tome kako su nocas spavali, ustali na ljevu nogu ili im zena nije dala xx-vremena !!

Kako na nivou drzave pa tako u svim ostalim strukturama NEDOSTAJE NAM nesto sto se zove ORGANIZACIJA, velika vecina nas radi cak i svakodnevne stvari STIHIJSKi  iako isto ponavljamo godinama...e sada ?

- Ne znamo ?
- Ne zelimo ?
- Dobro nam je i ovako kako je ?

Pokusavao sam pronaci koje su to obaveze za UKV Managera ili slicno pa ih ne mogu pronaci crno na bijelo, tako da stvarno ne znam na osnovu cega dati ocjenu ?  Znam da ce netko odmah reci da je jedna od funkcija da brine o stanju repetitora, vrlo vjerovatno je i to tocno no gdje je opisano provodjenje procedure " briga o repetitorima " ??  E ako sada izbacimo onu nasu popularnu " pa valjda se podrazumijeva" ne ostaje nam nista korisno i barem koliko toliko upotrebljivo !!

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
    • http://rkp.ice.hr/hrle
« Odgovori #5 u: 01. Rujan 2015, 19:58:48 »
Crno na bijelo sve piše u planu rada za 2015. godinu kojeg je predložio Izvršni odbor (valjda i na temelju mišljenja našeg UKV managera?), a prihvatila Skupština HRS-a.

Ja se ne bavim UKV-om pa neću glasati.

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #6 u: 01. Rujan 2015, 20:06:35 »
Ne znam koliko smisla imaju ankete ovog tipa ? Meni je to totalno glupo jer lici na tipicno " Rvatistansko " razmisljanje, a to mislim zato jer bi ankete trebale biti sa mogucnosti da svatko da kratko objasnjenje za ono sto je odabrao.

Nitko nije zabranio da se bilo tko izjasni o razlozima svog izbora.

Stalno je nesto u rukavicama i svodi se na netko-nesto-negdje-nekada-za nekog itd. Barem HAM-ovi su nekada bili poznati da su svi na TI i da mozemo reci jedan drugom sto mislimo.

Imam dojam da se ništa nije promijenilo tj. da i dalje možemo reći jedan drugome što mislimo. No, ponekad neki zbog toga i nastradaju.

Nitko treci nece rijesiti nase probleme, toga moramo biti svjesni isto kao da svi tu i tamo nesto zajebeno, da nam se nesto ponekad i neda napraviti, nekad fali love a nekada proradi i Inat itd...itd...itd..

Tako je. Ali ako nam nećeš pomoći, nemoj nam, brale, ni odmagati.

Pokusavao sam pronaci koje su to obaveze za UKV Managera ili slicno pa ih ne mogu pronaci crno na bijelo, tako da stvarno ne znam na osnovu cega dati ocjenu ?  Znam da ce netko odmah reci da je jedna od funkcija da brine o stanju repetitora, vrlo vjerovatno je i to tocno no gdje je opisano provodjenje procedure " briga o repetitorima " ??  E ako sada izbacimo onu nasu popularnu " pa valjda se podrazumijeva" ne ostaje nam nista korisno i barem koliko toliko upotrebljivo !!

Stara dobra - vojnik na frontu postupa po naređenju i samoinicijativno. Pretpostavljam da ni u tvom poslu nije sve crno bijelo napisano na papiru već se očekuje da upotrijebiš malo sive stanice, da se snalaziš, improviziraš, tražiš pomoć, ... Ne znam da li u manualu nekog složenog instrumenta zaista piše "Uređaj bolje radi kad se upali. Možete ga upaliti (ali ne morate ako ne želite) pritiskom na tipku ON".  ;D

