Autor Tema: Smetnje na kratkom valu  (Posjeta: 770 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5CZI

• Senior Member
Smetnje na kratkom valu
« : 04. Listopad 2019, 19:56:27 »
Primjetio sam u zadnjih nekoliko tjedana da mi je šum na kratkom valu pao s prijašnjih 5 S-jedinica na nulu!!!
Zanima me ima li još tko takvo iskustvo. Moj QTH je južni dio Zagreba blizu Save.

73 de Zrinko, 9A5CZI

Offline 9A3LI

• Master
Odg: Smetnje na kratkom valu
« Odgovori #1 : 05. Listopad 2019, 01:16:50 »
Nekome u tvome susjedstvu se konačno izdimilo iz lošeg SMPSa ili nekog drugog elektroničkog uređaja koji stvara smetnje.
Ne verujem da su ugasili adsl/vdsl i prebacili na optiku

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #2 : 05. Listopad 2019, 11:51:51 »
Istina je da su ovo ljeto povukli optičku inrastrukturu po zgradama u mojem kvartu i da sve više ljudi prelazi na optiku. ADSL naravno nisu ugasili, a koliko utječe smanjenje broja ADSL korisnika na razinu šuma, teško mi je reći. Ja se još uvijek nadam da je ipak u pitanju nešto globalnog karaktera, a ne samo susjed s lošim SMPS-om  :)

Offline 9A5BWT

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 14. Listopad 2019, 14:07:05 »
Koji susjed je na godišnjem?  :D

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #4 : 14. Listopad 2019, 16:11:16 »
Koji susjed je na godišnjem?  :D
Upravo to !

Evo kratak eksperiment napravljen danas dopodne.
Vozim autom prema doma, uključima auto radio na srednjem valu, nađem neku stanicu da se čuje, obično mađari.
Ulazim u ulicu, lagano, i kako prolazim pored kuća čuju se "smetnje", negdje malo jači šum, negdje čak i snažan brum
dođem do ulaza u dvorišta sve ok, uđem u dvorište signal pada i pojavi se strašno jaki šum.
Da, to je kod mene, logički zaključak.
Odem u kuću i isključim struju na glavnoj sklopki, dakle nema nikakvog uređaja na stalnom napajanju.
Pogledam u autu a ono šum i dalje, dakle nije problem kod mene već kod susjeda.
Znači napraviti ne mogu ništa osim da mu presječem kabel od struje
pa onda vidim da sam kod krivoga to napravio !
 ;D

Offline 9A4HP

• Senior Member
    • http://www.ogulin.hr
« Odgovori #5 : 16. Listopad 2019, 12:40:50 »
Nisam primijetio , više niti se ne obazirem na smetnje....Inače gdje god stignem po kući stavljam one TDK ferite s e-buy-a.....
Da li pomognu ili ne ne znam...Po mom iskustvu naj veće smetnje rade napajanja od kućnog PC-a.....bar ovdje  " na selu".....pozdrav
9A4HP OGULIN

Offline 9A3XV

• Average Member
« Odgovori #6 : 17. Listopad 2019, 11:50:07 »
Ja sam godinama imao smetnju krčanja na 80m 59+20, a čula se i po ostalim bandovima. To mi je jako otežavalo bilo kakav dx rad. Jednim dijelom sam to uspio riješiti pomoću MFJ-1025 NOISE CANCEL/SIGNAL ENHANCER. Davno sam zaključio da je smetnja vezana uz uličnu rasvjetu.

Nedvno sam posudio ARG goniometat na 80 m te sam ovih dana prošetao kvartom i pokušao odrediti na kojem stupu je izvor smetnji. Bio je to dosta zahtjevan zadatak jer se smetnja prenosi elektro vodovima.

U razgovoru s poznanikom saznao sam da postoji portal na internetu gdje se prijavljuju smetnje na javnoj rasvjeti u Zagrebu. https://www.elicom.hr/pocetna/prijavite-kvar/

Prijavio sam kvar i jednu pregorjelu žarulju koja je najbliža mojoj anteni.

Gle čuda, nakon dva dana vraćam se u kasnu večer iz grada kad ono dizalica ispod tog stupa. Majstor nije dobio moju poruku, pa je tražio drugu pregorjelu zažulju, no nakon mog objašnjenja i demostracije smetnje na goniometru promijenio je i žarulju i sklop za start. Po meni ključan je ovaj sklop. On da bi upalio natrijevu žarulju udara impulse 10kV sve dok se ova ne upali. Kod mene je on već očigledno godinama tukao permanentno. Čak je 2018 zamjenjena i žarulja, ali sklop nije.

Sad je na goniometru tišina, a nadam se da će tako biti i na uređaju koji mi je još od godišnjeg zapakiran, pa nisam stigao probati.

Zaključak - krčanje na 80 m prilikom uključenja ili pregaranja žarulje stvara nam javna rasvjeta. Svakako brza i profesionalna reakcija tvrtke koja održava javnu rasvjetu u Zagrebu.

73
Sale, 9A3XV

« Zadnja izmjena: 17. Listopad 2019, 12:31:16 9A3XV »