Autor Tema: dx cluster, spotting, qrz.com, 425 dx news, twitter, facebook i self spotting  (Posjeta: 1234 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4NA

• Master in Training
    • http://www.qsl.net/9a4na
Pozdrav kolege,
Redovito pratim dx news, 425 news, facebook news i gomilu foruma gdje se najavljuju dxpedicije i aktivacije sota iota itd.
Postoje najave za godinu unaprijed, najave idući mjesec, tjedan, idući dan a posebno popularne najave sat, minut prije a i objave upravo za vrijeme aktivacije sa točnom frekvencijom.
Ja osobno nevidim tu nikakav problem jer je to današnja svakodnevna komunikacija koja olakšava da se informacija što dalje i što bolje raširi.
Onda mi nije jasno kako neke sijede glave se propinju na zadnje noge kada se netko trenutno aktivan samoprijavi na cluster ili eventualno prijavi da je aktivan sa klupskim znakom.
Redovito čujem kada uradim vezu sa nekom aktivacijom kako postaja kaže "put me on dx cluster"
I naravno ja ga "putnem"
Amateri ne samo da se selfspotiraju nego idu uživo na youtube na aktivaciji da ih svi mogu gledati i slušati.
Jeli to live selfspoting? 
Jeli neophodno da bi netko spotirao stanicu mora čuti postaju na stanici da bi je smio postaviti na dx cluster?
Jeli ja mogu biti kraj aktivne postaje i staviti ga na cluster?
Jeli mogu ja dobiti informaciju na facebooku ili na forumu da je postaja aktivna i tu informaciju staviti da dx-cluster?
Sve u svemu i ja sam sijeda glava "stara škola" 35 godina amaterizma ove godine i ako smijem pitati?
Samonajave na forumima facbooku i sl. self spotting da ili ne?
73
9a4na

« Zadnja izmjena: 10. Srpanj 2020, 16:24:55 od 9A4NA »

Offline 9A3SM

• Master in Training
Željko u pravu si .. osobno sam istog stava ..
Dok god kako pojedinci ili "duo " to naziva samospotiranje nikome ne oduzima od njihove plaće, penzije ili od usta ne vidim razlog zašto bi ih se osudjivalo.Na kraju da ti koji se propinju na zadnje noge sjednu na stijenu nekog otočića na +35C i više i zovu..zovu da bi uradili odredjeni broj veza onda bi siguran sam drugačije razmišljali ..samospotiranje nikome ne šteti a može pomoći .. no kako to kod nas biva uvijek imaš onih koji ne rade a znaju soliti pamet ili drugima tražiti mane a sebe ne vide dalje od naočala ..
I poslije ovoga će biti paljbe po nama ili po meni no meni je to svejedno jer ne gledam šta mi se govori nego tko to govori ..
Živio naš lijepi i dragi hobi radio amaterizam i sretni smo da nas ima svaki dan po bandovima i da promoviramo 9A radio amatere
VY 73 de Mato - 9A3SM

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Kakva je razlika ako te ja spotiram ili se sam spotiraš? Nikakva!

Samospotiranje ekspedicija, aktivacija SOTA, flora-fauna, dvorci, IOCA,
IOTA itd … nije ništa protivno ham spiritu.

Istina, postoje situacije, npr. u natjecanjima, kad samospotiranje nije
primjereno. Kad su aktivacije i eskpedicije u pitanju, samospotiranje je
poželjno.
Kad bi bilo neprimjereno onda bi i najavljivanje aktivacija
također bilo neprimjereno.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
     Nikakva je razlika ,HA...?. ! :o
 Da se nebi niko uvridija ali
moram citirati jednu staru,dobru i istinitu poslovicu,

ne laje pas radi sela  , nego radi sebe :P

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Ham spirit i dx cluster ??  ;D

Iz "Cluster use and etiquette by F6EXV"
The cluster is not meant for you to spot yourself. Don’t spot yourself as calling on a certain frequency, even if you have a sked. If you are on an IOTA,someone will spot you quickly after you show up on the air, your ego will have to bear with waiting for the spot. Imagine every active station spotting themselves: the cluster would be full of useless info. Don’t spot your next-door neighbour, even to say he is calling DX. You hear him CQing DX, but this does not mean he is heard on the other side. Let some DX spot him instead
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6WW

• Master in Training
Pozdrav,

Ovog puta se moram u potpunosti složiti s Martinovim postom.

