Autor Tema: Tko je radioamater?  (Posjeta: 8587 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
Odg: Tko je radioamater?
« Odgovori #15 : 12. Svibanj 2010, 10:46:50 »
  A i ti Jure ga znaš za-špork-at samo tako,a ne znan zašto ti to tribaaaaaaaaaaaa???!!
    9a2y

A kako nisu   :o . . .  mislili su se  tako lako uvuc u nas redove   >:(  !

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A4AA

• Junior Member
  • **
« Odgovori #16 : 12. Svibanj 2010, 18:33:38 »
 Ma pusti salvete i druge hobije.....i mobitel je svojevrsni odašiljač tj. uređaj pa svi koji ga koriste su svojevrsni radioamateri?? ??? Naravno to svi znamo da nisu... prema tome i wifi nije radioamaterizam, jer nas razlikuju i polaganje ispita i frekvencije i dr..., i ako nisi zadovoljio sve potrebito iz radioamaterskog pravilnika onda nisi radioamater nego si nešto drugo...... priča gotova....    73 ..... Pozdrav... ;D

Offline 9A2Y

• Master in Training
« Odgovori #17 : 12. Svibanj 2010, 19:58:39 »
    Eto sad znam nešto više ,tko je to sve RADIO AMATER, nakon Tihomirovog objašnjenja.Tako je i moj pokojni dida bio SWL RADIO AMATER.Imao je radio prijemnik za vrime Inforbiroa, slušao je radio Moskvu.Netko ga je od susjeda prijavio,i svršio je dvije godine na Golom.
       9A2Y

Offline 9A5ATY

• Newbie
  • *
    • http://www.9a9.me
« Odgovori #18 : 12. Svibanj 2010, 20:19:01 »
Tihomire,
Sviđa mi se logika argumenata -  8) očito imaš veze sa SW dev.  :)
Onda još trebaš uvesti teoriju rubnih uvjeta i to je to:
Donji uvjeti:
1. Jesu li radioamateri oni koji rade na 2,4GHz
2. Jesu li radioamateri oni koji na 2,4GHz rade digitalnim načinom rada
3. Jesu li radioamateri oni koji za postizanje tog oblika komunikacije rade na razvoju raznih Kantena, mini kvadova i inih antena ...
4. Jesu li radioamateri oni koji rade 1. 2. i 3. za međusobnu komunikaciju digitalnim putem (pa makar to bio i GTalk) -...

Gornji uvjet:
1. Kako to staviti u "pravnu regulativu"   ;D

I eto priča se još malo zakomplicirala ...  ;)

Pozdrav,
Boris 9A5ATY
www.9a9.me

Offline 9A4GL

• Master in Training
    • http://ham2.cc.fer.hr/9a4gl
« Odgovori #19 : 12. Svibanj 2010, 22:27:20 »
Citat: 9A4AA
i mobitel je svojevrsni odašiljač tj. uređaj pa svi koji ga koriste su svojevrsni radioamateri?? ???

Joj, logičari moji... radioamater nije onaj koji posjeduje odašiljač već koji se bavi radio komunikacijama, si ?
ukoliko koristiš mobilni telefon da bi se bavio radio komunikacijama, da, radioamater si..
ako ga koristiš da bi tračao susjeda, onda si baba :P

prema tome i wifi nije radioamaterizam, jer nas razlikuju i polaganje ispita i frekvencije i dr...

Damn, što ako se onaj tko položi ispit bavi wifijem ???
Ako malo posložiš dobiti ćeš da onaj tko je položio ispit ne može biti radioamater. Ti sam zaključi u kojem dijelu je logička pogreška.

i ako nisi zadovoljio sve potrebito iz radioamaterskog pravilnika onda nisi radioamater nego si nešto drugo

Pravilnik ne definira radioamatera, već licenciranog radioamatera. Nebi vjerovao, surava stvarnost, ali postoje nelicencirani radioamateri ;)

Citat: 9A2Y
Tako je i moj pokojni dida bio SWL RADIO AMATER.Imao je radio prijemnik za vrime Inforbiroa, slušao je radio Moskvu

Naravno da je bio radioamater ako mu je to bio tehnički izazov. Ti bolje znaš da li ga je zanimala politika ili tehnika.

Citat: 9A5ATY
1. Jesu li radioamateri oni koji rade na 2,4GHz

Ne može se jednoznačno odgovoriti. Zavisi što rade i zašto. Frekvencija nije bitna.

2. Jesu li radioamateri oni koji na 2,4GHz rade digitalnim načinom rada

Isti odgovor + vrsta rada nije bitna.

Jesu li radioamateri oni koji za postizanje tog oblika komunikacije rade na razvoju raznih Kantena, mini kvadova i inih antena ...

