Autor Tema: HRSVKS  (Posjeta: 4596 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2Z

• Master in Training
HRSVKS
« u: 16. Kolovoz 2018, 14:14:18 »
++

https://srvks.hr/nedozovoljena-uporaba-autorskog-djela-od-strane-hrvatskog-radioamaterskog-saveza/

S obzirom na novu nastalu situaciju, pošto naslov SRVKS ne pripada više HRS-u, predlažem da se daljnja diskusija vodi pod naslovom HRSVKS za što je i namijenjena.

Novi LOGO po izgledu pripada više nekom (crvenom križu) nego li radio amaterima  ??? moje mišljenje :)  :)

Sviđa mi se komentar od 9A4DC
Susjede Ivo (ty) da si se ugleda na nas "limare" i javia se u dvd pljusak il dvd preko dosad si moga bar 500 ltr iz brentace potrosit kod Zmirica il Prkljuki. A ko ti brani imat vokac pri tom?   :)  :)

73!

++

« Zadnja izmjena: 19. Kolovoz 2018, 10:55:16 od 9A2Z »

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Odg: HRSVKS
« Odgovori #1 u: 16. Kolovoz 2018, 15:49:41 »
Sviđa mi se komentar od 9A4DC
Susjede Ivo (ty) da si se ugleda na nas "limare" i javia se u dvd pljusak il dvd preko dosad si moga bar 500 ltr iz brentace potrosit kod Zmirica il Prkljuki. A ko ti brani imat vokac pri tom?   :)  :)

Iskreno govoreći ne znam kakve veze ima kanta za vodu sa sustavom radioamaterskih veza u kriznim situacijama.
Ja nisam vatrogasac niti me to ikada interesiralo. U 21 stoljeću još uvijek se gase požari primitivnim metodama iako su čak i zadarske tvrtke imale projekte za puno pametnije i kvalitetnije gašenje požara ali valjda to nekome nije odgovaralo. Treba i dalje prodavati brentače?
Ja sam radioamater i to me interesira.  Hoće li me sad netko pitati i gdje sam bio 91-ve da bih imao pravo glasa oko (nepostojećeg) HRSVKS ?!?

Još uvijek nisam dobio informaciju od čega se to u ovom trenutku sastoji HRS-ov "SUSTAV VEZA koji se kontinuirano gradi". A to je tema ako se ne varam.

A sad odo ja popiti koju pivicu da moja "brentača"sljedećih sat vremena bude spremna ako bude trebalo kod susjeda ugasiti roštilj.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #2 u: 16. Kolovoz 2018, 16:32:36 »
+
Ivo! ...

9A4DC Damir je to "slikovito opisao"  da je vrijeme našim vokcima otpisano. U svim tim nepogodama traži se ljudstvo za spašavanje i tu možemo biti svi uključeni koji žele pomoći. I te brentače nije teško naučiti koristiti a dobre su u nepristupačnim terenima. Sistem radio veze i to dobrih profesionalnih radio uređaja imaju sve službe u stacionaru, vozilu u ruci . I to sve odlično radi. Ali, nikada se ne zna što se može dogoditi. Može i taj profesionalni sistem veza negdje "puknuti" . Zato moramo biti uvijek spremni ako bude potrebno.

++
« Zadnja izmjena: 19. Kolovoz 2018, 12:54:15 od 9A2Z »

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #3 u: 17. Kolovoz 2018, 11:39:05 »
Zato moramo biti uvijek spremni da pomognemo u svakome trenutku gdje bude potrebno.

Upravo tako. Moramo biti spremni. A da li smo? Da li možemo dati maksimum kad smo samostalni ili je bolje kad smo u sustavu? Tko zna što ti ili ja imamo na raspolaganju i s kojim vještinama baratamo i kako se to može upotrijebiti u određenom trenutku?
Koliko imamo funkcionalnih agregata? Na kojim lokacijama? S kojim pričuvama goriva? Koliko sredstava veze? Kakvo je stanje akumulatora i baterija? Koliko brzo se može reagirati? Tko koga alarmira i kako? Tko mora računati s tim da će ići pomagati drugima a ne svojoj obitelj?
Puno je tu detalja koje treba sustavno definirati i problema koje treba sustavno rješavati. Naravno ako se zaista gradi sustav.