Sve ovisi o kontekstu oglašavanja.
Ima takmičenja koja izrijekom zabranjuju samosporiranje, direktno ili indirektno.

Što se takmičenja tiče, bilo implicite samosporiranje zabranjeno ili ne, tu ga ne bi smjelo biti. S time se slažem. Radi, pa ko te čuje i odradi, taj će te možda spotirati.

No ima dosta slučajeva gdje sam se ja self-spotirao bez imalo grižnje savjesti. Npr. "9a1cal cq FAI beaming JO61 to G JO02". A ima more sličnih slučajeva. Samo ukavejašima na FM repetitorima ne trebaju cq spotovi.

Naravno to je spot za test propagacija na 2m, ali bez toga ne bi napravio niti jednu vezu. Uz njega na desetke ili čak stotine. Izvan ctest, naravno.

Čudi me što se jedan ukvejaš buni protiv toga iako u ekipama gdje on radi bez on4kst chat bi napravili puno manje veza. Na on4kst "calling cq on... beaming..." je normalna poruka i u takmičenjima gdje je self-spotting izrijekom zabranjen. Koja je razlika u "instant sked" na on4kst (pse call me at qrg; roger; listening, nil until now; pse continue... itd... itd..) i self-spotting?

Da, postoji. Ovo prikrivena verzija za sve one koji nisu sudionici chata.

Jasno da sve treba koristiti s mjerom, pa je bi tako da se svaki cq spotira zaglušio cluster i učinio ga neupotrebljivim.  Iako, opravdano pitanje kome još treba zastarjeli alat kao što je dx cluster u doba ft8 i sve ono što ide uz to. Tamo su alati za spotting puno efikasniji i totalno automatizirani. Uskoro će dx cluster biti relikt prošlosti kao i cw.

U sažetku, puno diskusije nizašto.

73
Zvonko
« Zadnja izmjena: 14. Srpanj 2020, 19:05:38 od 9A6WW »

Offline 9A3XV

• Average Member
Pozdrav društvo!

Self spotting u kv kontestima je nesportsko ponašanje i ponegdje je čini mi se bilo i kažnjeno (čini mi se u zadnjem cq ww). Tu pošast teško je iskorijeniti. Tzv. cheerleading (spotiranje frenda kad ga čuješ u kontestu) se tolerira - to diže prijateljstvo te ako frenda ne spotaš svako malo nije krimen.

Na telgrafiji i tako skimmer pogrebe sve na bandu i pošalje kroz clustere koji su spojeni na RBN, pa ako si assisted sve vidiš na band mapi.

Tehnologije su se promijenile, pa je sad uobičajeno da se spotovi prikazuju na band mapi u loger softveru. Rijetko tko gleda spotove u telnet prozoru, red po red. Tako da količina spotova nije problematična.

Osobno smatram da spotiranje sebe kad si na dx ekspediciji, na nekoj IOTA-i ili IOCA-i nije krimen jer time objavljuješ lovcima da si tu i podižeš smisao samog poduhvata jer je cilj da te odradi što više ljudi. Vjerujem da bi i voditelji ovih programa to potvrdili.