Moje je mišljenje da je forum super stvar koja je trebala dovesti do brže komunikacije, bržeg rješavanja problema, bržeg dotoka informacija, ... Sve pozitivno. No neki, poput UKV managera umjesto da iskoriste sve te blagodati u pozitivne svrhe forum koriste samo kad njima paše a UKV manager to u zadnje vrijeme koristi samo da bi nekome nešto spočitao.
Koliko puta mu treba ponoviti da su informacije na http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori netočne pa da poduzme nešto da se ažuriraju.
Koliko puta treba pitati za dokument o odgovornosti odgovorne osobe za repetitor pa da ljudski kaže da takav dokument ne postoji ali da su obveze te i te.
Nekome kome je istinski stalo da se pronađu odgovorne osobe za repetitore za koje ih još nema bi sve napravio da to riješi. U konačnici stavio bi sebe za odgovornu osobu samo da stvari idu dalje.
Ali ne, kad pitaš zašto nema repetitora na Ćelavcu kažu ti da nema odgovorne osobe pa se ne može napraviti dozvola.
Kad saznaš da dozvola postoji i pitaš zašto repetitor za Ćelavac čeka a ima dozvolu (dakle ne čeka se na odgovornu osobu) odgovora nema.
Kad pitaš nešto više kažu ti obrati se službenim putem HRS-u. Pa jesmo li na to spali da za svaku sitnicu moramo ići službeno? A da ne spominjem da obično službenog odgovora nema ili kaaaaasni ili je neodgovarajući.

Najlakše je prozvati "ajmo junaci da vas vidim" kao naš UKV manager. Ali kad to treba popratiti dokumentima, kabelima, antenama, brzom intervencijom, odgovorom na upite,... onda prolaze mjeseci i godine a ništa se ne događa. Vjerojatno se samo tamo negdje daleko od očiju slaže gomila "službenih" papira u iščekivanju kad će sve te probleme zamesti vjetar a snijeg onemogućiti odlazak na čuke pa je u pitanju "viša sila" a ne nečija nesposobnost ili nerad.

Najsmješnije mi je bilo kad mi je rekao da je repetitor na Ćelavcu i da već radi samo da ga treba malo podesiti a repetitor je na kupanju na Jadranskom moru. BTW, znaš li da li je na vrijeme zbrinuo opremu prije demontaže s krova zbog radova na OiV objektu?  apnut ću ti - NIJE! Toliko o njegovoj / HRSovoj kvalitetnoj komunikaciji s OiVom i šansama za daljnji razvoj mreže.

Iako nismo imali puno, kad se sjetim što smo nekad imali i kako je funkcioniralo a što danas imamo i kako (ne)funkcionira , iako je masu stvari puno dostupnije, dođe mi plakati.
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #7 u: 01. Rujan 2015, 21:06:35 »
Ja mislim da ipak ide na bolje, mozda ne brzo kako bi svi htijeli ali ipak se ide dalje. Ono nekada je proslost, imali smo nesto, danas imamo nesto drugo a sutra ce biti nesto trece.  Bit ce i repetitora i antena i uredjaja ali radio-amatera sve manje, a samim tim i dobrih tehnicara sa zdravom logikom.

Vec kad si spomenuo proslost, zamisli da se danas instalira oprema koja bi bila proporcionalna cijeni te opreme u 70/80 i recimo do pocetka 90h godina ????

Ovo sa izdavanjem dozvola na Ime i prezime je ocito problem birokracije i samog zakonodavstva, logika govori da bi svi repetitori trebali imati dozvolu tj. nositelj obaveza je HRS a onda se posebno moze imenovati odgovorna osoba tj. privatna osoba koja ce brinuti o periodicnom odrzavanju uredjaja i slicno.

Drugi nedostatak ( i to ozbiljan ) je sto odgovorna osoba prema zakonu o telekomunikacijama ODGOVARA za ispravan rad opreme, ne bih volio da dodje do testiranja kako birokracija funkcionira u tom slucaju ali znam da ukoliko nesto prolupa i pocme stvarati smetnje u AVIO-bandu ...pa kada krenu zapisnici, faxevi,  prijave od strane HKZP-a prema Hakomu  itd..... dok ti objasnis sto i kako vec ti stigne kazna na vrata a ove se pisu sa 4 nule minimalno pa ti vidi.......

DA NE ispadne da je sve tako lose, kada bi se rep.moralili registrirati na pravnu osobu a ne na radioamatera, predpostavljam da bi sve ostale takse bile jednake komercijalnim...to bi u praksi znacilo snaga vec od 5W + 100% naknade,  ako je srednja nadmorska visina preko 500m + 50% a ako je preko 1000m + 100% da ne trazim sada precizno naknade cini mi se da bi za svaki HAM rep koji je montiran preko 1000m HRS drzavi godisnje minimalno kesirao 1000 Eur...