A da i profesionalni sustavi pucaju znaju već i vrapci na grani. A i korisnici mobilnih mreža u popularnim turističkim odredištima.  ;D

Nego, ja sam se nadao da će se osim ovog lamentiranja pojaviti i netko s korisnim podacima o HRSovom sustavu i informirati širu (ne)zainteresiranu javnost kad ono ćorak.
Valjda ljudi spavaju zimski san. Dug 365 dana.  ;D

Propagacije su mrtve. Živile propagacije !
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #4 u: 17. Kolovoz 2018, 13:47:25 »
+

Ivo!! sve to stoji što si napisao. Može se vidjeti da je sam početak rada novog sustava HRSVKS krivo krenuo jer su u dopisu institucijama
upotrijebili tuđi logotip u naslovu. Takav dopis je naravno ništavan. https://www.hamradio.hr/download/HRS_SRVKS_pismo_namjere.pdf
Rukovodstvo HRS-a očito ima stručnjake za provedbu HRSVKS . Možemo se nadati da će stranica u izradi sa novim logotipom biti uskoro gotova i nama prezentirana sa svim podacima, kako se ustrojiti - postupiti u nekom XY momentu.

Citat:
Nego, ja sam se nadao da će se osim ovog lamentiranja pojaviti i netko s korisnim podacima o HRSovom sustavu i informirati širu (ne)zainteresiranu javnost kad ono ćorak.
Valjda ljudi spavaju zimski san. Dug 365 dana.  ;D

Postoji nada.....sve je moguće nakon 365 dana   :) ;)

++
« Zadnja izmjena: 17. Kolovoz 2018, 14:10:40 od 9A2Z »

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #5 u: 19. Kolovoz 2018, 13:36:36 »
Interesantno da ekipi "SRVKS" nije smetalo dok su koristili službenu prostoriju HRS-a, kad su na vratima imali svoj plakat unutar prostorija HRS-a i dok su preko bivšeg predsjednika Zdenka Blažičevića imali sve blagodati koje su tražili i gle čuda odjednom im smeta što njihov logo koji može poslužiti kao reklama njima samima a ne savezu se nadje na nekom amaterskom druženju ... ne znaš da li je žalosnop ili smiješno .. treba im dati mogućnost neka se osamostale i rade samostalno šta hoće samo daleko od prostorija saveza, materijalnih dobara saveza ili bilo čega vezano za HRS i onda se mogu pozivati na "svoja prava" .. Zdenko hvala ti što si im ustupio prostorije i na njihovom "čišćenju" registratora i polica ... rekao bi stari svijet POMOZI SIROTU NA SVOJU SRAMOTU ..tako i ovo ..
VY 73 de Mato - 9A3SM

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #6 u: 21. Kolovoz 2018, 20:50:25 »
Od svih tih svrksovcbdsndfgreta više neznam koji je koji, koji nešto radi, a koji nešto glumi. Pa, odlučio sam i ja osnovati svoj. Ne volim engleske skraćenice u Hrvatskoj ali da bi se razlikovao od svih svoju udrugu ću nazvati SHTF (shit hit the fan) :)) :)) :))

73 Damir

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #7 u: 25. Kolovoz 2018, 18:51:38 »
SRVKS je radio klub? https://srvks.hr/srvks-pozivna-oznaka/ ... Da li moje planinarsko društvo može zatražiti prijedlog pozivne oznake od HRS?

