Autor Tema: Strani radioamateri u 9A  (Posjeta: 330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Strani radioamateri u 9A
« u: 02. Ožujak 2020, 11:38:59 »
1. Strani državljani plaćaju dvostruki članski doprinos.

Ova odredba Pravilnika o članarini i pripadajuće Odluke o visini članarine, ... je utemeljena na kojoj osnovi?
Znate li da je takva vrsta diskriminacije u Lijepoj Našoj zabranjena ?
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2M

• Newbie
  • *
Odg: Strani radioamateri u 9A
« Odgovori #1 u: 02. Ožujak 2020, 22:52:48 »
1. Strani državljani plaćaju dvostruki članski doprinos.

Ova odredba Pravilnika o članarini i pripadajuće Odluke o visini članarine, ... je utemeljena na kojoj osnovi?
Znate li da je takva vrsta diskriminacije u Lijepoj Našoj zabranjena ?

Zaintrigirali ste me sa ovim, pa sam malo prošvrljao po HRS web-u i pročitao sve dokumente koji reguliraju prava stranih državljana.

Ovo da strani državljani plaćaju veću članarinu također smatram diskriminacijom i to je sramota koju treba pod hitno mijenjati.
Ali hajde da provjerimo ono što piše o uvjetima da strani državljanin dobije 9A pozivnu oznaku. Dovoljno je posjetiti službene stranice Porezne uprave i MUP-a. Na HRS stranici piše strani državljani i nadam se da se pri tome misli na državljane država članica EU/EGP-a jer za druge strane državljane vrijede i posebni uvjeti. Dakle, državljanin je sa područja EU/EGP-a. Sa svojim osobnim dokumentima odlazi u ispostavu Porezne uprave, ispunjava formular i dobiva OIB. Po zakonu smije boraviti u RH šest mjeseci, a ako želi ostati duže mora prijaviti boravište. Ali to može napraviti i odmah po dolasku u RH. I tako, naš kolega Wolf DL6XXX (izmislio sam pozivnu oznaku i ime), sada ima OIB i jedino mu još fali potvrda o boravištu. Nikakav problem, Wolf mi je prijatelj i ja sa njime odlazim u policijsku upravu ili postaju i dajem napismeno svoju suglasnost na osnovu koje se Wolf prijavljuje na moju adresu. Ja ga učlanjujem u svoj radioklub koji je učlanjen u HRS, Wolf od HRS-a dobija Prijedlog pozivne oznake i stvar je gotova.

Ili možda nije? U pravilnicima HRS-a piše da je uvjet za dobivanje prijedloga pozivne oznake da moj Wolf ima prijavljeno prebivalište u RH najmanje 3 mjeseca. E tu smo onda u problemu jer je moj Wolf prijavljen samo tjedan dana. I što sada? IO HRS-a odbija izdati PPO i od njega traži da dostavi potvrdu iz MUP-a iz koje je vidljivo koliko je dugo već prijavljen?
Pa gospodo iz HRS-a, dajte mi pomozite i recite, što da radim sa mojim prijateljem Wolfom? Konkretno, držite li se vi ovoga pravila od 3 mjeseca ili ne?
U slučaju da se ne držite i izdali ste Wolfu PPO učinili ste propust zbog kojega nećete nikome odgovarati osim sami sebi.
A ja i Wolf smo ovim postupkom oko prijave boravišta počinili Kazneno djelo, jer Wolf je i dalje lažno prijavljen na mojoj adresi a bio je u RH tek nekoliko dana.

I sada stvarno jedno pitanje koje mi se u ovom svemu čini i najbitnije. Zašto svim stranim državljanima izdavati 9A pozivne oznake po ovim kriterijima koje ste donijeli (OIB i 3 mjeseca boravka)? Izdaju li i nama kada dođemo u EU njihove pozivne oznake po takvim uvjetima?
Evo, neka se netko javi iz EU tko je dobio stranu pozivnu oznaku i neka nam objasni uvjete kakva je procedura tamo? Možda sam u krivu, ali ipak mislim da su u EU uvjeti puno drugačiji.
« Zadnja izmjena: 03. Ožujak 2020, 01:40:20 od 9A2M »
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #2 u: 03. Ožujak 2020, 10:04:56 »
Ne miješati kruške i jabuke!
Za izdavanje dozvola za upotrebu RF spektra u radioamaterskoj službi nadležan je jedino HAKOM, ujedno i adresa za upit službenog tumačenja članka 12., stavak 14., "Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama".

Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama:
DOZVOLA ZA UPORABU RADIOFREKVENCIJSKOG SPEKTRAU AMATERSKOJ SLUŽBI
Članak 12.
(14) Stranom državljaninu, koji ima odgovarajući certifikat za položeni radioamaterski ispit u okviru CEPT-a ili odgovarajuću CEPT dozvolu, može se izdati dozvola za uporabu radiofrekvncijskog spektra uamaterskojslužbi koja odgovara njegovu radioamaterskom razredu i na temelju koje može upotrebljavati amatersku radijsku postaju u Republici Hrvatskoj u razdoblju duljem od tri mjeseca
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #3 u: 03. Ožujak 2020, 11:35:14 »
Hrvoje,
sve je (skoro) tako kako si napisao, osim što:

- HRS se, ipak, ne drži odredbe glede ta 3 mjeseca (to je bio uvjet, bolje rečeno, rudiment koji je HAKOM davno prije postavio). Naime, u HAKOMU očekuju da će strani državljani do tog perioda, koristeći CEPT, raditi (tvoj primjer) kao 9A/DL6XXX. No, radioamateri su čudne biljke.
- Kod ovoga što je 9A4OE istaknuo boldano, da strani državljani na temelju HAREC-a, odnosno CEPT-a, mogu dobiti dozvolu za rad za razdoblje dulje od tri mjeseca, ne navodi se da moraju najmanje 3 mjeseca neprekidno boraviti u RH. To samo znači da unutar 3 mjeseca može vrijediti ovo što sam gore napisao. Čini se da HRS loše prepiše ono što HAKOM odredi.
- Posjedovanje OiB-a uvjetuje HAKOM, pa ga sada prije izdavanja PPO traži i HRS, tako da strani državljani na vrijeme znaju što ih očekuje...
- Glede "stranaca", HAKOM je zatražio od HRS da ne pravi razliku pri izdavanju prijedloga pozivnih oznaka. Kao što znamo, stranci su prije imali br. 8 u predmetku.
- HRS samostalno donosi odluku o visini članskih doprinosa, bez obzira jesu li u pitanju domaći (100,00) ili inozemni (200,00) članovi radioamaterskih udruga.
- U onim linkovima koje si maknuo (apliciranje za OiB) ima nekih netočnosti kao što je: "...remember that all the documents need to be in Croatian...".

73
Emir, 9A6AA
"DX never sleeps..."