Autor Tema: Kako sricati  (Posjeta: 3871 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
Kako sricati
« : 13. Srpanj 2010, 22:17:05 »
citat
"Devet Alpha DESET Papa"!
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:31:07 9A2JK »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Kako sricati
« Odgovori #1 : 14. Srpanj 2010, 08:07:15 »
citat

Ja sam poslao ovu vijest, pa me zanima gdje je greška?

73
9A2JK Martin
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:31:31 9A2JK »
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A5CW

• Master
Kako sricati
« Odgovori #2 : 14. Srpanj 2010, 09:08:20 »
citat

Ja sam poslao ovu vijest, pa me zanima gdje je greška?

73
9A2JK Martin
Nije 10, nego je DESET ups, ma nije Deset nego je 1:0 ;) Ups jedan nula..
LOL
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:33:15 9A2JK »
73, Pa3k 9A5CW
..................................
B. Đorđević napisa:
Ni EU nije šta je bija, držmo se mi Istre.
On je u Božjim rukama, ka i Papin sobar. Razlika je jedino šta sobar viruje u Boga.

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
Kako sricati
« Odgovori #3 : 14. Srpanj 2010, 09:28:13 »
Martine, vjerujem da su kolege htjele reći da je trebalo pisati Nine Alpha Ten Papa (Nine Alpha One Zero Papa) ili Devet Adria Deset Pula (Devet Adria Jedan Nula Pula).

Stvar je u kombinaciji sricanja na engleskom jeziku i broja na hrvatskom  ;)
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:33:29 9A2JK »
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
Kako sricati
« Odgovori #4 : 14. Srpanj 2010, 09:34:37 »
Portal HRS-a ima i edukativni karakter.
Pa Martine ti kao stari radioamater ako na takav nacin ucis mlade buduce radioamatere da speluju (sricu) pozivnu oznaku na hrvatskom jeziku onda ja stvarno ne vidim u cemu je greska.
Baci u kos
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:33:50 9A2JK »

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
Kako sricati
« Odgovori #5 : 14. Srpanj 2010, 11:01:24 »
Da li ima netko da nije shvatio što je Martin napisao ?

Svi ste u pravu, ali je bitnije da se razumijete.
Ovakva rasprava nije uzor onima koji su htjeli portal koristiti u edukativne svrhe ;)

Ovo s "devet alpha" i sam koristim, a primjetio sam i drugi

Gori smo nego babe  ;D - rasprava slična onoj što je prije bilo
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:34:05 9A2JK »
73 de 9a6jrz

Offline 9A3SM

• Master in Training
Kako sricati
« Odgovori #6 : 14. Srpanj 2010, 11:36:23 »
U pravu si 6JRZ, bitno da se razumijemo,a ako budemo po razmišljanju pojedinaca mlade učili samo sricanje na hrvatskom jeziku naučićemo ih jako puno ...  sigurno toliko da će se na FM moći pojaviti i odraditi vezu ... u DX radu mu neće HR sricanja pomoći sigurno ...
Pustimo sricanja na volju onih koji ih koriste ... osobno sam koristim medjunarodni način rada  pa kome god to pasalo ili ne ...
Interesantno da uvijek pojedincima " zapne za oko neka sitnica " dokaz je to da se nema previše posla pa onda bitno je samo kritizarati ...
Idemo se baviti  " radio amaterizmom", a sisteme ova riječ se piše ovako ili onako, ovo se izgovara tako ili tako ostavimo ljudima koji su za to plaćeni da pišu riječnike ili se bave gramatikama HR jezika ... na kraju priznali mi to ili ne ipak se razumijemo i to je najvažnije - za sebe sam siguran u ovo što sam napisao ...

VY 73 de Mato
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:34:17 9A2JK »

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
Kako sricati
« Odgovori #7 : 14. Srpanj 2010, 11:55:32 »
Ja sam samo htio reći Martinu šta na što su u prethodnim postovima kolege sugerirale, slažem se, nepotrebno i na podrugljiv način.......
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:34:30 9A2JK »
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A5TO

• Master
Kako sricati
« Odgovori #8 : 14. Srpanj 2010, 12:07:39 »
Vijesti bi na naslovnici trebale biti što ispravnije napisane.
Pohvalno je ako netko upozori na neki nedostatak. Sigurno to ne bih protumačio kao ne imanje pametnijeg posla, nego kao brigu da stvari budu uređenije i jasnije. I svaka rasprava je dobro došla. Druga je stvar što nekima očito odgovara žabokrečina te se ne žele potruditi izići iz nje, a i druge u nju žele uvući  :-[
Ako je već upozoreno te dano nekoliko prijedloga ispravno napisanog, šteta je što se to ne ispravi!!!

