Autor Tema: H2O u koaksijalnom kabelu  (Posjeta: 637 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5ADI

• Average Member
H2O u koaksijalnom kabelu
« : 14. Rujan 2019, 13:48:57 »
Na koji način uopće voda uđe u koaksijalni kabel. I kako to prepoznati sa antena analyserom?

Offline 9A3IV

• Master in Training
Odg: H2O u koaksijalnom kabelu
« Odgovori #1 : 14. Rujan 2019, 14:45:43 »
Eh, voda je jako pametna i strpljiva :). Zato uvijek nađe put.

Kad postavim antenu, svaka dva tri mjeseca prekontroliram swr. Zapisem i pratim promjenu. Ako se malo promijenio, mozda je to pogreska u mjerenju. Ali pratis trend. Ako se bitno promijenio, nabolje ili nagore, nešto se desilo. Možda ti je otpalo pola antene :) a ako nije, boda je u kabelu

73 Damir

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #2 : 15. Rujan 2019, 09:01:38 »
9A5ADI, ne znam zašto ti nitko ne predlaže rješenje.
Priznajem, malo mi je to neobično.  :(

Vidio sam puno slučajeva da antenski konektor, obično PL-259, nije
uopće zaštićen od vlage. Jednostavno je priključen na balun i gotovo.
Ako koaks nije oštećen, voda uđe kroz konektor.

Rješenje je zaštiti konektor sa nekakvom ''coax seal'' trakom.
Pogledaj na npr. ebay 3M Scotch 2228 ili 3M Scotch 23
Prije zaštite sa gumiranom trakom, uputno je namotati što tanji sloj
obične električarske trake. Električarsku traku bi trebalo ''zakonom
zabraniti'' u antenskim instalacijama, ali u ovom slučaju, njezina
uloga je samo da se gumirana traka ne zalijepi za konektor, radi
kasnijeg lakšeg skidanja.

73
Martin 9A2JK

Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline S51R

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 15. Rujan 2019, 12:07:37 »
Ja koristim konektore kupljene preko AliExpressa.
Jednostavna montaža, cijena više nego povoljna.
Provjereno drže 1kW.
https://www.aliexpress.com/item/32837308059.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6c384c4doRedcg

73 Igor

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #4 : 16. Rujan 2019, 14:42:08 »
Hvala na sugestijama. Naime meni je oduvijek bilo čudno da uopće voda može ući kabel.

Offline 9A2NO

• Master in Training
« Odgovori #5 : 16. Rujan 2019, 14:42:36 »
5ADI
Nemoj koristiri plastičnu električarsku izolacionu traku...
Puno bolje i kvalitetnije je statviti teflonsku traku. Koristi se prilikom instaliranja plinskih cijevi.
Vrlo je tanka, elastična, nije ljepljiva već je adhezivna. Pakiranje je slično električarskoj traci
i vrlo je jeftina. Koristim ju destljećima i nikada problema s vodom ili vlagom.

73 Dino

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #6 : 17. Rujan 2019, 00:42:48 »

Kad postavim antenu, svaka dva tri mjeseca prekontroliram swr. Zapisem i pratim promjenu. Ako se malo promijenio, mozda je to pogreska u mjerenju. Ali pratis trend. Ako se bitno promijenio, nabolje ili nagore, nešto se desilo. Možda ti je otpalo pola antene :) a ako nije, boda je u kabelu

73 Damir

Iz skromog iskustva ne bi se složio sa ovim, u neka stara vremena u doba AX25 mreže imali smo defekt na 2m uređaju,
postao je gluh a nije se ni njega čulo. Prošetali do brda sa PR čvorom, provjerili SWR kad tamo 1:1 i 30W izlaza na 2m bandu.
Malo bolje pogledali konektor a tamo kapljica vode, odrežem konektor a voda se cijedi iz kabela.
Gušenje na dužini 20-25m kabela je bilo toliko da je bio savršen teret za onih 30W izlaza, ništa se nije vratilo ali ništa nije ni došlo do antene.
Dakle, SWR nije indikator vode u koaksu, potvrđeno u praksi.
:)

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #7 : 17. Rujan 2019, 19:21:06 »
Apsolutno se slažem sa tobom. Meni je dipol za kv imao kad sam ga stavio swr 1,7. S vremenom se swr popravljao a ja sam čuo sve lošije i lošije. I mene su čuli sve lošije i lošije.

Tako da je jedno od mojih iskustava identično tvome. Samo na čvor ne ides malo malo ali ja sam svaki čas mjerio swr. I vidio kako se poboljsava. I bio lijen popeti se na krov popraviti stvari na vrijeme

73 Damir

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #8 : 17. Rujan 2019, 20:06:42 »

73 Damir

Iz skromog iskustva ne bi se složio sa ovim, u neka stara vremena u doba AX25 mreže imali smo defekt na 2m uređaju,
postao je gluh a nije se ni njega čulo. Prošetali do brda sa PR čvorom, provjerili SWR kad tamo 1:1 i 30W izlaza na 2m bandu.
Malo bolje pogledali konektor a tamo kapljica vode, odrežem konektor a voda se cijedi iz kabela.
Gušenje na dužini 20-25m kabela je bilo toliko da je bio savršen teret za onih 30W izlaza, ništa se nije vratilo ali ništa nije ni došlo do antene.
Dakle, SWR nije indikator vode u koaksu, potvrđeno u praksi.
:)

Iz mog još skromnijeg iskustva vidim da ova činjenica nije poznata ni profesionalcima u Hrvatskoj kojima je to kruh, tako da jš manje čudno što amaterima to nije poznato.
Inače, renomirana firma BIRD (ona koju mi poznamo to BIRD swr metrima) ima uređaj za daljinski nadzor SWR-a, izlazne snage, povratne snage itd. Zanimljivo je upravo to da se u GUI podešava alarm za visoki ali i za niski SWR. Dakle, ako se iz nekog razloga SWR poboljša naspram SWR koji je bio kod inicijalnog postavljanja antenskog sustava onda to BIRD alrmira. Naravno, korisnik je taj koji odabire limite alarma.

Kao šti je trili napomenuo, zbog vode ili leda u kabelu povećavaju se gubici u istom. Ako se npr.gubici povećaju na 5dB, prilagođenje se poveća za 10dB. To može značiti npr swr 2:1 se poboljša na skoro 1:1 ugrubo.
Upravo stoga je bitno kontrolirati poboljšanje i degradaciju SWR-a.

QV