Jesu.

Jesu li radioamateri oni koji rade 1. 2. i 3. za međusobnu komunikaciju digitalnim putem (pa makar to bio i GTalk) -...

Zbog 3 ovi jesu radioamateri. 1. i 2. su nebitni. GTalk je još "najčišći", koristi otvoreni protokol.

73 de Tihomir, 9a4gl

-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !
Tihomir Heidelberg, 9a4gl
email: _NOSPAM_9a4gl@hamradio.hr

Offline 9A5ATY

• Newbie
  • *
    • http://www.9a9.me
« Odgovori #20 : 12. Svibanj 2010, 23:01:52 »
....

Jesu.

Jesu li radioamateri oni koji rade 1. 2. i 3. za međusobnu komunikaciju digitalnim putem (pa makar to bio i GTalk) -...

Zbog 3 ovi jesu radioamateri. 1. i 2. su nebitni. GTalk je još "najčišći", koristi otvoreni protokol.

73 de Tihomir, 9a4gl

Odličan ...  8)

Usput ili BTW ... interesantna koncepcija. Nije baš Yaesu ili Kenwood ali ... :-) http://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_multimedia_radio#2.4.C2.A0GHz_custom_frequencies

Boris
9A5ATY
www.9a9.me

« Zadnja izmjena: 12. Svibanj 2010, 23:05:34 9A5ATY »

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
    • http://rkp.ice.hr/hrle
« Odgovori #21 : 13. Svibanj 2010, 08:22:50 »
radioamateri bi bili svi oni vezani uz dodjeljene radioamaterske frekvencije, bilo korištenjem, eksperimentiranjem ili stvaranjem sklopova (uređaja, antena i ostalih komponenti....)

u toj logici korištenja radioamaterskih frekvencija nisu wi-fiaši jedini moralno upitni, ima tu padobranaca, paraglajdera, speleologa i sl. Vjerujem da će se za ovu prvu skupinu stanje kristalizirati s daljnjim padom cijena interneta, ali je i radioamaterska zajednica mogla bolje iskoristiti potencijale onih koji se wi-fiem bave iz ljubavi.

73,
Hrle - 9A6XX

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #22 : 13. Svibanj 2010, 09:00:28 »
Pitajte te što rabe radio-postaje,paraglajdere,špiljare,policajce,nautičare,penjače sa konopima ili bez,korisnike PMR-ova dali se osječaju radioamaterima ???Siguran sam da velika večina nije ni čula za RA a kamoli da misle da su RA.I oni koji leme nisu svi RA.I završite više ovu diskusiju koja se otvara po ko zna koji put.

73,9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A4GL

• Master in Training
« Odgovori #23 : 13. Svibanj 2010, 09:14:33 »
u toj logici korištenja radioamaterskih frekvencija nisu wi-fiaši jedini moralno upitni, ima tu padobranaca, paraglajdera, speleologa i sl.

E tu je bit, kod wifi-aša se bar neki bave time iz ljubavi prema tehnici. A oprema jeftina.

Vjerujem da će se za ovu prvu skupinu stanje kristalizirati s daljnjim padom cijena interneta, ali je i radioamaterska zajednica mogla bolje iskoristiti potencijale onih koji se wi-fiem bave iz ljubavi.

Mislim da je ADSL već jako dugo jeftinija varijanta. Neki od njih nikada neće postati licencirani radioamateri jer su im "radioamateri" objasnili da su manje vrijedni ili bezvrijedni.

Citat: 9A6R
I završite više ovu diskusiju koja se otvara po ko zna koji put.

Hvala na doprinosu diskusiji, uvijek si bio širokih pogleda i sklon konstruktivnoj diskusiji. Ova tema se daleko rijeđe spominje nego R2 :P Zamisli koliko se tek o QSL-kama raspravlja. Ili opet dolazimo do toga što je bitnije i što je folklor ::)

73 de Tihomir, 9a4gl
-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #24 : 13. Svibanj 2010, 09:26:57 »
R2 i QSL-ke su RA teme,ovo vaše je papazjanija(tur.)

73,9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A4GL

• Master in Training
« Odgovori #25 : 13. Svibanj 2010, 09:48:48 »
R2 i QSL-ke su RA teme,ovo vaše je papazjanija(tur.)

Navikao smo da svoje stavove iznosiš vrijeđanjem drugačijih od sebe. Ja ti neću zamjeriti, ti si jednostavno takvi i takvog te prihvaćam. Hvala ti puno za doprinos korisnoj diskusiji, tvoja razmišljanja mi uvijek dokazuju da ono što pišemo govori više o nama samima nego o onome o čemu pišemo.