73
Sale, 9A3XV
« Zadnja izmjena: 15. Srpanj 2020, 13:56:48 od 9A3XV »

Offline 9A4NA

• Master in Training
    • http://www.qsl.net/9a4na
Pozdrav svima.
Sale misim da si sažeo i suštinski odgovorio na moj upit.
Apsolutno potpisujem sve što si napisao.
Ja osobno imam dva "operating positions" u PPS-u plus moje ludosti /M /MM i ludosti sa vojnim uređajima.
Jedan je sa modernim uređajem i skoro 100% automatiziranim sustavnom. Sa jednim klikom miša u logu na band mapi automatika prebaci frekvenciju, vrstu rada, antena switch odabere antenu, linear se podesi a i uskoro će i automatski rotator sam okrenuti SP ili LP Usput računalo prima i šalje telegrafijom (i to jako dobro) Klikom na mapi u logu neznam jeli ta postaja prijavljena od stranje superpoštenog radioamatera koji apsolutno poštuje ham spirit ili je prijavljen od jednog od nekoliko stotina skimmera po svijetu ali bit je da je da sve to radi na jedan klik. (što će tek biti za koju godinu)
Drugi setup je stari ts-510 plus par starih cijevnih prijemnika sa odvojenim predajnikom i bez ikakve pomoći vrtim, slušam, tražim, podešavam predajnik na prijemu frekvenciju i sa starim BUG-om zovem i pišem u stari požutjeli papirni log uz svijetlo sedamdeset godina stare stolne lampe.
Nekada uzmem ANGRC-9 ili drugi vojni uređaj i odem na WFF lokaciju, razapnem žicu i zovem. Uređaj ima odvojen prijemnik i predajnik i prava je umjetnost odraditi koju vezu. Nemam nikakav osjećaj krivice ako se prijavim da barem jednu vezu. Drugačije nebi bez obzira na moje iskustvo i trenutno stanje na bandovima. (nažalost)
I jedan i drugi i treći način svaki na svoj mi čini zadovoljstvo i uživam u hobiju.
Jedna stvar mi apsolutno ide na živce a to je da pojedine sijede glave koje sebi daju za pravo da uz sve ovo gore navedeno prosipaju svoju pamet o pravilima i ham spiritu a u isto vrijeme omalovažavaju i vrijeđaju kolege amatere. Uz to, te iste sijede glave su prekrižene i odbačene upravo zbog svog ponašanja od strane većine članova iz svojih matičnih klubova.
Pa dokle?
Pametnome dosta.
73
9a4na

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
ETIKA I PROCEDURE RADA ZA RADIO AMATERE
3.izdanje
(Lipanj 2010.)
John Devoldere, ON4UN i Mark Demeuleneere, ON4WW
Prijevod: Krešimir Kovarik, 9A5K i Martin Švaco, 9A2JK

