Autor Tema: Radioamateri - danas i sutra  (Posjeta: 1841 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Odg: Radioamateri - danas i sutra
« Odgovori #15 u: 26. Listopad 2020, 16:44:50 »
Eto, to su prave vijesti. Bravo ekipa !
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #16 u: 07. Studeni 2020, 15:13:07 »

Ajde molim vas, nemojte obeshrabrivate mlađe ljude kad se trude nešto napraviti i pomoći drugima, sa pravilima koja to nisu.

OM 9A5BWT i svi ostali, stari i mladi!

Radioamaterska zajednica itekako ima pravila, važe jednako za stare i mlade.
Ta pravila su vrlo jednostavna i ima ih jako malo. Vrlo lako ''naučiti''  ::) i još lakše pridržavati ih se.

Ukratko, to su pravila kao što je i ''pravilo'' da kad dođemo negdje kažemo: ''Dobar dan''. Je li obavezno 
nakon prvog ulaska pozdraviti prisutne sa ''Dobar dan''? Naravno da nije obavezno, ali je uljudno i tako 
se ponašaju civilizirani ljudi!

Da ne duljim više, toplo preporučam sa web stranice Svjetske radioamaterske zajednice, IARU, preuzeti 
i pročitati publikaciju ''Etika i procedure rada za radio amatere'' 
https://www.iaru-r1.org/on-the-air/code-of-conduct/versions/

Publikacija je u PDF formatu na 40-ak jezika, naravno i na hrvatskom, ali slobodno preuzmite i na nekom 
drugom jeziku. Ništ ne košta !

Hrvatska verzija je bila i na HRS-ovoj web stranici. Zašto je ja sada ne mogu ovdje naći, ne znam.

Za OM 9A5BWT – pogledaj stranicu 8.

73
Martin 9A2JK

Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #17 u: 08. Studeni 2020, 19:39:17 »
....
Malo je previše piskaranja oko toga , ne znam kako mu se da ? Ali to je manje više vidim "business as usual" . Trebalo mi je 9-i-po sekundi da te nađem u tražilici . Toliko o problemu predstavljanja . Tko želi nađe te začas .

Pitaš ''kako mi se da?''

Mi, radioamateri, smo zajednica ljudi sa jednakim ili sličnim interesima i u tu zajednicu primamo sve 
koje zanima i/ili se žele baviti radijskim komunikacijama na bilo koji način. Ne pitamo koje si nacije, 
rase, vjere, običaja, zanimanja, itd, itd… Kao i svaka druga zajednica imamo neka pravila. Tih pravila 
je tako malo i tako lako ih se pridržavati da je zaista nepristojno ne pridržavati ih se.

Svijet oko nas se mijenja (pre)brzo, a time se mijenjaju i uvjeti za priključenje radioamaterskoj zajednici 
(čitaj: mijenjaju se uvjeti za polaganje radioamaterskog ispita). Ipak, to što smo telegrafsko tipkalo 
zamijenili sa, prvo mikrofonom, i kasnije sa računalom, te zvučnik sa ekranom računala, ne znači da smo 
promijenili radioamaterske običaje i pravila. 

U internetskoj i mobitelskoj komunikaciji uvriježilo se ''pravilo'' da poruku ne treba potpisivati. To nema 
nikakve veze sa radioamaterizmom! Kada radioamateri međusobno komuniciraju putem dopisnice, pisma, 
email-a, SMS, na društvenim mrežama, na forumu itd… uvijek su na ti, nema gospođo/gospodin i uvijek 
se potpisuju sa imenom.

Te stvari se na žalost (pre)malo ili ništa uče na tečajevima i nije čudu da mladi radioamateri sa njima nisu 
upoznati. Ali, to svakako nije razlog da tijekom svog radioamaterskog staža i to ne nauče. Zato je 
Međunarodna radioamaterska unija, IARU, pripremila publikaciju ''Etika i procedure rada za radioamatere'', 
koja je do sada prevedena na 40-ak jezika. Link na hrvatski prijevod trebao bi biti na vidnom mjestu na 
ovoj web stranici, npr. odmah ispod linka na knjigu ''Radioamaterizam za mlade''.

73
Martin 9A2JK

P.S. 9A5BWT i 9A7BCP nema u 9A Callbook-u ! Kako to?

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #18 u: 09. Studeni 2020, 12:07:59 »
Mi, radioamateri, smo zajednica ljudi sa jednakim ili sličnim interesima i u tu zajednicu primamo sve 
koje zanima i/ili se žele baviti radijskim komunikacijama na bilo koji način.

