• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

Zimski KV kup - kršenje ili pridržavanje pravila

Autor 9A9EE, 11. Siječanj 2024, 09:12:13

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A9EE

Povratak u prošlost ili?

Na naslovnici stoji vijest:
Zimski KV kup ove godine održava se u subotu, 13. siječnja 2023. g. od 14:00 do 15:59 sati po lokalnom vremenu. Pravila su ista kao i prošle godine i mogu se vidjeti OVDJE.

Ajde, možda se još nismo priviknuli na pisanje '24.

No, ako se vide pravila tamo se može uočiti naziv ZIMSKI KV KUP 2023
Ma, za naziv nije bitno moglo se napisati i 2070

Ali za termin se totalno fulalo, ako je valjan datum onda ovogodišnjeg natjecanja sigurno neće biti.
Ako pak netko održi neku vezu u bilo kojem terminu, ne stigne na vrijeme poslati dnevnik jer je određeni rok za slanje davno prošao. Svi će biti u kategoriji dnevnika za kontrolu  8)
I nema nagrada... tako se to radi kad se žele smanjiti troškovi...  ;)

Na vrijeme sam upozorio da se ispravi i sve bude legalno... ako se želi...

73 & GL!

. .

9A2VX

"Prošla baba s kolačima". Hoću reći prošo kontest bez sudionika. Održao se prošle godine, doduše ne na subotu, objavljen LT iako svi baratamo s GMT, a  neka, neka.
Pa još nije završio niti 9A DX Contest, nema toliko mjesta na robotu da obradi još jedan kontest kada mora 9A DX....
A bilo je obećanja da će do desetog biti neslužbeni...

9A6KX

Kako je istaknuto u vijesti na naslovnici - pravila su ostala ista za KV kupove na 80m (i KV Super kup).

Podsijećam da je deadline za logove na HF robotu za zimski kup:  2024-01-22 22:59 (UTC).

73

9A8A

Citat: 9A6KX  u 16. Siječanj 2024, 00:20:43
Podsijećam da je deadline za logove na HF robotu za zimski kup:  2024-01-22 22:59 (UTC).

73

Pozdrav !

Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Ne vidim bas neku logiku u tome?
Tamo gdje radi puno vise postaja rok je 24 sata, a tu gdje radi 40-ak postaja rok je 10 dana?
Mozda u 9A jos svi vode papirnati LOG pa onda svaki dan prepisu 10-ak veza u PC?
Vjerojatno za "deadline" jos uvije vazi i zig poste?  ??? ;D

73
Mark

P.S.
Ne radi stranica Croatian Contest Cluba ?


9A6KX

Citat: 9A8A  u 17. Siječanj 2024, 06:37:51
Citat: 9A6KX  u 16. Siječanj 2024, 00:20:43
Podsijećam da je deadline za logove na HF robotu za zimski kup:  2024-01-22 22:59 (UTC).

73

Pozdrav !

Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Ne vidim bas neku logiku u tome?
Tamo gdje radi puno vise postaja rok je 24 sata, a tu gdje radi 40-ak postaja rok je 10 dana?
Mozda u 9A jos svi vode papirnati LOG pa onda svaki dan prepisu 10-ak veza u PC?
Vjerojatno za "deadline" jos uvije vazi i zig poste?  ??? ;D

73
Mark

P.S.
Ne radi stranica Croatian Contest Cluba ?


Kolega Mark prije nego napišeš nešto informiraj se - rok za 9A DX je 8 dana a ne 24h, uz iznimku za 1-satno pravilo po završetku kontesta za postaje koje pikiraju na prvo mjesto u plasmanu u prijavljenoj kategoriji.
Pravila su javna i prijevod na hrvatski smo nakon što su nam ukazali - korigirali i očistili od manjih grešaka. Šteta je iznosti krive činjenice i zbunjivati ostale.

Ne znam što je sada sporno kod roka za slanje u lokalnim 80m natjecanjima - pravila tih natjecanja i super kupa nisu mijenjana, mislim da je tako već godinama, slutim da je problem negdje drugdje a ne u samim pravilima i rokovima pa se sitničari - molio bih da slobodno primjedbe i ideje podjeliš ovdje ili mailom , sve što može pomoći da se poveća aktivnost u natjecanjima je više nego dobrodošlo.

hvala za javljanje u zimskom kupu, mene je nažalost posao spriječio...

73 Mirko


9A8A

Pozdrav !

Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Ne vidim bas neku logiku u tome?
Tamo gdje radi puno vise postaja rok je 24 sata, a tu gdje radi 40-ak postaja rok je 10 dana?
Mozda u 9A jos svi vode papirnati LOG pa onda svaki dan prepisu 10-ak veza u PC?
Vjerojatno za "deadline" jos uvije vazi i zig poste?  ??? ;D

73
Mark


[/quote]
Kolega Mark prije nego napišeš nešto informiraj se - rok za 9A DX je 8 dana a ne 24h, uz iznimku za 1-satno pravilo po završetku kontesta za postaje koje pikiraju na prvo mjesto u plasmanu u prijavljenoj kategoriji.
Pravila su javna i prijevod na hrvatski smo nakon što su nam ukazali - korigirali i očistili od manjih grešaka. Šteta je iznosti krive činjenice i zbunjivati ostale.

Ne znam što je sada sporno kod roka za slanje u lokalnim 80m natjecanjima - pravila tih natjecanja i super kupa nisu mijenjana, mislim da je tako već godinama, slutim da je problem negdje drugdje a ne u samim pravilima i rokovima pa se sitničari - molio bih da slobodno primjedbe i ideje podjeliš ovdje ili mailom , sve što može pomoći da se poveća aktivnost u natjecanjima je više nego dobrodošlo.

hvala za javljanje u zimskom kupu, mene je nažalost posao spriječio...

73 Mirko
[/quote]

Dragi kolega Mirko!

Da paziljivo citas vidio bi da sam napisao:

Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?

Sto je tu krivo napisano?
Po meni, rijeci "dnevnika za plasman" znace da su tu i postaje koje pikiraju na prvo mjesto?

A iz mojeg posta ocito je da treba skratiti rok za slanje dnevnika u lokalnim 9A natjecanjima?
Ocito moram crtati da bude jasnije  ;D ;D

73
Mark



9A4QV


9A6KX

@Mark - krivo si napisao 24 sata, taj rok ne postoji nigdje u pravilima 9A DX...

Citat: 9A4QV  u 17. Siječanj 2024, 14:58:04
Citat: 9A8A  u 17. Siječanj 2024, 11:56:09

Ocito moram crtati da bude jasnije  ;D ;D

73
Mark

Misliš ovako nekako:
https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=8162.msg68608#msg68608
Antologijski, hvala Adame što si me prisjetio na ovo, smijem se kao kad je ovo objavljeno  ;D ;D

73

9A8A

Citat: 9A6KX  u 17. Siječanj 2024, 15:57:56
@Mark - krivo si napisao 24 sata, taj rok ne postoji nigdje u pravilima 9A DX...





Da, u pravu si Mirko, rok je jos kraci!
Priznajem gresku koje si se uhvatio "kao pijan plota", a nista o skracivanju roka u lokalnim natjecanjima sto je bio moj cilj?

Nema veze bude bolje do godine ako nas jos bude  ;D ;D

73
Mark



9A6KX

Citat: 9A8A  u 17. Siječanj 2024, 17:13:24
Citat: 9A6KX  u 17. Siječanj 2024, 15:57:56
@Mark - krivo si napisao 24 sata, taj rok ne postoji nigdje u pravilima 9A DX...

Da, u pravu si Mirko, rok je jos kraci!
Priznajem gresku koje si se uhvatio "kao pijan plota", a nista o skracivanju roka u lokalnim natjecanjima sto je bio moj cilj?

Nema veze bude bolje do godine ako nas jos bude  ;D ;D

73
Mark

Zbunio si me pa nisam shvatio poantu.

Zaključili smo u KV povjerenstvu zbog burnih reakcija prilikom promjene 9A CW u 9A DX i novih pravila da zasada ne bi korigirali pravila lokalnih 80m natjecanja - tu su natjecanja samo za 9A amatere i ako će njih privući postojanost dosadašnih pravila i ustaljene regulule - da je bolje ne dirati ništa, ni rokove ni sl.

Za dirati u pravila u cilju poboljšanja i povećanja aktivnosti (a zimski kup drugi vikend u siječnju) tako nešto bi trebalo raspraviti sa našim operatorima puno ranije, 8-9 mjesec, a tada je bilo svuda po forumima, facebooku i direktno privatno, kako da kažem , malo "hajke" na nas da smo upropastili 9A CW kontest pa se nismo iskreno usudili ni pomisliti tako nešto napraviti...

Treba samo animirati naše postaje da rade i budu aktivni u kupovima za početak,da nas je što više...

73

9A3TY

Citat: 9A6KX  u 17. Siječanj 2024, 21:36:08
Za dirati u pravila u cilju poboljšanja i povećanja aktivnosti (a zimski kup drugi vikend u siječnju) tako nešto bi trebalo raspraviti sa našim operatorima puno ranije, 8-9 mjesec, a tada je bilo svuda po forumima, facebooku i direktno privatno, kako da kažem , malo "hajke" na nas da smo upropastili 9A CW kontest pa se nismo iskreno usudili ni pomisliti tako nešto napraviti...

