Autor Tema: Linkanje 70cm repetitora ?  (Posjeta: 7513 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A7BCP

• Average Member
Linkanje 70cm repetitora ?
« : 17. Siječanj 2015, 14:19:54 »
Da li je to moguće izvesti ? Odnosno kako stvar stoji zakonski , bilo bi praktično i pokrenulo bi 70 cm band. Ameri to rade, Italija ima link nazionale. Itd

Offline 9A7BCP

• Average Member
Odg: Linkanje 70cm repetitora ?
« Odgovori #1 : 17. Siječanj 2015, 14:32:12 »
Super, čak nije ni zabranjeno,

Narodne novine", broj 73/08
PRAVILNIK
O AMATERSKIM RADIJSKIM KOMUNIKACIJAMA
SADRŽAJ PRAVILNIKA

2. DODATNI PROPISI
2.4. Ogranicavajuce odredbe
2.4.2.8.
Govorna komunikacija izmedu dviju amaterskih repetitor ili digipitora nije dopuštena.

Nisu spomenuli digitalno linkanje nego samo govorno.   ;D

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #2 : 17. Siječanj 2015, 14:51:08 »
Govorna komunikacija izmedu dviju amaterskih repetitor ili digipitora nije dopuštena.

Obožavam propise koji su napisani ovako jasno i razumljivo i ne trebaju tumačenje.

Konkretno, ovaj članak znači da je zabranjen razgovor umjetnih inteligencija ugrađenih u softver repetitora ali korisnici dva međusobno ulinkana repetitora mogu razgovarati  ;D

Šalu na stranu, u nedostatku tumačenja proizlazi da su napredne funkcije D-Stara zabranjene u Hrvatskoj kao i EchoLink (jer je zabranjeno povezivanje s telekom mrežama što podrazumijeva i internetske mreže). :(  A IARU se baš "napalio" na uvođenje IPv6.   ;D

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #3 : 17. Siječanj 2015, 14:55:44 »
Loše propise treba mjenjat, kilavo složene zaobić.

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #4 : 17. Siječanj 2015, 15:04:25 »

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #5 : 18. Siječanj 2015, 01:50:10 »
Moj ti je savjet da se obratiš "stručnoj službi HRS-a", na način da pošalješ mail sa upitom i tamo pokreneš diskusiju. Sve ostalo ti je pucanj u prazno.
Javi nam šta su ti rekli.  ;)
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #6 : 18. Siječanj 2015, 10:05:46 »
Super, čak nije ni zabranjeno,

Narodne novine", broj 73/08
PRAVILNIK
O AMATERSKIM RADIJSKIM KOMUNIKACIJAMA
SADRŽAJ PRAVILNIKA

2. DODATNI PROPISI
2.4. Ogranicavajuce odredbe
2.4.2.8.

Nisu spomenuli digitalno linkanje nego samo govorno.   ;D

Loše propise treba mjenjat, kilavo složene zaobić.

Obožavam propise koji su napisani ovako jasno i razumljivo i ne trebaju tumačenje.

Trebalo bi ipak nešto malo detaljnije pročitati, usporediti datume (brojeve) pa tek onda nešto tvrditi.

Inače prvi citat nigdje ne postoji
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #7 : 18. Siječanj 2015, 10:20:15 »
Tako je , čitao sam i citirao stari pravilnik, imamo novi u kojem nema ograničavajućih odredbi. Bar koliko sam ovako pospan na brzinu pogledao. Tnx 9a4oe.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_04_45_1135.html

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #8 : 18. Siječanj 2015, 18:19:09 »
Zakonske odredbe cine manji dio problema jer su evolucijom komunikacija a pogotovu razvojem IP mreza mnoga rijesenja zastarijela, sa Hakomom bi se to dalo urediti kao experimentalni rad ali ostaje onaj najveci problem..

a-financijski
b-prakticki

Ako mislis raditi neku od dosadasnjih poznatih vrsta mostova za UHF onda bi u pravilu trebalo biti na 1.2 GHz da izbjegnes moguca gusenja ili upadanja u radni opseg, svaki taj linkani rep. mora imati mogucnost lokalnog i linkanog rada sto znaci da moraju biti napravljeni dodatni kontroleri, ( mada iskreno govoreci mislim da bi na nivou HR jedan nacionalni link bio sasvim dovoljan i da svi UHF repetitori budu on-line sa obzirom na promet )

Imas li kakvu ideju kako bi to prakticki ostvario na neki drugi nacin ( bez IP-a definitivno )?

73

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #9 : 18. Siječanj 2015, 19:32:19 »
To bi moglo ići sa HAKOM-om kao experimentalni rad. Most bi jedino mogao biti izveden kao Internet Radio Linking Project IRLP  Što se tiče opreme čini se da nije zahtjevno .
Računalo
•   IBM kompatibilni, Pentium II  300 MHz
•   128 MB of RAM
•   HDD 2 GB
•   paralelnim portom LPT1
•   Zvučna kartica
•   Mrežna kartica
OS
•   Open source Linux . Custom verzija 200 mb na CD-u kad se instalira 400 mb.

