Autor Tema: Gdje su repetitori..?  (Posjeta: 9594 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OP

• Junior Member
  • **
Gdje su repetitori..?
« : 06. Srpanj 2005, 20:40:11 »
Lijep pozdrav svima.....

Sa Krka me je nazvao Drago  9A6NJD koji tamo provodi svoje ljetovanje, te me zamolio da u HRS-u  zapitam nadležne što je sa UKV repetitorima koji bi se trebali ćuti sa Krka...
Naime  R4 na Učki i R7 na Velebitskoj Plješivici uopće se ne čuju na Krku.
Radioamateri koji se inače koriste tim repetitorima kažu da su spustili osjetljivost repetitora na Učki tako da se u njega može ući samo usmjerenim antenama dok se prije moglo otvoriti repetitor sa vokcom, a onaj na Velebitu su potpuno ugasili.
Kako ja iz Zagreba nemogu u nijedan od tih repetitora, ostaje mi samo da na zamolbu Drage 9A6NJD i ostalih koji ljetuju ili stanuju na Krku pitam što je sa tim repetitorima, zašto ne rade normalnim snagama te kad će opet proraditi da ga radioamateri mogu koristiti kao prije...s ručnim radio uređajem.

Nadam se da će Drago i drugi radioamateri dobiti zadovoljavajući odgovor.

Oto

Offline 9A9R

• Average Member
    • http://www.9a0r.com
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #1 : 06. Srpanj 2005, 22:06:43 »
8)

Dragi OC OTO!

Sad ti je mozda jasno zasto ja na IO HRS masem rukama i mucam.

Odgovor na to pitanje se ponavlja godinama, zadnjih mjeseci u nekim
novim kombinacijama, a u jednom postu ovih dana, sve ce biti sredjeno
ASAP ( AS SOON AS POSSIBLY ).

Moje misljenje je da ce ova veza proraditi kad cesta za Split propadne
u zivo blato pa se mora ici za Rijeku, a more od Splita nestane zbog TSUNAMIJA pa samo brodovi voze iz Rijeke za HVAR, BRAC, KORCULU i svakako DUBROVNIK, ali Dubrovnik samo do Hotela CAVTAT. 8O

Mozda i proradi veza sa Ucke prema SLO pa se preko OE vrati u ZGB.

Radio amateri u ovom dijelu nase zemlje su GODINAMA zakinuti
za obican Cluster info pa je javljanje sa Krka stvarno DXpedition
aktivnost, a UKV vjeshtine i UHF i SHF samo price na ribarnici i to ako ima ribe.

Kako se tek u takvim uvjetima moze animirati podmladak?
Pomocu trikova i imaginacije.

Karta repetitora je samo promidjbeni materijal za neki od Fhafena
ili Holica, kao i ostali trikovi na temu Digitalne veze, Repetitori, Magistralni i lokalni, pa chak i Gateway.... :evil:  :twisted:

Savjet za ovo ljeto.
Ako se mislite javiti na vash VHF iz ruke kako ste to navikli kad ste
u svom vinogradu, vikendici, poslu itd podjite na ljetovanje juzno od ZADRA.

73  :D
Vlatko  9A9R

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #2 : 06. Srpanj 2005, 22:38:21 »
R4 je u Zagrebu dosta dugo, a R7 nema tko ili neće resetirati (cca dva tjedna neradi ) R0 radi kao i 2A, naravno sve na 2m.
To ti je to!

Damir
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline OE1EMS

• Master in Training
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #3 : 06. Srpanj 2005, 23:17:52 »
neznam kakva je situacija sad ali ja sam odustao od VHF/UHF repetitora na podruciju rijeke tj. bolje receno krka jos 1999.....
sto se tice digipitora za iota contest bilo nam je lakse napraviti WL konekciju KRK-RIJEKA ili koristiti GPRS  nego se nakaciti na neku sigurni PR cvor koji bi nas doveo do nekog DX clustera

73 es best dx
9A/oe1ems
braco

Offline 9A2D

• Život posvećen forumu
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #4 : 06. Srpanj 2005, 23:40:09 »
Vlatko, jasno mi je zašto na sastancima IO HRS-a mucaš, ali zašto mašeš rukama (a da li i kličeš kao neki: "Živio naš Veliki Vođa Pero I ?") to mi obični smrtnici ne znamo jer zapisa sa sastanaka IO HRS-a nema još od veljače o.g. a toliko se lijepih događanja dogodilo u međuvremenu.

73 de 9A2D

Offline 9A3NC

• Junior Member
  • **
R4 I R7
« Odgovori #5 : 06. Srpanj 2005, 23:53:41 »
Samo ukratko....