Treba samo animirati naše postaje da rade i budu aktivni u kupovima za početak,da nas je što više...

73

Ako si uvjeren da radiš nešto dobro ne daj da te "hajka" u tome obeshrabri !

Iskreno, ne znam kako će skraćivanje vremena slanja loga uroditi plodom i dovesti do većeg broja natjecatelja.
Po meni bi skraćivanje vremena robotske obrade imalo više uspjeha. Ovako ljudi zaborave da su radili u natjecanju prije nego li se objave rezultati. Ili vođenje loga u jedinstvenoj web aplikaciji. Pa su rezultati vidljivi odmah po završetku natjecanja.
A uručivanje nagrada? Jad i čemer. O kreativnim admin zahvatima u rezultate da i ne govorim.
73 de Ivo, 9A3TY

9A6KX

Citat: 9A3TY  u 18. Siječanj 2024, 10:30:28
Citat: 9A6KX  u 17. Siječanj 2024, 21:36:08
Za dirati u pravila u cilju poboljšanja i povećanja aktivnosti (a zimski kup drugi vikend u siječnju) tako nešto bi trebalo raspraviti sa našim operatorima puno ranije, 8-9 mjesec, a tada je bilo svuda po forumima, facebooku i direktno privatno, kako da kažem , malo "hajke" na nas da smo upropastili 9A CW kontest pa se nismo iskreno usudili ni pomisliti tako nešto napraviti...

Treba samo animirati naše postaje da rade i budu aktivni u kupovima za početak,da nas je što više...

73

Ako si uvjeren da radiš nešto dobro ne daj da te "hajka" u tome obeshrabri !

Iskreno, ne znam kako će skraćivanje vremena slanja loga uroditi plodom i dovesti do većeg broja natjecatelja.
Po meni bi skraćivanje vremena robotske obrade imalo više uspjeha. Ovako ljudi zaborave da su radili u natjecanju prije nego li se objave rezultati. Ili vođenje loga u jedinstvenoj web aplikaciji. Pa su rezultati vidljivi odmah po završetku natjecanja.
A uručivanje nagrada? Jad i čemer. O kreativnim admin zahvatima u rezultate da i ne govorim.

Dobro ne podrazumijeva samovolju, niti postupanje bez dobre prethodne analize problematike, za 9A DX smo na taj način pristupili problemu, i realizaciji, koja je možda malo manjkava na prvu ali je istovremeno velika škola za 2024 izdanje.

Za drugi dio posta - u potpunosti se slažemo, a za daljnji improvment koji uključuje zadiranje u dosadašnja pravila - treba malo konzultacija sa većim brojem 9a natjecatelja preko svih dostupnih kanala komunikacije, to je možda i najbitniji dio pristupa , dobra priprema.

73

9A6KX

Deadline za prijavu logova je istekao...

Lista prijavljenih rezultata u Zimskom kupu se nalazi na robotu:
https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13

Podsjećam sve koji nisu poslali log da mogu to učiniti u narednom periodu sve do objave privremenih a kasnije i službenih rezultata, log će biti klasificiran kao checklog (log za provjeru) i pomoći će preciznijoj unakrsnoj provjeri dnevnika.

Neslužbeni rezultati slijede kroz dan-dva...

73 Mirko 9A6KX

9A6KX

#13
Objavljeni su neslužbeni rezultati Zimskog KV Kupa.
https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13

Kreće rok za žalbe i prigovore od 7 dana, na e-mail adresu hf-9a@hamradio.hr.


Slijede i neke napomene:
Kada sam se prihvatio ovog nezahvalnog posla u kome ću se neminovno nekome zamjeriti obećao sam sam sebi da ću sve raditi pošteno i transparentno, a isto su prihvatili i dečki iz komisije. U Kupu Jadrana mi je HF robot bio malo stran, ali nakon vježbe u 9A DX (gdje još nismo stigli kraju) sam posvetio malo više vremena pregledu logova i ostaloga. Iz toga proizlazi sljedeći dio analize u "backendu" ovog natjecanja.
Analize koju možemo nazvati  - "Opća amnestija", a ja ću je za sebe upamtiti kao "glup sam i naivan".


Vezano uz pravila natjecanja i provjeru dnevnika osim standardne unakrsne provjere ustanovljeno je:
a) 9A4BT je radio izvan frekvencija definiranih pravilima (3675 do 3775 kHz za SSB) - pozivao je CQ na 3672 kHz. To smo ustanovili rekonstrukcijom iz logova ostalih postaja koje koriste CAT control (koji je ovdje po pravilima neobavezan). 9A4BT nije dostavio log. Stoga da i želimo ne možemo ga sankcionirati i sl. Također, javljale su mu se ostale postaje koje rade u natjecanju.