Interesting, jel onda primate i konstruktore uređaja za radijske komunikacije? SWL amatere?
Da li se onda i oni smiju zvati radioamateri ako nisu položili ispit za radioamaterskog operatora?

P.S. 9A5BWT i 9A7BCP nema u 9A Callbook-u ! Kako to?

9A Callbook ? Što je to? Jel netko tiskao "Tko je tko u 9A" ?  ;D

Gle čuda, ima ih i jednog i drugog na QRZ.com

Ako se netko ne želi potpisati to je njegova stvar. Za svaku objavu lijepo piše radioamaterska oznaka autora. Zar nas to ne određuje jednoznačno?
Zašto ne prozivaš "vrhunske" operatore da se ne drže lijepog ponašanja i ne inzistiraš da se trebaju predstaviti prilikom održavanja veze nego dozvoljavaš da ti kažu samo fajv-najn? (A najčešće je to najobičnija laž) Nije li i takva radioamaterska komunikacija bezobrazna i ružna?

::)

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #19 u: 09. Studeni 2020, 19:24:01 »
Kad u QRZ.com upišeš znak, nema imena operatera i kao povrat dobiješ jako malo informacija.
Za više: ''Login is required for additional detail.''

Od kada je IARU objavio ''Etiku i procedure rada za radioamatere'' puno je vode proteklo ispod dravskog mosta. 
Informaciju sa linkovima na prijevode vidio sam na ogromnom broju radioamaterskih web stranica, foruma i grupa. 
Sve savjeti i preporuke za pročitati, učiti i pridržavati se naučenog, a u svrhu da ovaj lijepi hobi bude na zadovoljstvo 
svih.  Samo u dva slučaja sam pročitao kritiku na račun Etike. Ti si drugi kritičar. Ako zaista misliš da je ''to njegova
stvar'' i da u radioamaterizmu ne postoje pravila, onda dobro.  :(

73
Martin 9A2JK

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #20 u: 09. Studeni 2020, 21:23:33 »
Sve savjeti i preporuke za pročitati, učiti i pridržavati se naučenog, a u svrhu da ovaj lijepi hobi bude na zadovoljstvo 
svih.  Samo u dva slučaja sam pročitao kritiku na račun Etike. Ti si drugi kritičar. Ako zaista misliš da je ''to njegova
stvar'' i da u radioamaterizmu ne postoje pravila, onda dobro.  :(

Piše tamo i ovo :

"Nikada ne započinjite predaju  identificirajući  sebe  ili  vašeg  korespondenta  imenom  (npr.  rekavši:  Zdravo Mike, ovdje Louis...). "

I što ćemo sad? Na stanici to ima smisla (zakonski propisi) ali koliko to ima smisla na internetskom forumu? Zaključi sam.

;D
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #21 u: 13. Studeni 2020, 10:44:16 »
IEEE Spectrum Neizvjesna budućnost radioamatera
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A5BWT

• Newbie
  • *
« Odgovori #22 u: 02. Prosinac 2020, 21:57:31 »
....
Malo je previše piskaranja oko toga , ne znam kako mu se da ? Ali to je manje više vidim "business as usual" . Trebalo mi je 9-i-po sekundi da te nađem u tražilici . Toliko o problemu predstavljanja . Tko želi nađe te začas .

....

U internetskoj i mobitelskoj komunikaciji uvriježilo se ''pravilo'' da poruku ne treba potpisivati. To nema 
nikakve veze sa radioamaterizmom! Kada radioamateri međusobno komuniciraju putem dopisnice, pisma, 
email-a, SMS, na društvenim mrežama, na forumu itd… uvijek su na ti, nema gospođo/gospodin i uvijek 
se potpisuju sa imenom.
....

Pravila ovoga foruma (i velike većine svih foruma) su da se treba držati teme, a ti si skrenuo temu na potpisivanje postova i da je to "pravilo" koje treba poštivati.

7.   Poruke moraju biti u vezi teme o kojoj se raspravlja i ne smiju skretati raspravu u pogrešnom smjeru. Poruke koje se ne tiču teme rasprave bit će obrisane
17.   Forum nije mjesto za privatne rasprave. Ako se želite obratiti samo određenom članu, pošaljite mu privatnu poruku.
19.   Svaki korisnik koji zamijeti temu ili dio nje koji nije u skladu s pravilima foruma, može iskoristiti opciju „Prijavite moderatoru“ i prijaviti korisnika i post moderatorima.

Ti biraš po svom vlastitom nahođenju kojih se pravila treba držati iako su forumska pravila pravila čije kršenje podliježe sankcijama, a ovo što ti govoriš običaji.
I sad ja kršim pravila da ti skrenem pozornost na to.

Bok, 9A5BWT