Autor Tema: Radio Revista  (Posjeta: 751 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Radio Revista
« u: 22. Srpanj 2020, 21:04:19 »
Za one koji znaju talijanski (i za one koji samo gledaju slike  ;) )
najnoviji broj časopisa Radio Revista možete u PDF-u preuzeti
sa: http://www.ari.it/rr/rr_2020_7-8_yexapj/RR-2020-07-08.pdf

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Odg: Radio Revista
« Odgovori #1 u: 23. Srpanj 2020, 12:05:50 »
Hvala Martine za link na Radio Rivistu.
Lijepo je saznati npr. da je njihov predsjednik u stanju napisati dvije stranice teksta o QSL prometu.
Još kad bi google translate to bolje preveo a ne da u prijevodu čak spomene Republiku Hrvatsku iako se nigdje (barem direktno) ne spominje.

"Što se tiče Italije i ARI-a, kao jedine asocijacije Talijanska podružnica IARU i, prema tome, ima pravo upravljati QSL uslugom Nacionalni biro, ispravno je naglasiti da je nezamjenjiva uloga u QSL prometu to provodi naša udruga putem pojedinačnih operatera koji imaju posla s biroom, upraviteljima, Sekcije i svi članovi koji pravilno koriste uslugu; sekcije, osim toga, svojom efektivnom prisutnošću na teritoriju Republike Hrvatske nadležnost omogućuje Uredu da radi tijekom sati otvaranja kako bi se članovima zajamčila stalna i profitabilna upotreba usluge QSL."

Jel se to bune zbog nelojalne konkurencije u susjedstvu?
Možda bi mogli napuniti Radio HRS kvalitetnim prijevodima iz stranih časopisa ??  ;D
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #2 u: 23. Srpanj 2020, 18:10:04 »
OK, Radio Rivista, ne ''Revista''  :-[ . Maksimum mojeg talijanskog je
otprilike ''Buona sera, signorina kiss me goodnight…''  ;) pa onda
lako pogriješim na Rivista/Revista. Hvala na ispravci.  8)

Zanimljivo je da se u ovo doba pandemije sve više radioamaterskih
časopisa može preuzeti u PDF formatu. Kakve to veze ima sa
''ovom gripom'' nemam pojma. Objašnjenje prepuštam stručnjacima.

Link na ''Radio Rivista'' sam dao jer znam da puno naših amatera
zna talijanski pa bi im ovo bilo zanimljivije nego npr. nizozemski
časopis.

Tekst o QSL birou ne mogu komentirati, jer ne znam talijanski.
Ali, temeljem drugih saznanja, dalo bi se zaključiti da ARI poziva
talijanske radioamatere da se učlane u ARI i jednu od prednosti
navodi QSL biro i uspoređuje sa odličnim hrvatskim i švicarskim QSL
biroom. Naime, znamo da u Italiji, osim glavnog saveza, ARI koji je član IARU-a,
postoji puno malih saveza. Ima ih valjda više nego hrvatskih županija.
Drugo, puno talijana nisu članovi ARI-a i ne mogu koristiti ARI QSL
biro.

Ili, skraćeno, pohvala našem odličnom QSL birou.

Ili nešto treće. ''Što je pisac htio reći'' mogli bi nam razjasniti oni koji
znaju talijanski i poštedjeti nas muka sa Google prevoditeljem.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #3 u: 23. Srpanj 2020, 19:43:36 »
biro.

"Kao što je već spomenuto, IARU poziva na pružanje usluge QSL Bureau-a isto tako i udrugama trećih strana (koje iste ne priznaju IARU) i ARI pružaju ovu uslugu samo uz nastale troškove i ne primaju nikakvu naknadu."
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #4 u: 23. Srpanj 2020, 21:38:33 »
U tekstu se ne spominje ni Švicarska ni Hrvatska, to je google malo zabrijao.
Niti se hvali naš savez, niti bilo koji drugi.

Tekst kreće sa povijesti nastanka QSL kartice i razloga njene razmjene.
Onda se tekst nastavlja hvalospjevima koje Martin prosipa na račun IARU.

E onda se spominje taj qsl saobraćaj u Italiji i postojanje drugih saveza.
Pa onda taj njihov "precjednik" govori kako su oni (ARI) jedini koji mogu obavljati QSL promet prema drugim članicama IARU i kako nije pošteno da neki drugi qsl biroi unutar Italije direktno kontaktiraju QSL biroe drugih članica IARU i sa njima izmjenjuju QSL promet.