Ovime puta pozivam sve sudionike da ubuduće upozore kolege koji rade van definiranog frekventnog opsega na isto.
Takve greške iako ih smatramo nehotičnima neće biti tolerirane.

Svima koji u logu imaju QSO koji je prema frekvenciji njihova dnevnika na frekvenciji van opsega ovoga se puta takve veze bodoju, budući pravila nisu dorečena u tom smislu (CAT, SDR snimci i sl.).

Ubuduće će se takve veze brisati bez puno "razbijanja glave", odn neće bodovati, a osoba za koju se utvrdi da poziva CQ "van banda" će biti diskvlificirana.

Planiramo u tu namjenu do tzv. "HRKLJUŠ-a" osigurati SDR prijemnik kojime ćemo moći snimiti cijeli kontest i imati materijala za nepobitno dokazati takve prekršaje pravila , a i trebao bi generalno pomoći kod rasuđivanja.

b) Dalje - desio mi se jedan veliki propust s moje strane.
Išao sam tek danas pregledati HAKOM bazu izdanih dozvola, slučajno mi je palo napamet nakon ponovnog čitanja postojećih pravila. (Nije mi bilo na kraj pameti da ću pronaći što slijedi).

U pravilima jasno piše:

Opća pravila domaćih KV natjecanja u organizaciji HRS-a:
Citat:Sudionici

Sudionici svih domaćih KV natjecanja su isključivo licencirane radioamaterske postaje koje rade s
teritorija Republike Hrvatske.

Pravila zimskog kupa:
Citat:Natjecanje organizira Hrvatski radioamaterski savez s ciljem porasta aktivnosti 9A postaja u
KV natjecanjima. U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje koje rade
s teritorija Republike Hrvatske .


Ne prozivam nikoga, no postoji određeni broj postaja koje su sudjelovale u natjecanju i danas, na dan 24.01.2024. nemaju važeću dozvolu. Nažalost, u HAKOM online bazi se ne može provjeriti dokada je prethodno izdata dozvola trajala.
Pokušati ćemo ubuduće odmah istoga dana pregledati bazu i uključiti što više znakova koji se nalaze u natjecanju. Postaje za koje se ustvrdi da na dan natjecanja nemaju valjanu dozvolu kod HAKOMA biti će bez razmišljana diskvalificirane.

Ne moram napominjati da rad bez valjane dozvole predstavlja prekršaj u očima zakona Republike Hrvatske. Iako je moj osobni stav da mi je iskreno više stalo do poštivanja svih datih pravila 9A natjecanja nego do te zakonske odredbe.

Ovoga puta, apropo poštenja u domaćim natjecanjima i te odredbe - zatajilo je KV povjerenstvo, iako realno ja ne znam dali je ikad tako nešto dosada bilo provjeravano od strane komisije - slobodno ubuduće računajte da će se ta kontrola vršiti.

Budući imamo tri lokalna natjecanja u godini dana, ukupnog trajanja 6 sati - mislim da se svi možemo pridržavati datih pravila i ham spirita te da ćemo na taj način, bez velikih zahvata u postojeća pravila (što se 2024-e neće dirati kako je rečeno) uspjeti vratiti naša natjecanja na onaj nivo kada su znalci znali napraviti 250 veza u ta dva sata koliko traje jedno natjecanje.

Živi bili, pa vidjeli, vidimo se u Hrvatskom radioamaterskom kupu 27-og travnja.

73 Mirko 9a6kx

9A8A

Pozdrav !

Mirko,
ovo sto si napisao je za svaku pohvalu i nadam se da nece biti iznimaka?
No, u Opcim pravilima, tocka 11, pri kraju te tocke pise i:

Također, poništit će se sve veze s postajama koje će na bilo koji način protivno pravila natjecanja ili
načela HAM SPIRITA pokušati utjecati na konačan ishod natjecanja (očito favoriziranje pojedinih
postaja
, namjerno odašiljanje krivih rednih brojeva, brisanje veza iz dnevnika i sl.).


Preporucam da se malo i time pozabavite....?

Isto tako, treba skratiti vrijeme za slanje dnevnika da se izbjegnu eventualna "peglanja" dnevnika ?
Glupo je imati 10 dana vremena za slanje LOG-a u natjecanju gdje radi 60-ak postaja,
a njih 99,9% radi u nekom od kontest programa i prikljuceno je na internet ako nikako drugacije ono barem preko mobitela?

Hvala na paznji!

73
Mark