Sreca da smo sa OIV-m jos prijatelji,,,cisto za info...smijestaj jednog FM dipola na stupu se naplacuje 200 Eur + PDV mjesecno i to na lokacijama gdje nisu stupovi od 80, 100 ili 200 metara...!!!

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #8 u: 01. Rujan 2015, 22:11:42 »
Evo jedno nadasve jednostavno pitanje, bez da glasam na anketu:
Ove godine planirano je utrositi/ investirati 190.000 kn na ono sto nazivano komunikacijska struktura od posebne vaznosti za RH. Evo 9. mjesec .. pa me zanima što se napravilo po tom planu ?

A pogledamo li podatke u prilozenoj tablici koja je kompilirana iz podataka godišnjih financijskih planova dolazimo do brojke od 1.380.148 kn.

E sad, di je oprema a di su pare ?

QV

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #9 u: 02. Rujan 2015, 09:12:13 »
Ivo, nisi naveo na kojega misliš, za domaću javnost ili međunarodnu javnost  (VHF Managers Handbook)? 

CEPT/ECC-EURAO: formal agreement signed

« Zadnja izmjena: 02. Rujan 2015, 09:36:38 od 9a4oe »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #10 u: 02. Rujan 2015, 12:12:11 »
E sad, di je oprema a di su pare ?

Gumeni....!  Barem ti nisi od jucer ? Znas kako se pisu "trebovanja" kada zicas pare od neke drzavne institucije, moras pitati 30 da bi dobio 10 !!!

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
« Odgovori #11 u: 02. Rujan 2015, 13:56:48 »
Ja sam išao samo provjeriti koje ovlasti ima 9a6arp na hrvhf portalu.
Koliko ja vidim on ima jednake ovlasti na hrvhf.net i hamradio.hr - NIKAKVE OVLASTI

hrvhf.net funkcionira samo kao forum (I TO DOBAR) i preko te stranice je samo link na CONTEST robot (http://www.hamradio.hr/vhfrobot/index.php)
sve ostalo je zapušteno već jako dugo što se dobro može vidjeti iz slijedećeg linka http://hrvhf.net/index.php/o-nama
Ako nešto poput ovoga linka gore nije uređeno već godinama (ili bar dotjerano da to izgleda nečemu), kako se onda može očekivati da npr. lista repetitora bude OK.

Koliko se sjećam niti sa Željkom (9A4FW) nitko nije bio zadovoljan.

Imam neki osjećaj da će i slijedeći manager ispasti "budala" jer se je uhvatio tog jako nezahvalnog posla.

Ako ćemo iskreno nije problem u Darku, nego u skupštinarima i odgovornoj osobi Saveza. Ne mora Darko davati ostavku, trebalo mu se je zahvaliti ako skupštinari nisu zadovoljni njegovim radom.

Ne mogu glasati jer se nema što odabrati od ponuđenog
73 de 9a6jrz

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #12 u: 02. Rujan 2015, 15:47:26 »
Ja sam išao samo provjeriti koje ovlasti ima 9a6arp na hrvhf portalu.
Koliko ja vidim on ima jednake ovlasti na hrvhf.net i hamradio.hr - NIKAKVE OVLASTI

Ako nema nikakve ovlasti nego je netko drugi nadležan za ažuriranje stanja onda se lijepo napiše na forumu da je informacija takva i takva i da je proslijeđena odgovornom web masteru ali da je on nije ažurirao pa ćemo učiniti sve što je u našoj moći da se isto popravi. Zar je Darku to tako teško javno reći? (naravno,ako je to tako)

Ne mogu glasati jer se nema što odabrati od ponuđenog

Zaista? Ništa od ponuđenog? Što sam još trebao napisati pa da imaš što odabrati? Stvarno ne razumijem. Zar nisu uobičajene ocijene u Hrvatskoj od 1 do 5? Ako ti to ne paše napiši opisnu ocjenu. I to je nešto.
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #13 u: 03. Rujan 2015, 09:15:50 »
Pozdrav !