Naravno, rekao je i to da je preporuka IARU da nacionalni savezi koji imaju buro hendlaju i QSL promet ostalih saveza u državi bez obzira na ne-članstvo u IARU.
Naravno ARI to ne radi.

Ako baš budu trebali to raditi onda će nauštrb članica smanjiti godišnju distribuciju qsl karata prema klubovima da bi se to financijski zaokružilo.

Uglavnom, stranicu i pol mlaćenja prazne slame....

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #5 u: 23. Srpanj 2020, 21:40:08 »
biro.

"Kao što je već spomenuto, IARU poziva na pružanje usluge QSL Bureau-a isto tako i udrugama trećih strana (koje iste ne priznaju IARU) i ARI pružaju ovu uslugu samo uz nastale troškove i ne primaju nikakvu naknadu."

Praksa demantira ARI-jeve tvrdjnje u tekstu koji su sami napisali.
Njihov QSL biro vraća karte. Vidi sliku.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #6 u: 23. Srpanj 2020, 21:49:22 »
U tekstu se ne spominje ni Švicarska ni Hrvatska, to je google malo zabrijao.
Ne, u tom tekstu ne.
Švicarska i Hrvatska se spominju u tekstu na 108. stranici istog časopisa i
u kontekstu biroa.

Pogledaj pa nam prokomentiraj.
Google prevoditelj pomaže, ali čovjek ipak bolje razumije.
TKS !

73
Martin 9A2JK

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #7 u: 24. Srpanj 2020, 01:13:12 »
Martine, evo pronašao sam taj dio teksta.
Ne znam kako to google prevodi i kako ste shvatili što je tamo napisano ali spominju se Švicarska i Hrvatska u negativnom kontestu.

Mislim da se radi o "raboti" našeg i ovog drugog spomenutog biroa na način koji je prije neko vrijeme komentiran ovdje na forumu a taj post je "podigao dosta prašine" i rezultirao čini mi se ostavkom ili prestankom rada našeg QSL menadžera.

U tekstu se navodi da neke male Talijanske radioamaterske udruge/savezi, koje nisu priznate od strane IARU koriste strane QSL biroe, Švicarske i Hrvatske za QSL servis na području Italije te takva praksa nije u skladu sa međunarodnim dogovorima te je stoga ARI primoran poslati pismo prema IARU predsjedništvu kao bi bili upoznati sa nepoštivanjem dogovora od kolega sa Švicarske i Hrvatske strane.

Ovo gore bi bilo na tragu napisanoga ranije na forumu da Talijanski savezi hendlaju međunarodni promet preko našeg saveza i onda lokalno na području Italije distribuiraju QSL kartice koji su na taj način primili. Koliko sam razumio, promet je išao i u suprotnom smjeru, dakle od tih saveza preko našeg biroa u svijet.

Nemamo se baš čime za pohvaliti, mada je IARU izdao preporuku da lokalni qsl biroi mogu hendlati te kartice saveza nečlanica IARU. Upitno je dakle samo da li je u skladu sa dogovorm da HRS-ov QSL biro radi ono što bi mogao ARI QSL biro. Jednostavno rečeno, mi jedemo njihov dio kolača. Radi se o novcu koji se plaća našem savezu a ne Talijanskom. Naravno, taj novac koji kroz članarinu prima naš savez je minoran naspram članarinama u Italiji ali rekli bi pravni stručnjaci "lege artis" to može raditi prema dogovoru samo njihov savez.

Za poznavati problematiku potrebno je malo dublje poznavati odnose u ARI-ju i drugim nacionalnim savezima. U Italiji ima jako puno radioamatera i puno članova ARI-ja te se skupi puno novca. Koliko sam osobno upoznat iz prve ruke, problem je što se taj novac troši netransparentno. Novca ima toliko da si je ARI unazad dvie tri godine kupio vlastitu zgradu, ako se ne varam u Milanu.

Etooo...

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #8 u: 24. Srpanj 2020, 09:18:36 »
OK. Hvala na pojašnjenju.
Ipak, to potvrđuje nekoliko stvari. Prva je da je naš QSL biro dobro radio.
Druga je, tko su ti talijani koji su koristili naš biro? I to je poznato.
To su talijani koji su dobili naš znak (prefiks uglavnom 9A8). Temeljem
toga znaka koristili su biro za primanje karata kao QSL via 9A8….
Ako je to problem onda se taj problem ne bi trebao rješavati ukidanjem
9A biroa. IO HRS-a treba donesti odluku da strani državljani kojima je
HAKOM dodijelio znak 9A8 (samo na prijedlog HRS-a) ne mogu koristiti
9A QSL biro za primanje karata QSL via 9A8. Uostalom točno to je napravio
Savez Velike Britanije – ako nisi član RSGB-a i za tvoju ekspediciju menadžer
je neki G koji je član RSGB-a, taj ne može primati niti slati karte via RSGB biro.
Problem je tako riješen.