73 de Tihomir, 9a4gl
-----------

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #26 : 13. Svibanj 2010, 11:00:37 »
Tema je baš amaterska! :)

Da sad ne citiram svakoga.
Netko tko koristi radio-uređaj (duplex, simplex itd.) u privatne ili poslovne svrhe ne mora biti radio amater.
Da li sam ja kao vlasnik automobila (licencirani  ;) ) odmah i automobilist?
Radio amaterizam je hobi, dakle želja i volja za bavljenjem radio tehnikom, bilo to SWL, frkanje antena,
razvlačenje žica koje služe kao antena, lotanje prijemnika, predajnika itd ..
E da, predajnika...
Ako zaljubljenik u radio tehniku želi svojim radio uređajem ostvarivati kontakte na velike daljine
koristeći kratki val, tada mora imati licencu(ispit), dozvolu i biti član HRSa, takva su pravila.
Ako ga zadovoljavaju samo lokalni kontakti, a ne želi biti član nekog kluba i saveza,  
tada će koristiti nešto što spada u neki od ISM bandova.
A njih ima već povelik broj ili na kratkom valu tkz. građanski opesg-band.
Koja je razlika?
Razlike zapravo nema, to je osobno gledanje na hobi.
 8)

Offline 9A2QP

• Master
    • http://hamcall.net/call?callsign=9a2qp
« Odgovori #27 : 13. Svibanj 2010, 20:14:18 »
Ma kaj vi god rekli RADIOAMATER je jedino onaj koji je licenciran odn polozio ispit za rdioamatera operatora i ima dokument kojim to dokazuje (ko se nije potrudio da tu malenkost usvoji, nauci taj nije ni zasluzio da se naziva RADIOAMATER) sve ostalo je nada,nista , nula i nema s radioamaterom nikakve veze osim koristenja istih ili slicnih sredstava za komunikaciju i tocka .
Kad smo sretni uvijek smo dobri,ali kada smo dobri,nismo uvijek sretni.....
73 de 9A2QP Joe

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #28 : 13. Svibanj 2010, 21:10:23 »
Ma kaj vi god rekli RADIOAMATER je jedino onaj koji je licenciran odn polozio ispit za rdioamatera operatora i ima dokument kojim to dokazuje (ko se nije potrudio da tu malenkost usvoji, nauci taj nije ni zasluzio da se naziva RADIOAMATER) sve ostalo je nada,nista , nula i nema s radioamaterom nikakve veze osim koristenja istih ili slicnih sredstava za komunikaciju i tocka .

Školski primjer razmišljanja amatera iz kamenog doba.
Pa ni onda nisu tako razmišljali jer da jesu nikad nebi bilo novih, mladih operatora.
Vrlo sam siguran da nitko nije "pao s neba" i postao licencirani radio-amater.
To znači da se prije nego je pristupio polaganju ispita bavio radio tehnikom.
Kako će netko postati radio-amater ako ga radio tehnika ne zanima, samo polaganjem ispita?
Pa to more svaka baba.
 ;D

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #29 : 13. Svibanj 2010, 21:41:09 »
A što ako ga zanima isključivo rad na amaterskim opsezima? To se zove amaterski radio-operator, on položenim ispitom dokazuje da je za to kvalificiran. Ako ima lovu kupi si uređaje i antene i radi, održava veze, ako nema - radi na klupskim uređajima. I to je to... Poznajem neke vrhunske amaterske radio-operatore (neki su, doduše, profesionalni radio-telegrafisti koji su i amaterski-radio-operatori) koji lemilicu nisu uzeli u ruke, ali kad uzmu tipkalo (taster) i to ono obično (pješaka) milina je slušati ih... Za mene je, makar tebi to izgledalo smiješno i prevaziđeno, TO doživljaj! Njima zavidim i njih poštujem!

Amaterske radio-operatore koji tipkalo nisu uzeli u ruke, niti znaju što bi s njim, a imaju pozivnu oznaku i pojavljuju se na amaterskim opsezima - ne priznajem, pa kom' pravo, kom' krivo. E, to može svaka baba! Telegrafiju baš ne može... :P

Biti vrhunski konstruktor koji nije ujedno i amaterski radio-operator navodi me na pitanje koji je smisao da ja nešto napravim a ne mogu to osobno isprobati nego moram nekoga za to angažirati? Ali, koliko mi je poznato, vrhunski su konstruktori među radio-amaterima prije bili i manje-više dobri pa i odlični operatori. Danas? Ima ih i više nego dobrih u obje oblasti, ali ima i umišljenih ignoranata koji misle da su popili svu pamet svijeta i da je samo ono što oni rade ono pravo, Bogom dano, a sve ostalo - bezvezarija. E pa neće biti!
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!