Mislim da je R4 koji je bio neko vrijeme na Skitaci 470m ASL - JN74bx
izgorio, mislim da je mozda vec i popravljen, a trebao bi valjda opet negdje na Ucku. Ako se ne varam na R4 - Skitacu se moglo sa Krka.

Drugo R7 radi, ali izgleda da ljudi nisu upoznati da se na njega ulazi sa  subtonom 118.8 Hz. Dakle podsite si to i R7 radi.
Bit ce da nije bas mnogo ljudstva upoznato sa ovime, jer sam zadnjih dana poslusao par puta i uvijek je bila tisina.

Valjda se Krka ide R0 , na kojem  se svakodneno cuje nesto aktivnosti iz sjevernog Kvarnera.

Ajda valjda ce biti bolje, inace ce morati vratiti dio uplacene clanarine gdje stoji da se mogu koristiti repetitori...HI...

Ugodni vam godisnji

73 Fredi  9A3NC

Offline 9A6A

• Master in Training
R7
« Odgovori #6 : 07. Srpanj 2005, 07:49:48 »
Najlakše je samo prigovarati. U prošloj i ovoj godini za riječku regiju je otišlo najviše opreme i uređaja:

1. Stavljen je novi digitalni čvor Super Vozelj na Učki i radi odlično
2. Stavljen je novi 70cm repetitor na Učku i radi odlično
3. Izmješten je R4 sa Učke zbog smetnji ali ga je grom spalio pa je na popravku, ali je trebalo 4 mjeseca da ga netko skine, Ovih dana će biti popravljen i pokušati će se se vratiti na Učku ako uspije potiskivanje smetnji.
4. Dostavljene su nove antene za R0 na Krku i repetitor radi
5. R7 na Velebitu radi sa subtonom 118,8Hz jer je nestalo struje, a daljenski se ne može resetirati.
6. Upravo se priprema ekpedicija iz Zagreba da se sredi R7 na Velebitu, postavi 70cm repetitor te se popravi uništena antena za 23 cm vezu Učka - Senj.
7. Na žalost u Rijeci kao i u još nekim mjestima sve se očekuje da će samo pasti s neba. Ako nešto proradi u okolici Splia (na Hvaru ili Korčuli) odmah to treba napasti zbog Mate i mene. Ali  se radi o tome da je tamo možda bilo lakše naći pomogače (a ne prigovarače) koji su si dali truda da nam pomognu, a ne čekaju da se samo napravi. I u Rijeci ima valjda nekoga tko nešto zna pa da se primi posla. Treba otići na Učku, na Velebit i srediti sve navedeno. Ekipa zadužena u HRS-a (Tuna i Branko) nisu zbog preopterećenosti na svom poslu još stigli srediti Velebit. Već 6 mjeseci ih molim da to srede, ali na žalost entuzijazam je opao, a ljudi imaju i svog posla. I opravdano mi prigovaraju da se riječani prime posla a ne svađa i sami posao odrade. Učka i Velebit su im puno bliže, a sva oprema za to već mjesecima smeta u HRS-u i čeka na montažu.
8. U Splitu, Makarskoj i Šibeniku ekipe su same postavile opremu : postavljeni su repetitori R5 i 70cm na Biokovo, repetitor 70cm na Ćelavac, sređen digitalni čvor na Ćelavcu, sređen digitalni čvor na Labištici, popravljen R2 na Hvaru, postavljen 70cm repetitor na Kamenaru pokraj Šibenika, postavljen GATEWAY i digitalni čvor u Šibeniku sa linkom prema Zadru i Splitu.  Radi se samo o tome da u Splitu, Makarskoj i Šibeniku, Tisnom, Hvaru i Korčuli  ima ljudi koji su još voljni nešto napraviti a HRS im u tome maksimalno pomaže.

Offline 9A5K

• Master
    • http://www.9a5k.com
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #7 : 07. Srpanj 2005, 08:48:47 »
Kad se već spominju digipiteri, ubilo bi me, a da ne pitam:
2m ulaz na 9A0XZG nula bodova???... :twisted:

Offline 9A6A

• Master in Training
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #8 : 07. Srpanj 2005, 08:59:48 »
U Zagrebu radi 9A0XSS u Sesvetama i ima ulaz na 2m. Povremeno radi i lokalni čvor FLEXNET sa ulazom na 2m 9A0XSP u Španskom. Očekuje se da ZARS i članovi RK Zagreb konačno postave loklani čvor u Zagrebu. Na žalost to traje već godinu dana da se u Zagrebu nađe pogodna lokacija i da se kompletira jedan čvor. Na Sljemenu ima tehničkih problema sa kompatibilnosti TNC-a i Linux SuperVozlja za 2m ulaz. nadam se da će se i to riješiti. Tuna, Branko i tihomir su bili već par puta na Sljemenu ali nisu uspjeli riješiti problem.
Usput zadnje Dx novosti su od 23. svibnja...