Baš me zanima kako će talijani zabraniti nekom talijanskom radioamateru
korištenje stranog biroa? Nikako. Za ilustraciju je primjer Nina, IT9… koji je
skoro čitavo jedno desetljeće maltretirao cijeli svijet na DX frekvenciji 14195 kHz
i nitko mu nije mogao stati na kraj.

Talijani imaju svojih problema i o tome pišu u svojem časopisu.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #9 u: 24. Srpanj 2020, 10:51:04 »
Martine,

u to da li je naš QSL buro dobro radio ili ne, ne ulazim u ovoj temi.
Da li je nama prihvatljivo to što ćemo vjerojatno pokupiti međunarodnu sramotu zbog kako ti kažeš dobrog rada QSL biroa, tu priču možeš prodavati nama u Hrvatskoj, izgleda da Talijani tu priču "ne puše".

Ne znam da li namjerno iskrivljuješ činjenice ili ne razumiješ u šta upiru Talijani, ali je očigledno da ne spominješ problem koji je nastao.
Problem je taj šta se preko par članova našeg saveza, koji su talijanski državljani hendlao qsl promet svih onih drugih Talijana u Italiji koji nisu članovi našeg saveza.

Dakle, ja sam recimo kao 9A4QV napisao, QSL via 9A8xx. Taj 9A8xx je član našeg saveza ali tih "9A4QV" je bilo mnoštvo, koji usput nisu članovi ni HRS-a ni ARI-a nego nekog trećeg saveza. Dakle 9A8xx je radio kao QSL menadžer za svoje "pajdaše".
Ti njegovi pajdaši nisu plaćali članarinu ARI-ju čime su financijski osiraomašivali ARI.

Ako je međunarodni dogovor bio da se to ne radi, a po pisanju predsjednika ARI-ja takav dogovor postoji onda ga je netko prekršio.
Vjerojatno HRS neće snositi nikakvu štetu, osim osramote kojoj je izložen, naravno ugled HRS-a neće biti na istoj visini kao i ranije, što je i normalno.
Da li će to značiti manje bodova za mogućeg našeg predstavnika, veči broj bodova zasigurno neće.
Stavi se u kožu našeg predstavnika kad se to bude spominjalo na nekoj sjednici IARU. Crvenilo u licu, krumpir u grlu i stezanje kravate?

Možemo mi to interpretirati kako god želimo u našoj "selendari", ali ekipa iz "grada" nas je poštrcala bez da je imalo šarala, ispričavam se, malo je poštrcala i Švicarce...
« Zadnja izmjena: 24. Srpanj 2020, 10:56:26 od 9A4QV »

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #10 u: 24. Srpanj 2020, 11:33:29 »
Martine,
...
Ne znam da li namjerno iskrivljuješ činjenice ili ne razumiješ u šta upiru Talijani, ali je očigledno da ne spominješ problem koji je nastao.
...

Da se Martin lakše snađe o čemu govoriš,
citat:
"Una valutazione attenta si impone quindi per far sentire la voce dell'ARI in sede IARU anche al fine di combattere il fenomeno cui si è fatto riferimento e, conseguentemente, richiedere l'adozione di provvedimenti sul punto e diretti a sanzionare i Bureau delle singole nazioni facenti parte della IARU che si occupano della gestione del traffico QSL di Paesi diversi dal proprio. "

u slobodno prijevodu

Stoga je odlučeno da se  ARI obrati IARU u cilju borbe protiv spomenutog fenomena, ARI je uslijed toga zatražio usvajanje mjera u vezi s tim i koje će imati za cilj sankcioniranje pojedinih nacionalnih biroa koji su dio IARU, a koje se bave QSL prometom prema radioamaterima koji nisu stanovnici (državljani) njihove zemlje.