Tom, 9A5TO
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:34:43 9A2JK »
«...Dozvoli mi da pobijedim. Ali ako ne mogu pobijediti, dozvoli mi da budem hrabar u pokušaju...»

Offline 9A5K

• Master
    • http://www.9a5k.com
Kako sricati
« Odgovori #9 : 14. Srpanj 2010, 12:31:57 »
Dragi naši jezikoljupci....

Baš me zainteresirala ova rasprava, pa da ne bude ovako ili onako, otišao sam malo pogledati što kaže važeći Pravilnik (NN 61/2009):

Dakle, članak 15. stavak 5 kaže ovako:
Citat:
(5) Pozivna oznaka mora se odašiljati na početku i na kraju svake radijske komunikacije. U slučaju radijske komunikacije duljeg trajanja pozivna oznaka odašiljat će se na običnom jeziku (uporabom tablice za izgovor iz Dodatka 2., glave II. podglave b. točke 1. ovog pravilnika) ili Morseovim kôdom u vremenskim razmacima od najmanje deset minuta. Prigodom prijenosa teleksa ili slike pozivna oznaka može se odašiljati uporabom posebne vrste emisije, u skladu s međunarodnom praksom.

Dakle, tablica za izgovor, dodatak 2. glava II. podglava b. točka 1 kaže ovako:

Citat:
1. FONETSKA ABECEDA

A = Alpha, B = Bravo, C = Charlie, D = Delta, E = Echo, F = Foxtrot, G = Golf, H = Hotel, I = India, J = Juliet,
K = Kilo, L = Lima, M = Mike, N = November, O = Oscar, P = Papa, Q = Quebeck, R = Romeo, S = Siera,
T = Tango, U = Uniform, V = Victor, W = Whiskey, X = X-ray, Y = Yankee, Z = Zulu

Napomena:
Savez može odrediti izgovor za dodatne posebne znakove u hrvatskom jeziku.

Oni koji se žele sami uvjeriti: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_05_61_1412.html

Dakle, sad i mene zanima što je krivo u DEVET ALPHA DESET PAPA, tj. što je tu netočno napisano?   ;)

73,
Krešo - 9A5K
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:35:24 9A2JK »

Offline 9A6BRC

• Junior Member
  • **
Kako sricati
« Odgovori #10 : 14. Srpanj 2010, 13:31:53 »
Sve ovo što je navedeno je točno, samo 9A4OE zaobilazi istinu, ili bolje rečeno gura nos tamo gdje mu nije mjesto,
a bez ikakvih argumenata, pa sad neka i trpi i prizna da ne zna.Sramota samo za njega, ipak je on stara kuka ali
zahrđala.HI,HI. Drugi put nek dobro promisli prije nego što nešto napiše i da ne misli da je pokupio svu pamet i sve zna, dosta sam se naslušao takvih, ali to je nekako urođeno nekima nažalost.

Ivica, 9a6brc
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:35:39 9A2JK »

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
Kako sricati
« Odgovori #11 : 14. Srpanj 2010, 13:42:58 »
U kakvoj ja zabludi zivim vec nesto vise od cetrdeset godina, stalno mislim da je sluzbeni jezik u Republici Hrvatskoj, hrvatski jezik.
Po ovome ispada da je HRS valjda jedina udruga u hrvatskoj kojoj je za cilj uvodjenja tudjica u nas materinji jezik umjesto da je obrnuto.
Koliko se ovdje neki ponasaju poltronski najbolje se cuje na SSB dijelu banda, kad rade sa talijanima, spanjolcima, ili bilo kojim drugim strancem kad njihovu oznaku sricu na njihovom materinjem jeziku, a ne na engleskom sto je sluzbeni jezik u medjunaridnoj komunikaciji.

Zasto uvijek isti, pitanje svih pitanja?