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #8 u: 25. Kolovoz 2018, 20:16:33 »
Interesantno da ekipi "SRVKS" nije smetalo dok su koristili službenu prostoriju HRS-a, kad su na vratima imali svoj plakat unutar prostorija HRS-a i dok su preko bivšeg predsjednika Zdenka Blažičevića imali sve blagodati koje su tražili i gle čuda odjednom im smeta što njihov logo koji može poslužiti kao reklama njima samima a ne savezu se nadje na nekom amaterskom druženju ... ne znaš da li je žalosnop ili smiješno .. treba im dati mogućnost neka se osamostale i rade samostalno šta hoće samo daleko od prostorija saveza, materijalnih dobara saveza ili bilo čega vezano za HRS i onda se mogu pozivati na "svoja prava" .. Zdenko hvala ti što si im ustupio prostorije i na njihovom "čišćenju" registratora i polica ... rekao bi stari svijet POMOZI SIROTU NA SVOJU SRAMOTU ..tako i ovo ..
VY 73 de Mato - 9A3SM

Stvarno ne znam kako su se to koristile prostorije HRS-a za potrebe SRVKS-a? To što je svake prijestupne netko dolazio tamo na sastanak ili što je pohranjivao nekakve zapisnike tamo? Wow.
A što se tiče plakata, žalosno je što jedan HRS nema za novi plakat :)

9A7KTF, Sergio

Offline 9A7KTF

• Average Member
    • 9A7KTF
« Odgovori #9 u: 25. Kolovoz 2018, 20:34:40 »
SRVKS je radio klub? https://srvks.hr/srvks-pozivna-oznaka/ ... Da li moje planinarsko društvo može zatražiti prijedlog pozivne oznake od HRS?

Zakon o udrugama ne poznaje "radioamaterski ili radio klub". Poznaje jedino "klub" kao ustrojstveni oblik udruge.
Skoro svi radio klubovi u Hrvatskoj imaju 99% iste djelatnosti opisane u Statutima  kao i SRVKS. Ujedno, u SRVKS-u su svi radioamateri tako da ne vidim u čemu je problem iskreno.

9A7KTF, Sergio

Offline 9A4DC

• Senior Member
« Odgovori #10 u: 26. Kolovoz 2018, 10:41:47 »
Molim najlipse da se nitko ne naljuti, al ovo postaje lagano dosadno citat! A da svi mi skupa pocnemo nesto radit? (24h dobrovoljno dezurstvo na repetitoru i kv bi bilo ok, a ne da prije neki dan na r3 celavac kolega i ja zovemo ima li kog a nema ni z od 9a,javio se i3 ! -usput Mato.nema vise ham opreme na Mihovilu od ovog tjedna. A lipo bilo vidit svu onu mehanizaciju 500m dalje sto radi novi objekt za oiv. Ste projektirali 2m2 prostorije i mjesto na stupu za buducu srvks-rmzo-mars ham opremu? Mislim,ti si gazda,zar ne? E da,od "mog" tsa skola preko 10/0,4 kv se upravo kopa rov do tamo za polozit kbdv da imate napajanje! )
vy 73 to all i ajmo radit sto!
9a4dc

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #11 u: 26. Kolovoz 2018, 13:18:40 »
Molim najlipse da se nitko ne naljuti, al ovo postaje lagano dosadno citat!

Ovo si odlično rekao. Ja bih to samo proširio na cijeli ovaj forum (a i druge HRSove forume).  >:(
Polako ali sigurno se bliži trenutak za reći bye bye i pobrisati bookmarke iz browsera.

A da svi mi skupa pocnemo nesto radit? (24h dobrovoljno dezurstvo na repetitoru i kv bi bilo ok,

Alo alo, jesmo li to malo pobrkali lončiće? Lijepo piše na naslovnoj stranici hamradio.hr "Hrvatski radioamaterski savez razvija Sustav radio veza u kriznim situacijama Hrvatskoga radioamaterskog saveza (HRS SRVKS) isključivo kao pričuvni sustav u kriznim situacijama"
Kad si u pričuvi ne dežuraš dok te ne pozovu. Imaš tu i tamo neku vježbu (tj. famozne provjere čujnosti) i to je to. Budi malo realan. Pa ima nas toliko "puno" da bi svakih par dana bio red na tebe da dežuraš. A drugo pitanje je i za koga bi dežurao. Aktivnosti ionako ima samo na digitalijama.
Izgradnja sustava je već nešto drugo. Ali to netko treba (ozbiljno) voditi. S obzirom da imaš volje a i nekog profesionalnog iskustva eto ti prilike  ;D
Ali bilo bi dobro i da budeš inovativan, komunikativan, podoban, da imaš barem 48 sati dnevno slobodno, ...
73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #12 u: 24. Ožujak 2020, 11:41:43 »
Sve radijske komunikacije u kriznim situacijama trebaju ići samo preko prirodnog posrednika (ionosfera) 
ili direktno. Repetitori, mobiteli, Internet - nije pouzdana komunikacija.

