Autor Tema: Lab ispravljač  (Posjeta: 1064 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5IP

• Newbie
  • *
Lab ispravljač
« : 05. Prosinac 2018, 13:14:31 »
Jedan ispravljač za precizne radove koji sam napravio po članku objavljenom u časopisu Elektor , prosinac 1982. godine.
Stara stvar ali svidio mi se taj projekt i skupio sam nešto djelova pa krenuo u izradu .
« Zadnja izmjena: 05. Prosinac 2018, 13:20:27 9A1AA »

Offline 9A3KB

• Average Member
Odg: Lab ispravljač
« Odgovori #1 : 05. Prosinac 2018, 23:19:09 »
Lijepo izvedeno, čestitam!
Napravio sam dva takva osamdesetdruge i još ih koristim. Pogođena šema.
Odlična regulacija napona i struje.
73, Boki

Offline 9A5IP

• Newbie
  • *
« Odgovori #2 : 06. Prosinac 2018, 09:18:20 »
Hvala Boki , da stvarno jako dobra shema , može se  precizno podešavati , ima sve zaštite ...

Offline 9A5IP

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 06. Prosinac 2018, 09:22:31 »
Kako sam bio zadovoljan sa prvim , onda sam se i ja odlučio napraviti još jednoga  ;D .
Malo sam prepravio shemu , nešto pojačanu i moderniju verziju...

Offline 9A2QP

• Master
    • http://hamcall.net/call?callsign=9a2qp
« Odgovori #4 : 20. Ožujak 2019, 22:59:22 »
Iz iskustva savjetujem za laboratorijski ispravljac pozeljno je koristiti ispravljac "svičer" od PC-ja a osnovni razlog je kod nekih probnih radnji dodje do kratkog spoja ili preopterećenja kompjuterski ispravljac se samo iskljuci i nakon otklona kratkog spoja ponovo se restarta. Klasicni ispravljac je redovito nakon nekog slucajnog kratkog spoja zahtjevao zamjenu regulacijskog 2N3773 tranzistora zamjeniti ma kakav god osigurac sam stavio. Ja to vec dugo koristim i zadovoljstvo je raditi snjim a da ne kazem koja je razlika u cijeni trafo-gretz-tranzistor -stabilizator -hladnjak veci i jos nekih sitnica , dok je u PC sviceru sve gotovo i lijepo radi.
Kad smo sretni uvijek smo dobri,ali kada smo dobri,nismo uvijek sretni.....
73 de 9A2QP Joe

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #5 : 20. Ožujak 2019, 23:18:57 »
Iz iskustva savjetujem za laboratorijski ispravljac pozeljno je koristiti ispravljac "svičer" od PC-ja a osnovni razlog je kod nekih probnih radnji dodje do kratkog spoja ili preopterećenja .......

Sad se pitam zašto nešto ima regulaciju napona i struje a pati od kratkog spoja ili preopterečenja, nešto tu ne štima u nazivu, ima li regulaciju struje ili nema?
Ako ima onda je to struja kratkog spoja i sasvim je svejedno da li je "svičer" ili klasični transformator.

Offline 9A5IP

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 30. Ožujak 2019, 21:21:26 »
...savjetujem za laboratorijski ispravljac pozeljno je koristiti ispravljac "svičer" od PC-ja...

E Joe kolega  :), prouči malo shemu iz Elektora  ;) pa ćeš viditi da taj lab ispravljač ima sve regulirano V i A , zaštite, ograničenja...napon do 30V ...radi super precizno i pouzdano...
Napravio sam ja i jedan  lab ispravljač , ali samo za grube igre na radnom stolu , prepravljeni PSU od PC ...naravno ograničenih mogućnosti je .  ;D

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #7 : 31. Ožujak 2019, 19:07:44 »
Razgovarao sam jednom sa nekim tipom koji se bavi svičerima 25 godina i rekao mi je da nikad nije doživio da se  zbog kvara na svičeru digao napon. Uvijek se spustio. Tako da sam i ja mislio svoj "analogni" ispravljač zamijeniti "digitalnim". sve dok mi jednom nije uletio rf u svičer. I nikako ga nisam mogao blokirati. Pa sam se vratio analogiji

73 Damir

Offline 9A6WW

• Senior Member
« Odgovori #8 : 04. Travanj 2019, 09:43:18 »
Citat:
... sve dok mi jednom nije uletio rf u svičer.
Hi ima i obrnuto, kad ti svičer uleti u rf. Pa se onda čudiš odakle ta buka na bandu...

73

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #9 : 04. Travanj 2019, 16:33:54 »
Hi ima i obrnuto, kad ti svičer uleti u rf. Pa se onda čudiš odakle ta buka na bandu...
Uglavnom i je obrnuto. VF smetnje koje trpimo na bandovima dolaze od loših ''svičera'',
a to je većina ''svičerskih'' napajanja. Kvalitetno napravljeni ''svičeri'' (sa svim potrebnim
filtrima) koštaju više. Naravno cijena automatski ne znači i kvalitetu.

Više od 10 godina koristim 40 amperski Diamond GZV4000 i taj ne pravi smetnje.

73
Martin 9A2JK

Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.