9a6brc ajde mozda se sretnemo negdje u Zdencima na kavi
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:35:51 9A2JK »

Offline 9A5TO

• Master
Kako sricati
« Odgovori #12 : 14. Srpanj 2010, 14:21:00 »
Dragi naši jezikoljupci....

Baš me zainteresirala ova rasprava, pa da ne bude ovako ili onako, otišao sam malo pogledati što kaže važeći Pravilnik (NN 61/2009):

Dakle, članak 15. stavak 5 kaže ovako:
Citat:
(5) Pozivna oznaka mora se odašiljati na početku i na kraju svake radijske komunikacije. U slučaju radijske komunikacije duljeg trajanja pozivna oznaka odašiljat će se na običnom jeziku (uporabom tablice za izgovor iz Dodatka 2., glave II. podglave b. točke 1. ovog pravilnika) ili Morseovim kôdom u vremenskim razmacima od najmanje deset minuta. Prigodom prijenosa teleksa ili slike pozivna oznaka može se odašiljati uporabom posebne vrste emisije, u skladu s međunarodnom praksom.

Dakle, tablica za izgovor, dodatak 2. glava II. podglava b. točka 1 kaže ovako:

Citat:
1. FONETSKA ABECEDA

A = Alpha, B = Bravo, C = Charlie, D = Delta, E = Echo, F = Foxtrot, G = Golf, H = Hotel, I = India, J = Juliet,
K = Kilo, L = Lima, M = Mike, N = November, O = Oscar, P = Papa, Q = Quebeck, R = Romeo, S = Siera,
T = Tango, U = Uniform, V = Victor, W = Whiskey, X = X-ray, Y = Yankee, Z = Zulu

Napomena:
Savez može odrediti izgovor za dodatne posebne znakove u hrvatskom jeziku.

Oni koji se žele sami uvjeriti: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_05_61_1412.html

Dakle, sad i mene zanima što je krivo u DEVET ALPHA DESET PAPA, tj. što je tu netočno napisano?   ;)

73,
Krešo - 9A5K
OK, poštujući Pravilnik sve je jasno. Vijest je ispravno napisana.

Ali mi nije jasno što su autori Pravilnika htjeli reći s "na običnom jeziku" (čitaj kako piše, običan jezik je univerzalan jezik, ili?) , dok se pod napomenom koristi izraz "u hrvatskom jeziku" (jezik koji nije običan, znakovi koji nisu sadržani u običnom jeziku poput č, ć, dž đ, lj, nj, š, ž, ili?).
Ako se već pozivamo na Pravilnike, trebalo bi krenuti od Ustava RH, gdje stoji:

Članak 12.
U Republici Hrvatskoj u službenoj je uporabi hrvatski jezik i latinično pismo.
U pojedinim lokalnim jedinicama uz hrvatski jezik i latinično pismo u službenu se uporabu može uvesti i drugi jezik te ćirilično ili koje drugo pismo pod uvjetima propisanima zakonom.

Pa vi prosudite hoće li se vijest(i) mijenjati ili neće.

73,

Tom, 9A5TO
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:36:02 9A2JK »
«...Dozvoli mi da pobijedim. Ali ako ne mogu pobijediti, dozvoli mi da budem hrabar u pokušaju...»

Offline 9A6BRC

• Junior Member
  • **
Kako sricati
« Odgovori #13 : 14. Srpanj 2010, 15:05:30 »
Ako je ITU rekla Alpha onda neka bude tako, ako IARU kaže tako onda neka bude tako, ako HRS kaže Adria
onda neka bude tako, ali samo u 9A vezama, a ova stranica je namjenjena i za strance, prema tome sve je
jasno.Nemojte samo previše po zakonima jer zbog njih smo ostali i bez 9A Callbook-a da ne bi bilo i gore, i
ne sitničarite kad se sve razumije i sve je jasno, nema Qrm-a.

Ivica, 9a6brc
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:36:14 9A2JK »

Offline 9A6BRC

• Junior Member
  • **
Kako sricati
« Odgovori #14 : 14. Srpanj 2010, 15:24:40 »
Što mislite kako će automatski prevodioc prevesti devet alpha na npr. engleski, pa valjda nine alpha, a sad
zamislite kako bi recimo španjolcu preveo devet adria,  .................   argumentirano i   dosta.

Ivica, 9a6brc
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2010, 17:36:25 9A2JK »