III.6. DX CLUSTERI
III.6.5. Stvari koje ne treba raditi na DX clusteru
Spotirati sam sebe
- Šta je to? To je osobno reklamiranje cijelom svijetu, govoreći: Tu sam, na ovoj
frekvenciji, molim pozovite me.
- Nije potrebno objašnjavati da se ovo ne radi u radioamaterizmu. Ako želite raditi
QSO, pozovite CQ ili odgovorite postaji koja poziva CQ.
- Spotiranje samog sebe vodi k diskvalifikaciji u natjecanjima.
Prikriveno spotiranje samog sebe
- Primjer: radite lijepu DX postaju koja se javila na vaš CQ. Kada završite svoj QSO,
spotirate znak DX postaje, koja je bila tu, ali je nakon završene veze otišla s
frekvencije. Vrijednost ovog spota je 0, jer je DX postaja otišla, ali ste istovremeno
privukli mnoštvo DX operatora na vašu frekvenciju, nadajući se da će vam to
pomoći da uradite neke druge DX postaje. Ovo DX operatore čini nervoznim.
• Hvalisanje
- Spot ne služi da govori svijetu kako ste vi sjajni: ne spotirajte DX postaju (koja je
spotirana već nekoliko puta) s napomenom: Napokon sam je uradio…Skromnost je
vrlina.
Spotiranje prijatelja
- Vaš dobar prijatelj neprestano zove CQ, ali nitko se ne javlja. Želite mu malo
pomoći i spotirati ga, iako on uopće nije DX postaja. Ne radite to. Radeći to, niti će
vaš prijatelj, niti ćete vi, postići neko uvažavanje u očima radioamatera.
Zamoliti prijatelja da vas spotira
- Je spotiranje samog sebe, ali prikriveno. Spotiranje samog sebe ne treba raditi, pa
nemojte ni tražiti od prijatelja da vas spotira.
• Biti favorizator
- Podrazumijeva one koji konstantno spotiraju svoje omiljene contest postaje za
vrijeme kontesta. To je isto kao kada bi navijači, za vrijeme brdske utrke, gurali
bicikliste koji se natječu. To nije fer i nije sportski.
• Poslati spot koji je zapravo privatna poruka
- Treba shvatiti da se svaki spot, svaka poruka na DX clusteru šalje tisućama
radioamatera širom svijeta. DX clusteri su povezani preko Interneta, tako da ni vaš
lokalni DX cluster nije više lokalni nego je sada dio globalne mreže.
- Na žalost, neki spotovi su privatne poruke, kao npr: HA7xx šalje spot: VK3IO on
1827, s komentarom QRV???, što očigledno nije spot nego privatna poruka
(upisana u polje namijenjeno za komentar).
- Drugi primjer: UA0xxx spotira ZL2yyy na 3.505 kHz i doda ur 339, my RST 449?
Pse confirm. Ovaj operator radi budalu od sebe i njegova reputacija među
radioamaterima je uništena.
• Korištenje DX clustera kao chat kanala
- S funkcijom TALK može se poslati individualna poruka drugom radioamateru na
vašem lokalnom DX klasteru. Neki DX clusteri imaju sličnu funkciju za razgovor gdje
možete privatno chatati s korisnikom na drugom DX clusteru, naravno ako su
clusteri povezani (preko npr. radio veze ili Interneta).
- Funkcija Announce Full (To All) je skroz druga priča. Poruka poslana koristeći ovu
funkciju, biće poslana korisnicima povezanih clustera širom svijeta. Većina To All
objava je zapravo namijenjena određenoj osobi i tada su svi ostali prisiljeni čitati
poruku koja im ništa ne znači. Primjer: Poruka poslana svima od ON7xxx izgleda
kao ON4xx, good morning Frans. Drugi primjer, svima od DF0xx: wir warten auf
K3714. Šta god to značilo. I, nažalost, postoji još mnoštvo sličnih primjera.
- Nemojte nikada koristiti Announce Full funkciju kao chat kanal. Također,
nikada ne koristite ovu funkciju da nekome date argument ili kritiku. Svijet vas gleda!
Šaljite samo poruke koje zanimaju većinu DX operatora.
- Primjer: možete objaviti da je DX ekspedicija upravo otišla s opsega ili frekvencije ili
da će u određeno vrijeme biti na određenoj frekvenciji.
- Opće pravilo je: poruke koje se šalju svima trebaju biti od interesa svima. Ako
poruka nije od interesa svima nemojte je ni slati preko To All funkcije.
• Korištenje pozivne oznaka od nekog drugog na DX clusteru
Čini se da neki pokvareni umovi provjeravaju DX cluster s pozivnom oznakom drugih
ljudi i da rade neprihvatljive stvari. To je gore od anonimnog odašiljanja, jer se na ovaj
način ocrnjuju ljudi čije se pozivne oznake koriste. Nikada ne odgovarajte na DX
clusteru ako se suočite sa sličnom situacijom.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
IARU R1, HF MANAGER’S HANDBOOK V9
2.1.2 OPERATING STANDARDS AND PROCEDURES
It is recommended that
a) That Region 1 endorse IARU Resolution 08-01 (See Chapter 7.1.1)
b) That the ON4UN/ON4WW booklet on ethics & operating practice should be published on member society websites, and published in paper form in local languages wherever possible, and that maximum publicity should be given, via member societies, to these publications. (Cavtat 2008 - CT08_C3_Rec_44)
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Tehnologije su se promijenile, pa je sad uobičajeno da se spotovi prikazuju na band mapi u loger softveru. Rijetko tko gleda spotove u telnet prozoru, red po red. Tako da količina spotova nije problematična.