Ja suradjujem sa UKV managerom oko repetitora na Ivanscici kao odgovorni operator za te repetitore. Do sada nisam imao nikakvih problema u komunikaciji ili pomoci od strane UKV managera! Oba repetitora (VHF i UHF) uredno rade, tijekom prosle godine oba su zamijenjena novima, VHF antenski sistem je takodjer zamjenjen i zaista nemam nikakvih primjedbi. Prava idila.. :D
Mozda bi bilo bolje svojim zahtjevima bombardirati direktno HRS, a ne pisati preko foruma? Od ove silne galame na forumu nema bas previse koristi osim da se "ispucamo" pa nam je lakse.. ;D ;D ;D ;D

NKZ

73
Mark
« Zadnja izmjena: 03. Rujan 2015, 09:17:51 od 9A8A »

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #14 u: 03. Rujan 2015, 10:48:48 »
Mozda bi bilo bolje svojim zahtjevima bombardirati direktno HRS, a ne pisati preko foruma?

Zar nisi rekao da smo svi mi HRS? Kako da bombardiram samog sebe zahtjevima?  ;D

Šalu na stranu, o čemu pričamo? Kao prvo HRS možemo službeno kontaktirati na dva načina : redovnom poštom i e-mailom. (Barem su mi tako u više navrata rekli na ovom forumu). E sad, običnom poštom je gubitak vremena i novca, sporo je, neekološki, pravi probleme HRS-u s prostorom jer mora negdje arhivirati dopise, stvaraju se dodatni troškovi jer se troši za registratore u koje se mora odložiti, na toner i održavanje printera, na papir i kuverte, na poštarinu a i neučinkovito je pa radno vrijeme djelatnica nije optimalno uporabljeno.

Znači, jedino što ima smisla je e-mail. Kad pošaljemo e-mail HRS-u na službenu adresu tko će ga pročitati? Pretpostavljam tajnica 1 ili tajnica 2. I što ona može poduzeti? Može ga proslijediti nadležnoj osobi. Npr. u slučaju UKV repetitora dostavit će mail UKV manageru. To ide brzo ali izgubila je vrijeme čitajući mail, razmišljajući kome ga treba proslijediti i klikajući na forward i izbor maila iz adresara (ili utipkavajući e-mail adresu ako je nema u adresaru). Zar nema pametnijeg posla kojeg bi mogla raditi?
I tako mail dođe do UKV managera. Recimo da je riječ o nekom upitu a ne zahtjevu za opremu ili popravak. Sad taj UKV manager napiše odgovor i pošalje ga tajnici 1 ili tajnici 2. I onda tajnica 1 ili tajnica 2 proslijedi taj odgovor nama. I nitko osim nas nema pojma ni što smo pitali ni što nam je odgovoreno a možda je riječ o nečemu od šireg a ne lokalnog značaja. Možda još netko ima isto pitanje ili problem. Možda će još netko uputiti isti upit i svi će morati ponovno utrošiti svoje plaćeno ili slobodno vrijeme za isti odgovor.
I da li je ova procedura učinkovita, optimizirana ili uopće logična? Po meni nije. Po birokratskom načinu razmišljanja jest. Još nam samo fali da se uvedu HRS biljezi pa da ih moramo zalijepiti na svaki dopis. Vjerojatno bi tražili da se zalijepi i na e-mail.
Otvaranjem službenih e-mail adresa tipa predsjednik@hamradio.hr , ukv-manager@hamradio.hr itd. već bi se pojednostavnila procedura, ubrzala komunikacija, optimalnije iskoristili ljudski resursi, ...
A sve bi se moglo popratiti i tracking-id-om, kvalitetnim arhiviranjem,  objavom na webu (jer rad HRS-a je javan), ...

Evo npr. da li sada svi zainteresirani znaju zbog čega repetitor na Mihovilu i dalje ne radi - a stavljen je novi i sada samo stalno ide na predaju bez veze i nitko ne može odraditi vezu preko njega? Da li se zna što se čeka i tko je razlog što se čeka? Ja ne znam. Kolege iz mog kluba koje stranci često na KV-u pitaju koji repetitor u ovom kvartu radi ne znaju od sramote što bi odgovorili. A ni ja kad mi dođe mailom upit.
Da li svi znaju zašto je od predaje neispravnog repetitora HRSu do preuzimanja novog prošlo godinu dana?

Ponavljam, rad HRSa je javan i svi zainteresirani, bez obzira na razlog, imaju pravo znati.

Od ove silne galame na forumu nema bas previse koristi osim da se "ispucamo" pa nam je lakse.. ;D ;D ;D ;D

Barem nešto.  ;D
73 de Ivo, 9A3TY