Sad kako se tu uklapa u tvrdnju,
...
to potvrđuje nekoliko stvari. Prva je da je naš QSL biro dobro radio.
...
73
Martin 9A2JK

je na svakom ponaosob da odluči u ispravnost iznesene tvrdnje.
Činjenica je da se je jedan nacionalni radioamaterski savez pobunio u metode rada QSL ureda drugog nacionalnog saveza.
« Zadnja izmjena: 24. Srpanj 2020, 12:06:35 od 9A4OE »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A3EME

• Newbie
  • *
« Odgovori #11 u: 24. Srpanj 2020, 12:01:13 »
Pozdrav;

Ovaj tekst koji je izašao samo potvrđuje moje tvrdnje da se veliki broj Talijana koji nisu članovi HRS-a koristio uslugama našeg bureau-a što je ,u najmanju ruku nemoralno.Dakle ,nekoliko talijanskih asocijacija je koristilo ,oglašavalo i naplaćivalo usluge 9a bureau-a  od 2013 godine.
.Martine,Vama je to dokaz da je 9A QSL bureau radio dobro?E pa taj dobar rad nas je sad doveo u međunarodnu sramotu.

Moj post od 06.06.2020:

Pozdrav Marinko,
Iako sam Vas zamolio da prestanete vidim da i ovdje navodite mene u nekakvim negativnim konotacijama(9a3eme i njegovi nalogodavci) .Moram Vam odgovoriti da u hobiju nemam nalogodavce ,  a u poslovnom svijetu mi je to moj poslodavac (jer me on plaća). to se tiče samog 9A bureau-a smeta me ono što me smeta i kod HRS-a a to je -netransparentnost poslovanja i odnos prema članstvu.Dobija se osjećaj da su klubovi tu zbog plaćanja članarine i što većeg broja članskih doprinosa .Isto tako ,kad nema transparentnosti ,onda to ostavlja prostor za mnoge "teorije zavjere" i opravdane sumnje članstva na koji način se troše savezna sredstva.
Evo dati ću Vam zoran primjer :
Surfajući bespućima interneta naišao sam na nekoliko znakova koji su ujedno i manageri sa svoje talijanske asocijacije i to su redom
-9A8ARS-
-9A8AOT-
-9A8MDC-
-9A5URI-
E sad,kakve to veze ima?E pa ,vidite dobri moj i pošteni Marinko....ti ljudi oglašavaju usluge 9A bureau-a za svoje članove i to u iznosimo od cca 20-35Eur/godišnje po glavi.Pošto sam mislio da umišljam još sam malo surfao bespućima interneta i ustanovio da neki eksplicite navode da hendlaju odlaznu i dolaznu QSL poštu.I sad mi recite Marinko dobri i pošteni...šta da čovjek pomisli ?Tko to plaća?Ja kao član IO-a ne znam...Da ne bi sve ostalo na mojim praznim tvrdnjama prilažem nekolicinu "cjenika" usluga za talijanske radioamatere preko 9a QSl bureau-a.Isto tako,našao sam na ARI Fidenza forumu da se ta veličanstvena ideja ideja rodila već 2013 godine.E da ...i za kraj ...kao domoljub i ljubitelj QSL kartica,jeli Vi smatrate da je to etično ?

ARS ITALIA
http://arsitalia.it/dettagli-sul-servizio-qsl/?lang=en

UNIONE RADIOAMATORI ITALIANI
http://www.unionradio.it/qsl-bureau/

http://www.ondatelematica.it/regolamento-per-l-utilizzo-del-bureau-a-o-t/

Mediterraneo DX CLUB
http://www.mdxc.org/ita/bureao

ARI FIDENZA FORUM(gdje je topic o samoj ideji da talijanski radioamateri koriste 9a biro)

http://www.arifidenza.it/FORUm/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=208575

73 de 9A3EME

Jedino što HRS može napraviti(po meni) je da:
-Pošalje službenu ispriku ARI da je taj način poslovanja samovolja bivšeg QSl managera i nikako odluka Saveza i isto objavi na svom webu na hrvatskom i engleskom jeziku
-Doživotno zabrani korištenje 9A QSL  bureau-a talijanskim radioamaterima (9A8ARS,9A8AOT,9A8MDC,9A5URI)koji su isti zloupotrebljavali
-Pošalje službeni dopis talijanskim Asocijacijama da uklone sa svojih stranica 9a qsl buro kao svoj službeni burea-u

73 de 9a3eme

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #12 u: 24. Srpanj 2020, 12:20:09 »

Problem je taj šta se preko par članova našeg saveza, koji su talijanski državljani hendlao qsl promet svih onih drugih Talijana u Italiji koji nisu članovi našeg saveza.