RF HARDWARE
•   Postojeći UHF repetitor (sa COS {carrier operated squelch})
OSTALI HARDWARE
•   IRLP interface board
•   Razno konektori

Opremna i nije neka stavka .Na nivou države jedan cjeloviti nacionalni link svi UHF repetitori on line uz jedinstveni sub-ton. To bi definitivno  oživilo 70 cm band . :).

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #10 : 18. Siječanj 2015, 19:47:11 »
 Izvedio ali nepotrebno .  Opet  doalazimo do  novaca kojih NEMA  , onda dragovoljaca koji ce to sve  montirat , . . .pa bi triba neko to  i odrzavat  (npr. udre grom ::)!), volonterski naravno , papirologija . Skupa je to igracaka  a imamo alternativu  koja vise manje radi i pokriva 9A - Rep. mrezu  2m/70cm,  EchoLink . . .

I da se  sve  to  i napravi  osta bi jedan  Big  Problem  a to je SUB-TON  , .dali ga stavit , jer neki jos nemaju takve uredaje ,  pa jedinstveni ili ne ,  .pa  . . . .

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #11 : 18. Siječanj 2015, 20:08:47 »
Najgora stavka je papirologija, novca ne treba puno to su stari PC-i koji se ne griju  zbog slabašnog procesora mogu bit i bez rotirajućih djelova , ispravljač i pc cooler. Toga ima po kući . Ako udre grom onda već  strada ionako repetitor. Dobra je okolnost da sve države nekako vole NNNI okolnosti tako da su voljne pomoć s nešto novca i oko papirologije.  70 cm je " više-manje "  novija pojava u masovnijem posjedu amatera pa je ta flota postaja sa sub-ton-om. Ali dobro , ipak se mora stvorit neko zanimanje. Interes dragovoljaca-amatera pa ako bude kritične mase, neko već pribavi dozvolu i polinka neke repetitore onda će se ostali priključit mreži. Ne dvojim da bi bilo stalno BUSY iz mobila i kuća. 

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #12 : 18. Siječanj 2015, 20:54:51 »
Najgora stavka je papirologija, novca ne treba puno to su stari PC-i koji se ne griju  zbog slabašnog procesora mogu bit i bez rotirajućih djelova , ispravljač i pc cooler. Toga ima po kući . Ako udre grom onda već  strada ionako repetitor. Dobra je okolnost da sve države nekako vole NNNI okolnosti tako da su voljne pomoć s nešto novca i oko papirologije.  70 cm je " više-manje "  novija pojava u masovnijem posjedu amatera pa je ta flota postaja sa sub-ton-om. Ali dobro , ipak se mora stvorit neko zanimanje. Interes dragovoljaca-amatera pa ako bude kritične mase, neko već pribavi dozvolu i polinka neke repetitore onda će se ostali priključit mreži. Ne dvojim da bi bilo stalno BUSY iz mobila i kuća.

Uvaženi kolega Saša :)

Opet sam napisao knjigu,pa sam obrisao.

Pametnije mi je samo reći da se slažem sa Tonijem,

73

Offline 9A7BCP

• Average Member
« Odgovori #13 : 18. Siječanj 2015, 21:12:24 »
Je ,slažem se, odustajem.  :-[

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #14 : 19. Siječanj 2015, 09:00:37 »
Je ,slažem se, odustajem.  :-[

Znaš Saša,
nekada kada sam počinjao u telekomunikacijskim vodama,istina sa 16 godina na CB-u,poslije sam poliožio (92) onda E klasu,mislio sam si to je to.(sada imam 40)

Prolazeći vrijeme,tehnika je napredovala,uređaji su sve jeftiniji,a mogućnosti su počeli biti ogromne.

Danas skoro svaki uređaj možeš spojiti na kompjuter i pomoću softwera iz njega izvući maximum.

Realno,nikada nije bilo više mogućnosti da se privuće mlade radioamatere,nego danas.

Ali njih ima u malom broju,dok je prosjek HRS-a 54g.

Sve je stvar volje i vodstva.Ako HRS nema volje za novim tehnikama onda su oni nama u biti prepreka u našem razvijanju.
Vidiš i sam da je ova postojeća repetitorska mreža već muka za održavanje.
Ja sam nudio novu opremu HRS-u za dva APRS čvora,ja bi ih postavio,održavao.Dobio sam odbijenicu.
Poslije toga ništa ne očekujem od HRS koji je neučinkovit i koji je tu sam zbog sebe a nimalo zbog nas.

Probaj,napiši službeno svoju ideju i pošalji na adresu HRS-a.

Možda ćeš ti imati više sreće,ja odmah doniram pentiuma od 1gbRama i 2,0ghz brzine.

Usput moraš imati urednu dozvolu,inače, bude te Darko-menadžer, odmah odpilio tu na forumu, to onako javno.

Sva sreća što moja traje do 31,12,2015