Offline 9A5K

• Master
    • http://www.9a5k.com
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #9 : 07. Srpanj 2005, 09:02:40 »
Pa kad se svi žale na zauzetost na poslu, valjda mogu i ja??... :twisted:

Offline 9A4CD

• Master in Training
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #10 : 07. Srpanj 2005, 12:30:16 »
Ako na Sljemenu postoji tehničkih problema (a očito postoji) nisam pročitao da se traži neka dodatna komponenta (PC ili dio hardvera) da se riješi taj problem.
Sigurno bi se iz kluba ili osobno donirala ili kupila oprema.
To govorim iz bezbroj razloga od onih da se na vrhove brda NE stavlja korisnički ulaz (a svaki takav čvor u Hrvatskoj osim ovog na Sljemenu postoji s korisničkim ulazom), koncentraciji "običnih" 1k2 korisnika koji žele na PR na području Zagrebačkog prstena, pa sve do "mreže" korisničkih ulaza na području Grada Zagreba koje je i ovako i onako teško za održavati (pogledajmo samo Sljeme) a i istinu za volju nema ih tko, osim toga to neće pomoći našim susjedima u Hrv. zagorju da dođu na Packet Radio onda bolje da je jedan ali vrijedan čvor na Sljemenu (ako je ikako moguče).

Htio bi ovom prilikom još jednom čestitati svim HAM-ovima u Dalmaciji
(i na njezinim otocima) na samoinicijativi u postavljanju naše opreme po lokacijama a ne čekanju da im to Tuna ili Branko odrade. Mislim da je to dobar primjer kako bi Županije u budučnosti trebale funkcionirati.

73's
Igor
9A4CD

Offline 9A2RI

• Junior Member
  • **
    • http://f6fvw.free.fr/qthLocator/FullScreen.php
kritike samo kritike
« Odgovori #11 : 07. Srpanj 2005, 12:56:50 »
Nailakse je samo kritizirati jel tako 9A5K, ja tebe licno ne poznajem, ali  mislim da bi bilo lijepo od tebe da si se javio  Tuni i Branku za moralnu  pomoc i za ici gore na sljemenu in praviti  drustvo. Na taj nacin i Tni i Branku bi bilo malo lakse.
Pozdrav 73 i dobro delo.
9A2RI Tullio  Porec
9A2RI
Tullio
 Poreč
JN65TF

Offline 9A6A

• Master in Training
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #12 : 07. Srpanj 2005, 13:12:03 »
Moram dopuniti ono što je napravljeno i u Rijeci. Riječka ekipa je postavila lokalni repetitor R0 na Krk, Postavili su GATEWAY u Rijeci, nabavili su PC i napravili su PC karticu za povezivanje GATEWAYA sa Učkom, upisali uz pomoć Vinkovčana software,  ali je zastoj u relizacji nastao zbog SCC čipova koji su tek nedavno nabavljeni. Kod Tune je zapelo rješenje povezivanja GATEWAYA 9A0TRI sa Učkom. Ali će i to biti uskoro riješeno. Osim toga riječka ekipa se brine za 70 cm repetitor na Učki koji radi izvanredno i pokriva velko područje, kao i za resetiranje repetitora na Velebitu, ali je taj sklop otkazao pa treba otići na Velebit popraviti. Nije sve tako crno ali nam je malo ponestalo entuzijazma u pojedinim krajevima Hrvatske. A i svađe lokalnih klubova i pojedinaca u nekim sredinama baš ne koriste boljitku.

Offline 9A5CW

• Master
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #13 : 07. Srpanj 2005, 13:42:04 »
Kad smo vec kod Ucke, nikako da primim signal od digija na 2m? Koja mu je frekvencija? Vidim iz Pazina krov na kojem se nalazi antena digija ali signala nema... jel na 70cm ulaz jos uvijek na 438MHz? 38k4?
bye
73, Pa3k 9A5CW
..................................
B. Đorđević napisa:
Ni EU nije šta je bija, držmo se mi Istre.
On je u Božjim rukama, ka i Papin sobar. Razlika je jedino šta sobar viruje u Boga.

Offline 9A6PSK

• Junior Member
  • **
  • majstor
    • http://www.hamradio.hr/9a6psk
Gdje su repetitori..?
« Odgovori #14 : 07. Srpanj 2005, 14:28:10 »
Pozdrav!
Evo ti podaci za UCKA SV
  SuperVozelj UCKA:9A0XRI
                 Velika Ucka, 1396 m asl, JN75CG
===========================================================================