Zašto konačno ne napravimo radioamatersku mrežu za rad u kriznim situacijama na jednostavan i pouzdan 
način?

Svaki licencirani radioamater ima KV uređaj i/ili UKV 2 m. 
Zašto onda ne koristimo što svatko ima i zna sa tim raditi? SSB na 80 m i FM/SSB na 2 m za direktne veze.

Antena za 80 m, za bliske veze treba biti tzv. NVIS (Near Vertical Incidence Skywave). To je običan dipol, 
postavljen 5 – 10 m iznad zemlje koji zrači vertikalno i upravo je idealan za bliske veze.

Situacija je trenutno takva kakva je. Zagrepčani su u nezavidnoj situaciji. Ne možemo im pomoći nikakvim 
RMZO mrežama, jer to jednostavno nije potrebno.

Budući da nas je većina doma, predlažem da bar razmotrimo jedan prijedlog.

U budućnosti napravimo natjecanje na 80 m, SSB, ali uz obavezu korištenja NVIS antene. Rad od kuće ili iz portabla,
 svejedno, uz najveću snagu TX od 100 W. Na taj način najbolje ćemo testirati NVIS antenu i vidjeti kako bi to moglo
 funkcionirati.

73 i držite razmak!
Poseban pozdrav Zagrepčanima.

Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #13 u: 24. Ožujak 2020, 12:27:04 »
Martine,

Citat:
Sve radijske komunikacije u kriznim situacijama trebaju ići samo preko prirodnog posrednika (ionosfera)
ili direktno.

Tu su u potpunosti u pravu. Pretpostavljam da pišeš načelno ponukan potresom u ZG koji je mogao biti i teži. Na sreću nije.

Ovaj daljni komentar se ne odnosi na tebe, nego na ostale diskultante.

Kakvog smisla ima HRSVKS u situaciji  kao što je infekcija nekom bolesti? Struje neće nestati, repetitori i veze svih službi će raditi, sve oficijelne veze će funkcionirati, od tetre do najobičnijih telefona i mobitela. Gurati tu HRSVKS je čista bedastoća, možete se vi igrati spremnih i korisnih ako nekog to veseli, ali doprinos stvarnoj situaciji je NULA. Nitko vas neće zvati jer sada niste potrebni, dapače, šrenje nekontroliranih vijesti od strane nestručnih osoba može itekako štetiti.

Držimo se onog što je Drago predložio: pomažite HAM oko sebe kojima treba dostava ili nešto drugo, tu super radi obični vokac li KV stanica bez potrebe za HRSVKS  mobilizacijom. Potrebna je samo dobra volja.

A o HRSVKS u budućnosti i budućim kriznim situacijama možemo pričati, nadam se da će odgovorni tu bolje sprovoditi posao nego do sada. Ovaj smiješni dopis koji je odaslan mi ne izgleda ovećavajuće u tom smislu.

73 Zvonko
« Zadnja izmjena: 24. Ožujak 2020, 12:28:46 od 9A6WW »

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #14 u: 24. Ožujak 2020, 12:41:01 »
Mala nadopuna da ne bude zbunjujuće: pošto se momentalo pod dva topic na ovom forumu vodi ista diskusija, moja referenca u postu na Dragu se odnosi na

https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=8637.msg72705#msg72705

Može biti da bi bilo bolje da sam predzadnji post objavio tamo (možda isto vrijedi i za Martina): topic Hamradio - koronavirus - hamspirit. Ali, ista tema pa nije toliko bitno.
« Zadnja izmjena: 24. Ožujak 2020, 12:46:47 od 9A6WW »