Hmmm, mislim da bi se o ovom dalo diskutirati. Da, ako se jedna postaja npr. 9A1A spotira 100 puta na istoj frekvenciji onda to zaista nije problem (osim za njihovu konkurenciju koja je spotirana 99 puta). No, ako se spotira 3000 postaja na različitim frekvencijama a na istom bandu mislim da ćeš imati gadnih problema sa prikazom / preglednošću (barem ja imam u sličnim situacijama u N1MM loggeru).
A i 9A1A će imati gadnih problema ako se 50 drugih postaja spota na istoj frekvenciji.

Što se efikasnosti prikupljanja novih zemalja, polja, otoka, .. tiče mislim da je najbolje rješenje da se napravi novi sustav gdje bi klijentski softver kontinuirano dostavljao poslužitelju na kojoj frekvenciji se nalazi postaja i da li emitira ili sluša pa bi ostali mogli uporabom odgovarajućih filtera doći do željene postaje. Osim toga bi bilo dobro da se napravi i online logiranje u realnom vremenu uz analizu i alarmiranje o interesantnim pojavama u realnom vremenu. Zašto bi samo neki mogli iskoristiti lotw i slične baze a ne svi? No to je priča za neku drugu temu ....

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3IV

• Master in Training
Citam sve ovo i od svega toga samo mi se povraca i sve mi se gadi. Ovo je rasprava kako omoguciti sebi prednost a da se ostane u okvirima ham spirita. Nemoguce. Uvijek ce netko biti jaci u tehnologiji, softveru, hardveru, neznam cemu i onda ce ostali pizdit na njega dok i sami ne stignu na tu razinu. Nakon toga ce to isto braniti i pricati da je u redu, da je to u redu, da ham spirit nije prekrsen.

Proglasite me dinosaurom, ali, meni radio amaterizam je hobi a ne posao. Zadrzavam se na ssb/cw. Ne koristim cluster, eqsl, lotw, spotiranje, nista. Sve sto sam napravio, napravio sam na najtezi moguci nacin. I, ako sam zbog tog dinosaur i zastario, ne shvacam u kojem vremenu zivim, sve u redu. Mogu svakome pogledati u oci i rec, to sam ja napravio. Bez ikakve pomoci, svojom mukom i trudom.

Gadi mi se, povraca mi se kad vidim u sto se amatetizam pretvorio.

Moje misljenje. Nemorate se slagati sa njim. I uopce me nije briga slazete se ili ne. Uzivam u hobiju na svoj nacin. I ne natezem pravila, pisana ili nepisana, ham spirit kao gumu da bi se opravdao

Offline 9A3XV

• Average Member
Pozdrav još jednom,

nema smisla jako širiti ovu diskusiju, ali možda nekom pomogne da zauzme stav ili usvoji nešto "novo". Neću koristiti citate, to mi je lijeno sad učiti, isprika.

9A4OE
Da, pokojni Krešo i Martin su preveli i uredili ovaj etički kod. Mislim da je autor OH2BH. Zahvalan sam im na tom poduhvatu. Kod spotanja frenda prvenstveno sam govorio o kontestu, no ne libim se spotati frenda kad ga čujem na bandu i izvan kontesta. Nemam tu baš nikakve grižnje savjesti. Oni kojima to koristi će se veseliti. Oni koji imaju odrađen 9A ili neku drugu zemlju koju spotam mogu podesiti filter na clasteru za odrađene zemlje i sl. i to im neće smetati. A i bonton u ovom smislu se malo promijenio. Vjerujem da bi se autor i urednici kodeksa s tim složili.