Dakle, ja sam recimo kao 9A4QV napisao, QSL via 9A8xx. Taj 9A8xx je član našeg saveza ali tih "9A4QV" je bilo mnoštvo, koji usput nisu članovi ni HRS-a ni ARI-a nego nekog trećeg saveza. Dakle 9A8xx je radio kao QSL menadžer za svoje "pajdaše".
Ti njegovi pajdaši nisu plaćali članarinu ARI-ju čime su financijski osiraomašivali ARI.

Ako je međunarodni dogovor bio da se to ne radi, a po pisanju predsjednika ARI-ja takav dogovor postoji onda ga je netko prekršio.
Vjerojatno HRS neće snositi nikakvu štetu, osim osramote kojoj je izložen, naravno ugled HRS-a neće biti na istoj visini kao i ranije, što je i normalno.
To je točno i ja tu ništa ne iskrivljujem i da nisu u pitanju članarine
ARI-u, oni to ne bi ni spominjali u svojem časopisu. Osim toga ja link
na časopis nisam ni dao zbog QSL biroa, niti nisam znao da oni o tome
pišu u časopisu.

Tim talijanima, koji su dobili 9A znakove, treba izrijekom reći da ne
mogu koristiti usluge 9A QSL biroa. I to je to. Meni to izgleda prilično
jednostavno. Drugi problem je što su ti talijani, dobivanjem 9A znaka,
vjerojatno tako i postali članovi HRS-a. I to je ključ problema.
Ako oni nisu članovi HRS-a, stvar je još jednostavnija. Nedostatak
potpune informacije dovodi do pogrešnih zaključaka.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #13 u: 24. Srpanj 2020, 16:48:24 »
Nije problem ako ti Talijani koriste 9A biro za svoj 9A pozivni, ali problem je ako ga koriste za svoje I pozivne i ako još za neku dxpediciju i par prijatelja sa strane. Po meni je to zloupotreba našeg biroa, a izgleda i protiv nekih međunarodnih pravila.... o tome smo, barem.ja, već pisali...

73

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #14 u: 24. Srpanj 2020, 17:32:16 »
Jedino što HRS može napraviti(po meni) je da:
-Pošalje službenu ispriku ARI da je taj način poslovanja samovolja bivšeg QSl managera i nikako odluka Saveza i isto objavi na svom webu na hrvatskom i engleskom jeziku

Čitam ove Jerkove riječi pa me interesira jedna stvar:
Jerko čime ti potkrepljušeš svoju izjavu o krivnji Marinka ? Šta je on to napravio svojevoljno što nebi napravio ti ili ja da smo bili na mjestu QSL menadžera .. jednostavnim riječima da ti to razumiješ bi to značilo ovako :
 Dodje paket 10 kg iz Italije i unutra su qsl karte za 9A qsl biro. Marinko ili bilo koji drugi menadžer ima obavezu razvrstati te karte i proslijediti na pozivne znakove na koje su naslovljeni ... talijanske stanice koje su obilježene sa " VIA 9A8MDC, 9A5URI,9A8ARS, 9A8AOT,9A5URI ON JE DUŽAN RAZVRSTATI I PROSLIJEDITI NA KLUB ČIJI SU ONI ČLANOVI a to je RK HFF  .. http://www.9aff.sova-projekt.hr/Members
Od kuda je on trebao znati o nepoštenim rabotama talijenskih radio amatera koji su navedeni, a tvojim trudom pronađeni na čemu ti zahvaljujem ?
Šta HRS ima sa ovom rabotom? Ako ti smatraš da se treba ispričati ARI-ju onda možeš sam napisati i poslati dopis sa isprikom .. ako treba isprika nekoa se ispričavaju i ogradjuju od te rabote njihov klu u kojem ima i časnih radio amatera koje ne treba stavljati u isti koš sa muljatorima ...
Ovo nije ništa osobno prema tebi ali bez obzira na Marinka što ga baš ne podnosiš ili imaš nešto protiv njega ipak bi trebalo biti pošteno napisano i dokazano ako se nekoga za nešto okrivljuje.
Za dušebrišnike koji će ovo pročitati ( i osudjivati nas obojicu ) s ponosom ću uvijek reći da je Marinko 9A3JB moj prijatelj ali kojem sam uvijek rekao što smatram da nije dobro i ispravno i nikada mu nisam niti hoću okrenuti ledja ... to je radio amatersko prijateljstvo ..
VY 73 de Mato - 9A3SM
« Zadnja izmjena: 24. Srpanj 2020, 17:57:53 od 9A3SM »