Ivo, 9A3TY
Tvom problemu gustoće spotova nisu, vjerujem, cluster spotovi, band mapu jako napune rbn skimmer spotovi. I tu možeš doskočiti filtriranjem ili korisiti samo jedan bliski skimmer koji ne čuje baš sve, već ono što možda i ti čuješ. U N1MM gustoću spotova možeš smanjiti vrtnjom točka na mišu dok je strelica na band mapi, odnosno razvlačenjem mape tako da vidiš odjednom manje frekvencija. Pritom množitelje gledaš u posebnom prozoru, a ne na band mapi. Meni osobno je jako lijepo vidjeti punu band mapu. :)

9A3IV
Ovo o čemu Ti pričaš se u cq ww kontest terminologiji se zove classic. Radiš sve "drvenom" metodom, vrtiš prstom gumb itd. Divim se takvim op-ovima. No ja sam pripadnik generacije koja je uvodila određeni tehnološki skok u ovaj hobi 80-desetih. Ovo je tehnološki hobi i nema potrebe to zaustavljati. A tako razmišlja i radio amatersko javno mnijenje u svijetskim okvirima. Svako može raditi kako ga volja.

Ham spirit ja shvačam kao neku vrstu radio amaterske časti, a primjenjivati nove tehnologije nije nečasno. Pogotovo dok postoje classic opcije za one koji novine ne vole, ne žele ili neznaju. Nećasno bi bilo raditi novim tehnologijama, a deklarirati rad "classic" metodom.

U svakom slučaju ne moramo se složiti oko svega, ali idemo dalje u ovom našem lijepom hobiju.

73
Sale, 9A3XV

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Radioamateri su uvijek bili pioniri radijskih komunikacija. Svaka radioamaterska veza je eksperiment. 
To je svrha radioamaterizma. Ostalo je CB (uz dužno poštovanje svima kojima je jedina svrha korištenja 
radija pričanje sa drugima). 

''Etiku  i procedure rada za radioamatere'' napisali su ON4UN i ON4WW, prije više od 10 godina. 
Poglavlje III.6. DX CLUSTERI ne navodi sve moguće situacije i ne odnosi se na stanice koje su u 
nekoj ekspediciji ili aktivaciji. Jedno je kad ja radim od doma i spotiram samoga sebe, a nešto sasvim 
drugo ako odem u aktivaciju flora-fauna ili dvorac, a da ne govorimo o SOTA ili IOCA i onda se spotiram 
kako bi najavio da sam počeo sa aktivacijom koja će kratko trajati.

Zašto bi samospotiranje sa SOTA, IOCA, Flora-fauna, dvorci i sl. bilo neetično?
Ako je to neetično onda je DX Cluster općenito neetičan ili najava aktivacije ili ekspedicije u raznim 
DX biltenima.

Ako netko ne želi koristiti nove tehnologije, ne mora. Nitko nikoga ne tjera.
***Neetično *** prozivati radioamatere koji koriste nove tehnologije, istražuju
i eksperimentiraju.

*** Neetično **** je i ne potpisati se imenom ispod posta na forumu. Potpis ispod posta
na forumu nije obavezan niti ''nigdje ne piše da ispod posta treba pisati i ime
autora
''. Ali to je pravilo pristojnosti isto kao i ''dobar dan''.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A3IV

• Master in Training
Oh, shvatio sam. To mene ide, neeticno se potpisati na kraju. Za tvoju informaciju, pogledas gornji lijevi kut posta i znas tko pise. Da si rekao da je nepristojno ne potpisati se slozio bih se sa tobom. Ali, ako znas tko pise, nije neeticno.

Pa, odsad se necu potpisivati. A ti si, ma svatko, neka se misli sto hoce.

Umjetnost je ne biti opterecen tuđim misljenjem. Svladao sam ju. Pa se ne bojim kratko i jasno sve reci u lice.

Predlazem da Martin napise kako eticno koristiti dx cluster